10 Polecanych Atrakcji dla dzieci w Świętokrzyskim

atrakcje dla dzieci świetokrzyskie
foto – Pixabay

Województwo świętokrzyskie znajduje się w południowej części Polski. To intrygujący region naszego kraju. Niektórzy uważają, że właśnie na jego terenie, w Wiślicy odnaleziono fundamenty romańskiego kościoła, a w nim misę chrzcielną, co przekreślałoby powszechną wiedzę na temat Chrztu Polski. To również w obrębie tego województwa znajduje się najmniejsze miasto w Polsce o nazwie Opatowiec, który jest zamieszkany przez nieco ponad trzysta osób. I w końcu, to województwo, które przypadnie do gustu miłośnikom górskich wycieczek.

Dlaczego warto się tutaj wybrać z dzieckiem i gdzie warto wyjechać na weekend z dzieckiem w świętokrzyskim ?

1. Jaskinia Raj / Muzeum Neandertalczyka

Jaskinia Raj znajduje się w Chęcinach i można śmiało powiedzieć, że jest jedną z najsłynniejszych jaskiń w naszym kraju. Została odkryta w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych przez krakowskich uczniów Technikum Geologicznego. Uważa się nie bez powodu, że to właśnie jej należą się wszystkie laury za najwspanialszą szatę naciekową, która od lat przyciąga w to miejsce turystów z całej Polski i nie tylko. Choć całkowita długość jaskini liczy sobie ponad dwieście metrów, to turystom udostępniono tylko 150 metrów. Tyle jednak wystarczy, by zachwycić się tym miejscem i zechcieć wracać tutaj regularnie. Tuż obok znajduje się wspaniałe Centrum Neandertalczyka, w którym będzie można zobaczyć wspaniałe prezentacje, replikę mamuta czy inscenizacje życia codziennego.

2. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

W Kielcach przy placu Wolności znajduje się wspaniałe Muzeum Zabawek i Zabawy. Miejsce robi ogromne wrażenie na dorosłych, którzy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenoszą się do czasów swojego dzieciństwa i na dzieciach, dla których muzeum jest istnym rajem. W środku znajdziemy całe mnóstwo fascynujących eksponatów, które pozwolą nam zrozumieć, jak niegdyś wyglądały najmodniejsze zabawki i jak zmieniały się na przestrzeni lat. W zbiorach znajdziemy również niezwykłe lalki pochodzące jeszcze z XVIII wieku.


Zobacz również: najlepsze atrakcje dla dzieci w Kielcach


3. Energetyczne Centrum Nauki

Energetyczne Centrum Nauki to kolejne wspaniałe miejsce na mapie Kielc, do którego warto się udać na rodzinny wypad. Dowiemy się, czym właściwie jest energia i jak powstaje. Ta imponująca wystawa interaktywna wprowadzi młodych uczestników w świat energii poprzez wciągającą zabawę wypełnioną eksperymentami. Każdy będzie mógł wziąć udział w fascynujących doświadczeniach, które pozwolą zrozumieć zjawiska zachodzące tuż obok nas każdego dnia.

4. Zamek w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach znajduje się pod Kielcami i w pewnym sensie stanowi wizytówkę całego województwa. Budowla powstawała na przełomie XIII i XIV wieku i przechodziła właściwie z rąk do rąk na przestrzeni lat. Trzeba jednak jasno podkreślić, że rozbudowa nastąpiła z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, któremu udało się stworzyć fortecę nie do zdobycia przez ponad dwieście lat. Warto się tutaj wybrać, by poczuć powiew historii. Normalny bilet kosztuje raptem 17 PLN.

5. Rezerwat Przyrody Kadzielnia

Rezerwat Przyrody Kadzielnia znajduje się w Kielcach między czterema ulicami. Niegdyś cieszył się statusem kamieniołomu. Dzisiaj jest jedną z największych wizytówek miasta i miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów z różnych stron kraju. Jest również wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych. Najsłynniejszym punktem jest Skałka Geologów. Trzeba jednak podkreślić, że to właśnie w Kadzielni znajduje się imponujący system jaskiniowy znany turystom jako Podziemna Trasa Turystyczna. Dzieci z pewnością zachwycą się możliwością przejazdu najdłuższą w naszym kraju tyrolką.

6. Osada średniowieczna w Hucie Szklanej

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej to miejsce, które pozwala przenieść się do czasów średniowiecza i na własnej skórze poczuć, jak wyglądało wówczas życie. Będziemy mogli przekonać się, z czym borykali się mieszkańcy osad na co dzień, jak jedli, w co wierzyli i w jakich warunkach żyli. To fantastyczne miejsce dla całych rodzin i z pewnością raj dla młodych miłośników historii.

7. Centrum Kulturowo-Archeologiczne – Nowa Słupia

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi to kolejne miejsce, które warto wziąć pod uwagę podczas rodzinnego wyjazdu w te rejony. Zwłaszcza, gdy do dyspozycji mamy piękny letni lub wiosenny dzień. To miejsce, które pozwala gościom cofnąć się do czasów, w których rozwijało się dopiero budownictwo barbarzyńskie, lateńskie czy rzymskie. Będziemy mieli zatem okazję na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach żyli ludzie wiele lat temu. Poznamy ich codzienność, rytuały i warunki życia. Co ciekawe, na terenie obiektu odbywają się również spektakularne pokazy starożytnego hutnictwa oraz górnictwa. To niezwykłe miejsce pomaga w zrozumieniu ludzi, którzy niejako przecierali szlaki przyszłym pokoleniom. Dla dzieci to niezwykła lekcja historii i wspaniała zabawa.

8. Centrum Nauki Leonardo Da Vinci

Centrum Nauki Leonardo da Vinci znajduje się w Podzamczu Chęcińskim. To wyjątkowe miejsce, do którego warto wybrać się z dzieciakami – by rozbudzić ich ciekawość, zaszczepić zainteresowanie i po prostu spędzić cudowny dzień o walorach edukacyjnych. Miejsce skupia się na zagadnieniach przyrodniczych.

9. Muzeum Przyrody i Techniki “Ekomuzeum” im. Jana Pazdura

Muzeum Przyrody i Techniki “Ekomuzeum” im. Jana Pazdura znajduje się w Starachowicach i prosperuje od dwóch dekad. Mieści się w budynku starej huty. Goście będą mogli podziwiać kilka stałych ekspozycji, do których należy na przykład fantastyczny “Archeopark. Osada starożytnego hutnictwa żelaza” czy “Wielki Piec z 1899 roku”. Nietypowa lokalizacja w postindustrialnym klimacie sprawia, że miejsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

10. Centrum Bajki w Pacanowie

Centrum Bajki w Pacanowie im. Koziołka Matołka to wyjątkowe miejsce, które ma szansę zachwycić nawet najbardziej wybrednych uczestników rodzinnej wyprawy. Na miejscu znajdziemy wspaniałe Muzeum Postaci Bajkowych, ale również bibliotekę, salę kinową i teatralną. Animatorzy zadbają o to, by atrakcji nie zabrakło na żadnym etapie zwiedzania.

3.8/5 - (37 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić