15 Najpiękniejszych Miast Południowej Polski 🗺️

Kraków
fotografia – pixabay.com

Południowa Polska zachwyca pięknymi pejzażami i miastami, w których z wielką historią można się spotkać niemal na każdym kroku. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie? Jakie atrakcje sprawiają, że wizyta w południowej części kraju stanie się dla nas niezapomnianą przygodą?

1. Kraków

Kraków – historyczna stolica Polski i najważniejsze miasto Małopolski zachwyca legendami, artystycznym klimatem i dziełami sztuki, które można podziwiać m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego oraz w domu Jana Matejki. Zachwyca królewski zamek na Wawelu oraz Stare Miasto, znane z Kościoła Mariackiego, Bramy Floriańskiej oraz Sukiennic. Kusi tętniący życiem Kazimierz, na terenie którego można zwiedzać okazałe synagogi i próbować koszernych potraw w restauracjach serwujących żydowskie specjały. Dla tych, którzy lubią socrealizm, nie lada gratką stanie się wizyta na terenie Nowej Huty – dzielnicy znanej z ciekawej urbanistyki i schronów przeciwatomowych. A co z dziećmi? Dla nich wyjątkową przygodą będzie spotkanie ze Smokiem Wawelskim, który strzeże wejścia do swej jamy.

2. Pszczyna

Znana jako „Perła Górnego Śląska”, bez wątpienia zalicza się do najciekawszych miast w południowej Polsce. Pszczyna to miasto idealne dla tych, których fascynuje historia i magnackie rezydencje, jak i dla tych, którzy wolą spędzać czas w otoczeniu zieleni. Miejscowy zamek zachwyca wspaniałymi wnętrzami i licznymi pamiątkami po księżnej Daisy – jednej z najważniejszych bohaterek Pszczyny. Jej pomnik jest główną ozdobą rynku, przy którym można ujrzeć również sporo wiekowych kamienic oraz zabytkowy kościół ewangelicki. Wokół zamku rozciąga się park, na terenie którego czeka m.in. Zagroda Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowa Zagroda Żubra. Wycieczki po Pszczynie są też ciekawą przygodą dla miłośników zabytków techniki, na których czeka Muzeum Prasy Śląskiej.

3. Lanckorona

Miasto Aniołów, bo takim mianem często określana jest Lanckorona, zachwyca niepowtarzalną atmosferą. Bliskość Kalwarii Zebrzydowskiej i piękne widoki na Beskid Makowski przyciągają tu turystów marzących o wypoczynku w sielskiej atmosferze. Co warto zobaczyć w Lanckoronie?

Zwiedzanie Lanckorony nie może się obejść bez wizyty na rynku, wokół którego zachowało się sporo tradycyjnych domów z XIX wieku. W jednym z nich mieści się Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckorońskiej, w którym zgromadzono sporo pamiątek po konfederatach barskich. W pobliżu rynku wznosi się Narodzenia św. Jana Chrzciciela, do którego warto zajrzeć ze względu na obraz Matki Boskiej Lanckorońskiej. Warto też wybrać się na Górę Zamkową i zwiedzić ruiny zamku, wzniesionego w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Budowla ta odegrała ważną rolę w czasach konfederacji barskiej, o czym przypominają pamiątkowe tablice.

4. Kłodzko

Kłodzko jest jednym z piękniejszych miast Dolnego Śląska, a bliskość Gór Sowich i Stołowych jest jego wielkim walorem. Wycieczki po Kłodzku są jednocześnie ciekawą przygodą dla miłośników historii, na których czeka tu sporo zabytków. Tym najważniejszym jest potężna Twierdza Kłodzka, którą można zwiedzać z miejscowym przewodnikiem. Kusi też Podziemna Trasa Turystyczna oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w którym można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat historii i przyrody regionu.

Spacer po Kłodzku warto zaplanować tak, by móc nacieszyć się relaksem na rozległym rynku oraz wizytą w murach późnogotyckiej Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której wnętrze zdobią m.in. barokowe rzeźby Michała Klahra Starszego. Jednym z symboli miasta jest też Most Gotycki na Młynówce, ozdobiony barokowymi figurami świętych, m.in. św. Jana Nepomucena.

5. Cieszyn

Śląsk Cieszyński ma wiele uroku, a wycieczki po jego terenie będą nie lada gratką dla miłośników kultury i historii. Sam Cieszyn ma się czym pochwalić, a każdy spacer nad Olzą może stać się wspaniałą przygodą. Otoczony pięknymi kamieniczkami rynek, Góra Zamkowa z romańską rotundą oraz Wieżą Piastowską – oto atrakcje, których nie można pominąć. W Cieszynie warto też zwiedzić Wenecję Cieszyńską i Studnię Trzech Braci, nawiązującą do legendy o założeniu miasta, oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w którym zgromadzono sporo cennych eksponatów. Każdy może też przejść przez Most Przyjaźni i odkrywać te atrakcje, które znajdują się w czeskiej części miasta.

6. Żywiec

Żywiec, leżący na styku Beskidów: Śląskiego, Żywieckiego i Małego, oczaruje każdego miłośnika górskich wędrówek. Zachwyca też pięknymi widokami na dolinę Soły oraz bliskością Jeziora Żywieckiego – sztucznego zbiornika, który stał się jednym z ważniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji w województwie śląskim. Żywiec może się również pochwalić ciekawymi pamiątkami po Habsburgach, o których przypomina m.in. okazały pałac oraz zabytkowy browar (którego dzieje można poznawać w trakcie spaceru z przewodnikiem).

Żywiec to również piękne miasto z okazałym rynkiem, historycznymi kamienicami oraz ciekawymi zabytkami sakralnymi. Wrażenie robi potężna katedra z grobami Habsburgów i wieżą, która świetnie sprawdza się jako punkt widokowy. Zachwyca też skromny kościół Świętego Krzyża, w pobliżu którego można ujrzeć krzyże pokutne – cenne pamiątki związane z dawnym systemem sprawiedliwości.

7. Jelenia Góra

Jelenia Góra jest świetnym punktem wypadowym w Karkonosze i Rudawy Janowickie, które zachwycają pięknymi widokami i przyrodniczymi skarbami. Jelenia Góra jest też miastem atrakcyjnym dla każdego, kto chce lepiej poznać dzieje Dolnego Śląska. Co można tu zobaczyć? Pozostałości miejskich umocnień, o których przypominają Baszta Grodzka i Wieża Zamkowa, piękne kamieniczki przy rynku oraz ratusz, przed którym wznosi się fontanna z Neptunem. W Jeleniej Górze warto też zwiedzić Kościół Łaski (dziś służący jako kościół garnizonowy) oraz Muzeum Karkonoskie z imponującą kolekcją szkła artystycznego.

8. Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest popularnym uzdrowiskiem oraz letniskiem, z którego można urządzać ciekawe wycieczki w Beskid Sądecki. Miejscowość ta może się jednocześnie pochwalić ciekawą historią i sporą ilością zabytków, dzięki czemu można tu w ciekawy sposób spędzić czas o każdej porze roku. Spacery po Górze Parkowej, relaks w Pijalni Wód oraz spacery po parku – oto przykładowe propozycje dla gości. W Krynicy warto też zajrzeć do Muzeum Nikofora Krynickiego, który swą twórczością rozsławił małopolskie uzdrowisko wśród koneserów sztuki. Warto też wybrać się na wędrówkę Krynickim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich, który pozwala poznać sztukę sakralną tej części Sądecczyzny oraz losy Łemków – jej dawnych mieszkańców.

9. Szczawnica

Dla jednych Szczawnica jest przede wszystkim dobrym punktem wypadowym w góry (w Beskid Sądecki lub w Pieniny), dla innych – modnym uzdrowiskiem, w którym można skorzystać z bogatej oferty leczniczych zabiegów. Kuszą nowoczesne sanatoria, zachwycają dawne wille i pensjonaty, wznoszone w XIX wieku.

Co warto zobaczyć? Pijalnię Wód oraz parki zdrojowe. Przyjemnym miejscem na spacer są tereny rekreacyjne nad Grajcarkiem oraz ścieżki spacerowe wytyczone nad Dunajcem. Kto chce poczuć górski klimat, ten może wybrać się do schroniska Orlica lub przejść do słowackiego Czerwonego Klasztoru tzw. Pienińską Drogą, można też wjechać kolejką na Palenicę i z niej podziwiać Trzy Korony i Wysoką – najwyższy szczyt Pienin. Ze Szczawnicy można też powędrować w stronę Jaworek i Wąwozu Homole, można też wybrać się na widokowy spacer do Bacówki pod Bereśnikiem.

10. Zakopane

Zakopane nazywane jest stolicą Podhala oraz najważniejszym ośrodkiem sportów zimowych w Polsce. Bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz możliwość wędrowania w rejonie Gubałówki sprawiają, że do miasta tego chętnie zaglądają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Zakopane przyciąga też drewnianymi willami i pamiątkami po znanych kuracjuszach. Willa Kasprowicza na Harendzie, słynna „Atma” Karola Szymanowskiego oraz „Opolanka”, w której mieszkał Kornel Makuszyński – oto wybrane atrakcje Zakopanego. W kurorcie tym warto zobaczyć też Wielką Krokiew, wybrać się na spacer po Krupówkach i zapoznać ze zbiorami Muzeum Tatrzańskiego. Warto też odwiedzić stary cmentarz, na którym spoczywają znani Polacy związani z Tatrami i Podhalem.

11. Wisła

Wisła jest cenionym uzdrowiskiem oraz letniskiem, z którego można urządzać ciekawe wycieczki w Beskid Śląski. Jest jednocześnie cenionym ośrodkiem sportów zimowych, które rozsławił Adam Małysz. Co można tu zobaczyć? Skocznię im. Adama Małysza oraz historyczne centrum z Domem Zdrojowym i charakterystycznym kościołem ewangelickim. Zachwyca Muzeum Beskidzkie, które pozwala lepiej poznać dzieje regionu, oraz galeria, w której prezentowane są trofea pochodzącego z Wisły skoczka.

Wisła jest dobrym miejscem dla osób aktywnych. Można stąd wyruszyć na wędrówkę na Stożek lub Czantorię, można skupić się na rejonie Równicy. A kto chce dotrzeć do źródeł Wisły, ten może wejść na Baranią Górę albo Doliną Czarnej Wisełki, albo Doliną Białej Wisełki.

12. Wrocław

Stolica Dolnego Śląska zachwyca klimatem i licznymi mostami, dzięki którym Wrocław stał się „Wenecją Północy”. Spacery nad Odrą to jedna z wielu propozycji dla zaglądających tu turystów. Wrocław może się pochwalić najstarszym na ziemiach polskich ogrodem zoologicznym, potężną Halą Stulecia oraz muzeami, w których można podziwiać cenne dzieła sztuki. Miłośników sztuki współczesnej oczaruje Pawilon Czterech Kopuł, historyków – zbiory Muzeum Narodowego oraz słynna Panorama Racławicka.

Wizyta we Wrocławiu nie może się obejść bez spaceru po Starym Mieście, którego centralnym punktem jest Rynek. W jego rejonie nie brak gotyckich świątyń oraz uroczych kamienic, wśród których wyróżniają się kamieniczki Jaś i Małgosia. Zachwyca też okazały gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, w którego murach czeka Aula Leopoldina – jedno z najpiękniejszych barokowych wnętrz na świecie. Nie lada gratką jest też spacer po Ostrowie Tumskim – najstarszej części Wrocławia, znanej z wiekowych kościołów, latarni gazowych oraz wspaniałego ogrodu botanicznego.

13. Paczków

Paczków, znany jako polskie Carcassonne, zachwyca historią sięgającą czasów średniowiecza, ciekawym układem urbanistycznym oraz doskonale zachowanymi murami obronnymi, które wciąż robią wrażenie. Co warto zobaczyć w tym dolnośląskim mieście? Ratusz z tarasem widokowym, z którego widać już pobliskie Sudety: Góry Opawskie i Góry Złote, oraz kościół św. Jana Ewangelisty, będący cennym zabytkiem sakralnym oraz ciekawą budowlą obronną.  W jego wnętrzu wciąż zachowała się studnia, z której osoby ukrywające się podczas wojen w kościele mogły czerpać wodę pitną. W Paczkowie warto też zajrzeć do Domu Kata oraz do Muzeum Motoryzacji, warto też zwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Gazownictwa (z największą w Europie kolekcją gazomierzy).

14. Bystrzyca Kłodzka

Kto w czasie wycieczki w Sudety zatrzyma się na chwilę w Bystrzycy Kłodzkiej, ten z pewnością nie pożałuje. Miasto urzeka klimatem, historyczną zabudową i placówkami muzealnymi o dość nietypowym charakterze. Co warto zobaczyć w tej części Dolnego Śląska? Starówkę z pozostałościami murów miejskich, miejskim pręgierzem i okazałym ratuszem. Miłośników sztuki sakralnej zachwyci kościół św. Michała Archanioła, a miłośników muzealnych wystaw – Muzeum Filumenistyczne. To jedyna w Polsce placówka, w której skupiono się na zapałkach i zapalniczkach.

Bystrzyca Kłodzka jest też doskonałym punktem wypadowym w Góry Bystrzyckie. Kusi Jagodna  (977 m n.p.m.) oraz Przełęcz Spalona, wielkim powodzeniem cieszy się też Torfowisko pod Zieleńcem, uznawane za jeden z najważniejszych rezerwatów przyrody w Sudetach.

15. Wadowice

Wadowice, czyli rodzinne miasto Karola Wojtyły przyciąga pamiątkami związanymi z jego osobą. Rodzinny Dom Jana Pawła II, bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz kawiarnie, w których czekają słynne kremówki – oto atrakcje, z jakimi Wadowice kojarzone są najczęściej. Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Prywatne muzeum Hell’s Angels, w którym skupiono się na losach samolotu zestrzelonego nad obozem Auschwitz-Birkenau, oraz gmach dawnego gimnazjum, którego absolwentem był Emil Zegadłowicz – pisarz związany z Beskidem Małym i Wadowicami.

Wadowice są też dobrym miejscem dla osób aktywnych, którym marzą się wycieczki w Beskid Mały. Można tu zacząć wędrówkę na Leskowiec i Groń Jana Pawła II – szczyty znane z pięknych widoków, przez które prowadzą papieskie szlaki.

4.3/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić