Najpiękniejsze Miasta i Miasteczka w Polsce 🗺️

Rynek w Zamościu / foto – Pixabay

Zwiedzanie miast zyskuje na popularności wraz z ciągłym poszerzaniem oferty tanich linii lotniczych. Obecnie dość łatwo i tanio można bowiem wyskoczyć na weekend do ciekawego turystycznie miasta nawet na drugim końcu Europy. Pamiętajmy jednak, że również w Polsce znajduje się wiele bardzo ciekawych miast i miasteczek, w których można miło i interesująco spędzić weekend czy nawet kilkudniowy wyjazd.

Jaki miasta i miasteczka w Polsce należą do najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych? Oto zestawienia 36 miejscowości, które warto zobaczyć.

1. Lanckorona

Lanckorona to wieś znajdująca się w województwie małopolskim, której historia sięga drugiej połowy XIV wieku. Jej założenie związane było z faktem, że tereny te często odwiedzał król Kazimierz Wielki. Jedną z popularniejszych atrakcji do dziś stanowią ruiny zamku w Lanckoronie, który został wybudowany właśnie na polecenie tego władcy. Koło ruin zamku przebiegają niebieski szlak turystyczny wiodący do Kacwina, a także żółty szlak turystyczny z Myślenic do Chełmu. Ponadto warto przyjrzeć się zabytkowej zabudowie tutejszego rynku.

2. Tarnów

Tarnów to miasto, które wygląda jak urocza mieszanka Krakowa i Cieszyna. Znajduje się w województwie małopolskim i od pierwszych chwil urzeka zabytkowymi kamienicami i nie tylko. Znajduje się tutaj była dzielnica żydowska, która stanowi przypomnienie o dawnych mieszkańcach miasta i stanowi niesamowite rozwiązanie architektoniczne. Fani historii z przyjemnością zobaczą ruiny zamku w Tarnowie, który pochodzi z czasów średniowiecznych, oraz miejskie fortyfikacje czy ratusz wybudowany na przełomie XV i XVI wieku. W mieście funkcjonuje również unikatowa kawiarnia stworzona w zabytkowym wagonie tramwaju miejskiego, w której można napić się pysznej kawy, zjeść deser i poczytać o transporcie miejskim sprzed stu lat.

3. Łagów

Łagów to wieś znajdująca się w województwie lubuskim, która znajduje się na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Znajdują się tutaj dwa jeziora, a mianowicie Jezioro Łagowskie i Trześniowskie. Największą atrakcją wsi jest historyczny układ urbanistyczny oraz niesamowite krajobrazy. Warto również zobaczyć zespół zamkowy z murami obronnymi, kótry został zbudowany w XIV wieku oraz Bramę Marchijską, zwaną również Niemiecką lub Berlińską, która pochodzi z XV wieku. Na terenie miasta od lat regularnie odbywają się ważne imprezy kulturalne takie, jak Lubuskie Lato Filmowe, Rock Blues i Motocykle czy Maluchowa Majówka będąca zlotem polskich fiatów 126p.

4. Nowy Sącz

Nowy Sącz to jedno z największych i najstarszych miast województwa małopolskiego. Zostało założone w XIII wieku przez króla Wacława II, a dawny układ urbanistyczny do dzisiaj stanowi tutaj wielką atrakcję i ozdobę. Do najważniejszych zabytków miasta należy stworzony w XIX wieku ratusz, bazylika kolegiacka św. Magdaleny z XIV wieku oraz wiele kamienic z XIX wieku. Warto odwiedzić Dom Gotycki, w którym obecnie znajduje się siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Znajdują się tutaj wystawy przedstawiające dawną sztukę ziemi sądeckiej, a także wystawy poświęcone historii, sztuce czy kulturze regionu. Warto od tego miejsca rozpocząć zwiedzanie miasta, aby wyruszyć w teren z solidną porcją wiedzy.

5. Sanok

Sanok to miasto znajdujące się w województwie podkarpackim i jeden z najbardziej wysuniętych na wschód zespołów miejskich w Polsce. Na zamku królewskim z XVI wieku znajduje się obecnie siedziba Muzeum Historycznego, gdzie można podziwiać szereg wystaw poświęconych historii i sztuce regionu. To właśnie tutaj znajduje się największa na całym świecie kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego, który pochodził z Sanoka. Jego mroczne obrazy i zdjęcia od lat cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Ponadto Sanok stanowi idealną bazę wypadową dla osób, które zamierzają wyruszyć w Bieszczady.

6. Wadowice

Wadowice to niewielkie miasto w województwie małopolskim, które mogą zauroczyć za sprawą niskiej zabudowy i pastelowych kamienic. Miasto to zyskało wielką popularność, kiedy okazało się, że papieżem został pochodzący właśnie stąd Karol Wojtyła. Długi pontyfikat Jana Pawła II znacząco wpłynął na rozwój turystyki w Wadowicach, a pielgrzymi z całego świata przybywali, aby właśnie tutaj skosztować słynnych papieskich kremówek. Znajduje się tutaj Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, w którym obecnie znajduje się muzeum biograficzne poświęcone polskiemu papieżowi.

7. Jelenia Góra

Jelenia Góra to miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim nad rzeką Bóbr. W związku z długą historią miasta znajduje się tutaj sporo zabytków z układem urbanistycznym na czele. Do obowiązkowych pozycji na liście zwiedzania należą na przykład bazylika mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego, która została wybudowana w XVI wieku i jest najstarszą świątynią w mieście, oraz mury obronne z basztami, które pochodzą z XIV wieku. Warto również zwrócić uwagę na przepiękny ratusz z połowy XVIII wieku czy fontannę z barokowym posągiem Neptuna, która powstała w XVIII wieku.

8. Pułtusk

Pułtusk to miasto znajdujące się w województwie mazowieckim na skraju Puszczy Białej nad Narwią. Jego historia sięga wczesnego średniowiecza, a w związku z tym nie brakuje tutaj dzisiaj zabytków z tej epoki i wszystkich epok kolejnych. Podczas zwiedzania miasta warto gotycką bazylikę kolegiacką Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z XV wieku, która była wielokrotnie modyfikowana i dziś stanowi eklektyczną budowlę o niesamowitej historii. Na terenie Pułtuska znajdują się również mury obronne z XVI wieku, klasycystyczne kamienice z XIX wieku, a także piękny ratusz, w którym obecnie znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego. W miejscu tym można poznać historię miasta i dowiedzieć się o nim sporo ciekawostek przydatnych podczas dalszego zwiedzania.

9. Tykocin

Tykocin to malowniczo położone miasto znajdujące się w województwie podlaskim w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią. Miasto to cieszy się niesamowitą historią i miało niegdyś wielkie znaczenie, o czym świadczy fakt, że bywali w nim polscy królowie i książęta. Zwiedzanie miasta będzie wielką przyjemnością dla miłośników architektury i historii, ponieważ nie brakuje tutaj zabytków reprezentujących najróżniejsze style modne na przestrzeni epok. Znajduje sie tutaj ponad sto obiektów zabytkowych, a także najstarszy zespół urbanistyczny na Podlasiu prezentujący charakterystyczne i masteczko żydowskie. Warto podkreślić, że przed drugą wojną światową Żydzi stanowili połowę mieszkańców miasta, a ich obecność wpływała na finalny koloryt lokalny miejscowości. Niektóre z tutejszych uliczek przypominają raczej scenografii filmu historycznego i pozwalają na moment przenieść się do innej epoki.

10. Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój to miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, a dokładnie w Sudetach Wschodnich w dolinie rzeki Białej Lądeckiej. Ze względu na korzystne położenie i warunki naturalne ma charakter uzdrowiskowy, a w tutejszych uzdrowiskach leczyli się między innymi Johann Wolfgang Goethe, cesarz Aleksander I, cesarzowa Katarzyna II czy królowie pruscy. Na terenie miasta znajduje się mnóstwo obiektów zabytkowych, a wśród nich romantyczne parki z XIX wieku, neorenesansowy ratusz, dawny układ urbanistyczny czy wiele kamienic reprezentujących różnorodne style architektoniczne.

11. Leżajsk

Leżajsk to miasto znajdujące się w województwie podkarpackim na skraju Puszczy Sandomierskiej. Jego historia sięga epoki średniowiecza, dlatego w mieście tym dobrze będą czuli się poszukiwacze śladów przeszłości czy dawnej architektury. Na terenie miasta znajdują się zabytkowe świątynie takie, jak kościół i klasztor oo. Bernardynów czy cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Do znanych zabytków świeckich należą na przykład Pałac Miera wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku czy wspaniały ratusz z drugiej połowy tego samego stulecia. Wielką atrakcją okolicy jest wspaniała Puszcza Sandomierska położona w Kotlinie Sandomierskiej. Kompleks leśny składa się z wielu gatunków drzew, krzewów i bylin, a także stanowi dom dla takich gatunków zwierząt, jak daniele, borsuki, wilki, łosie czy perkozy dwuczube, czajki i łabędzie nieme.

12. Supraśl

Supraśl to miasto znajdujące się w województwie podlaskim nad rzeką Supraślą na Wysoczyźnie Białostockiej. Miasto to jest wyjątkowo malowniczo położone i nie brakuje tutaj opcji dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i w pięknych okolicznościach przyrody. Miasto otacza Puszcza Knyszyńska, która jest w tym województwie drugim pod względem wielkości kompleksem leśnym. Na jej terenie znajdują się liczne rezerwaty przyrody, a wśród nich “Stara Dębina”, “Starodrzew Szyndzielski”, “Krzemianka” czy “Krzemienne Góry”. W samym mieście nie brakuje zabytków świeckich i w postaci świątyń. Warto zobaczyć prawosławny monaster męski Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa. Znajduje się tutaj również klasycystyczny Dwór Zacherta wybudowany w XIX wieku.

13. Szczecin

Szczecin to największe miasto województwa zachodniopomorskiego i ważny ośrodek gospodarczy regionu. Korzystne położenie nad Morzem Bałtyckim sprawia, że miasto to w sezonie letnim odwiedzane jest przez turystów z całej Polski i z zagranicy. Na miejscu znajduje się jednak wiele atrakcji, które sprawiają, że miasto jest ciekawe o każdej porze roku. Zamek Książąt Pomorskich jest renesansową budowlą znajdującą się na Wzgórzu Zamkowym, na którym obecnie funkcjonują różne instytucje kulturalne. Wały Chrobrego stanowią dlugi widokowy taras wybudowany wzdłuż rzeki, a z kolei w gmachu głównym Muzeum Narodowego można podziwiać stałe ekspozycje poświęcone różnym dziedzinom. Podczas spaceru po mieście warto również odwiedzić Bramę Portową z XVIII wieku czy Wieżę Gocławską upamiętniającą Bismarcka.

14. Reszel

Reszel to miasto znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim na Pojezierzu Mrągowskim. Należy do sieci cittaslow, czyli ruchu, którego celem jest popieranie różnorodności kulturalnej, ochrona środowiska naturalnego i promocja lokalnych produktów. Historia miasta sięga czasów średniowiecznych, a w związku z tym na jego terenie znajduje się mnóstwo obiektów zabytkowych. Zamek biskupów warmińskich został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. Jego burzliwa historia, pożary i modyfikacje spowodowały, że znacząco zmieniał się na przestrzeni lat. Obecnie znajduje się tutaj atrakcyjny hotel oraz galeria sztuki współczesnej. Warto zobaczyć gotyckie mosty i mury obronne miasta, a także klasycystyczny ratusz z XIX wieku. To tutaj zaczyna się również trakt pielgrzymkowy z Reszla do Świętej Lipki, który ma sześć kilometrów długości. Trasa ta znana była pielgrzymom już w XV wieku.

15. Przemyśl

Przemyśl jest miastem znajdującym się w województwie podkarpackim, które w czasach I Rzeczypospolitej było miastem królewskim. Dziś na terenie miasta znajduje się wiele atrakcji, które przyciągają miłośników podróży, historii i sztuki. Warto zacząć zwiedzanie od Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Tutejsze wystawy stanowią porcję wiedzy, w którą warto wyposażyć się przed dalszym zwiedzaniem. Zamek Kazimierzowski jest renesansową budowlą wzniesioną w XIV wieku w stylu gotyckim. Został wybudowany w czasach Kazimierza Wielkiego na miejscy drewnianego grodu, który istniał tutaj jeszcze w czasach Bolesława Chrobrego. Wielbiciele spacerów w unikatowych okolicznościach z pewnością docenią możliwość zobaczenia Kopca Tatarskiego w Przemyślu.

16. Zwierzyniec

Zwierzyniec to miasto znajdujące się w województwie lubelskim w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jest to miejscowość, która pojawiła się na mapach w drugiej połowie XVI wieku dzięki Ordynacji Zamojskiej. W rejestrze zabytków znajduje się między innymi część układu miejskiego z XVI wieku, a także Zespół Pałacu Plenipotenta oraz browar z drewnianym magazynem z początków XIX wieku. Wielką atrakcją dla przyjezdnych i mieszkańców miasta jest znajdujący się w pobliżu Roztoczański Park Narodowy. Jest to jeden z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce, który został utworzony w latach siedemdziesiątych XX wieku. Znajduje się w nim hodowla koników polskich, a kompleks jest również domem dla takich gatunków zwierząt, jak żółwie błotne, bociany czarne, kobuzy czy pliszki górskie.

17. Bardo

Bardo to miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim w Górach Bardzkich. Ze względu na malownicze położenie na łonie natury miasto to cieszy się dużą popularnością wśród osób preferujących aktywny wypoczynek. Prawa miejskie zostały mu nadane w pierwszej połowie XIV wieku, a jego nazwa najpewniej nawiązuje do prasłowiańskiego słowa “brdo” oznaczającego wzgórze. Do zabytków należy tutaj część Starego Miasta z 1300 roku,  a także kościoły i kaplice z wieków XVII i XVIII. Na terenie całej miejscowości można zauważyć urokliwe kamienice i budowle z różnych epok, gotyckie mosty i parki z przełomu XIX i XX wieku.

18. Chełmno – Miasto Zakochanych

Chełmno to miasto znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim w dolinie Dolnej Wisły. W 2005 roku Stare Miasto zostało w całości wpisane na listę pomników historii. Nic dziwnego, skoro miasto to pamięta średniowiecze i czasy krzyżackie. Dwie wojny światowe nie wpłynęły destrukcyjnie na większą część miasta, dlatego do dziś zachowało się tutaj aż sześć gotyckich kościołów i niemal cały obwód murów miejskich. Zabytki Chełmna znalazły się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Jeśli chodzi o zabytki świeckie, warto zobaczyć mury miejskie z bramami takimi, jak Brama Grudziądzka, Baszta Prochowa czy Baszta Dominikańska. Długość murów wynosi ponad 2 kilometry, co czyni z nich jeden z najdłuższych tego rodzaju obiektów w Polsce.

19. Biecz

Biecz – położony na pograniczu województw małopolskiego i podkarpackiego jest jednym z tych miasteczek, w których czas zatrzymał się kilkaset lat temu. Miasto zostało lokowane w roku 1257 – tym samym, co Kraków – a w latach 1311-1312 przebywał tu Władysław Łokietek ze swoim dworem, co uczyniło Biecz na chwilę faktyczną stolicą Polski. Współcześnie w Bieczu można podziwiać m.in. zabytkowy układ miasta z murami obronnymi, rynek z oryginalnym ratuszem, bogate muzeum zlokalizowane w starej baszcie czy gotycki kościół pw. Bożego Ciała.

20. Drohiczyn

Drohiczyn to historyczna stolica Podlasia a obecnie urocze małe miasteczko na południowym krańcu województwa podlaskiego. Dzięki malowniczemu położeniu nad przełomem Bugu Drohiczyn jest lubiany przez miłośników kajakarstwa – nie jest też tajemnicą, że z rzeki rozpościera się najpiękniejsza panorama miasteczka. W mieście warto wybrać się na górę zamkową, będącą obecnie świetnym punktem widokowym na meandry Bugu. Główną atrakcję stanowią zabytki sakralne, na czele z zespołem klasztornym jezuitów i barokową Katedrą Trójcy Przenajświętszej, klasztorami franciszkanów i benedyktynów oraz XVIII-wieczną cerkwią św. Mikołaja.

21. Frombork

Frombork – miasto Kopernika i biskupów warmińskich położone jest nad Zalewem Wiślanym i pełni również funkcję ważnego portu. Największym zabytkiem Fromborka jest zespół katedralny, zorganizowany wokół Bazyliki Archikatedralnej pw Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. W skład katedralnych umocnień wchodzi m.in. legendarna Wieża Radziejowskiego – posiadająca najgrubsze mury w Polsce baszta, w której można zobaczyć wahadło Foucaulta – oraz dawny pałac biskupi, mieszczący Muzeum Kopernika.

22. Gdańsk

Gdańsk, z racji położenia u ujścia Wisły do Bałtyku, od zawsze pełnił niezwykle ważną rolę w handlu. Dawne bogactwo widać tu więc na każdym kroku, zwłaszcza podczas spaceru po zabytkowej starówce pośród kolorowych kamienic i pałacyków takich, jak np. Dwór Artusa. Bardzo ciekawe wrażenie robią również stare spichlerze, a przede wszystkim XIV-wieczny żuraw portowy, będący najstarszym i największym zachowanym do dziś obiektem tego typu w Europie. Będąc w Gdańsku zdecydowanie warto wybrać się także na Westerplatte, czyli miejsce będące jednym ze świadków dramatycznej obrony Polski we wrześniu 1939 roku.

23. Kazimierz Dolny nad Wisłą

Kazimierz Dolny przepełniony jest historycznym klimatem, zabytkami i kulturą. Najbardziej klimatycznym miejscem jest zabytkowy rynek otoczony renesansowymi kamienicami. Nad rynkiem góruje renesansowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja z wieloma wysokiej klasy zabytkami sakralnymi, w tym jednym z najstarszych organów w Polsce. Najlepszym punktem widokowym na miasteczko i leniwie płynącą obok Wisłę jest z kolei wzgórze z ruinami zamku.

“Kazimierz Dolny nad Wisłą jak perła między wzgórzami” – taką rekomendację wystawił przed laty temu pięknemu miasteczku na Lubelszczyźnie nieodżałowany Marek Grechuta. Ciężko się z tymi słowami nie zgodzić.

24. Kraków

Kraków to tysiąc lat polskiej historii, kultury, sztuki, nauki i wiary. To tu, w Katedrze na Wawelu, przez setki lat odbywały się koronacje polskich królów, stąd sprawowali oni też władzę. W wawelskich kryptach spoczywają polscy królowie, najwybitniejsi artyści i bohaterowie narodowi. W Krakowie znajdziemy również prawdopodobnie najpiękniejszy rynek w Polsce, z imponującym gmachem Sukiennic i Wieżą Ratuszową oraz Kościołem Mariackim, otoczony zabytkowymi kamienicami wśród których mieszczą się tak legendarne miejsca, jak np. Piwnica pod Baranami czy restauracja Wierzynek. Po wysłuchaniu hejnału i zjedzeniu obwarzanka warto odwiedzić także żydowską dzielnicę Kazimierz, bulwary nad Wisłą czy Kopiec Kościuszki, zaś pasjonatów socrealizmu z pewnością zaciekawi słynna Nowa Huta.

25. Lublin

Lublin to jedno z największych miast we wschodniej Polsce, posiadające jednak swój urok. W klimatycznych uliczkach lubelskiej starówki można się zatopić na długie godziny i zapomnieć, że mamy już XXI wiek. Jednym z symboli miasta jest średniowieczna Brama Krakowska, w której mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina. Zabytkiem wysokiej klasy jest także zespół zamkowy, którego najstarszymi elementami są gotycki donżon i kaplica św. Trójcy ze starymi wschodniochrześcijańskimi freskami. Ciekawą atrakcję stanowi także podziemna trasa turystyczna.

26. Olsztyn

Olsztyn, czyli największe miasto na Warmii, może poszczycić się długą historią i wspaniałymi zabytkami architektury. Najbardziej znanym jest gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej, w którego murach mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Zabytkiem wysokiej klasy jest także Bazylika Konkatedralna pw. św. Jakuba Apostoła, a także spore fragmenty murów obronnych, gotycki kościół pw. św. Wawrzyńca, rynek z Ratuszem czy Kaplica Jerozolimska.

27. Poznań

Poznań to główny ośrodek miejski Wielkopolski jest związany historycznie już z samymi początkami polskiej państwowości. Centralnym miejscem Poznania jest Stare Miasto z przepięknym rynkiem – to tu możemy zobaczyć słynne poznańskie koziołki, jeden z symboli miasta. Niezwykłym miejscem jest także Ostrów Tumski z gotycką katedrą pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, oraz położona tuż obok klimatyczna dzielnica Śródka. Do zabytków wysokiej klasy należy zaliczyć także dawne Kolegium Jezuickie oraz Basztę Katarzynek.

28. Płock

Płock to trochę niedoceniane, a bardzo ładne i klimatyczne miasto na Mazowszu. Mało kto wie, że historia Płocka sięga ponad 1000 lat, a tutejszy gród był ulubionym miejscem mieszkalnym księcia Władysława Hermana i faktyczną stolicą Polski za panowania tego władcy. Najcenniejszym zabytkiem Płocka jest Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XII wieku, w której znajduje się sarkofag wspomnianego Władysława Hermana oraz jego syna Bolesława Krzywoustego. Warto odwiedzić także gotycki zamek książęcy, w murach którego siedzibę ma niezwykle bogate i ciekawe muzeum archidiecezjalne.

29. Pszczyna

Pszczyna – mogłoby się wydawać, że na Górnym Śląsku nie ma ładnych miasteczek, ale to nieprawda. Najlepszym przykładem, zadającym kłam takiej tezie, jest Pszczyna, będąca małą górnośląską perełką. Najważniejszym zabytkiem Pszczyny jest rzecz jasna monumentalna rezydencja pałacowa książąt Hochberg von Pless, w której po dziś dzień można podziwiać bardzo wiele elementów oryginalnego wyposażenia i umeblowania. Niezwykle klimatycznym miejscem jest także pszczyński rynek z uroczymi kamienicami, ratuszem i zabytkowym kościołem ewangelicko-augsburskim.

30. Sandomierz

Sandomierz to bardzo urokliwe miasteczko, stanowiące ciekawy cel wycieczkowy nie tylko dla miłośników serialu “Ojciec Mateusz”. Nazwę zawdzięcza położeniu w miejscu, w którym rzeka San “domierza”, czyli wpada, do Wisły. Spacer sandomierską starówką pozwala poczuć klimat dawnych wieków i nasycić się pięknem zabytkowej architektury. Zabytkami, których nie wolno pominąć, są Bazylika Katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i pochodzący mniej więcej z tego samego okresu gotycki zamek królewski. W poszukiwaniu pięknej panoramy miasteczka warto z kolei wdrapać się na Wieżę Piastowską.

31. Szydłów

Szydłów zupełnie zasłużenie nazywany jest “polskim Carcassone”. Niewiele jest bowiem w Polsce miast, w których zachowałaby się tak duża część średniowiecznych murów obronnych, jak właśnie w Szydłowie. Symbolem miasteczka jest także Brama Krakowska, stanowiąca kolejny zachowany element dawnych fortyfikacji Szydłowa. Do zabytków gotyckich należą także dwa kościoły – pod wezwaniem św. Władysława i Wszystkich Świętych – oraz XIV-wieczny zamek królewski.

32. Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry bywają określane przez Ślązaków jako “Mały Kraków” i trzeba przyznać, że coś w tym porównaniu jest. Oczywiście najbardziej znane atrakcje Tarnowskich Gór, czyli sztolnie wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO kopalni rud ołowia, srebra i cynku stanowią wybitne zabytki techniki. Tarnowskie Góy są jednak lubiane także za urokliwy ryneczek i zabytkowe centrum, w którym na każdym kroku wyczuwa się klimat dawnych epok.

33. Toruń

Toruń to miasto kojarzone głównie z miejscem urodzin Mikołaja Kopernika, pysznymi piernikami i wieloma bardzo ciekawymi zabytkami. Centrum Torunia – Stare i Nowe Miasto oraz zamek krzyżacki – posiada układ praktycznie niezmieniony od XIII wieku i jest uznawane za jeden z najcenniejszych zespołów urbanistycznych w Polsce. W centrum Torunia zachowały się także trzy gotyckie kościoły oraz dwa rynki – Nowomiejski i Staromiejski z imponującym ratuszem. W Toruniu można także podziwiać liczne pozostałości dawnych murów obronnych oraz dziewięć baszt, z których chyba najciekawszą jest tzw. Krzywa Wieża.

34. Warszawa

Warszawa – stolica Polski nie jest pewnie najpiękniejszym miastem w naszym kraju, ale niewątpliwie istnieje wiele powodów, żeby ją odwiedzić. Należą do nich z pewnością liczne pamiątki powstania warszawskiego, w tym imponujące i bardzo nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego. Świadkiem trudnej historii Warszawy jest również starówka, w dużej mierze odbudowana po zniszczeniach wojennych, Zamek Królewski oraz pamiętająca ciężkie czasy zaborów Cytadela. Bez wątpienia warto zatrzymać się na chwilę przy Pomniku Małego Powstańca czy Kolumnie Zygmunta, a także przespacerować się, jak Stanisław Wokulski, po Łazienkach Królewskich. Bardzo ciekawym miejscem na rodzinny wypad jest także nowoczesne i bardzo interaktywne Centrum Nauki “Kopernik”.

35. Wrocław

Wrocław czyli stolica Dolnego Śląska to niezwykle ładne i ciekawe, a zarazem nowoczesne miasto. Centralnym punktem Wrocławia jest Rynek z imponującym budynkiem Ratusza oraz przylagający do niego Plac Solny. Bardzo zabytkowe i klimatyczne Stare Miasto pozwala poczuć ducha dawnych epok. Najstarszym obszarem miasta jest jednak Ostrów Tumski, będący dawniej samodzielną wyspą na Odrze, na którym znajdziemy tak wysokiej klasy zabytki, jak np. kościół pw. św. Idziego, kolegiata pw. św. Krzyża i św. Bartłomieja czy wrocławska Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela. Warto wspomnieć również o nieco nowszych zabytkach takich, jak choćby Hala Stulecia, Panorama Racławicka czy najwyżej położony w Polsce punkt widokowy na miasto, zlokalizowany w nowoczesnym biurowcu Sky Tower.

36. Zamość

Zamość – miasteczko związane przede wszystkim z postacią hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego i założoną przez niego Ordynacją Zamojską. Zamojskie Stare Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako niespotykany przykład świetnie zachowanego renesansowego założenia urbanistycznego. Jego centralnym punktem jest Rynek Główny o wymiarach 100 na 100 metrów, otoczony pięknymi kamienicami i zwieńczony zabytkowym Ratuszem. Warto odwiedzić także Pałac Zamoyskich, katedrę pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła oraz liczne pozostałości dawnych umocnień miasta.

4.1/5 - (61 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić