20 Fascynujących Atrakcji na Śląsku 🗺️

podzamcze
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – foto Autorstwa Łukasz Śmigasiewicz – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21835985

Śląsk to kraina historyczna znajdująca się na terenie Polski, Niemiec i Czech. Chociaż zazwyczaj kojarzy się  w szybami kopalń i dymiącymi kominami hut, w dzisiejszych czasach Śląsk rozwija się w nieco innym kierunku. Coraz więcej inwestuje się tutaj w zabytki, a turystyka nabiera tempa.

Jakie atrakcje warto tutaj zobaczyć? Zobacz gdzie spędzić weekend na Śląsku.

1. Kolejkowo Gliwice

atrakcje śląsk - kolejkowo

Kolejkowo to cudowny świat w miniaturze. Wystawa zabierze Cię w podróż po ikonicznych miejscach Gliwic i Śląska. Na wystawie odnajdziecie miniatury autentycznych budowli, np. Dworzec Kolejowy w Gliwicach wraz z peronami, Ratusz w Gliwicach, Nikiszowiec i Kościół Św. Anny w Katowicach.
Znajdziecie tam też wariacje na temat dzikiego zachodu – miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice”, a w nim statek pływający po prawdziwej rzece.
Na wystawie pada prawdziwy deszcz, zaskakując mieszkańców Rudy Śląskiej, zmieniają się pory dnia, dzień trwa tu 9 minut, a noc 4. Po zmroku zapalają się uliczne latarnie i światła w budynkach, a wy możecie zajrzeć do środka i poznać drugie oblicze życia miniaturowych mieszkańców.

atrakcje śląsk - kolejkowo

W czasie zwiedzania możecie zagrać w grę na spostrzegawczość ze specjalną ulotką i odnaleźć ukryte na makiecie elementy.
Na parterze wystawy znajduję się kawiarnia, darmowa sala zabaw dla dzieci i sklep z pamiątkami. Od 15 osób możecie skorzystać ze zwiedzania grupowego, które zarezerwujecie na stronie kolejkowo.pl

2. KosmoPark

kosmopark

Cześć, czy już słyszeliście o naszej wystawie-przygodzie Kosmopark?

 

Czy znasz jaka jest grawitacja na innych planetach?

Czy podejmowałeś wcześniej szkolenie pilota?

Czy testowałeś wcześniej symulator dla prawdziwych astronautów?

Tak-Tak, to wszystko możesz spróbować na naszej wystawie i to tylko początek!

 

„Kosmopark” TO:

 – ogromna kosmiczna wystawa-przygoda o powierzchni ponad 1000m2.

 – tony sprzętu interaktywnego i multimedialnego

 – interakcja z eksponatami w formie interaktywnej i edukacyjnej.

 – pięć stref wirtualnej i dodatkowej rzeczywistości.

 – symulatory lotu, symulatory lotu i symulatory prawdziwych astronautów.

 – kombinezony astronautów, meteoryty, rzadkie gazety i inne artefakty kosmiczne.

 – badanie struktury układu słonecznego w strefie multimediów.

 – ekscytujące warsztaty kosmiczne.

 – Bilet nielimitowany na cały dzień.

 – planetarium z filmem kopułowym

atrakcje bydgoszcz

Przed wyjściem na naszą wystawę dostaniesz strój kosmonauty i możesz robić fantastyczne zdjęcia!

 

Już czekamy na ciebie!

od 14 września do 14 grudnia

Codziennie od 10:00 do 20:00

📍 Leszczyńska 20 Poziom 1, Bielsko-Biała, “Gemini Park Bielsko-Biała”

Bilety można kupić na stronie internetowej lub na miejscu

https://kosmopark.pl  🚀

3. Zamki Śląskie

Co zwiedzić na Śląsku ? Oczywiście zamki !

Śląsk to województwo, na terenie którego znajduje się sporo zamków, a w związku z tym stanowi raj dla fanów historii średniowiecza i nie tylko.

Zamek w Bobolicach został zbudowany w połowie XIV wieku i jest malowniczo położony w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w systemie Orlich Gniazd. Budowla powstała z inicjatywy króla Polski, Kazimierza Wielkiego, i została bardzo zniszczona podczas potopu szwedzkiego. Wiążą się z nią liczne legendy i została ona wykorzystana podczas kręcenia serialu telewizyjnego “Korona Królów”.

Również na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się zamki Olsztyn, Mirów i Ogrodzieniec. Ten pierwszy został zbudowany na początku XIV wieku, a niedawno odkryto w nim podziemne tunele oraz narzędzia wykonane przez neandertalczyków. Drugi jest ruiną z XIV wieku, którą obecnie można podziwiać tylko z zewnątrz. Ogrodzieniec został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku.

Ciekawą propozycją do zwiedzenia jest zamek w Będzinie, czyli średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego.



4. Muzeum Ognia

Muzeum Ognia w Żorach to unikatowa placówka z siedzibą w jeszcze bardziej oryginalnym budynku, który przypomina płomienie ognia. Wystawa muzealna jest tutaj podzielona na pięć stref tematycznych, a mianowicie na “Przez antyk i wieki średnie”, “Pali się”, “Okiełznanie żywiołu”, “Obszar duchowości” oraz “Mędrca szkiełko i oko”. Naturalnie tematem przewodnim muzeum jest ogień, jego historia i znaczenie dla ludzkości oraz szereg innych zagadnień z nim związanych.

5. Cieszyn

Cieszyn to urocze miasto polskie, które przez wiele lat słynęło jako przejście graniczne między Czechami i Polską. Do dzisiaj nad Olzą można zauważyć ślady byłej granicy.

Jedną z atrakcji miasta jest Góra Zamkowa z zabytkowymi budowlami i romantycznym parkiem, a także dawny układ urbanistyczny z zabytkowymi kamienicami w okolicach rynku. W mieście znajduje się również altanka z XIX wieku, zwana Studnią Braci, gdzie zgodnie z legendą spotkali się założyciele miasta. Warto odwiedzić kawiarnię “Kornel i Przyjaciele” poświęconą Kornelowi Filipowiczowi oraz Wisławie Szymborskiej, w której można delektować się pyszną kawą i poczytać jedno z wielu opowiadań pisarza czy tomików poezji polskiej noblistki.

Jeśli więc nie wiesz gdzie spędzić niedzielę na śląsku, pomysłem może być właśnie Cieszyn

6. Kopalnia Węgla Kamiennego Guido

Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu to pomysł na wycieczkę, dzięki której można poznać kawał śląskiej historii. Podczas zwiedzania kopalni turyści mają okazję nie tylko przejść przez podziemne korytarze, ale również przejechać się podziemną kolejką i poznać wiele anegdot na temat pracy górników. Wielką atrakcją podczas wycieczki jest możliwość zobaczenia uruchomionych maszyn górniczych, które przez wiele lat służyły do wydobywania węgla. To również okazja, aby dowiedzieć się, dlaczego górnicy pracowali kiedyś pod ziemią w białych koszulach oraz dlaczego razem z nimi pod ziemią znajdowały się kanarki w klatkach.

7. Nikiszowiec

Nikiszowiec to zabytkowe osiedle w Katowicach, które w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans i stanowi perełkę Katowic. Osiedla to powstało na początku XX wieku na potrzeby górników pracujących w tutejszych kopalniach i ich rodzin. Było typowym osiedlem śląskim z niską zabudową z czerwonej cegły, z pomalowanymi na czerwono oknami i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Dziś odnowione osiedle sprawia, że turyści czują się jak na planie filmowym historycznego filmu w reżyserii Kazimierza Kutza. Na Nikiszowcu powstały modne restauracje i kawiarnie, a samo osiedle jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych na mapie Katowic.

Nikiszowiec to z pewnością nietypowe i fajne miejsce na Śląsku, które warto odwiedzić.

8. Muzeum Powstań Śląskich

Muzeum Powstań Śląskich znajduje się w Świętochłowicach, a dokładnie w zabytkowej kamienicy z początków XX wieku. Ekspozycje znajdujące się w muzeum zostały poświęcone historii trzech powstań śląskich, do których doszło w 1919, 1920 oraz 1921 roku.

Celem powstań była chęć Ślązaków, aby ich tereny zostały przyłączone do Polski. Pierwsze powstanie zostało przegrane, a drugie doprowadziło do wyparcia Sipo z obszarów plebiscytowych. Trzecie powstanie miało poprawić niekorzystny dla Ślązaków wynik plebiscytu. Odważne działania powstańców śląskich przekładały się w tamtych latach na życie całego regionu, a w historii zapisały się również kobiety, które na co dzień niosły pomoc walczącym Ślązakom.

Zdecydowanie jest to jedno z tych miejsc, które powinna odwiedzić każda osoba zainteresowana historią, a zwłaszcza historią Śląska czy XX wieku.

9. Wisła

Wisła w regionie śląskim jest jednym z najważniejszych ośrodków sportowych, wypoczynkowych i turystycznych. Przybywają tutaj turyści, którzy chcą eksplorować Beskid Śląski, a sama miejscowość znajduje się na styku wielu szlaków turystycznych. Na miejscu warto odwiedzić Muzeum Beskidzkie znajdujące się w budowli z XVIII wieku oraz drewnianą zabudowę typową dla tego regionu. Fani skoków narciarskich mogą wybrać się do tutejszego muzeum poświęconego Adamowi Małyszowi, a z kolei w Wiślańskim Centrum Kultury znaduje się słynny pomnik skoczka wykonany z czekolady.

10. Zamek w Pszyczynie

Zamek w Pszyczynie to dawna rezydencja magnacka, która została wybudowana w XV wieku. Od XIX wieku budowla ta należała do rodu Hochbergów, dlatego dziś szczególnie kojarzona jest z księżniczką Daisy, znaną jako gospodyni na zamku Książ. Do dyspozycji zwiedzających oddano Zbrojownię, w której znajdują się różne rodzaje broni z pierwszej i drugiej wojny światowej, a także wcześniejszych epok. Można tutaj również zobaczyć jeden z mniej znanych obrazów Wojciecha Kossaka. Największe wrażenie na turystach robią jednak dwa piętra pałacu, w których można zwiedzać oryginalnie urządzone pomieszczenia dawnych lokatorów. Znajdują się tutaj wspaniałe, inkrustowane meble, narzędzia, obrazy, biblioteka i dzieła sztuki.

11. Park Śląski

Park Śląski jest jednym z największych parków w całej Europie. Znajduje się w Chorzowie i stanowi “płuca Śląska”, gdzie można nie tylko odpocząć z dala od zgiełku Chorzowa, Bytomia czy Katowic, ale również skorzystać z licznych atrakcji. Na terenie parku znajdują się między innymi Rosarium z ogromną kolekcją róż, Stadion Śląski, największe i najstarsze planetarium w całej Polsce, Górnośląski Park Etnograficzny czy kąpielisko.

Wielką atrakcją Parku Śląskiego jest Śląski Ogród Zoologiczny, w którym znajduje się Kotlina Dinozaurów z figurami, a także mnóstwo gatunków egzotycznych zwierząt. Wielką furorę robią tutejsze pawilony z małpami, dzikimi kotami oraz pingwiny, które można podziwiać na wyspie albo z poziomu akwarium.

12. Birów

Birów to skaliste wzgórze znajdujące się na Wyżynie Częstochowskiej. Całe wzniesienie wznosi się na 461 metrów nad poziomem morza i jest bezleśne, dzięki czemu stanowi naturalny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy. Jest to teren atrakcyjny nie tylko ze względu na imponujące widoki, ale również ze względu na ciekawe ukształtowanie. Góra Birów przyciąga amatorów wspinaczki i pozwala im na intensywne treningi przed podjęciem wyzwania w Tatrach czy Alpach. Znajduje się tutaj również rekonstrukcja średniowiecznego grodu oraz murów obronnych.

13. Palmiarnia Gliwice

Palmiarnia Miejska w Gliwicach znajduje się na terenie parku im. Fryderyka Chopina. Stanowi nowoczesną architektoniczną konstrukcję o powierzchni 2000 metrów kwadratowych, na której znajduje się ponad 5600 roślin. Najstarsze okazy mają nawet 150 lat, a cała palmiarnia podzielona jest na pięć pawilonów tematycznych. Znajdują się tutaj nie tylko rośliny egzotyczne, ale również akwaria z żółwiami i płaszczkami, klatki z egzotycznymi papugami, terraria z gadami oraz strefa akwarystyczna.

Chociaż pierwsze szklarnie tego rodzaju powstały w Gliwicach w drugiej połowie XIX wieku, ta konkretna powstała w 1924 roku i na przełomie dekad wielokrotnie była przebudowywana. Dziś można tutaj podziwiać rośliny użytkowe i tropikalne, a także pokaźną kolekcję sukulentów. Jest to miejsce, które idealnie nadaje się na wycieczki rodzinne i ciekawe sesje zdjęciowe.

14. Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska stanowi największy w Polsce obszar lotnych piasków. Znajduje się na pograniczu Wyżyny Olkuskiej oraz Wyżyny Śląskiej i ma ponad 30 kilometrów kwadratowych. Występują tutaj wydmy śródlądowe z murawami, murawy napiaskowe oraz łęgi wierzbowe czy topolowe. Całość tworzy niesamowity krajobraz zupełnie niespotykany w naszej szerokości geograficznej. W obrębie pustyni znajduje się Wzgórze Czubatka z punktem widokowym na wysokości 382 metrów nad poziomem morza oraz Wzgórze Dąbrówka o wysokości 355 metrów nad poziomem morza. Jednym z najnowszych punktów widokowych na Pustyni Błędowskiej jest tak zwana Róża Wiatrów. Przy platformie znajduje się kompleks podestów i altan, a przy okazji jest to punkt startowy wielu ścieżek edukacyjnych.

15. Koronki w Koniakowie

Koronki w Koniakowie to element folkloru lokalnego i jeden z symboli miejscowości. W 2019 roku powstało tutaj Muzeum Koronki Koniakowskiej, a także sklep z ludową twórczością. Koronkowa tradycja w Koniakowie ma ponad sto lat, a w stworzonym niedawno muzeum można poznać nie tylko jej historię, ale również zobaczyć wiele artefaktów. Prezentowane są tutaj piękne serwety najwybitniejszych koronczarek, które są wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Na miejscu można kupić serwetki, biżuterię, czepce, łapacze snów i ozdoby do domu.

16. Góra Żar

Góra Żar to szczyt w Beskidzie Małym, który wznosi się na 761 metrów nad poziomem morza. Trasę na szczyt można pokonać pieszo albo skorzystać z wagoników ruszających z Międzybrodzia Żywieckiego. Roztacza się stąd piękna panorama na okolicę, a ponadto na górze czeka mnóstwo atrakcji. Poza restauracjami serwującymi przysmaki regionalnej kuchni, na miejscu można skorzystać z lunet i toru saneczkowego. Znajduje się tutaj również Elektrownia Porąbka-Żar, czyli druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa.

Wielbiciele pieszych wędrówek mogą się stąd wybrać na Kiczerę, Kotlinę Żywiecką czy też nad Jezioro Żywieckie.

17. Tyskie Browary Książęce

Tyskie Browary Książęce to miejsce, w którym produkowane są najpopularniejsze w Polsce piwa. Na miejscu organizowane są również wycieczki, a zwiedzający mają okazję zobaczyć nie tylko muzeum, ale również odbyć degustację tutejszych trunków. Na terenie tyskich Browarów Książęcych odbywają się często różnorodne wystawy i eventy. Jeśli zaś chodzi o standardowe zwiedzanie, jest to ciekawa propozycja dla miłośników historii i złotego trunku. Browary te istnieją od niemal czterystu lat i właśnie tak długo są bardzo ważną częścią historii Śląska. W muzeum znajdują się unikatowe butelki piwa, kufle i beczki, a także zdjęcia i dokumenty związane z historią tego miejsca.

18. “Śląskie smaki”

“Śląskie smaki” to szlak kulinarny, który powstał w 2012 roku, a więc będący jednym z pierwszym tego rodzaju szlaków w Polsce. Na szlaku mogą znaleźć się wyłącznie restauracje serwujące lokalne potrawy, które uzyskały specjalny certyfikat. W związku z historią całego regionu w restauracjach znajdujących się na szlaku można zjeść nie tylko typowe dla Górnego Śląska rolady z kluskami i kapustą modrą czy żurek, ale również dania kuchni zagłębiowskiej, jurajskiej czy beskidzkiej. Na turystów podążających tym szlakiem czekają więc znakomite zalewajki, beskidzkie placki z blachy ze skwarkami czy też żur na maślance zwany serulą.

19. Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry to urokliwe miasto z niską zabudową i wieloma wąskimi uliczkami. W ostatnich latach jedną z jego największych atrakcji jest Kopalnia Srebra, którą niedawno wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W zabytkowej kopalni znajduje się podziemna trasa turystyczna, a w samym budynku stworzono multimedialną wystawę poświęconą historii kopalni. Znajdują się tutaj dawne narzędzia, lampy czy nawet maszyna parowa z drugiej połowy XVIII wieku. W tutejszym sklepiku można kupić pamiątki oraz efektowną czekoladę udekorowaną płatkami prawdziwego srebra.

Znajdująca się na terenie kopalni Sztolnia Czarnego Pstrąga jest jedyną w Polsce działającą sztolnią odwadniającą, która zapewnia jeden z najdłuższych podziemnych przepływów łodziami.

20. Park Świerklaniec

Park Świerklaniec to zabytkowy park, który został założony jeszcze w XVIII wieku, chociaż jeszcze w poprzednim stuleciu w tym miejscu istniał park założony przez członków rodu Henckel von Donnersmarck. Kiedyś znajdował się tutaj tak zwany “Mały Wersal”, ale został wyburzony podczas drugiej wojny światowej. Obecnie znajduje się tutaj Pałac Kawalera wybudowany na początku XX wieku w stylu francuskiego neobaroku. Został on wybudowany specjalnie dla Wilhelma II, który przyjeżdżał do Świerklańca na polowania.

4.3/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić