Rotterdam Turystycznie – Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Rotterdam to ciekawe, nowoczesne miasto, które leży w zachodniej części Holandii. Słynie z jednego z największych portów świata, którego powierzchnia zajmuje przeszło 106 kilometrów kwadratowych. To prawdziwa mekka miłośników nowoczesnej architektury, sztuki, dobrej kuchni i całonocnej zabawy.

Jak ubezpieczyć się na wyjazd do Rotterdamu? Co powinno zawierać ubezpieczeni turystyczne do Holandii?

Urlop w Rotterdamie to przede wszystkim zwiedzanie tamtejszych zabytków. Planując taki wyjazd i kupując ochronę ubezpieczeniową na ten czas, najlepiej dopasować jej zakres do planowanych aktywności. W tym przypadku będzie to zabezpieczenie związane przede wszystkim z pokryciem kosztów ewentualnego leczenia w Holandii oraz transportu medycznego do Polski, jeśli ten będzie konieczny. Karta EKUZ, która będzie działała w tym kraju, nie zapewni tego rodzaju świadczeń, dlatego warto zadbać, aby gwarantowała je polisa turystyczna.

Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia, które wraz z assistance stanowi podstawę właściwie każdego ubezpieczenia podróżnego, dobrze aby polisa zawierała również NNW i OC w życiu prywatnym. Zwłaszcza jeśli w planach jest zwiedzanie na tak popularnych w Holandii rowerach. Polisa składająca się z tych elementów kosztuje już od 35 zł za tydzień ochrony w You Can Drive, od 37 zł w mtu24.pl, a także od 45 zł w Proamie, od 48 zł w Generali i od 59,29 zł w AXA Partners. Każdą polisę można rozbudować o dodatkowe formy ochrony, np. ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportowe lub klauzulę alkoholową.

Znajdź ubezpieczenie dla siebie

Największe atrakcje Rotterdamu

1. Museum Boijmans Van Beuning

Miłośnicy historii i sztuki z pewnością nie mogą ominąć Museum Boimans Van Beuning – jednego z najważniejszych muzeów w całej Holandii. Znajduje się tu ogromna kolekcja dzieł sztuki nowoczesnej z ostatnich 80 lat, a także wystawy dotyczące malarstwa i rzemiosła średniowiecznego. W muzeum podziwiać można przeszło 125 tysięcy eksponatów związanych z kulturą i sztuką europejską i światową. Wśród nich dużą popularnością cieszy się kolekcja flamandzkiego artysty Petera Paula Rubensa, wspaniałe dzieła Rembrandta czy słynny obraz “Wieża Babel” Pietera Bruegela.

2. Muzeum Sztuki Kunsthal

Kolejnym wyjątkowym muzeum jest Kunsthal czyli stosunkowo nowa, bo otwarta w 1992 roku, placówka. Choć w muzeum nie ma stałej ekspozycji, na ogromnej powierzchni organizowane są wystawy czasowe i tematyczne. Udostępniane dla zwiedzających są obrazy takich artystów jak Andy Warhol. Claude Monet czy Pablo Picasso. Muzeum organizuje także spotkania z najbardziej zasłużonymi artystami niderlandzkimi oraz ekspozycje fotografii, rysunku i grafiki.

3. Kościół św. Wawrzyńca

Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście jest Kościół św. Wawrzyńca. Świątynia wybudowana została na przełomie XV i XVI wieku, stanowi wspaniały przykład architektury późnogotyckiej. To również jedna z najstarszych budowli w całym mieście. W środku podziwiać można wspaniałe rzeźby autorstwa Francois Douwe, zabytkowe kaplice i grobowce, a także zjawiskowe organy, które stanowią największy tego typu instrument w pełni mechaniczny w całej Europie.

4. Ratusz

Rotterdamski Ratusz wybudowany został na początku XX wieku i do dziś stanowi jeden z niewielu budynków w centralnej części miasta, który przetrwał ataki podczas II wojny światowej. W fasadzie tego ogromnego budynku można doszukać się wpływów architektury bizantyjskiej i rzymskiej, a także nowoczesnych nurtów, takich jak art-deco. Podziwiać tu można liczne rzeźby i płaskorzeźby, medaliony naścienne symbolizujące główne cnoty oraz wspaniałe malowidła naścienne.

5. Cube Houses

Cube Houses to ciekawy przykład holenderskiej architektury nowoczesnej, której głównym celem była optymalizacja wykorzystywanej przestrzeni. Lekkie pochylenie budynków sprawiło, że znacząco powiększyła się ich powierzchnia użytkowa. Choć domki robią ogromne wrażenie z zewnątrz, jeden z nich udostępniany jest również dla zwiedzających. Ciekawostką jest, że według architekta obiektu domki mają przypominać swoisty “las”, co jest symbolem harmonii między ludzkimi zabudowaniami, a Matką Naturą.

6. Muzeum Morskie

Jednym z najciekawszych obiektów turystycznych w całym Rotterdamie jest Muzeum Morskie, które znajduje się na obszarze rozległego portu. Zbiory muzeum liczą około 850 tysięcy różnych eksponatów związanych z wiekową historią flamandzkiej żeglugi. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje ciekawy zbiór malarstwa marynistycznego, a także wystawa dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, która przybliża najmłodszym związek między morzem i społeczeństwem Rotterdamu.

7. Ogród Zoologiczny w Rotterdamie

Rotterdamski Ogród Zoologiczny jest jednym z najstarszych w całej Europie. Poza tradycyjnymi wybiegami i pawilonami dla zwierząt zwiedzić tu można oryginalną wystawę dotyczącą fauny i flory ujścia Amazonki – w dużym, kopułowym pawilonie można podziwiać barwne motyle oraz tropikalną roślinność. Dużą atrakcją jest również mieszczące się na terenie ZOO akwarium, które zamieszkałe jest m.in. przez ogromne rekiny. Na terenie Ogrodu Zoologicznego znajdują się również liczne obiekty gastronomiczne, sklepiki, a także punkty rozrywkowe i edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

8. Euromast

Jedną z największych i najbardziej charakterystycznych atrakcji Rotterdamu jest bez wątpienia Euromast – wieża widokowa, która sięga wysokości aż 186 metrów. Znajduje się tu restauracja z przeszklonymi ścianami, z której rozciąga się wspaniały widok na miasto. Jeszcze większą atrakcją jest wjechanie na drugi poziom Euromastu, który zajmuje rozległy, okrągły taras widokowy. W pogodne dni podziwiać z niego można nie tylko panoramę Rotterdamu, ale również okoliczne miejscowości, a nawet oddaloną o kilkadziesiąt kilometrów Hagę.

9. Kinderdijk

Z czym kojarzyć się może Holandia? Z pewnością z pysznymi serami, tulipanami i – oczywiście – wiatrakami! Podczas pobytu w Rotterdamie warto wybrać się do pobliskiego miasteczka Kinderdijk, w którym znajduje się aż 19 pięknych, zabytkowych wiatraków, z których najstarsze wybudowane zostały w pierwszej połowie XVIII wieku. To wspaniałe miejsce na popołudniowy, rodzinny spacer, które zapewni zapierające dech w piersiach widoki.

10. Markthal

Markthal to duża, przeszklona hala targowa, która słynie z licznych małych restauracji, stoisk i knajpek – wszystkiego, co potrzebne jest do zaspokojenia nawet największego apetytu. Spróbować tu można wspaniałych serów holenderskich, owoców morza, mięs, a także typowych słodyczy holenderskich. Podczas spaceru po Markthal z pewnością warto skusić się na doskonałe holenderskie frytki, kapsalony (typowy fast food złożony z mięsa, frytek, świeżych surówek i sosów) oraz świeże dania rybne. Choć kuchnia holenderska jest niezwykle prosta, bliskość portu rybackiego sprawia, że tutejsze potrawy są niezwykle smaczne i aromatyczne. To także miejsce, które niemal nigdy nie zasypia, a nawet w późnych godzinach wieczornych możemy cieszyć się jego wspaniałą atmosferą i niepowtarzalnym klimatem.

Rozrywka w Rotterdamie

Rotterdam to miasto, które bezustannie tętni życiem. Organizowane są liczne koncerty, festiwale, a także wystawy i wernisaże na świeżym powietrzu. Miasto aż roi się od ulicznych artystów i klimatycznych miejsc z duszą, które chętnie odwiedzane są przez miłośników kultury i sztuki. Z pewnością miejscowość warto odwiedzić w grudniu, kiedy to na rynku odbywają się jarmarki i kiermasze bożonarodzeniowe. Ważnym okresem dla sztuki rotterdamskiej jest lato – w ciepłych miesiącach odbywają się m.in. spektakle teatralne na świeżym powietrzu. Miłośnicy nocnego życia z pewnością pokochają Rotterdam za mnogość klubów, dyskotek i całonocnych pubów, w których spotykają się turyści, artyści i studenci łaknący wielogodzinnej zabawy. Liczne wydarzenia organizowane są również przez miejscowy uniwersytet.

Rotterdam to miasto, które zachwyca nowoczesnym budownictwem, wspaniałym klimatem i licznymi atrakcjami. To także doskonała baza wypadowa do pobliskich miejscowości pełnych wspaniałych krajobrazów. Zaledwie 30 minut drogi dzieli miasto od Hagi – jednego z największych miast Holandii, które stanowi ciekawą turystyczną atrakcję.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj


Ciekawostki o mieście Rotterdam

1. Rotterdam jest drugim co do wielkości miastem w Holandii

Podczas gdy Amsterdam jest największym miastem w Holandii, Rotterdam jest drugim co do wielkości. Rotterdam ma ponad 650.000 mieszkańców i około połowa z nich ma jakieś pochodzenie migracyjne. Miasto zajmuje powierzchnię około 324 kilometrów kwadratowych (to tyle co Kraków).

2. Port w Rotterdamie jest największy w całej Europie

Być może najbardziej znanym faktem o Rotterdamie jest to, że port jest największy w Europie.

Dzięki temu Rotterdam odgrywa dużą rolę w transporcie produktów do i z Europy. W porcie znajduje się kilka basenów portowych i obszarów przemysłowych.
W latach 1962-2004 port ten był największym portem na świecie, ale obecnie tytuł ten należy do Szanghaju.

3. Rotterdam ma trzy profesjonalne kluby piłkarskie

Są to Sparta, Excelsior, oraz najpopularniejszy, czyli Feyenoord.

Feyenoord był pierwszym holenderskim klubem piłkarskim, który zdobył dużą nagrodę międzynarodową i jest najbardziej utytułowanym klubem z Rotterdamu.

4. W Rotterdamie znajduje się 38 domów w kształcie sześcianu.

Na Blaak w pobliżu Oude Haven można znaleźć kilka niezwykłych budynków. Znajduje się tam 38 domów sześcianów i 13 sześcianów używanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Kostki te zostały zaprojektowane przez architekta Piet Blom i zostały zbudowane w latach 1982-1984. Jeden z sześcianów jest otwarty do zwiedzania, więc można zobaczyć, jak te niezwykłe domy wyglądają od środka.

5. W Rotterdamie znajduje się ponad 30 muzeów

Jeśli lubisz kulturę i sztukę, Rotterdam z pewnością jest dobrym miastem do odwiedzenia

6. Jest kilka sławnych osób, które urodziły się w Rotterdamie

Piłkarz Robin van Persie, tenisista Richard Krajicek i hokeistka Fatima Moreira de Melo, piosenkarka Davina Michelle i DJ Ferry Corsten. Wszyscy pochodzą z Rotterdamu.

7. Flaga Rotterdamu ma dwa zielone pasy i jeden biały

Od 10 lutego 1949 roku flaga Rotterdamu składa się z zielonego pasa, po którym następuje biały pas, a następnie kolejny zielony pas. Zielony pas symbolizuje Hof van Wena, czyli zamek, który kiedyś znajdował się w Rotterdamie.

Kolor biały symbolizuje Rotte, czyli rzekę, od której Rotterdam wziął swoją nazwę. Kolory te można również znaleźć w herbie Rotterdamu.

8. Rotterdam zawdzięcza swoją nazwę zaporze wodnej

W IX wieku istniało miejsce zwane Rotta, w którym znajduje się obecne centrum Rotterdamu. Jednak w XII wieku Rotta została zalana przez rzekę Rotte. Na rzece postawiono tamę i dlatego Rotterdam nazywa się teraz Rotterdam. Jest to połączenie nazwy rzeki i tamy, która została na niej umieszczona.

9. Most Erazma jest najsłynniejszym mostem w Rotterdamie

Most Erazma, lub Łabędzia, jak nazywają go miejscowi, został otwarty w 1996 roku. Most został nazwany na cześć holenderskiego księdza i humanisty Desideriusa Erasmusa, ale przydomek Łabędź pochodzi od kształtu mostu.

Most Erazma stał się prawdziwym symbolem Rotterdamu i ma 139 metrów (456 stóp) wysokości. Koszt budowy tego mostu wyniósł ponad 165 milionów euro (194 miliony dolarów), a jego waga to 6800 ton.

10. Ekran LED na dworcu jest największy na świecie

Na dworcu głównym w Rotterdamie znajduje się ogromny ekran LED. Ma on wymiary 40 metrów na 4,5 metra, co czyni go największym na świecie. Był to prezent od Portu Rotterdam i dlatego często można na nim zobaczyć fakty dotyczące portu.

Ze względu na rozmiar ekranu, nie można przed nim robić zdjęć zwykłym aparatem. Istnieją specjalne aparaty, które służą do tego celu.

11. Pomnik Gnome Buttplug

Na Eendrachtsplein w Rotterdamie znajduje się specjalna statua. Statua nazywa się Santa Clause and his Christmas tree i została zaprojektowana przez Paula McCarthy’ego.

Stworzył on statuetkę, aby zniechęcić do powierzchownej kultury konsumpcyjnej i zrobił to, aby naśmiewać się z reklam świątecznych Coca-Coli. Jednak choinka ma trochę niefortunny kształt. Jedno spojrzenie na nią powie Ci, dlaczego miejscowi znają ten posąg jako Gnome Buttplug.

12. Motto Rotterdamu to “Sterker door Strijd”.

Podobnie jak wiele innych miast, Rotterdam przeszedł wiele podczas II wojny światowej. Najsłynniejszym tego przykładem było bombardowanie w 1940 roku.

Po zakończeniu wojny królowa Wilhelmina chciała dodać do herbu Rotterdamu motto “Sterker door Strijd”. Oznacza ono “Silniejszy przez walkę” i symbolizuje odwagę mieszkańców Rotterdamu w czasie wojny.

13. Dzieła sztuki znajdujące się na suficie w Markthal są czasami nazywane Kaplicą Sykstyńską Rotterdamu.

14. W Markthal (Hala Targowa) można zamieszkać.

Podczas gdy Markthal jest znany głównie ze swojej funkcji targowiska, w Markthal znajduje się również kilka mieszkań. Penthouse kosztuje około 1,2 miliona euro (1,4 miliona dolarów), najtańszy apartament kosztuje około 239.000 euro (282.000 dolarów). Apartamenty mają około 80 metrów kwadratowych.

15. Zalmhaventoren jest najwyższym budynkiem w Rotterdamie

Tytuł najwyższego budynku w Rotterdamie był już dość często wymieniany. Euromast, który jest wieżą obserwacyjną, która jest otwarta dla zwiedzających, był najwyższym budynkiem w Rotterdamie, kiedy został zbudowany w 1960 roku.

Następnie kilka budynków miało zaszczyt być najwyższymi budynkami w Rotterdamie. Jednak od 2021 roku Zalmhaventoren zajął to miejsce i jest obecnie najwyższym budynkiem w Rotterdamie -jego wysokości to 203 metrów

16. Sparta jest najstarszym profesjonalnym klubem piłkarskim w Holandii

Piłka nożna jest popularnym sportem w Holandii, co zaowocowało powstaniem wielu profesjonalnych klubów piłkarskich. Sparta jest najstarszym z nich i została założona w 1888 roku.

17. Większość mieszkańców jest w wieku od 25 do 45 lat

18. Holenderska potrawa zwana “kapsalon” została wymyślona w Rotterdamie.

Kapsalon składa się z warstwy frytek, pokrytych shawarmą lub kebabem, serem, sosem czosnkowym, sosem chili i warzywami. Fryzjer Nathaniël Gomes wymyślił to mieszane danie już w 2003 roku.

Holenderskie słowo “kapsalon” oznacza po angielsku salon fryzjerski. Dlatego też danie to nosi nazwę “kapsalon”.


Krótka historia Rotterdamu

Początki miasta sięgają końca XIII wieku. W późnym średniowieczu rozpoczęto budowę portu, który do dziś stanowi największy obiekt tego typu w całej Europie. Za jego sprawą przez kolejne wieki kwitł handel z Anglią i Francją, co zapewniło bujny i szybki rozwój miejscowości. Rozwój przemysłu na przełomie XIX i XX wieku zapewnił kolejny rozrost miasta, a z czasem Rotterdam stał się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturowych w całych Niderlandach.


4.3/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić