Roztocze to niezwykłe miejsce na mapie Polski – ta cudowna kraina zachwyca turystów i stanowi enklawę dla wszystkich poszukujących spokoju i kontaktu z naturą. Jest to wał wzniesień, który rozciąga się w kształcie pasu na długość aż 180km i szerokość od 12 do nawet 32km. To nie tylko miejsce wyjątkowo atrakcyjne pod względem zasobów naturalnych i krajobrazowych. Znajdziemy tu również mnóstwa atrakcji dla całej rodziny
Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy został utworzony w 1974 roku i stanowi jeden z 23 obiektów naturalnych tego typu. Jest to jednaj najbardziej zalesiony Park Narodowy w Polsce, a powierzchnia lasów na jego terenie przekracza 95%. Znajdziemy tutaj całe bogactwo polskiej flory, a na szczególne uznanie zasługuje ogromna ilość buków (niemal 45% wszystkich drzew). Miłośnicy entomologii mają okazję spotkać tutaj najrzadszych przedstawicieli różnych grup owadów. Przy odrobinie szczęścia możemy również zaobserwować dzikie koniki polskie, które dokarmiane są jedynie zimą.
Rozległe tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego zawierają również mnóstwo urokliwych oczek wodnych z piaszczystymi plażami czy niewielkich wodospadów (Szlak Szumów). Dodatkowo na terenie parku można uprawiać wycieczki rowerowe, a także istnieje możliwość spływu kajakowego Wieprzem.
Miasta i miasteczka Roztocza
Roztocze to nie tylko wspaniałe tereny leśne i niesamowite krajobrazy. Znajduje się tu również wiele miast i miasteczek, które warto odwiedzić. Przedstawiamy cztery z nich, które z pewnością zachwycą wszystkich podróżników.
1. Zwierzyniec
Zwierzyniec z pewnością warto odwiedzić dla jego wspaniałej architektury. Znajduje się tu m.in. urokliwy Kościół św. Jana Nepomucena umiejscowiony na wyspie oraz zabytkowy Browar, który znany jest przede wszystkim z produkcji słynnego piwa Perła. Ciekawostką jest, że w Zwierzyńcu mieścił się plac egzekucyjny, a w miejscu przeprowadzanych straceń do tej pory pomnik na cześć ofiar.
2. Krasnobród
Do Krasnobrodu warto udać się szczególności w ciepłych miesiącach letnich. Miejscowość ta słynie ze świetnej infrastruktury turystycznej przy zalewie, gdzie znajdziemy ścieżki rowerowe i piesze oraz dobrze rozwiniętą bazę gastronomiczną i noclegową. Zimą w Krasnobrodzie odbywają się słynne kuligi, których uczestnicy zapraszani są na tradycyjne imprezy przy ognisku.
3. Tomaszów Lubelski
W Tomaszowie Lubelskim czeka na nas przede wszystkim klimatyczny rynek z ratuszem, Muzeum Regionalne oraz mnóstwo kawiarni i restauracji. To doskonałe miejsce do skosztowania tradycyjnego przysmaku roztoczańskiego: pierożków tomaszowskich, które nadziewane są farszem z kaszy gryczanej, cebuli i twarogu. Ciasto tego przysmaku nie przypomina jednak ciasta pierogowego jakie znamy z innych regionów kraju – wykonuje się je z dodatkiem drożdży, przez co są niesamowicie puszyste i w smaku przypominają lekkie bułeczki.
4. Szczebrzeszyn
W Szczebrzeszynie z pewnością warto zobaczyć Synagogę, której powstanie datuje się na XVI wiek oraz Cerkiew Unicką, której fundamenty pochodzą z XII wieku. Z centrum miasta wychodzi ścieżka spacerowa o długości 4,5km, dzięki której możemy dostać się do najważniejszych zabytków i muzeów miasta oraz rozszerzyć spacer o Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy.
W pobliżu Roztocza znajduje się również wiele innych miejscowości, do których możemy dostać się w bardzo krótkim czasie, takich jak Biłgoraj, Janów Lubelski, Tarnogród lub Zamość. Z pewnością jest to region, który zachwyci nas krajobrazami, prostą i smaczną kuchnią oraz niewielkimi miasteczkami. To również miejsce, które jest wyjątkowo słynne wśród rowerzystów: mnogość ścieżek i szlaków rowerowych sprawia, że niezwykle prosto można go zwiedzać w ten sposób całą rodziną.