Bruksela Turystycznie – Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2023

fotografia – Pixabay

Bruksela to jedno z najważniejszych miast europejskich. W belgijskiej stolicy odbywają się najistotniejsze spotkania różnych organów Unii Europejskiej, Euroatomu i Sojuszu Północnoatlantyckiego. To także miasto, w którym łączy się nowoczesny klimat z reliktami przeszłości – początki Brukseli sięgają bowiem już X wieku, kiedy miasto to było ważną flamandzką osadą obronną. Dziś Bruksela to przede wszystkim miejsce, które przyciąga turystów ze względu na swoją niesamowitą atmosferę, a także liczne atrakcje i zabytki.

Największe atrakcje Brukseli

1. Wielki Plac

Wielki Plac w Brukseli to zwyczajowa nazwa głównego rynku. Jego najważniejszym budynkiem jest piękny, zabytkowy Ratusz, który wybudowany został w pierwszej połowie XV wieku i stanowi wspaniały przykład architektury gotyku brabanckiego. Dookoła placu rozciągają się liczne neogotyckie kamienice, zabytkowe rezydencje i budynki użytkowe, które do dziś zachwycają pięknymi, zdobionymi fasadami. Wielki Plac to także miejsce, w którym znajdziemy liczne obiekty gastronomiczne, niewielkie sklepiki i klimatyczne galerie. Siedem ulic ciągnących się od rynku jest niemal nieustannie zwiedzana przez turystów i odwiedzana przez lokalnych artystów ulicznych.

2. Park Miniatur Mini-Europe

W Parku Miniatur Mini-Europe możemy zobaczyć makiety ponad 350 najważniejszych budowli europejskich. Znajdują się tu modele m.in. Krzywej Wieży w Pizie, Wieży Eiffla czy Big Bena – w sumie makiety części aż 80 różnych miast europejskich ustawionych na powierzchni 24 tysięcy metrów kwadratowych. Nie zabrakło w nim również polskich elementów: w parku podziwiać można m.in. gdański Dwór Artusa i pobliską Fontannę Neptuna.

3. Atomium

Atomium to bez wątpienia jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w całej Brukseli. Jest to model atomu żelaza, który powiększony został – bagatela – przeszło 160 miliardów razy. Ogromna konstrukcja mierzy aż 103 metry wysokości i składa się z osiemnastometrowych kuli (“atomów”), które połączone są stalowymi wiązaniami. W najwyższej z nich znajduje się taras widokowy, na który dostać się można specjalną, nowoczesną windą. Atomium położone jest w pięknym Parku Heysel, w którym umiejscowione są również sklepiki z pamiątkami i obiekty gastronomiczne.

4. Belgijskie Centrum Komiksu

Belgia zasłynęła wśród miłośników komiksu dzięki rysownikowi Pierre Coulifordowi (znanego jako Peyo), który stworzył postaci słynnych na całym świecie Smerfów. To właśnie na jego cześć powstało Belgijskie Centrum Komiksu czyli duże muzeum, które poświęcone jest działalności belgijskich rysowników (m.in. Peyo i Hergego, który stworzył Tintina). W bogatych zbiorach muzeum znajdują się ponad 3 tysiące komiksów z różnych stron świata, które udostępniane są dla zwiedzających w czytelni. W muzeum podziwiać można także liczne odwzorowania komiksowych postaci, a także ekspozycje dotyczące historii komiksu i procesowi powstawania ilustracji komiksowych.

5. Cinquantenaire

Park Cinquantenaire to rozległy teren zielony położony w samym centrum belgijskiej stolicy. Kompleks zajmuje powierzchnię aż 30 hektarów, na których umiejscowione są liczne alejki, ścieżki spacerowe i rowerowe oraz miejsca do odpoczynku. Podziwiać w nim można kilka zabytkowych budynków (m.in. Łuk Triumfalny z początku XX wieku, dziewiętnastowieczną wieżę gotycką czy dawny budynek meczetu) oraz liczne rzeźby i pomniki. W Parku znajdują się także hale wystawowe, obecnie siedziby muzeów: Królewskiego Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej, Królewskie Muzeum Sztuki i Historii i Muzeum Motoryzacji.

6. Królewskie Muzeum Afryki Środkowej

Zaledwie kilka kilometrów od Brukseli znajduje się niewielka miejscowość Tervuren, w którym mieści się wyjątkowa atrakcja – Królewskie Muzeum Aryki Środkowej. Ogromne wrażenie robi już sam piękny, zjawiskowy budynek, w którym skrywają się liczne ekspozycje. W środku znajdują się wystawy związane z fauną i florą Afryki Środkowej (w tym specjalna sekcja dotycząca zwierząt i roślin zamieszkujących Kongo) m.in. ogromna ilość holotypów, eksponaty biologiczne, mineralogiczne i paleontologiczne. Oddzielna wystawa obejmuje dział etnograficzno-historyczny.

7. Zamek Gaasbeek

Około 10 kilometrów od Brukseli znajduje się kolejna wyjątkowa atrakcja – Zamek Gaasbeek, którego historia sięga XIII wieku. Był on siedzibą książąt, markizów i różnych osobistości. Mieści się w ogromnym kompleksie parkowym, który udostępniony jest dla zwiedzających – można tu zobaczyć m.in. wspaniałe ogrody królewskie, kapliczki i zabytkowe pawilony. W zamku zwiedzać można wspaniałe wnętrza pełne dzieł sztuki (np. salę portretową), a także odrestaurowane komnaty i pokoje stylizowane na XVI wiek. Sama osada Gaasbeek jest wyjątkowo malowniczą miejscowością, w której warto zatrzymać się na dłużej.

8. Muzeum Historii Naturalnej

W belgijskim Muzeum Historii Naturalnej w Brukseli bez wątpienia największe wrażenie robi ogromna Sala Dinozaurów, która zajmuje powierzchnię ok. 3 tysięcy metrów kwadratowych, co czyni ją największą wystawą dinozaurów w Europie. Znajdują się tu m.in. oryginalne szkielety licznych prehistorycznych gadów, a także ogromny model tyranozaura. Ciekawą częścią Muzeum Historii Naturalnej jest także Galeria Ewolucji, która w obrazowy sposób przedstawia sposób ewoluowania organizmów żywych. W obiekcie podziwiać można także liczne odkrycia archeologiczne, skamieniałości, minerały, a także bogatą kolekcję meteorytów.

9. Muzeum Magritte’a

Rene Magritte to jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych malarzy belgijskich czasów nowożytnych. Surrealistyczne arcydzieła Magritte’a zdobyły ogólnoświatową sławę, a na jego cześć w Brukseli powstało Muzeum Magritte’a. Znajduje się w nim ponad 200 dzieł artysty, a także krótkie filmy z połowy XX wieku i fotografie z lat dwudziestych. Choć we wnętrzach muzeum znajdują się zarówno rzeźby, jak i malowidła i rysunki artysty, wiele z nich jest wyświetlanych w formie wystawy multimedialnej.

10. Pałac Królewski

Budynek Pałacu Królewskiego to monumentalna, neoklasycystyczna budowla, która robi ogromne wrażenie na turystach pierwszy raz zwiedzających miasto. Pałac stanowi siedzibę władz kraju, często odwiedzana jest także przez rodzinę królewską Belgii, jednak wspaniałe wnętrza udostępniane są również dla turystów. W środku w wybrane dni można podziwiać wspaniałe apartamenty i sale królewskie. Pałac można zwiedzać w miesiącach letnich (od lipca do września). W pobliżu Pałacu Królewskiego znajduje się Muzeum Bellevue, w którym znajdują się ekspozycje związane z historią i kulturą miasta. Dużą atrakcją muzeum jest bogata kolekcja archeologiczna związana z okolicznymi wykopaliskami.

Bruksela to wyjątkowe miasto, w którym nowoczesna architektura miesza się ze wspaniałymi, wiekowymi zabytkami. To także miejsce pełne smaku, które zaspokoi apetyt nawet najbardziej wymagających smakoszy. Nie sposób ominąć tutejsze sklepy z wyborną belgijską czekoladą, liczne budki i stoiska z tzw. street foodem (i słynnymi belgijskimi frytkami), a także doskonałej jakości restauracje na światowym poziomie. Bruksela nie zawiedzie również miłośników nocnego życia – znajdują się tu liczne bary, dyskoteki i kluby nocne, a na samym rynku niemal nieustannie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturowe. Wreszcie Bruksela to miejsce, w którym odnajdą się miłośnicy sztuki, pięknej architektury i zwiedzania wybitnych galerii, w których podziwiać można wspaniałe dzieła sztuki najznamienitszych artystów pochodzenia belgijskiego.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić