Tarnów 🗺️ Atrakcje 2024 – 19 Pomysłów na Tarnów

tarnów
foto – Autorstwa DentArt – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93618785

Tarnów to miasto w województwie małopolskim, znajdujące się przy ujściu rzeki Białej do Dunajca. Miasto to było wzmiankowane już w średniowieczu, dlatego na jego terenie znajduje się sporo zabytków i atrakcji turystycznych. Stanowi również świetną bazę wypadową do pobliskich miejscowości.

Co warto zrobić w Tarnowie i okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Ratusz

Ratusz w Tarnowie został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku. Pierwotnie ten piękny budynek był siedzibą rady miejskiej, ale od lat trzydziestych XX wieku znajduje się tutaj Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Trafiły tutaj dzieła sztuki, zbiory bibliotek i archiwów, a także polichromie z XVIII wieku.

2. Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Tarnowie jest bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jest to kościół gotycki wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku i wielokrotnie modyfikowany na przestrzeni stuleci. W jego wnętrzu znajdują się zabytkowe pomniki, epitafium Ziębów z XVII wieku, a także ołtarz z herbem Polski, który przetrwał okres rozbiorów i niemieckiej okupacji.

3. Ruiny Zamku Tarnowskich

Zwolennicy pieszych wycieczek i historii z pewnością docenią możliwość odwiedzenia ruin średniowiecznego zamku w Tarnowie. Znajdują się one na Górze Świętego Marcina. Zamek został wybudowany w tym miejscu w pierwszej połowie XIV wieku i był siedzibą właścicieli Tarnowa. Pod ruinami badacze znaleźli szkielety ludzkie, które najpewniej świadczą o tym, że kiedyś znajdował się tutaj również kościół.

4. Pałac Sanguszków

Pałac Sanguszków w Gumniskach to dawna rezydencja magnacka, która należała do ostatnich właścicieli Tarnowa. W kompleksie znajduje się nie tylko pałac i park, ale również zabytkowe budynki administracyjne, spichrz oraz oficyna. Budynek został wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku i reprezentował styl klasycystyczny. W kolejnych latach był rozbudowywany, a podczas drugiej wojny światowej swoją siedzibę urządzili tutaj Niemcy. Parkowe okolice pałacu pozwalają nie tylko na spacer w pięknych okolicznościach, ale również na podziwianie niesamowitej architektury i zdobień.

5. Mauzoleum generała Józefa Bema

Mauzoleum generała Józefa Bema w Tarnowie to grobowiec znajdujący się w Parku Strzeleckim. Jeden z najsłynniejszych dowódców powstania listopadowego zmarł w 1850 roku i został pochowany na terenie dzisiejszej Syrii. W dwudziestoleciu międzywojennym prezydent Ignacy Mościcki oraz Józef Piłsudski zadecydowali o sprowadzeniu ciała bohatera narodowego do Polski. Miejsce to przyciąga wielbicieli historii XIX wieku, a ponadto doskonale nadaje się na odpoczynek na świeżym powietrzu z dala od zgiełku miasta.

6. Park Strzelecki

Park Strzelecki w Tarnowie to miejsce, które powinny odwiedzić wszystkie osoby zainteresowane lokalną florą. Rośnie tutaj starodrzew o statusie pomnika przyrody, a przez cały obszar rozpościera się ścieżka dydaktyczna, na której można poznać ciekawostki na temat rzadkich roślin. Park został założony w drugiej połowie XIX wieku, a wydarzenie to miało związek z działalnością Towarzystwa Strzeleckiego w Tarnowie.

7. Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Tarnowie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w całej Europie. Został wybudowany na samym początku XX wieku, a jego twórcy wzorowali się na dworcu lwowskim. Secesyjna budowla wygląda pięknie nie tylko z zewnątrz. Jej wnętrza mają przywodzić na myśl wnętrza najelegantszych hoteli europejskich epoki poprzedzającej wybuch pierwszej wojny światowej. Miejsce to powinni więc odwiedzić nie tylko miłośnicy kolei, ale również ci, którym bliskie jest piękno architektury i sztuki.

8. Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie to miejsce, w którym znajdują się eksponaty świadczące o bogactwie kulturowym tej części Europy. Tarnów przez wieki znajdował się na szlaku wędrówek Romów, dlatego też w muzeum znajduje się pierwsza w Europie stała ekspozycja poświęcona kulturze romskiej. Samo muzeum znajduje się w zabytkowym budynku z XVIII wieku, zaś w środku na turystów czekają przedmioty codziennego użytku, biżuteria, fotografie czy obrazu. Dodatkowo na dziedzińcu muzeum można zobaczyć oryginalne romskie wozy.

9. Cafe Tramwaj

Cafe Tramwaj to jedna z najbardziej nietuzinkowych kawiarni w Tarnowie. Została stworzona w replice starego tramwaju, w którym znajdują się również oryginalne elementy, takie jak dzwonek, lampy czy podwozie. Powstanie kawiarni w takim stylu nawiązuje do czasów sprzed pierwszej wojny światowej, kiedy to Tarnów był trzecim miastem galicyjskim z własną linią tramwajową. Na miejscu turyści mogą skosztować wyśmienitej kawy mrożonej, wielu herbat i nieodzownych w takich miejscach deserów.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Tarnowie 🍽️


10. Rynek Główny

Rynek Główny w Tarnowie to urokliwy i malowniczy plac, który okalają renesansowe kamienice. Przy pięknej pogodzie można go nawet porównywać do pięknych placów we włoskich miasteczkach. Na rynku znajdują się dwie średniowieczne studnie, a także mnóstwo kawiarni i restauracji, w których warto zatrzymać się na obiad albo kawę.

11. Muzeum Historii Tarnowa i Regionu

Muzeum Historii Tarnowa i Regionu to miejsce, w którym warto rozpocząć zwiedzanie miasta. Znajdują się tutaj ekspozycje, które przybliżają odwiedzającym historię miasta, jego sztukę, konglomerat kulturowy, jaki ukształtował ten region, a także dzieła sztuki. Wystawa jest atrakcyjne również dla najmłodszych zwiedzających. Przewodnikiem wycieczki jest tutaj kataryniarz, a zwiedzający muszą kasować swoje bileciki w specjalnych kasownikach znajdujących się na terenie muzeum. Na miejscu można również zobaczyć film z lat dwudziestych i przekonać się, jak zmienił się Tarnów w ciągu stu lat.

12. Burek

Burek to nazwa jednego z najpopularniejszych placów targowych w całym Tarnowie. Z rynku prowadzą do niego tak zwane Wielkie Schody. Targ powstał w tym miejscu na przełomie XVIII i XIX wieku. Znajduje się przy Placu Generała Józefa Bema, który właśnie tutaj przyszedł na świat. Niestety drewniany dom, w którym żył, nie przetrwał do dzisiejszych czasów.

13. Mykwa w Tarnowie

Przed drugą wojną światową w Tarnowie żyła jedna z największych społeczności żydowskich w całej Galicji, dlatego jeszcze dziś można odnaleźć tutaj ślady przeszłości i różnorodności kulturowej. Zainteresowani tym obliczem miasta powinni odwiedzić mykwę z 1902 roku. Starą łaźnię wybudowano w modnym wówczas stylu mauretańskim. To właśnie stąd wyruszył w 1940 pierwszy transport do obozu Auschwitz. Dziś znajduje się tutaj między innymi restauracja Stara Łaźnia, w której można skosztować przysmaków kuchni żydowskiej, romskiej galicyjskiej.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie małopolskim 🗺️


14. Zalipie

Zalipie to niewielka miejscowość w okolicy Tarnowa, którą turyści z całego kraju znają przede wszystkim jako “malowaną wieś”. Historia malowania domów w Zalipiu sięga odległych czasów, kiedy pokrywały się one sadzą z domowych pieców. Na początku były tylko bielone, a później mieszkanki Zalipia wpadły na pomysł malowania na nich motywów roślinnych. Już na początku XX wieku wieś ta słynęła z pięknie dekorowanych chat, a Felicja Curyłowa, która była propagatorką tej inicjatywy, została zaproszona do udekorowania wnętrz statku Batory.

15. Pogórze Ciężkowickie

Pogórze Ciężkowickie to miejsce, gdzie znajduje się rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto. Znajduje się tutaj skalny labirynt, pełen niesamowitych głazów i formacji skalnych atakujących wyobraźnię. Z pewnością jest to miejsce, w którym zakochają się miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

16. Szlak Architektury Drewnianej

Szlak Architektury Drewnianej w Tarnowie i okolicznych miejscowościach pozwala na zobaczenia dwóch pięknych kościołów drewnianych na terenie samego Tarnowa, a także licznych zabytków świeckich. Warto zobaczyć zabytki koronki klockowej w Bobowej.

17. Winny Tarnów

Ukształtowanie terenu w okolicach Tarnowa sprawia, że świetnie nadają się one do uprawy wina. Dlatego też powstaje tutaj coraz więcej winnic i organizowane są festiwale wina. Warto zatrzymać się w jednym z wielu miejsc, aby skosztować trunku wysokiej jakości.

18. Rowerowy Tarnów

Okolice Tarnowa to raj dla miłośników jazdy na rowerze. Znajduje się tutaj szereg zróżnicowanych szlaków. Te płaskie i niewymagające prowadzą w kierunku Dąbrowy Tarnowskiej i Zalipia. Zwolennicy trudnych tras powinni wybrać szlak na Brzankę oraz pozostałe pasma górskie Pogórza.

19. Gdzie zejść w Tarnowie ?

Restauracja Obsesja Smaku jest jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Tarnowie. Znajduje się przy ulicy Krakowskiej i podbija serca gości przytulnym wystrojem. W karcie dań znajdują się rozmaite dania mięsne z drobiu, cielęciny czy wołowiny, tradycyjna włoska pizza, a także potrawy wegetariańskie. Na miejscu można również napić się wyśmienitej kawy i zamówić efektowny deser.

4.3/5 - (44 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić