10 Najpiękniejszych Szlaków Górskich 🗺️

Dolina Pięciu Stawów
foto – pixabay.com

Na terenie Polski znajduje się wiele malowniczych pasm górskich. Tatry zachwycają wysokimi, wiecznie pokrytymi śniegiem szczytami, Karkonosze – formacjami skalnymi, wąskimi korytarzami i jaskiniami, a Bieszczady – wspaniałymi, łagodnymi wzniesieniami. W polskich górach nie brakuje atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku, aquaparków, skansenów i muzeów, a także kurortów narciarskich a przede wszystkim – przepięknych tras pieszych.

1. Szlak wzdłuż Doliny Kościeliskiej (Tatry)

Dolina Kościeliska to druga największa – tuż po Dolinie Chochołowkiej – dolina na terenie polskiej części Tatr. Ma ona długość aż 9 kilometrów, a przez jej dno prowadzi zielony szlak turystyczny. Dolina charakteryzuje się dużą liczbą formacji skalnych, wąwozów, odnóg i żlebów, a jej dużą atrakcją są występujące w skalnych ścianach jaskinie. To właśnie na obszarze Doliny Kościeliskiej znajduje się jedna z najbardziej znanych i dostępnych dla turystów jaskiń na terenie całego Tatrzańskiego Parku Narodowego: Jaskinia Mroźna.

Podczas wycieczki po tatrzańskiej Dolinie Kościeliskiej wyruszyć można także w inne malownicze części Tatr m.in. do Doliny Chochołowskiej (czarnym szlakiem przez Ścieżkę Nad Reglami), na wierzchołek Ciemniaka (czerwonym szlakiem przez Polanę Upłaz i Chudą Przełączkę) oraz Jaskini Mylnej i Jaskini Raptawickiej.

2. Szlak z Palenicy do Doliny Pięciu Stawów (Tatry)

Dolina Pięciu Stawów to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na terenie polskiej części Tatr. Zajmuje powierzchnię około 5,5 kilometra kwadratowego, a na jej obszarze znajduje się zasadniczo sześć polodowcowych jeziorek (najmniejsze z nich – Wole Oko – jest płytkie i małe, a przez dużą część roku pozostaje zamarznięte). Dolinę Pięciu Stawów otacza kilka szczytów górskich, w tym Szpiglasowy Wierch, Świnica i Kozi Wierch. Przy Przednim Stawie funkcjonuje niewielkie schronisko PTTK, w którym znajdują się miejsca noclegowe, bufet i jadłodajnia. Do doliny prowadzi kilka oznakowanych szlaków turystycznych, za najpiękniejszy uznawany jest jednak szlak zielony, rozciągający się pomiędzy Palenicą Białczańską i Morskim Okiem.

3. Szlak na Szczeliniec Wielki (Góry Stołowe)

Szczeliniec Wielki to największe wzniesienie w Górach Stołowych o wysokości 922m n.p.m. Masyw charakteryzuje się płaskim, kamiennym szczytem, a także występowaniem wielu formacji skalnych. Podczas przemierzania szlaku można obejrzeć kamienne formy, przypominające podobizny zwierząt i ludzi. Do najsławniejszych należą: Fotel Pradziada, Pies, Słoń i Wielbłąd. Masyw wydrążony jest wieloma szczelinami, wąwozami i wąskimi dolinami. Na szczyt góry wiodą dwa szlaki. Pierwszy z nich prowadzi przez 665 kamiennych schodów, które powstały w 1814 roku. Drugi, okrężny szlak, prowadzi dookoła góry – ma on długość ponad 5 kilometrów, jednak jest prostszy i mniej wymagający fizycznie.

4. Szlak na Połoninę Wetlińską (Bieszczady)

Bieszczadzki szlak na Połoninę Wetlińską to jedna z najczęściej przemierzanych tras na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Połonina Wetlińska jest rozległym masywem o długości 8 kilometrów, a jej kulminacyjny szczyt ma wysokość 1255m n.p.m. Na jej obszarze znajduje się Chatka Puchatka, czyli najwyżej położone schronisko górskie w Bieszczadach (1255m n.p.m.). Przez Wetlinę prowadzi oznaczony żółtym kolorem Główny Szlak Beskidzki, jednak dotrzeć tu można także czarnymi szlakami z Przełęczy M. Orłowicza i ze schroniska PTTK “Jaworzec”.

5. Szlak przez Dolinę Chochołowską (Tatry)

Dolina Chochołowska ma długość aż 10 kilometrów – to najdłuższa dolina w całej polskiej części Tatr. Ciekawostką jest, że przez jej część prowadzi jeden z nielicznych szlaków rowerowych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jednym z najpiękniejszych miejsc na obszarze doliny jest Polana Chochołowska, która słynie z kwitnących wczesną wiosną kwiatów. To popularne miejsce pieszych wycieczek: znajduje się tu niewielka, czynna kaplica, w której odbywają się msze, a także schronisko górskie, przy którym zimą funkcjonują trasy narciarskie. Przez Dolinę Chochołowską prowadzi zielony szlak turystyczny, jednak na jej obszarze znajduje się kilka skrzyżowań szlaków, którymi dotrzeć można m.in. na Halę Ornacką, do Ścieżki nad Reglami i do Doliny Kościeliskiej.

6. Szlak z Karpacza na Śnieżkę (Sudety)

Śnieżka jest najwyższym szczytem całych Sudetów – zarówno polskiej, jak i czeskiej strony. Góra ma wysokość 1602m n.p.m. a swoją nazwę zawdzięcza połaciom śniegu, które utrzymują się na jej szczycie przez większą część roku. Na wierzchołek Śnieżki prowadzi kilka szlaków turystycznych, jednak z najpiękniejszy (i najtrudniejszy) uznaje się czarny szlak prowadzący z Karpacza. Przez Śnieżkę prowadzi także część Szlaku Przyjaźni Polsko-Czeskiej, a także żółta trasa z malowniczej Przełęczy Okraj.

7. Ścieżka nad Reglami (Tatry)

Tatrzańska Ścieżka nad Reglami uznawana jest za jeden z najtrudniejszych, a zarazem najpiękniejszych, szlaków turystycznych w całych Tatrach. Czarny szlak ma długość aż 17 kilometrów i wiedzie przez przełęcze i doliny przy głównej grani tatrzańskiej. Przemierzenie szlaku wytrawnym i doświadczonym taternikom zajmuje około 5 godzin. Podczas wycieczki zobaczyć można Przysłop Miętusi, Dolinę Małej Łąki z przepiękną Polaną Małołącką, fragment Doliny Kościeliskiej oraz Kominiarską Przełęcz. Szlak rozpoczyna się w na Kalatówce (dużej polanie w Tatrach Zachodnich), a kończy w Dolinie Chochołowskiej.

8. Szlak Szczawnica – Sokolica – Trzy Korony (Pieniny)

Pieniński Park Narodowy, choć odwiedzany znacznie rzadziej niż najpopularniejsze kurorty w Tatrach i Sudetach, cieszy się dużą popularnością wśród miłośników górskich wędrówek. Szczyty Pienin są stosunkowo łatwe do zdobycia, jednak widok z ich wierzchołków zapiera dech w piersiach. Szczególnie chętnie wybierana jest trasa na Sokolicę – górę o wysokości 747m n.p.m. na której umieszczono platformę widokową. Na szczyt Sokolicy prowadzi niebieski szlak, który rozciąga się pomiędzy Szczawnicą i masywem Trzech Koron. Jego całe przejście w jedną stronę zajmuje około 4 godzin, a w trakcie wędrówki turyści mogą podziwiać wspaniały widok Pienin z Sokolej Perci oraz kilkukrotnie przemierzyć malowniczy Dunajec.

9. Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej (Karkonosze)

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej to długi na niemal 25 kilometrów szlak wysokogórski, prowadzący przez najważniejsze szczyty polskich i czeskich Karkonoszy, częściowo biegnąc trasą Głównego Szlaku Sudeckiego. Trasa rozpoczyna się na Szrenicy – masywnej górze o wysokości 1362m n.p.m., na której funkcjonują aż trzy schroniska (na szczycie, na Hali Szrenickiej oraz u podnóży masywu górskiego). Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej przebiega m.in. przez słynne Śnieżne Kotły, szczyty Śnieżki i Czarnej Kopy oraz przez kilka przełęczy (Przełęcz Sowią i Przełęcz Okraj). Szlak uruchomiono w 1961 roku, na znak współpracy między polskimi i czeskimi miłośnikami pieszych wędrówek po Karkonoszach.

10. Ścieżka nad Reglami (Karkonosze)

Ścieżka nad Reglami uznawana jest za najpiękniejszy szlak polskich Karkonoszy. Szlak oznaczony jest kolorem zielonym i ma długość aż 28 kilometrów. Jej duża część (około 24km) przebiega w granicach malowniczego Karkonoskiego Parku Narodowego. Ścieżka nad Reglami wiedzie przez kilka kotłów górskich, w tym najpopularniejsze Śnieżne Kotły – dwa ogromne cyrki polodowcowe, których ściany osiągają nawet 150 metrów wysokości. Strudzeni wędrowcy mogą odpocząć w schronisku PTTK “Pod Łabskim Szczytem”, które położone jest na wysokości 1168m n.p.m. Znajdują się w nim skromne miejsca noclegowe, bufet oraz jadalnia, a w pobliżu przebiega szlak narciarski z wyciągiem.

4.2/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić