Albufeira 🗺️ Atrakcje i Ciekawostki

albufeira
foto – Pixabay

Albufeira – miasto położone w południowej części Portugalii, w regionie Algarve, w dystrykcie Faro. Zajmuje powierzchnię 140,66 km2, a liczba mieszkańców wynosi ok. 44 tys. Miejscowość usytuowana jest nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego.

1. Centro histórico de Albufeira – historyczne centrum miejscowości, gdzie przy wąskich, brukowanych uliczkach mieszczą się tradycyjne, bielone domy. Niegdyś znajdowała się tu wioska rybacka. Stara część Albufeiry słynie z intensywnego życia nocnego. Turyści chętnie korzystają z ofert klubów nocnych, dyskotek, barów czy restauracji.

2. Museu Municipal de Arqueologia – niewielkie muzeum archeologiczne prezentujące historię Albufeiry od czasów prehistorycznych, przez okres panowania rzymskiego i muzułmańskiego, aż po współczesność. Wśród eksponatów znajduje się neolityczna waza, rzymskie mozaiki czy też elementy pochodzące z dawnego kościoła parafialnego (Igreja Matriz).

3. Elevador do Peneco – 28-metrowa winda, która łączy położone na wzniesieniu miasto ze znajdującą się u jego stóp plażą (Praia do Peneco). Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa. Jednocześnie windą może podróżować 13 osób.

4. Plaże – rozciągają się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego na długości ok. 30 km. Wśród najpiękniejszych można wymienić Praia da Falésia, nad którą wznosi się stromy klif ze skałami wapiennymi w odcieniach żółci i czerwieni, a także Praia de São Rafael, która położona jest pomiędzy różnorodnymi formacjami skalnymi utworzonymi z wapienia.

5. Kąpieliska – często są wyróżniane Błękitną Flagą, co oznacza m. in. , że spełniają założenia dotyczące jakości wody oraz utrzymania czystości na ich terenie. Certyfikat ten przyznawany jest co roku wyłącznie na jeden sezon.

6. Igreja Matriz – klasycystyczny kościół, który wybudowany został w XVIII w. na miejscu wcześniejszej świątyni, zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 1755 r. Wewnątrz na uwagę zasługuje ołtarz główny z figurą Matki Bożej Niepokalanej (Nossa Senhora da Concção), patronki Albufeiry . Przy kościele znajduje się 28-metrowa dzwonnica.

7. Torre do Relógio – wieża zegarowa, która znajduje się w miejscu starej bramy miejskiej, zniszczonej podczas trzęsienia ziemi w 1755 r. Na jej szczycie umieszczona została ażurowa, metalowa korona z dzwonem, który wybija godziny. Wieża zegarowa stanowi wizytówkę miasta.

8. Igreja de São Sebastião – kościół pw. św. Sebastiana, który powstał w XVIII w. Wewnątrz znajduje się XVIII-wieczny polichromowany, drewniany ołtarz z rzeźbami pochodzącymi z XVII i XVIII w. oraz posąg Nossa Senhora da Piedade (Matki Bożej Miłosierdzia), pochodzący prawdopodobnie z XVI w.

9. Museu de Arte Sacra de Albufeira – muzeum sztuki sakralnej, w którym prezentowane są przedmioty pochodzące z różnych świątyń na terenie Albufeiry, ocalałe z trzęsienia ziemi w XVIII w. Na uwagę zasługuje polichromowane retabulum z XVIII w. z obrazami przedstawiającymi św. Sebastiana, św. Franciszka Ksawerego i św. Dominika, kamienna Pieta czy XVI-wieczny obraz przedstawiający Zmartwychwstanie. Muzeum mieści się przy kościele pw. św. Sebastiana (Igreja de São Sebastião).

10. Galeria de Arte Pintor Samora Barros – galeria sztuki współczesnej, która nosi imię urodzonego w Albufeirze słynnego portugalskiego malarza, Samory Barrosa. Prezentuje prace zarówno artystów krajowych, jak i zagranicznych.

11. Rejsy wycieczkowe – odbywają się zarówno statkami czy katamaranami jak i łodziami motorowymi. Małe jednostki oferują wycieczki do jaskiń położonych wzdłuż wybrzeża. Do najsłynniejszych należy Benagil (Algar de Benagil). Można również skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i dopłynąć do jaskiń kajakiem.

12. Wodne szaleństwo – poza rejsammi czy wycieczkami kajakowymi Albufeira i okolice oferują mnóstwo sposobów na uprawianie sportów wodnych. Można spróbować swoich sił w parasailingu (lot nad wodą ze spadochronem ciągniętym przez motorówkę), nurkowaniu, jeździe na nartach wodnych, flyboardingu („latanie na desce”) i wielu innych.

13. Igreja de Sant’Ana – kościół pw. św. Anny z XVIII w., którego fasada ozdobiona jest ślimakowatymi wolutami oraz smukłymi wieżyczkami zwanymi pinaklami. Wewnątrz na uwagę zasługują ołtarze główny i boczne oraz ambona. Wszystkie te elementy są drewniane i polichromowane. Powstały w stylu rokoko.
14. Electric Karting Albufeira Marina – kryty tor kartingowy, którego długość wynosi 400 m. Do dyspozycji pozostają szybkie gokarty elektryczne. Uczestnicy zabawy muszą mieć przynajmniej 12 lat i 1,5 m wzrostu.

15. Estátua de São Vicente de Albufeira – pomnik bł. Wincntego od św. Antoniego, augustianina, który urodził się w Albufeirze w 1590 r. W 1623 r. wyjechał do Japonii, gdzie został spalony żywcem w 1632 r. za szerzenie wiary w Chrystusa.

16. Pozostałości zamku – są nieliczne i obejmują fragmenty murów dawnej Bramy Północnej (Porta do Norte) i Bramy św. Anny (Porta de Sant Ana). Na ścianach wmurowano pamiątkowe tablice. Zamek powstał prawdopodobnie w XIII w.

17. Punkty widokowe – ze względu na położenie miasta są dość liczne. Wymienić można chociażby Miradouro do Pau da Bandeira, do którego prowadzą ruchome schody, a który słynie z malowniczych zachodów słońca. Wart wycieczki jest również Miradouro Rossio, z którego roztacza się panorama na białe domy miasta.

18. Mercado Municipal dos Caliços – miejski targ, na którym można kupić świeże produkty rolne oraz owoce morza. Mieści się w budynku, którego wygląd nawiązuje do typowych dla tego regionu zabudowań z okresu panowania muzułmańskiego.

19. Estátua da família do pescador – pomnik, który przedstawia rodzinę z łodzią. Postaci są wyrzeźbione natomiast łódka jest prawdziwa. Pomnik nawiązuje do rybackiej przeszłości miasta.

20. Rotunda dos Relógios – oryginalna instalacja umieszczona na jednym z rond w Albufeirze. Ma postać dwóch kolorowych, monumentalnych zegarków ręcznych.

21. Nazwa Albufeira wywodzi się od arabskiego słowa „al-buhera”, co według różnych źródeł oznacza „laguna nad morzem” lub „zamek nad morzem”.

22. Istniejąca tu niegdyś arabska twierdza o nazwie Albuar lub Albuhera, była jedną z ostatnich, które zdobył Alfons III Dzielny w ramach przeprowadzanej rekonkwisty.

23. Albufeira została lokowana w 1504 r. przez króla portugalskiego Manuela I Szczęśliwego. W 1755 r. została niemal doszczętnie zniszczona przez trzęsienie ziemi. Od lat 60. XX w. rozwinęła się jako ośrodek turystyczny o międzynarodowej sławie. Miejscowość została ponownie podniesiona do rangi miasta 23 sierpnia 1986 r.

24. Do Albufeiry można dostać się transportem publicznym z oddalonego o ok. 45 km Faro, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Do Faro dolecieć można w ramach regularnego połączenia bądź czarterem, również z Polski.

25. Po mieście można się poruszać tuk-tukami, czyli motorowymi rikszami. Pełnią nie tylko funkcję taksówek, ale również służą do odbywania wycieczek po mieście, a ich kierowcy wcielają się w rolę lokalnych przewodników. Dzięki nim można dotrzeć w miejsca, które nie znajdują się na liście popularnych obiektów turystycznych.

4/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić