Czechy to wciąż niedoceniany przez Polaków turystyczny kierunek. Owszem w sezonie zimowym wielu narciarzy wybiera bardzo dobrze zorganizowane stoki narciarskie. Niestety poza Pragą dużo osób uważa, że w Czechach nie ma nic ciekawego. Jest to ogromny błąd. Czeskie miasta dzięki uniknięciu zniszczeń jakie niosła za sobą II wojna, zachowały swoje zabytki oraz historyczne zabudowy miast. Na szlaku czeskich miast koniecznie powinien znaleźć się Ołomuniec. Niepowtarzalny klimat i uroki tego miasta docenione zostały przez twórców słynnego przewodnika Lonely Planet i umieścili oni Ołomuniec w rankingu 50 europejskich miast uznanych za najpiękniejsze niestety mało znane. Z jednej strony to dobrze, że nie jest tak popularny jak Praga bo dzięki temu nie ma w mieście tłoku spowodowanego przez masowy ruch turystyczny.
Ołomuniec położony jest na terenie Moraw we wschodniej części Republiki Czeskiej. W mieście krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne. Rzeczny szlak łączący Odrę poprzez Morawę z Dunajem i lądowy przez tak zwaną Bramę Morawską łączący Pragę z Krakowem i Przemyślem dalej aż do Kijowa.
Ołomuniec – Atrakcje i ciekawostki
1. Kolumna Trójcy Świętej, najważniejszy zabytek w mieście wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolumna jest symbolem Ołomuńca. Kolumna powstawała w latach 1716-1754 i była dziełem tylko rzemieślników mieszkających w mieście. Fakt ten był wyrazem głębokiego patriotyzmu lokalnego i między innymi to wpływa na dumę mieszkańców miasta z tego dzieła. Kolumna ma wysokość 35 metrów i w jej wnętrzu znajduje się mała kapliczka. Usytuowana jest na Górnym Rynku. Cała kolumna jest 3 kondygnacyjną budowlą ozdobiona licznymi figurami świętych i płaskorzeźb. Układ figur ma odzwierciedlać hierarchiczny układ świętych. Według swej świętej ważności poszczególne figury zajmują przypisane im miejsce w hierarchii.
2. Ratusz, gotycka budowla usytuowana na Górnym Rynku. Wzniesiony został w XIV wieku rozbudowany w XV wieku. Zbudowany na planie prostokąta z dziedzińcem w środku. Na ratuszowej wieży znajduje się astronomiczny zegar z kurantami i ruchomymi figurkami. Pierwszy zegar uległ zniszczeniu podczas wojny i zastąpiony został nowym zamontowanym w 1955 roku.
3. Fontanny miejskie. Jest ich w mieście 25 i każda z nich jest odrębnym małym dziełem sztuki. Fontanny zaczęły pojawiać się w miejskiej przestrzeni poczynając od XVII wieku. Początkowym założeniem było przeznaczenie fontann jako ujęcia wody dla okolicznych mieszkańców. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie poczynając od tych najstarszych zachowane zostały w bardzo dobrym stanie.
4. Kolumna Mariacka, symbolizuje zwycięstwo na epidemią dżumy z początku XVIII wieku. Została wzniesiona w latach 1713-1715 przez miejscowego kamieniarza Wacława Rendera. Kolumna znajduje się na Dolnym Rynku.
5. Katedra św. Wacława. W Ołomuńcu znajduje się wiele kościołów wznoszonych w różnych czasach. Najwięcej znaleźć można na terenie Starego Miasta. Najważniejszym kościołem jest pochodząca z XIII wieku katedra św. Wacława. Bardzo charakterystyczna budowla z dwoma wysokimi na 100 metrów wieżami. W katedrze znajduje się największy na Morawach dzwon.
6. Stare Miasto, bardzo urokliwe miejsce z zachowanymi wiekowymi kamienicami. Ołomuniec posiada dwa rynki, bardziej okazały Rynek Górny i nieco skromniejszy Rynek Dolny. Każdy z nich ma swój odrębny i odmienny klimat. Górny Rynek jest bardzo ruchliwym miejscem z większą ilością różnego rodzaju imprez na nim się odbywających. Natomiast Dolny Rynek jest miejscem bardziej wyciszonym, spokojniejszym z własnym niepowtarzalnym klimatem. Ołomuniec jest tuż po Pradze największym, miejskim zabytkowym zespołem urbanistycznym w Republice Czeskiej.
7. Ołomuniec miastem muzeów. W mieście jest naprawdę dużo różnego rodzajów muzeów do najpopularniejszych należą: Muzeum Archidiecezjalne, Lotnictwa, Sztuki Współczesnej, Veteran Arena, interaktywne Twierdza Wiedzy, Muzeum Regionalne i wiele innych.
8. Bożonarodzeniowy Jarmark, co prawda aby w nim wziąć udział należy przyjechać do Ołomuńca w grudniu, ci którzy to uczynili zapewniają, że warto. Niepowtarzalna atmosfera tego jarmarku wiążę się między innymi z „miasteczkiem ponczu”. Podczas jarmarku oferowane są liczne rodzaje ponczów oraz grzanych win. Niewątpliwie opary gorącego ponczu oraz grzanych win wymieszane z zapachem cynamonu i innych korzennych przypraw stwarzają niezapomnianą atmosferę. Jarmarki odbywają na Górnym Rynku.
9. Pozostałości fortyfikacji. Ołomuniec był jeszcze do XIX wieku miastem twierdzą. Niestety z powodu rozwijającego się miasta potrzebne były tereny które zajmowały budowle fortyfikacyjne. Poczynając od XIX wieku kiedy miasta twierdze przestały mieć znaczenie militarne, budowle fortyfikacyjne zostały w dużym stopniu rozebrane. Do dnia dzisiejszego pozostały jeszcze fragmenty dawnych umocnień część z nich udostępniono do zwiedzania.
10. Czeskie przysmaki. Pobyt w Czechach to także uczta dla podniebienia. Również w Ołomuńcu w licznych restauracjach, barach, kawiarniach czy piwiarniach posmakować można czeskiej kuchni. Tradycyjne knedliki to narodowy przysmak Czechów, do tego smażony ser czy doskonałe czeskie piwo, tego wszystkiego można spróbować robiąc sobie przerwę w podziwianiu miejscowych zabytków.
Ołomuniec – krótko historycznie
Nie wszyscy wiedzą, że na początku tworzenia się państwa Mieszka I Ołomuniec oraz Morowy znajdowały się w granicach Polski. Nie trwało to długo, niemniej jednak na przełomie IX i X wieku Polacy sprawowali na tym terenie swoje rządy. Tereny te zostały utracone za czasów Mieszka II w roku 1031. Z okresu polskiej dominacji na terenie Moraw, pochodzą pierwsze wzmianki o Ołomuńcu i datowane są na rok 1017. Przejęcie władzy nad Morawami i Ołomuńcem przez Czechów sprawiło, że miasto w bardzo szybkim tempie rozwijało się nabierając coraz większego znaczenia. Miasto przez setki lat było stolicą Moraw. Okres prosperity zakończył się wraz ze zdobyciem miasta przez Szwedów w czasie wojny trzydziestoletniej. Miasto zamienione w twierdzę upadło w roku 1642, wojska szwedzkie po wkroczeniu do miasta złupiły je i zniszczyły. Od tego czasu Ołomuniec utracił swoją dominująca rolę na rzecz Brna, które zostało nową stolicą Moraw. Ponowny rozkwit miasta nastąpił dopiero pod koniec XIX wieku.
Po więcej informacji odnośnie miasta Ołomuniec warto zajrzeć tutaj