Szydłów to niewielka miejscowość znajdująca się w południowej części Polski, w województwie świętokrzyskim. Liczba ludności wynosi nieco ponad 1100 osób, a zatem jest to miejsce dosyć kameralne i spokojne, choć jednocześnie niezwykle intrygujące pod względem historycznym. Zaliczane do najciekawszych miejsc w Polsce.
Pierwsze wzmianki na temat Szydłowa pochodzą z XII wieku. W XIV wieku powstał zamek na zlecenie Kazimierza Wielkiego, a z racji dobrej lokalizacji Szydłów z czasem stał się również ważnym punktem na szlaku handlowym. Na początku XIX wieku miasto znalazło się w zaborze rosyjskim, a w kolejnych latach utracił prawa miejskie.
Co warto zobaczyć w Szydłowie i okolicach? Jakie ciekawostki wiążą się z tym miejscem? Oto kilka przydatnych informacji.
1. Jedną z największych atrakcji Szydłowa jest zamek królewski, w którym od lat sześćdziesiątych znajduje się Muzeum Regionalne. Rozpoczęcie budowy miało miejsce najpewniej w XIV wieku. Osobą, którą o tym zdecydowała był sam Kazimierz Wielki, który jednocześnie postanowił wówczas otoczyć miasto obronnymi murami. Na zamku przebywał również Władysław Jagiełło. W XVIII wieku został opuszczony i popadał w kolejnych latach w ruinę. Dopiero po II Wojnie Światowej zaczęto rekonstruować budowlę i przywracać jej dawną świetność.
2. Przed lat do Szydłowa prowadziły trzy bramy. Do dnia dzisiejszego przetrwała tylko jedna i stanowi ona nie lada atrakcję turystyczną. Brama Krakowska była rekonstruowana po II Wojnie Światowej. Niegdyś była wyposażona w charakterystyczny most zwodzony.
3. Przy ulicy Szkolnej znajduje się Muzeum Zamków Królewskich, w którym będziemy mogli podziwiać wspaniałe makiety polskich i europejskich zamków. Na słowo uznania zasługuje wykonanie oraz dbałość o najdrobniejszy nawet detal. W środku znajdują się również figury Władysława Jagiełły, Kazimierza Wielkiego czy Zawiszy Czarnego.
4. Warto również wiedzieć, że w Szydłowie można podziwiać jedną z najlepiej zachowanych synagog w całym kraju. Jest przy okazji jedną z najstarszych. Szacuje się, że została zbudowana jeszcze w XVI wieku. Znajduje się przy ulicy Targowej i zdecydowanie warto wybrać się w te rejony. Wnętrze zachwyca. Ciekawostką jest, że tuż po II Wojnie Światowej synagoga pełniła rolę wiejskiego kina, a później przez wiele lat budynek stał pusty. Dopiero w latach siedemdziesiątych rozpoczęto prace remontowe.
5. Niewiele osób wie, że Szydłów od dawna nazywany jest stolicą polskiej śliwki. Ponad 1700 hektarów sadów, na których uprawia się dziesiątki odmian tych owoców. Jeżeli wobec tego wpadną nam w ręce lokalne produkty ze śliwkami w roli głównej, to sięgajmy po nie jak najczęściej. Tutejsze śliwki uważane są za jedne z lepszych. Jesienią wędzone starodawnymi metodami. Warto również dodać, że każdego roku w Szydłowie odbywa się Święto Śliwki.
6. Kościół pw. Wszystkich Świętych to prawdziwa chluba mieszkańców i przy okazji najstarszy zabytek w mieście. Warto go obejrzeć, nawet jeżeli nie należy się do grona pasjonatów historii. W środku można podziwiać przepiękną polichromię figuralną, która pochodzi z drugiej połowy XIV wieku.
7. Rodzice podróżujący z dziećmi powinni wiedzieć, że tuż obok synagogi znajduje się świetnie zaaranżowany plac zabaw dla dzieci. Jest to plac zabaw tematyczny, ponieważ nawiązuje do obwarowań Szydłowa. Centralną atrakcją parku jest konstrukcja do zabaw w kształcie zamku. Dzieci mogą wczuć się w rolę władcy Polski, ale jednocześnie czerpać sporo radości z samej zabawy na zjeżdżalniach i kładkach.
8. Przy ulicy Staszowskiej znajduje się Restauracja Królewska i Pizzeria. Miejsce, w którym każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Lokal serwuje wyjątkowo dobrą pizzę włoską, ale również dania kuchni polskiej z wyraźnym regionalnym akcentem.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie świętokrzyskim
9. Szydłów znajduje się na trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, uważanego za jeden z piękniejszych w naszym kraju. Warto skusić się na pętlę rozpoczynającą się w Szydłowie, przebiegającą przez Brzeziny, Chańczę, Kotuszów, Kurozwęki i Jabłonicę. Trasa została skonstruowana w taki sposób, by móc podziwiać najpiękniejsze zakątki okolic.
10. Osoby nastawione na wypoczynek w wodnej scenerii mogą udać się do Golejowa znajdującego się raptem 16 kilometrów dalej. Znajduje się tutaj jedno z popularniejszych kąpielisk w okolicy. Na miejscu turyści będą mogli skorzystać z boiska do siatkówki, wypożyczalni sprzętu plażowego czy placu zabaw. Nie brakuje również punktów gastronomicznych.
11. Niezwykle interesujące miejsce z perspektywy dziecka znajduje się nieco ponad 20 kilometrów od Szydłowa. W Pacanowie mieści się wspaniałe Europejskie Centrum Bajki. Dzieci będą mogły zapoznać się ze słynnym Koziołkiem Matołkiem, ale też z Czerwonym Kapturkiem czy Królewną Śnieżką. To miejsce rozwijające zmysły i wprowadzające gości w cudowny świat bajek.
12. Ciekawą i przydatną informacją jest fakt, że osoby zainteresowane kompleksowym zwiedzaniem Szydłowa mogą zaopatrzyć się w zbiorowy bilet wstępu. Normalny bilet kosztuje zaledwie 20 PLN, ulgowy 15 PLN. Dzięki niemu będziemy mogli zwiedzić zamek, Muzeum Zamków Królewskich, Synagogę, Kościół Wszystkich Świętych oraz Szpital Ducha Świętego.
13. W okresie letnim w Szydłowie odbywają się różnego rodzaju imprezy plenerowe, które ściągają w ten region turystów z całej Polski. Od niedawna w czerwcu odbywa się Szydłowska Noc Świętojańska. Organizowane są również imprezy związane z przywróceniem praw miejskich dla Szydłowa czy słynne Święto Śliwki.