Sielpia Wielka – Atrakcje 2024 – Co można tutaj robić

koło wodne
Koło wodne – jeden z eksponatów w Muzeum Zagłębia Staropolskiego / foto – Wikipedia

Sielpia Wielka to wieś znajdująca się w województwie świętokrzyskim, 40 km od Kielc. Należy do gminy Końskie i choć nazwa pozwala sądzić nam, że jest inaczej, to jednak wieś jest niewielka. Liczba ludności nie przekracza dwustu osób.

Obecnie stanowi jeden z największych ośrodków wczasowych w całym województwie i jest tym samym doskonałą bazą wypadową dla turystów z różnych stron Polski. Przyciąga przede wszystkim osoby, którym zależy na spędzeniu urlopu blisko natury.

Co można robić w Sielpi Wielkiej i jej okolicach? Jak urozmaicić sobie urlop w tym regionie? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Zalew Sielpia

Jedną z największych atrakcji wsi jest bez wątpienia Zalew Sielpia (Jezioro Sielpia), który został stworzony na rzece Czarna Konecka w latach sześćdziesiątych. Można śmiało powiedzieć, że to jeden z głównych powodów, dla których turyści wybierają wieś jako swoją wakacyjną destynację. Zbiornik otoczony jest różnego rodzaju ośrodkami wypoczynkowymi. Znajduje się tutaj piaszczysta plaża.

2. Kajakarstwo

Na miłośników sportów wodnych czeka tutaj całe mnóstwo atrakcji. Miejsce przypadnie również do gustu osobom, które wolą spędzać czas aktywnie. Do dyspozycji są kajaki, które pozwolą zwiedzać okolice w wyjątkowo atrakcyjny sposób. Można się skusić również na łodzie wiosłowe czy żaglówki.

3. Imprezy plenerowe

W sezonie letnim wokół zalewu organizowane są różnego rodzaju imprezy. Można załapać sie na dyskoteki, ale szczególnym zainteresowaniem cieszą się regularne imprezy tematyczne. Jedną z nich bez wątpienia jest eXtreme Maraton czy słynny już Konecki Maraton Pieszy.

4. Wesołe miasteczko

Na terenie Sielpi Wielkiej znajduje się wesołe miasteczko. To zdecydowanie atrakcja, którą należy wziąć pod uwagę, gdy przymierzamy się do rodzinnego urlopu.

5. Park linowy

Przy ulicy Spacerowej znajduje się park linowy. Na miejscu znajdują się aż cztery zróżnicowane pod względem trudności trasy. Każda z nich ma inną długość i każda z nich znajduje się na innej wysokości. To doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi, a także dla dorosłych, którzy pragną zapewnić sobie nieco ekscytujących wrażeń.

6. Gdzie zjeść

Przy ulicy Plażowej znajduje się restauracja “Leśniczanka”. To świetne miejsce na obiad w przystępnej cenie. Lokal serwuje dobrej jakości potrawy kuchni polskiej. Z kolei przy ulicy Kąpielowej znajdziemy miejsce dla entuzjastów kuchni włoskiej. Restauracja Wypasiona Pizzeria oferuje świetną pizzę.

7. Muzeum Zagłębia Staropolskiego

Będąc w Sielpi Wielkiej warto wybrać się na wycieczkę do Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Obiekt mieści się w dawnej pudlingarni i walcowani, których powstanie datuje się na pierwszą połowę XIX wieku. W środku można podziwiać dawne maszyny hutnicze i walcownicze. Część z nich pochodzi jeszcze z XVIII wieku.

8. Pałacyk Henryka Sienkiewicza

Niespełna 23 kilometry od Wielkiej Sielpi leży miejscowość Oblęgorek. Warto wybrać się na wycieczkę do tego miejsca, ponieważ znajduje się tutaj Pałacyk Henryka Sienkiewicza. Pisarz przebywał w Oblęgorku na początku XX wieku, zachwycony malowniczością wsi i jej niepowtarzalnym klimatem. W parterowej części znajduje się dokładnie odtworzony gabinet, w którym pisarz zwykł pracować. Jest również salon, sypialnia, palarnia oraz jadalnia. Na piętrze znajdują się ekspozycje dotyczące Sienkiewicza.

9. Kręgi Kamienne

W Tumlinie znajdującym się nieco ponad 20 kilometrów od Sielpi Wielkiej znajduje się z kolei rezerwat przyrody Kręgi Kamienne. Funkcjonuje od lat dziewięćdziesiątych, a jego najcenniejszym elementem są naturalne dolnotriasowe piaskowce. To idealne miejsce na spacer rodzinny, ale przede wszystkim tereny, które pozwolą odpocząć w przepięknych okolicznościach.

10. Tumlin Sport Ski

Również zimą warto wybrać się do Tumlina ze względu na wyciąg narciarski. Długość głównego wyciągu liczy sobie 500 metrów. Mniejszy to zaledwie 300 metrów. To miejsce zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i osób, które dopiero zamierzają zacząć przygodę z narciarstwem.

11. Park Miniatur Świętokrzysko

W miejscowości Chrusty znajdującej się ponad dwadzieścia kilometrów od Sielpi Wielkiej znajduje się Park Miniatur Świętokrzysko. Niektórzy uważają, że to województwo świętokrzyskie w pigułce. Zobaczymy tutaj świetnie wykonane miniatury najważniejszych obiektów architektonicznych regionu.

3.2/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić