Atrakcje Frombork – Co warto zobaczyć ?

fotografia – Pixabay

Frombork to turystyczna miejscowość, położona w województwie warmińsko-mazurskim, u brzegów malowniczego Zalewu Wiślanego. Miasteczko kojarzone jest przede wszystkim z postacią wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika – to właśnie tutaj Kopernik sformułował swoje najważniejsze twierdzenia, a na jego cześć nazwano wiele miejscowych zabytków.

 

1. Zalew Wiślany

Zalew Wiślany to duży, połączony z Morzem Bałtyckim, zbiornik wodny o powierzchni 838 kilometrów kwadratowych. Stanowi naturalną granicę między Polską i Obwodem Kalingradzkim (eksklawą Rosji), a duża jego część wchodzi w skład terytorium rosyjskiego. Zalew odgrodzony jest od Morza Bałtyckiego – a konkretnie Zatoki Gdańskiej – tzw. Mierzeją Wiślaną, czyli wąskim pasem gruntu, na którym znajdują się niewielkie miejscowości turystyczne. Frombork leży bezpośrednio nad południowym brzegiem Zalewu Wiślanego. Wśród atrakcji zbiornika warto wyróżnić dobrze utrzymane, piaszczyste plaże, a także możliwość uczestnictwa w krajoznawczych rejsach po wodach Zalewu. Nad akwenem świetnie rozwija się również turystyka sportowa: to popularne miejsce wśród miłośników uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo i kajakarstwo.

2. Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Bazylika Archikatedralna we Fromborku to piękny, gotycki kościół, który wybudowany został w XIV wieku. Jest częścią zabudowań Wzgórza Katedralnego, które uznawane są za jeden z najważniejszych kompleksów historycznych w regionie. We wnętrzach Bazyliki zobaczyć można m.in. wspaniałe organy z połowy XVII wieku, zabytkowe kaplice, wiekowe rzeźby oraz piękny ołtarz główny.

3. Muzeum Mikołaja Kopernika

Jedną z najważniejszych atrakcji Fromborka jest Muzeum Mikołaja Kopernika, które otwarte zostało w 1948 roku. Obecnie mieści się ono na Wzgórzu Katedralnym w zabytkowym pałacu biskupim. Ekspozycja dotyczy nie tylko życia i dokonań samego Mikołaja Kopernika, ale również historii i kultury regionalnej. Część poświęcona astronomii umiejscowiona została w Wieży Kopernika – najstarszej budowli Wzgórza Katedralnego, która wybudowana została pod koniec XIV wieku.

4. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

Najważniejszym muzycznym wydarzeniem we Fromborku jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, który odbywa się corocznie w bazylice archikatedralnej. To jeden z najstarszych festiwali organowych w Europie, a ciekawostką jest, że muzyka odgrywana jest na zabytkowym instrumencie, który powstał w połowie XVII wieku. Impreza przyciąga artystów z całej Polski, a także wiele muzyków zagranicznych. W czasie festiwalu występują również inni instrumentaliści, soliści i chóry.

5. Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej obejmuje malowniczy obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów. Ciekawostką jest, że tutejsza flora wykazuje cechy obszarów górskich – rosną tu takie gatunki, jak lilia złotogłów i żebrowiec górski, które najczęściej spotyka się na górzystych obszarach południowej Polski. Miejsce to, idealne do pieszych i rowerowych wycieczek, przyciąga również miłośników ornitologii. Na terenie parku zaobserwować można wiele gatunków ptaków m.in. bieliki, orliki, trzmielojady i żurawie.

6. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich to małe, kameralne muzeum, będące oddziałem Muzeum Morskiego w Gdańsku. Na wystawie zaprezentowano dzieje rzemieślnictwa (m.in. szkutnictwa) oraz rybołówstwa w miejscowościach znajdujących się bezpośrednio nad Zalewem Wiślanym. Ekspozycja obejmuje m.in. odwzorowanie dawnego warsztatu szkutniczego, w którym naprawiano łodzie i statki, zabytkowe barkasy (łodzie żaglowe) oraz łodzie rybackie, które wykorzystywano do połowu ryb dziesiątki lat temu.

*Aby dostać się do Kątów Rybackich najciekawiej jest wybrać się na rejs promem do Krynicy Morskiej i dalej do Kątów Rybackich np.: rowerem.

7. Muzeum Stutthof w Sztutowie

Muzeum Stutthof w Sztutowie umiejscowione na terenie dawnego obozu koncentracyjnego. Choć sam obiekt został w dużej części zniszczony po II wojnie światowej, zachowały się niektóre zabudowania, w tym jedna komora gazowa, szklarnie i komendatury. Muzeum poświęcone zostało wszystkim ofiarom działalności nazistowskiej, a w miejscu rzezi do dziś znajduje się pomnik, przypominający o niechlubnej historii. Jedną z najbardziej wartościowych historycznie części ekspozycji jest ogromna dokumentacja, która została zachowana po zakończeniu wojny.

*Aby dostać się do Sztutowa najciekawiej jest wybrać się na rejs promem do po Zalewie Wiślanym Krynicy Morskiej i dalej do Sztutowa np.: rowerem.

8. Latarnia Morska w Krynicy Morskiej

Choć Krynica Morska położona jest na przeciwległym brzegu Zalewu Wiślanego, nad brzegiem Morza Bałtyckiego, w sezonie letnim dostać się można poprzez krótki rejs statkiem wycieczkowym. Urokliwe, nadmorskie miasteczko cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Jedną z największych atrakcji Krynicy Morskiej jest Latarnia Morska o wysokości ponad 26 metrów, na której szczycie umieszczono taras widokowy. Podziwiać stąd można przepiękną panoramę Morza Bałtyckiego, a także Zalewu Wiślanego i samego Fromborka.

*Aby dostać się do Krynicy Morskiej najciekawiej jest wybrać się na rejs promem po Zalewie Wiślanym do Krynicy Morskiej.

9. Uzdrowisko we Fromborku

Miasteczko ma charakter uzdrowiskowy – znajdują się tu sanatoria, a kilka lat temu powstał również “uzdrowiskowy teren aktywnego wypoczynku”, który obejmuje piękną plażę miejską i okoliczne tereny zielone. Wśród infrastruktury uzdrowiskowej warto wyróżnić piękną promenadę, siłownię na świeżym powietrzu oraz boiska do uprawiania sportów zespołowych.

10. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Elbląg to zabytkowe, niegdyś pruskie miasto, o bardzo bogatej historii. Znajdował się tu najważniejszy Zamek Krzyżacki, którego tajemnice do dziś są odkrywane podczas wykopalisk archeologicznych. Dziś w Elblągu znajduje się Muzeum Archeologiczno-Historyczne, w którym obejrzeć można bogatą ekspozycję o wyjątkowych walorach historycznych. Na wystawie zaprezentowano m.in. jedną z trzech europejskich gitern (średniowiecznego instrumentu muzycznego) z XV wieku, najstarsze odnalezione w Europie okulary oraz dużą kolekcję ceramiki i biżuterii.

11. Port we Fromborku

atrakcje Frombork
Widok z portu / foto – podroztrwa.pl

Port morski we Fromborku oferuje połączenia drogą morską z miejscowościami polskimi (np. Krynicą Morską) i rosyjskimi (m.in. Kalinigradem). Z portu wypływają również rejsy wycieczkowe i krajoznawcze, podczas których podziwiać można okoliczne miasta z zupełnie innej perspektywy. W porcie znajduje się przystań jachtowa oraz część rybacka, przy której turyści mogą zakupić świeże ryby.

12. Baza noclegowa

Baza noclegowa we Fromborku jest bardzo dobrze rozwinięta. Najdroższe pokoje znaleźć można w pobliżu brzegów Zalewu Wiślanego. W centralnej części miasta umiejscowione zostały pensjonaty i prywatne domy, oferujące noclegi w komfortowych warunkach i stosunkowo niskich cenach. Na bardziej wymagających czekają eleganckie wille i hotele z widokiem na wody Zalewu Wiślanego.

13. Kuchnia regionalna

Regionalna kuchnia okolic Elbląga jest bardzo pożywna, prosta i sycąca. Spożywa się tu wiele potraw jednogarnkowych, pełnych aromatycznych, dobrze doprawionych mięs i warzyw – przede wszystkim ziemniaków. Są one spuścizną niemiecką, pozostałością po setkach lat wpływów niemieckich w tym regionie Polski. Bliskość Morza Bałtyckiego sprawia, że wiele potraw opartych jest na rybach morskich.

14. Najlepsze restauracje we Fromborku

Podczas urlopu we Fromborku warto wybrać się do Cafe Wieża Wodna – klimatycznej kawiarni, umiejscowionej w zabytkowej wieży, w której spróbować można wybornych, świeżych wypieków, słodkich deserów i aromatycznych, ciepłych napojów. Na szybki obiad warto odwiedzić Wolfik Burger, które serwuje pyszne dania kuchni amerykańskiej, wykorzystując do ich przygotowania świeże, doskonałe jakościowo składniki. W okolicach plaży strzeżonej we Fromborku znajduje się Smażalnia “Złota Rybka”, w której wydawane są świeże ryby wyławiane z Zalewu Wiślanego i Morza Bałtyckiego.

Po więcej informacji o mieście Frombork warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić