Przemyśl Turystycznie – Atrakcje i Ciekawostki

przemyśl atrakcje
foto – Autorstwa Photo: Marcin Konsek / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44098839

Przemyśl to miasto w południowo-wschodniej Polsce w województwie podkarpackim. Już w VIII wieku osiedlili się tutaj Lędzianie, a na przestrzeni kolejnych wieków tereny te należały do Węgrów i Rusi Kijowskiej. W XI wieku Bolesław Chrobry ponownie przyłączył Przemyśl do Polski, a jego bogata historia skutkuje tym, że dziś znajdują się  w nim liczne zabytki z kolejnych epok. Obecnie jest to ważny ośrodek turystyczny i kulturalny na mapie Polski, pełen rozmaitych atrakcji czy świetnych restauracji.

Jakie atrakcje czekają na turystów w Przemyślu i okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Kopiec Tatarski w Przemyślu znajduje się na wzgórzu wznoszącym się na ponad 350 metrów nad poziomem morza. Pierwotnie stanowił on miejsce kultu bogów słowiańskich ze szczególnym uwzględnieniem Swarożyca, boga ognia i jednego z niewielu bóstw ogólnosłowiańskich. Na kopcu znajdowała się kiedyś świątynia, a następnie na jej miejscu postawiono kaplicę pw. św. Leonarda, która miała być zadośćuczynieniem za ofiary składane z chrześcijan. Została ona jednak doszczętnie zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Dziś miejsce to odwiedzają spacerowicze oraz turyści chcący zobaczyć historyczne miejsce, a także piękny widok, jaki rozpościera się z tej perspektywy.

2. Twierdza Przemyśl to zespół obiektów znajdujących się w Przemyślu oraz otaczających miasto. Jest to jedna z dwustu wielkich fortyfikacji stałych w Europie, które istniały do 1914 roku, a także trzecia pod względem wielkości twierdza na kontynencie. Budowę twierdzy rozpoczęto w latach wojny krymskiej, a więc w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie przez teren twierdzy przebiagają czarny szlak turystyczny, a także Forteczna Trasa Rowerowa i stanowi ona jedną z najciekawszych atrakcji  w mieście. Warto podkreślić, że udokumentowane zdobycie pieszo lub na rowerze kilku z tutejszych fortów może zaowocować zdobyciem medalu przyznawanego przez Przemyskie Stworzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka.

3. Zamek Kazimierzowski w Przemyślu został wzniesiony w XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego. Znajduje się na wzgórzu o wysokości 270 metrów nad poziomem morza, a na przestrzeni lat jego wygląd wielokrotnie się zmieniał, podobnie jak właściciele. Pod koniec XX wieku odbudowano niektóre z oryginalnych elementów, a na dziedzińcu odsłonięto romańską rotundę oraz palatium. Dziś można tutaj poczuć potęgę i majestat, jaki epatował z tego miejsca w czasach średniowiecznych.

4. Wzgórze Trzech Krzyży w Przemyślu, nazywane również Modraszkowym Wzgórzem, ma historię sięgającą średniowiecza. Najpewniej w XIV wieku istniał na nim gród, co okazało się, kiedy w XIX wieku znaleziono na tych terenach broń oraz fragmenty murów zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Z miejsca tego rozpościera się wspaniała panorama na okolicę.

5. Kościół i Klasztor Karmelitów Bosych został wybudowany w XVII wieku i znajduje się na pokaźnym wzniesieniu, dlatego nie tylko malowniczo się prezentuje, ale również pozwala na podziwianie pięknych widoków na miasto. Jest to jedna z najwyżej położonych świątyń w całym mieście, a obok katedry uznaje się ją również za najsłynniejszą. Obecnie do zabudowań klasztornych należą dom zakonny, kościół z dzwonnicą i zabudowanie gospodarcze. Całość okalają atrakcyjne ogród i sad. Warto podkreślić, że obraz św. Tekli, który pierwotnie znajdował się w tutejszym ołtarzu i który powstał w XVIII wieku, znajduje się obecnie w klasztorze karmelitów bosych w Czernej. W klasztorze znajduje się barokowa ambona w kształcie Łodzi Piotrowej,  pochodzące z XVII wieku portale z czarnego marmuru oraz konfesjonał z XVIII wieku. Osoby, które interesują się sztuką sakralną, z pewnością będą usatysfakcjonowane wycieczką w to miejsce.

6. Miłośnicy kolei powinni z pewnością odwiedzić dworzec PKP w Przemyślu, który należy do najpiękniejszych w Polsce. Budowla powstała w drugiej połowie XIX wieku i natychmiast znalazła się w czołówce najwspanialszych obiektów na trasie między Krakowem a Lwowem. W 2020 roku ten piękny budynek zwieńczony zegarem został wyróżniony w konkursie na “Dworzec Roku”. Po gruntownym remoncie przywrócono mu urodę z czasów świetności, dlatego też dziś wygląda jak element scenografii z filmu historycznego.

7. Muzeum Dzwonów i Fajek to jedno z tych nietuzinkowych muzeów, w których można przekonać się, że każdy przedmiot kryje niesamowitą historię, a nawet te najbardziej prozaiczne mogą uchodzić za piękne. W Przemyślu fajki produkowane są od XIX wieku, a niektóre z nich stanowią unikaty zbierane przez kolekcjonerów. Z kolei pracowania ludwisarzy Felczyńskich jest znana na całym świecie. Dlatego też tutejsza ekspozycja poświęcona jest fajkom i dzwonom, z których miasto zasłynęło i które przyjęły piękne formy.

8. Jednym z najważniejszych placów w mieście jest Plac Niepodległości, gdzie do 1941 roku mieszkali Rusini. Obecnie plac ten nazywany jest przez mieszkańców miasta “Karolkiem”, ponieważ znajduje się tutaj pomnik Jana Pawła II, czyli Karola Wojtyły. Poza starymi kamienicami w pięknym stylu znajdują sie tutaj liczne restauracje i kawiarnie, w których warto zatrzymać się na obiad lub kawę. Plac ten w okresie letnim i wiosennym tętni życiem i jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców miasta oraz turystów.

9. Rynek i Stare Miasto w Przemyślu stanowią serce miasta, świadczące o jego bogatej historii i zachwycające eklektyczną architekturą, na którą składają się liczne style kolejnych epok. Co ciekawe, prawa część Rynku liczy sobie tysiąc lat, a lewa tylko sto. Plac ten wyróżnia się również ogromną ilością zieleni i drzew, które razem z architekturą sprawiają, że jest to najbardziej reprezentacyjna część Przemyśla.

10. Symbolem Przemyśla jest znajdująca się na Rynku fontanna z niedźwiedzicą i niedźwiadkami. To właśnie to zwierzę symbolizuje miasto i znajduje się w miejskim herbie. Do tej pory nie ma porozumienia w sprawie wyboru niedźwiedzia na symbol Przemyśla. Niektórzy kojarzą ten wybór z faktem, że w okolicznych lasach żyło kiedyś sporo niedźwiedzi brunatnych, zaś inni uważają, że niedźwiedź w epoce średniowiecza symbolizował moc oraz waleczność.

11. Winna Góra ma reputację najbardziej romantycznego miejsca w Przemyślu. Na wzniesieniu znajdują się fort XIX, rezerwat Jamy, rezerwat Winna Góra, a przede wszystkim punkt widokowy prezentujący imponującą panoramę. Zakochane pary najchętniej przychodzą tutaj po zachodzie słońca, ponieważ wówczas rozświetlona przez latarnie miejskie i sztuczne oświetlenie Przemyśl prezentuje się najpiękniej.

12. Muzeum Historii Miasta Przemyśla znajdujące się na Rynku to miejsce, które warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się historią i chce dowiedzieć się, jakie wydarzenia historyczne ukształtowały tą miejscowość. Placówka znajduje się w kamienicach pochodzących z XVI wieku, a salach wystawowych zgromadzono ponad dwa tysiące przedmiotów, które ściśle wiążą się z historią miasta. Znajdują się tutaj między innymi barokowy piec czy polichromie z XVI wieku.

13. Miłośnicy militariów powinni odwiedzić Przemyski Rejon Umocniony, czyli najbardziej wysunięty na południe odcinek Linii Mołotowa, który budowano od 1939 do 1941 roku. Odcinek ten ma 120 kilometrów długości, a jego celem była obrona szlaku komunikacyjnego, który prowadził do Lwowa. Z pewnością jest to miejsce, które zachwyci wielbicieli historii XX wieku, a przede wszystkim interesujących się drugą wojną światową i śladami, jakie po sobie pozostawiła w miejskiej infrastrukturze.

14. Fun Park w Przemyślu to doskonałe miejsce na wycieczkę rodzinną, jeśli w rodzinie są małe dzieci. Na terenie zewnętrznego kompleksu znajdują się między innymi dmuchane zamki, tory przeszkód, rozmaite place zabaw, zjeżdżalnie, a także punkty, w których można kupić watę cukrową, lody, popcorn czy posiłki na ciepło. Dzieci, które rozpiera niespożyta energia, będą miały okazję, aby się wyszaleć i spędzić czas w towarzystwie rówieśników.

15. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Przemyślu jest restauracja Cuda Wianki. W klimatycznie urządzonym wnętrzu na gości czekają wykwintne śniadania w stylu podkarpackim, przekąski w postaci regionalnych chlebów z masłem czosnkowym czy tatara z polędwicy wołowej, a także pyszne dania kuchni włoskiej, burgery w stylu amerykańskim czy potrawy wegetariańskie. Urozmaicone menu sprawi, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od tego, czy oczekuje regionalnych przysmaków, kuchni europejskiej czy też tradycyjnych polskich potraw, które kojarzą się z domem rodzinnym.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić