Bociany to jedne z najpiękniejszych i najbardziej znanych zwierząt szczególnie na terenie naszego kraju. Dlatego zdecydowanie warto zapoznać się z najbardziej interesującymi ciekawostkami na ich temat, by jeszcze lepiej je poznać.
1. Pierwsza ciekawostka jest jednocześnie taką, która jest szczególnie istotna. Otóż od 1952 roku bociany na terenie Polski są pod prawną ochroną.
2. W Polsce znajduje się również wieś o nazwie Bocianowo, jak i również osiedle o takiej samej nazwie, które znajduje się na terenie Bydgoszczy.
3. Jednym z najbardziej znanych jest bocian biały, ale niestety w ostatnich latach zaobserwowano znaczny spadek jego populacji w Polsce o ponad ⅕.
4. Bociany mają również ogromne znaczenie wśród wyznawców Islamu. Uważają oni, że owe ptaki odbywają doroczną wędrówkę do Mekki.
5. Również w Afryce bociany są szczególnie cenione. A to dlatego, że ich głównym pożywieniem są szarańcze, które są w tamtych terenach szczególnie szkodliwe.
6. Kolejna z ciekawostek dotyczy niezwykłego odkrycia. Otóż archeolodzy odkryli skamieniałości bocianów, które żyły 24-6 milionów lat temu, co jest wręcz niesamowite.
7. Swoje znaczenie bociany miały również w starożytnym Rzymie. Otóż ich pojawienie się oznaczało, że nadchodził czas zasiewu pól, dlatego czekano na nie z dużą niecierpliwością.
8. Bociany miały także swój bardzo duży udział w ludowej medycynie. Szczególne zdrowotne właściwości miały bocianie żołądki, jak i również ich odchody. Zaś podagra leczona była bocianim tłuszczem.
9. Bocian biały jest niezwykle symboliczny. Otóż jest to ptak narodowy, jak i również symbol Litwy. Również obywatele Białorusi uważają bociana za swój symbol swojego kraju.
10. Polska jest krajem, gdzie występuje największa liczba bocianów. Stanowi to ¼ ich całościowej populacji. Mniejsze liczby można spotkać zarówno na terenie Ukrainy, jak i również Białorusi.
11. Kolejną ciekawostką jest fakt, że bardzo często zdarza się, że samiec bociana jest znacznie większy od samicy. Można również zaobserwować, że samce różnią się od samic także pod kątem wyglądu.
12. Inna niezwykle interesująca ciekawostka dotyczy zbierania się do lotu takiego bociana. Otóż zaobserwowano, że zanim bocian wzbija się do góry, to musi wykonać kilka podskoków, które mu w tym pomagają.
13. W kwestii dojrzałości płciowej u bociana najczęściej uzyskuje ją on po czterech latach. Ale zdarzają się również przypadki, że taka sytuacja następuje po dwóch latach, jak i w niektórych przypadkach nawet po siedmiu latach.
14. Głos bociana to tak zwany klekot. Najprościej jednak mówiąc, jest to po prostu uderzenie dzioba. Sam klekot jest dźwiękiem dosyć charakterystycznym, który jest do tego niezwykle donośny.
15. Bocian w największej ilości przypadków należy do grupy monogamistów. Ale zdarzają się również sytuacje, gdy w ciągu swojego życia zdarza się im wielokrotnie zmieniać swoje partnerki.
16. Bociany są ptakami, które niestety na ogół nie żyją zbyt długi okres czasu. Mówi się, że typowy bocian żyję od 8 do 9 lat.
17. Zdarzają się również przypadki, że bociany żyją bardzo długi, wręcz rekordowy okres czasu. Bocianowy rekordzista przeżył aż 39 lat, co patrząc na średni okres życia tych ptaków, jest wynikiem wręcz znakomitym.
18. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że bociany należą do ptaków mięsożernych. Żywią się one przede wszystkim małymi ptakami, królikami, kretami, żabami i rybami.
19. Zaobserwowano również, że bociany żerują w promieniu około 5 kilometrów od gniazda. To właśnie dlatego na miejsce swoich gniazd wybierają obszary, gdzie mogą zdobyć one jak największą ilość pożywienia.
20. Bociany w kwestii pożywienia mają również jeden problem. Otóż bardzo często mylą gumki recepturki z dżdżownicami. To szczególnie negatywne, gdyż w wypadku większego spożycia, prowadzi to bardzo często do tego, że od nadmiaru potrafią zdechnąć.
21. Kolejna ciekawostka dotyczy tych młodych bocianich osobników. Otóż po okresie dwóch miesięcy opuszczają one swoje gniazda, ale warto jednocześnie zwrócić uwagę na fakt, że przez kolejne trzy tygodnie są nadal karmione przez swoich rodziców.
22. Bardzo ciekawy fakt dotyczy także bocianów, które skończyły dopiero trzy tygodnie. Można u nich wtedy zaobserwować pojawianie się pierwszych piór lotnych.
23. Następna ciekawostka dotyczy bocianich gniazd. Otóż gniazda, które one budują, potrafią im służyć nawet na wiele długich lat.
24. Same takie gniazdo, które bociany budują ma od jednego do dwóch metrów głębokości. Sama średnica wynosi od 0,8 do 1,5 metra, a waga wynosi od 60 do nawet 120 kilogramów.
25. Bocianie gniazda są również miejscem, gdzie występuje, bardzo duża ilość roztoczy. Same bociany mają w sobie także bardzo duże ilości pasożytów, jak na przykład tasiemce.
26. Opuszczone gniazda bocianów, do których już nie wracają, bardzo często służą również innym ptakom innych gatunków, które zatrzymują się tam na dłuższy okres czasu.
27. Bociany posiadają również pewną niezwykłą zdolność. Otóż potrafią one powrócić do swojego gniazda nawet w sytuacji, gdy muszą wcześniej przelecieć tysiące długich kilometrów.
28. Obserwatorzy zaobserwowali także bardzo interesujący fakt. Otóż dowiedli, że jeden z tych ptaków potrafił wracać do swojego gniazda przez dziewiętnaście kolejnych lat, co jest jednocześnie wyczynem nieprawdopodobnym.
29. Obserwatorzy zaobserwowali również inny niezwykły fakt. Udowodniono, że co roku migruje ponad pół miliona bocianów, co jest liczbą niesamowitą.
30. Bociany wybierają ciepłe kraje, szczególnie te afrykańskie i odlatują do nich w sierpniu i we wrześniu. Na ogół czas takiej wędrówki zajmuje tym niezwykle pięknym ptakom około pięćdziesięciu dni.
31. Bociany do Europy powracają w okresie marca i kwietnia. Sam powrót jest znacznie krótszy i wynosi on około trzydziestu dni.
32. Samo badanie wędrówek bocianów jest możliwe dzięki ich obrączkowaniu.
33. Wyżej wspomniana metoda została zapoczątkowana w 1906 roku. Odpowiedzialny za to był niemiecki ornitolog Johannes Thienemann.
34. Mówi się, że w okresie od 1906 roku, aż do początków drugiej wojny światowej zaobrączkowanych zostało ponad sto tysięcy takich bocianów.
35. Kolejna z ciekawostek dotyczy samicy bociana. Otóż raz do roku składa ona zwykle cztery jaja. Zdarza się jednak, że potrafi złożyć aż siedem takich jaj, z których po około 35 dniach wykluwają się małe pisklęta.
36. Bocian to także ptak, który według legendy przynosi ludziom dzieci. Do dziś wiele osób powtarza te słowa kolejnym pokoleniom.
37. Wiele osób wierzy również w fakt, że te ptaki o niezwykłej urodzie przynoszą również szczęście.
38. Bociany były także wymieniane w mitologii greckiej i rzymskiej. Pisał o nich znany bajkopisarz Ezop.
39. Inna ciekawostka dotyczy wyglądu bociana białego. Jego dziób ma od 100 do 115 centymetrów długości, skrzydła mające rozpiętość od 155 do 215 centymetrów, jak i również bardzo długie czerwone nogi.
40. Wielka Brytania jest miejscem, do którego bocian biały dociera najrzadziej. Można tam spotkać jedynie kilkanaście takich ptaków.