11 Najlepszych Basenów Termalnych w Polsce

termy w polsce

Prozdrowotny wpływ wód termalnych znany jest od wieków. Nasycone minerałami i związkami chemicznymi, gorące, wydobywane z dużych głębokości wody, wykorzystywane są w leczeniu chorób układu krążenia, schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych oraz w łagodzeniu dolegliwości reumatologicznych i neurologicznych. W całej Polsce powstają baseny termalne i aquaparki, które wykorzystują wody głębinowe do zapełniania zbiorników, a kompleksy wykorzystywane są również w celach rozrywkowych.

Oto 11 najlepszych basenów termalnych w Polsce.

1. Termy BUKOVINA

Termy Bukovina – Zestawienie rozpoczyna kompleks w Bukowinie Tatrzańskiej, który otwarty został w 2002 roku. Uznawany jest on za jeden z najlepszych i najnowocześniejszych zespołów basenów termalnych w całej Europie. Woda, która zasila baseny Term BUKOVINA pozyskiwana jest z głębokości 2600 metrów, a jej temperatura waha się od 30 do 38 stopni Celsjusza.

Wody termalne z tego regionu wykazują silne właściwości przeciwbólowe, wykorzystywane są m.in. do łagodzenia bólu układu kostnego i mięśniowego.

Na terenie ogromnego kompleksu znajdują się również zjeżdżalnie wodne, ogromna strefa saun, atrakcje wodne, a także 20 różnych basenów – niektóre z nich umiejscowione są na zewnątrz obiektu i podziwiać z nich można wspaniałą panoramę Tatrzańskiego Parku Narodowego.

2. Termy Maltańskie

Termy Maltańskie w Poznaniu, położone u wybrzeży Jeziora Maltańskiego, to jeden z największych aquaparków w całej Polsce. Wody, wypełniające tutejsze baseny, wydobywane są z głębokości około 1300 metrów i zawierają dużą ilość soli mineralnych, wykazując tym samym lecznicze właściwości.

Termy Maltańskie składają się z dwóch części.

W części sportowej znajdują się m.in. baseny olimpijskie i sportowe, trybuny, pomieszczenia dla zawodników rozgrywek sportowych i baseny treningowe.

Część rekreacyjna, z której zazwyczaj korzystają turyści, to zespół kilku dużych basenów, zbiorników solankowych, saun oraz atrakcji wodnych – biczów, miejsc do hydromasażu i zjeżdżalni.

3. Termy Cieplickie

Termy Cieplickie to nowoczesny aquapark położony w Jeleniej Górze. Woda, zasilająca tutejsze baseny, wydobywana jest głębokości przeszło 2 tysięcy metrów, a w momencie wypływu osiąga ona temperaturę niemal 90 stopni Celsjusza. Jest wyjątkowo bogata w związki fluorków i krzemu, wykazuje działanie przeciwbólowe oraz łagodzi dolegliwości układu kostnego, nerwowego i oddechowego. W kompleksie znajdują się baseny sportowe i rekreacyjne, brodziki dla dzieci, zjeżdżalnie wodne oraz duża strefa SPA, w której można skorzystać z masaży ciała, zabiegów pielęgnacyjnych, seansów saunowych i pobycie w grocie śnieżnej.

4. Termy Chochołowskie

Okolice Chochołowa są niezwykle popularne wśród turystów. Wspaniałe widoki w Tatrzańskim Parku Krajobrazowym, malownicze, górskie miasteczka, a także ogrom atrakcji dla dzieci i młodzieży, przyciąga tu rodziny z całej Polski. Znajdują się tu również jedne z największych term w Polsce – Chochołowskie Termy, w których umiejscowiono ponad 30 zbiorników basenowych o łącznej powierzchni 3000 metrów kwadratowych. W Chochołowskich Termach znajdują się również pierwsze w regionie komory normobaryczne, które wykorzystują zmiany ciśnienia w leczeniu różnych dolegliwości. Wśród atrakcji tego ogromnego, termalnego kompleksu warto wyróżnić saunarium (największe na całym Podhalu), strefę SPA z gabinetami masażu i piękności oraz Restaurację Chochołowską, w której serwowane są pyszne, regionalne przysmaki.

5. Tarnowskie Termy

Tarnowskie Termy znajdują się w Tarnowie Podgórnym – niewielkiej wsi, położonej niecałe 20 kilometrów od Poznania. Choć obiekt jest zdecydowanie mniejszy od poznańskich Term Maltańskich, cieszy się coraz większą popularnością u turystów szukających nieco bardziej kameralnych miejsc do odpoczynku. W Tarnowskich Termach znajduje się basen sportowy, basen rekreacyjny, niewielka strefa SPA oraz klub fitness. Dużą atrakcją tego miejsca są cykliczne imprezy, takie jak Noc Saunowa, kiedy to przez wiele godzin odbywają się seanse saunowe i termalne.

6. Terma “Bania” w Białce Tatrzańskiej

Podczas pobytu w okolicach Białki Tatrzańskiej nie sposób ominąć tutejszą Terma “Bania”, która uchodzi za jedną z największych atrakcji regionu. W rozległym kompleksie znajduje się 14 basenów termalnych i solankowych o łącznej powierzchni około 2400 metrów kwadratowych. Nie brakuje tu również wodnych atrakcji – zjeżdżalni, biczów, stanowisk do hydromasażu, rwących rzek i basenów ze sztucznymi falami. Baseny – także zewnętrzne – wypełnione są wodami termalnymi, których temperatura dochodzi do 38 stopni Celsjusza i wykazuje wyjątkowe, prozdrowotne działanie.

7. Termy w Szaflarach

Choć Termy Szaflary z pewnością nie są największym obiektem termalnym na Podhalu (pod względem wielkości przewyższają je kompleksy w Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej czy w Chochołowie), szaflarskie baseny wypełnione są najbardziej zmineralizowaną wodą w całym regionie. Na turystów czekają tu cztery baseny (dwa wewnętrzne i dwa zewnętrzne) z wodą o temperaturze od 30 do 38 stopni Celsjusza, która jest wyjątkowo bogata w składniki mineralne, a tym samym wykazuje właściwości lecznicze. W kompleksie znajdują się również zjeżdżalnie wodne (w tym najdłuższa licząca aż 55 metrów), stanowiska do hydromasażu oraz sauny. Obiekt umożliwia również spędzenie nocy na terenie aquaparku, a na jego terenie działa także restauracja, serwująca dania kuchni regionalnej i polskiej.

8. Termy Uniejów

Termy Uniejów (Miejscowość Uniejów znajduje się około 50km od Łodzi) to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić podczas zwiedzania pogranicza województwa wielkopolskiego i łódzkiego. Kompleks najlepiej odwiedzać latem – znajduje się w nim ogromna strefa zewnętrzna, w której położone zostały m.in. baseny rekreacyjne i solankowe, zewnętrzne jacuzzi, brodziki dla dzieci, zjeżdżalnie, taras wypoczynkowy oraz “wodny bufet” z przekąskami i napojami. Goście obiektu mogą skorzystać z groty solnej, saunarium, a także stresy SPA, w której odbywają się masaże i zabiegi pielęgnacyjne. Woda, która wypełnia baseny Term Uniejów, pochodzi z kilku odwiertów głębinowych, położonych na głębokości ponad 2 tysięcy metrów. Jej bogaty skład mineralny świetnie łagodzi dolegliwości laryngologiczne, bóle układu kostnego i mięśniowego, a także doskonale wpływa na kondycję skóry – Termy Uniejów specjalizują się również w produkcji naturalnych kosmetyków, których bazą jest właśnie termalna woda głębinowa.

9. Termy Rzymskie w Czeladzi

Choć Termy Rzymskie w Czeladzi to z pewnością nie największy kompleks wód termalnych w Polsce, z pewnością obiekt zasługuje na wyróżnienie. Kompleks, jako jedyny w Polsce, został wybudowany na wzór starożytnych, rzymskich łaźni. Umiejscowione są w pięknym, renesansowym Pałacu Saturna, jednak zachwycają przede wszystkim architekturą wnętrz. W obiekcie znajdują się liczne sauny (m.in. Sauna Wezuwiusza, Świątynia Saturna, Sauna Cezara i Laconium), kilkanaście basenów z hydromasażem, wodami solankowymi i prądami wodnymi oraz zewnętrzna plaża z barem. Dużą atrakcją tego miejsca jest możliwość skorzystania z seansów piwnego SPA.

10. Termy Warmińskie

Na drugim końcu Polski, w miejscowości Lidzbark Warmiński, umiejscowione są Termy Warmińskie. W luksusowym kompleksie znajdują się zarówno baseny termalne, jak i atrakcje dla najmłodszych: zjeżdżalnie, rwące rzeki, a także duża strefa zewnętrznych aktywności z placami zabaw i dmuchańcami dla dzieci. Tutejsze wody cenione są za pozytywny wpływ na układ hormonalny, naczyniowy oraz działanie przeciwbólowe. Dodatkowo w kompleksie funkcjonuje rozległa strefa SPA oraz luksusowy hotel.

11. Termy Poddębice

Poddębice to jedno z ciekawszych miast na mapie województwa łódzkiego, a jego dumą są Termy Poddębice i mieszczące się przy nich Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji. W tym miejscu można korzystać z bogactwa geotermalnych źródeł oraz aktywnie spędzać czas w basenach wewnętrznych i zewnętrznych. Czekają tu również sauny i strefa SPA, w której można korzystać z licznych zabiegów. Cały kompleks przyciąga nowoczesnymi rozwiązaniami, jest przy okazji świetnie przygotowany do obsługi osób starszych i niepełnosprawnych.

Poniżej mapa z naniesionymi na nią Termami. Jak widać najlepiej jechać na południe Polski, zwłaszcza w okolice Zakopanego. Nic dziwnego – jest to przecież najbardziej oblegany turystycznie region.

4.3/5 - (45 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić