Zalew Sielpia 🗺️ Informacje i Ciekawostki

zalew sielpia
foto – Autorstwa Marek Szyszka – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90229558

Zalew rekreacyjny w Sielpi Wielkiej powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku i jest największym ośrodkiem wypoczynkowym w całym województwie świętokrzyskim. To idealne miejsce dla tych, którzy nie potrafią się zdecydować, czy wolą góry, czy może relaks nad wodą.

Co warto wiedzieć o zalewie i jakie atrakcje warto zobaczyć w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Zbiornik ma powierzchnią przekraczającą 50 hektarów i został utworzony na rzece Czarna Konecka. Zaawansowana infrastruktura przyciąga tutaj fanów sportów wodnych, ponieważ dookoła znajdują się wypożyczalnie sprzętu pływającego.

2. Zalew w Sielpi jest dosłownie oblegany w okresie letnim. Znajduje się tutaj baza noclegowa, w której mieści się mniej więcej pięć tysięcy osób. Na szczęście w pobliżu są również Góry Świętokrzyskie, dlatego piaszczyste plaże nad zalewem są w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych.

3. W 2020 zalew w Sielpi został poddany gruntownemu remontowi, dzięki czemu jest dziś nie tylko jednym z popularniejszych ośrodków wypoczynkowych w tych stronach, ale również jednym z nowocześniejszych.

4. Okolice jeziora z pewnością przypadną do gustu miłośnikom pieszych wędrówek w pięknych okolicznościach przyrody, jak i miłośnikom jazdy na rowerze. Przez miejscowość przebiega niebieski szlak turystyczny z miejscowości Pogorzałe do Kuźniaków oraz czerwony szlak turystyczny z rezerwatu przyrody “Diabla Góra” do Łącznej.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie świętokrzyskim 🗺️


5. Warto odwiedzić Sielpię, gdzie w zakładach z XIX wieku stworzono Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Ekspozycja obejmuje zespół dawnych budynków razem z zabytkowymi urządzeniami hutniczymi i nie tylko. Znajduje się tutaj między innymi koło wodne z przełomu XVIII i XIX wieku oraz strugarki, tokarki i obrabiarki.

6. Klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy w miejscowości Końskie został wybudowany w latach czterdziestych XVIII wieku. W jego skład wchodzą pawilony i skrzydła, Oranżeria Egipska, Świątynia Grecka, Glorieta, Altana, neogotycka kaplica oraz liczne pomniki przyrody w postaci starych dębów czy kasztanów. Jest to miejsce, które zachwyci miłośników architektury i historii.

7. Okolice zalewu w Sielpi Wielkiej to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Porośnięte lasami tereny są domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym dziesiątek gatunków ptaków, a także miejscem, w którym rosną rzadkie i chronione rośliny. Piesze spacery szlakami poza nimi pozwalają na obcowanie z dziką naturą i podziwianie pięknych widoków.

8. Muzeum w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w pobliskim Oblęgorku zostało założone w latach pięćdziesiątych XX wieku z inicjatywy dzieci popularnego pisarza. W środku można podziwiać wiele pamiątek związanych z pisarzem, a także dary, jakie otrzymywał od społeczeństwa. Dodatkowym walorem muzeum jest oryginalne umeblowanie, które oddaje nastrój epoki.

9. Zalew w Sielpi cechuje się bogatym i zróżnicowanym zarybieniem. Wędkarze mogą tutaj złowić na przykład płocie, leszcze i ukleje, a także karpie, okonie i szczupaki.

10. Ruiny zamku w Chęcinach to pozostałości po zamku królewskim wybudowanym na przełomie XIII i XIV wieku. Kazimierz Wielki zamienił tę budowlę w fortecę, która nie została zdobyta przez 250 lat i to właśnie wówczas zamek przeżywał swój najllepszy okres. Dziś jest udostępniony do zwiedzania i odbywają się tutaj również rekonstrukcje średniowiecznych turniejów rycerskich.

11. Jaskinia Raj to wapienna jaskinia znajdująca się w pobliskich Chęcinach. Ma 240 metrów długości i została odkryta dopiro w 1963 roku. Znajdują się w niej przepiękne nacieki, stalaktyty, stalagmity, małe jeziorka czy perły jaskiniowe.

12. Park Linowy Kamrat w Sielpi to atrakcja, która przyciąga przede wszystkim rodziny z dziećmi. Na terenie parku znajdują się liczne trasy linowe z przeszkodami, które cechują się różnym stopniem trudności. W związku z tym często świetnie bawią się tutaj zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić