Republika San Marino to państwo śródlądowe w Europie Południowej, będące enklawą na obszarze Włoch. Jego stolicą jest miasto San Marino. Stanowi ono drugą enklawę na terenie państwa włoskiego – kolejną jest Watykan.
1. Według tradycji symbolicznym początkiem współcześnie istniejącego państwa San Marino uznaje się założone przez świętego Maryna w 301 r. n.e. wspólnoty religijnej na szczycie Monte Titano, gdzie według legend miał się skryć przed prześladowaniami chrześcijan.
2. Pierwszym historycznym źródłem potwierdzającym funkcjonowanie miejscowości San Marino jest dokument Placito Feretrano z XI wieku, będący kopią innego pisma z 885 roku. Opisano w nim sposób pobliskiego biskupa Rimini z opatem klasztoru na Monte Titano.
3. W 1291 roku San Marino zostało uznane jako niepodległe państwo przez Państwo Kościelne.
4. Władzę ustawodawczą sprawuje wybierana w wyborach powszechnych Wielka Rada Generalna złożona z 60 członków. Jej kadencja trwa 5 lat, a co 6 miesięcy mianuje pełniących rolę głowy państwa dwóch kapitanów regentów. Wybiera także Radę Dwunastu, czyli organ sprawiedliwości i sąd III instancji.
5. San Marino to jedno z najmniejszych państw Europy. Mniejsze są tylko Watykan i Monako. Jest to również jedyne oprócz Watykanu, państwo będące enklawą w Europie.
6. Przez kraj płyną dwie rzeki – San Marino i Marano.
7. Państwo zamieszkuje około 29 tysięcy osób, z czego 1000 to obcokrajowcy, głównie Włosi. W tym około 5000 obywateli San Marino żyje poza granicami kraju, głównie we Włoszech. Takie wyjazdy są bardzo łatwe, zwłaszcza że w San Marino językiem urzędowym jest emilijski, będący odmianą języka włoskiego.
8. Więzienie w tym kraju ma sześć cel, co po włosku tłumaczy się jako sei celle, stąd też jego nazwa Seszele. Co bardziej ciekawe w San Marino nie ma oficjalnie rejestrowanej przestępczości, więc więzienie pozostaje puste.
9. Wskaźnik PKB jak i standard życia w San Marino jest dość podobny jak we Włoszech. PKB wynosi bowiem 32 000 dolarów amerykańskich, z czego ponad połowa pochodzi z turystyki.
10. W San Marino jest najniższy w Europie wskaźnik bezrobocia. Budżet państwowy corocznie notuje zaś nadwyżki, w związku z czym nie istnieje dług publiczny. Wszystko to przy niskich podatkach dochodowych, przez co wielu postrzega San Marino jako raj podatkowy. Jednak z tego też powodu bardzo trudno dostać obywatelstwo San Marino.
11. Na podstawie umów z Włochami, kraj ten posiadało prawo emitowania i wykorzystywania jednostki monetarnej Włoch – czyli włoskiego lira – oraz produkcji równowartościowego lira sanmaryńskiego. Po utworzeniu strefy euro, Rada Unii Europejskiej zawarła podobną umowę w odniesieniu do nowej waluty. Tak więc San Marino ma prawo do emitowania monet euro. Są one dostępne w niewielkiej ilości, przez co mają dużą wartość kolekcjonerską.
12. San Marino leży w Apeninach Północnych, gdzie dominują gleby wulkaniczne. Doskonale nadają się one do uprawy winorośli, co w połączeniu z klimatem panującym w tym państewku powoduje, że rolnictwo opiera się głównie o uprawy winorośli.
13. San Marino posiada górzyste położenie, co sprzyja rozwojowi turystyki, przez niezwykłe walory naturalne. Dodatkowo turystów przyciągają liczne zabytki i muzea, między innymi muzeum Filatelistyczno-Numizmatyczne oraz Malarstwa. Najwięcej turystów przybywa jednak w okresie świąt lub wydarzeń kulturalnych związanych z krajowym folklorem.
14. Reprezentanci San Marino podczas XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, zdobyli 3 medale. Brązowy w trapie kobiet, srebrny w trapie drużyn mieszanych i kolejny brązowy w zapasach mężczyzn. Są to historyczne medale z dwóch powodów. Po pierwsze są to pierwsze medale olimpijskie dla San Marino zdobyte w całej historii Igrzysk Olimpijskich. Po drugie San Marino dzięki tym medalom stało się najmniej zaludnionym państwem, które kiedykolwiek odniosło taki sukces w historii Igrzysk Olimpijskich.
15. San Marino to najmniejsza republika świata.
16. W San Marino architektura to głównie domy i zamki przypominające czasy średniowieczne oraz pasujące do tego wyobrażenia uliczki. Określa się przez to kraj mianem kraju wąskich uliczek i niezliczonych schodów.
17. Ostatnia bitwa, w której aktywnie brało udział San Marino, stoczyła się w 1463 roku. Od tamtego czasu państwo stara się być neutralne we wszystkich konfliktach zbrojnych.
18. Państwo to nie brało udziału w I i II wojnie światowej. Pozostało neutralne, jednak przez przemarsz niemieckich wojsk przez ich teren tymczasowo było okupowane przez wojska alianckie – okupacja miała jednak wymiar pozorny.
19. Gdyby wszyscy z San Marino pojechali na Stadion Wembley, nadal pozostałoby na nim 56 tysięcy wolnych miejsc.
20. Państwowa flaga San Marino została oficjalnie przyjęta 6 kwietnia 1862 roku. Barwy na niej mają symbolizować niebo – niebieski – oraz śnieg pokrywający Mount Titano – biały.
21. Przedstawiając się mieszkańcy San Marino mówią o swoim zawodzie lub stanowisku.
22. Znaczki pocztowe przez wzgląd na kolekcjonerskie znaczenie stanowią 10% dochodów kraju.
23. Drużyna piłkarska z San Marino odniosła w swojej historii jedno zwycięstwo – 1-0 w meczu z Liechtensteinem. Większość kadry bowiem reprezentuje swój kraj jako amatorzy, a na co dzień mają inne zajęcia.
24. Aby uzyskać obywatelstwo należy oficjalnie mieszkać w San Marino przez 30 lat, lub 15 lat, jeśli jest się w małżeństwie z mieszkańcem San Marino.
25. San Marino jest najstarszą republiką na świecie.
26. Średnia gęstość zaludnienia w San Marino wynosi 541 osób na km2.
27. Państwo dzieli się na 9 zamków, a każdy z nich reprezentuje miasto.
28. W San Marino odbywa się coroczny średniowieczny festiwal „Medieval Days”, w którym rozgrywany jest turniej kuszniczy.
29. San Marino ma granice otwarte dla wszystkich członków UE.
30. Domeną internetową San Marino jest .sm