Co Warto Zobaczyć w Mieście Lwów – 10 Największych Atrakcji

fotografia – Pixabay

Lwów uznawany jest za najpiękniejsze ukraińskie miasto, które dla Polaków jest szczególnie ważne, ponieważ jeszcze przed drugą wojną światową znajdowało się w obrębie granic polskich. Niesamowity klimat miasto zawdzięcza bogatej historii wszystkich narodów, które przez dekady je zamieszkiwały, a więc przede wszystkim Polaków, Ukraińców i Żydów. Zróżnicowana mieszanka kulturowa sprawiała, że na przestrzeni lat miasto obrosło historią i obiektami, które stanowią dziś dowód na to, że jeszcze na początku XX wieku Lwów rozbrzmiewał różnymi językami, pieśniami pochodzącymi z różnych stron Europy i bogatą sztuką. To tutaj również działali geniusze z lwowskiej szkoły matematycznej, a w teatrach i kabaretach pojawiały się gwiazdy poezji polskiej znane dziś z każdego podręcznika do języka polskiego.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki do tego atrakcyjnego miasta?

1. Stare Miasto

Stare Miasto we Lwowie to zabytkowa część miasta założona w drugiej połowie XIV wieku przez polskiego władcę, Kazimierza Wielkiego, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie tutaj można poczuć kwintesencję tego, z czym Lwów jest kojarzony, przejść się po brukowanych, wąskich uliczkach, które pamiętają jeszcze czasy wielkich monarchów, a także skosztować zielonego barszczu ze szczawiu lub pysznych wypieków w jednej z wielu restauracji i kawiarni. Na terenie Starego Miasta znajduje się sporo zabytków, jednak już sam spacer klimatycznymi uliczkami dostarcza mnóstwa wrażeń. Wspaniała architektura oddająca kolejno wszystkie epoki od średniowiecza, liczne cerkwie i inne świątynie, a także uczelnie, fontanny i stare podwórza stały przywołują na myśl odległe czasy.

2. Ratusz we Lwowie

Ratusz we Lwowie został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku i reprezentuje styl klasycystyczny. Jego gotycki pierwowzór z XIV wieku był wielokrotnie ulepszany aż w końcu runął w 1826 roku doprowadzając do śmierci ośmiu osób. Druga wersja została zniszczona jeszcze w XIX wieku podczas bombardowania przez Austriaków, jednak po roku ją odbudowano. Dziś w Muzeum Historycznym we Lwowie znajduje się makieta starego ratusza, a turyści mogą na żywo zobaczyć wyremontowaną wersję budowli z XIX wieku. Stanowi ona jeden z wielu symboli miasta i jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w mieście.

3. Cmentarz Łyczakowski

Cmentarz Łyczakowski to zabytkowa nekropolia położona na pięknych wzgórzach we wschodniej części Lwowa. W miejscu tym pochowano wielu wybitnych Polaków i Ukraińców, a między nimi są na przykład Stefan Banach – geniusz i przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej, malarz Artur Grottger, Maria Konopnicka czy Gabriela Zapolska. Spacer po wspaniałym cmentarzu to również okazja, żeby zobaczyć niesamowite dzieła w postaci kunsztownie zdobionych i rzeźbionych płyt nagrobnych, których w dzisiejszych czasach niemal się już nie spotyka. W dzisiejszych czasach nekropolia ma status muzeum, a pochówki odbywają się tutaj bardzo rzadko i tylko na mocy specjalnego zezwolenia dyrekcji.

4. Archikatedralny Sobór św. Jura

Archikatedralny Sobór św. Jura we Lwowie został wybudowany w XVIII wieku w stylu rokokowym i według wielu znawców stanowi najpiękniejsze dzieło późnego baroku w całej Europie. Na terenie kompleksy poza katedrą znajduje się również pałac metropolitów, dzwonnica oraz budynki kapituły, a w środku znajdują się krypty metropolitów greckokatolickich oraz księcia ruskiego, Jarosława Ośmiomysła. Wnętrze katedry zachwyca przepychem, finezyjnymi zdobieniami i rokokowym ikonostasem. Znajdują się tutaj również relikwie św. Mikołaja i św. Piotra. Miejsce to rocznie odwiedza mnóstwo turystów i wiernych, a w 2001 w pałacu metropolitów zatrzymał się papież Jan Paweł II.

5. Katedra Ormiańska

Katedra Ormiańska pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jeden z najstarszych kościołów we Lwowie i dowód na to, jak zróżnicowany społeczeństwo brało od stuleci udział w budowaniu współczesnego oblicza miasta. Świątynia została wybudowana w drugiej połowie XIV wieku i na przestrzeni lat była wielokrotnie przebudowywana, dlatego też nosi ślady wszystkich kolejnych epok i stylów architektonicznych. Wewnątrz znajdują się również zdobienia wywodzące się ze sztuki islamskiej, a także wykute w kamieniu chaczkary ormiańskie, które pochodzą nawet z XIV wieku. Warto również zwrócić uwagę na malowidła ścienne Jana Henryka Rosena, które powstały w dwudziestoleciu międzywojennym. Świątynia zachwyca różnorodnością, bogactwem i sztuką sakralną, łączącą różne style i metody tworzenia.

6. Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu

Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej to eklektyczny pod względem stylów architektonicznych budynek znajdujący się w centrum Lwowa. Zwieńczeniem gmachu jest miedziana kopuła, nie brakuje tu rzeźb i dzieł malarskich, a cała budowla w różnych miejscach podpierana jest przez wszystkie rodzaje kolumn: jońskie, korynckie i doryckie. Na uroczystym otwarciu teatru w 1900 roku byli między innymi Ignacy Paderewski i Henryk Sienkiewicz, w trakcie uroczystości odegrano hymny Polski, Austrii i Czech. Warto wybrać się na wieczorny spacer po Lwowie, ponieważ fasada opery jest wówczas oświetlona i wygląda jeszcze piękniej niż za dnia.

7. Pałac Potockich

Pałac Potockich we Lwowie to imponujący budynek w stylu neorenesansowym, który w dzisiejszych czasach stanowi lwowską rezydencję prezydenta Ukrainy oraz Lwowską Galerię Sztuk, jednak nie zawsze tak było. Został wybudowany pod koniec XIX wieku dla polskiego hrabi i premiera Austrii, Alfreda Józefa Potockiego, który nie dożył ukończenia prac nad swoim nowym domem. W 1919 roku nad Lwowem odbywały się pokazy lotnicze, a w wyniku nieudanego manewru jeden z samolotów spadł na pałac i doprowadził do spłonięcia jego dachu i górnych pięter, które należało wyremontować. Pałac przetrwał bez uszczerbku okres drugiej wojny światowej, ponieważ Niemcy urządzali w nim wystawy o charakterze propagandowym. Dziś stanowi piękną ozdobę miasta, którą przewodnicy polecają miłośnikom sztuki i historii XIX i XX wieku.

8. Kaplica Trójcy Świętej i Męki Pańskiej

Kaplica Trójcy Świętej i Męki Pańskiej, znana szerzej jako Kaplica Boimów, to kaplica rodziny kupieckiej Boimów, znajdująca się tuż obok katedry łacińskiej. Ufundował ją Jerzy Boim – kupiec i rajca miejski, który był jednocześnie sekretarzem polskiego króla, Stefana Batorego. Kaplica stanęła w XVII wieku na cmentarzu, który później został zlikwidowany, a dekoracjami zajęli się mistrzowie rzeźby z Wrocławia. Ciekawostką jest fakt, że kaplica ta nigdy nie była poddawana żadnym przebudowom , dzięki czemu dziś turyści mogą podziwiać dokładne odzwierciedlenie sztuki siedemnastowiecznej.

9. Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji we Lwowie istnieje to niesamowite miejsce otwarte w 1966 roku, choć kryjące o wiele starszą historię. Dokładnie w tym miejscu znajduje się najstarsza we Lwowie apteka, funkcjonująca nieprzerwanie od 1735 roku. Mimo często zmieniających się właścicieli i historycznych perturbacji apteka przetrwała do dziś, a niesamowite sprzęty, które pomagały ekspedientom w sprzedaży stanowią dzisiejsze eksponaty. Można tutaj zobaczyć piękne i stare kasy, niezwykłe meble z poprzednich epok, buteleczki i fiolki, w których sprzedawano leki i maści, a także oryginalne receptury na niezwykłe mikstury, które miały przywracać ludzi do zdrowia.

10. Arsenał Miejski

Arsenał Miejski we Lwowie to renesansowy budynek obronny, który rozpoczęto budować w drugiej połowie XVI wieku. Kiedy w 1799 roku rozebrano mury obronne miasta, w ścianie arsenału umieszczono tablice kamienne z rzeźbami i napisami. Dziś w budynku znajduje się oddział Muzeum Historycznego – Muzeum Starej Broni Arsenał – a miejsce to jest podwójnie ciekawe dla wielbicieli militariów i historii. Na terenie obiektu można podziwiać pokaźne kolekcje broni palnej i broni białej, a wieże obronne zostały zrekonstruowane i stanowią dodatkową ozdobę tego niezwykłego miejsca.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić