Dolina Chochołowska – Informacje i Ciekawostki

dolina
foto – Pixabay

Dolina Chochołowska jest najdłuższą doliną w Tatrach. Jej całkowita długość wynosi około dziesięciu kilometrów i pod względem administracyjnym należy do podhalańskiej wsi o nazwie Witów znajdującej się na terenie województwa małopolskiego. To niezwykle malownicza część w tym regionie Polski. Dolne partie doliny o długości czterech kilometrów tworzą dosyć głęboki wąwóz. Wraz z końcem wąwozu zaczyna się rozwidlenie na trzy główne ramiona – Dolinę Jarząbczą, Chochołowską oraz Starobociańską.

Co warto zobaczyć wzdłuż całej Doliny Chochołowskiej i co skrywają w sobie te malownicze tereny? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Wejście do Doliny Chochołowskiej znajduje się na Siwej Polanie. W związku z tym, że wielu turystów jako miejsce noclegowe wybiera Zakopane, to warto wiedzieć, że kursuje z tego miasta sporo autobusów do Siwej Polany. Dojazd w żadnym wypadku nie sprawi kłopotów osobom niezmotoryzowanym. Kierowcy muszą liczyć się z tym, że parking na Siwej Polanie jest płatny.

2. Siwa Polana jest zaledwie miejscem startowym. Z tego miejsca należy przejść jeszcze spory dystans, by faktycznie znaleźć się w Dolinie Chochołowskiej. Warto pamiętać, że każdy transport zmechanizowany doprowadzi nas wyłącznie do Siwej Polany. Dalszą trasę można pokonać pieszo, co zajmie niespełna dwie godziny lub skusić się na bryczkę góralską lub kolejkę turystyczną.

3. W okolicy znajdziemy kilka wypożyczalni rowerów, które również można wziąć pod uwagę, jeżeli przejażdżka do Doliny Chochołowskiej jest nam bardziej na rękę niż czasochłonny spacer.

4. Aż dziesięć pieszych szlaków turystycznych przebiega przez albo do Doliny Chochołowskiej. Są zróżnicowane pod względem trudności i długości, ale wspólnym mianownikiem jest fakt, że przebiegają przez najpiękniejsze obszary doliny.

5. Jedną z najbardziej malowniczych atrakcji w okolicy są słynne Siwiańskie Turnie, czyli zbiorowisko skalnych iglic znajdujących się w Tatrach Zachodnich. Te piękne masywne dolomity pochodzą z okresu triasu. Dla wielu wspinaczy są kuszącym widokiem i niestety nieosiągalnym, ponieważ wspinaczka w tym miejscu jest zakazana. W pobliżu iglic znajduje się również największe skupisko sosny zwyczajnej.

6. Ciekawym miejscem jest pobliska Droga pod Reglami w Tatrach Zachodnich. To szlak turystyki rowerowej, pieszej oraz narciarskiej. Dawniej była jedyną drogą łączącą dwa hutnicze ośrodki i w związku z tym przez wiele lat nazywaną ją Drogą Żelazną. Droga została również opisana w wierszu Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

7. Kluczowym miejscem całej Doliny Chochołowskiej jest słynna Niżnia Brama Chochołowska. W tym miejscu zaczyna się wąwóz, który dla wielu turystów stanowi największą atrakcję całej doliny. Od wschodniej strony będzie można podziwiać imponującą Skałę Kmietowicza. Na tablicy upamiętniającej Kmietowicza znajduje się również medalion nawiązujący do wizyty Jana Pawła II w tym miejscu.

8. Warto udać się na spacer nad Wywierzysko Chochołowskie. To niewielkie krasowe źródełko, które tylko w pewnym stopniu jest zasilane przez pobliski potok. To idealna lokalizacja na chwilę wytchnienia w przepięknych okolicznościach przyrody.

9. Żółty szlak przebiegający z Doliny Chochołowskiej przez Iwaniacką Przełęcz prowadzi do pięknie usytuowanego schroniska PTTK na Hali Ornak. Ten wspaniały obiekt został wybudowany w stylu zakopiańskim jeszcze w latach czterdziestych. Schronisko niemal z każdej strony jest otoczone lasem znajdującym się pod ścisłą ochroną. Turyści mogą liczyć w tym miejscu na bezpłatny wrzątek. Są również miejsca noclegowe, bufet, kuchnia i jadalnia.

10. Przez dolinę przepływa uroczy Potok Chochołowski, który odznacza się dosyć dużym zróżnicowaniem geologicznym. Górna część potoku składa się z dna z twardych skał krystalicznych i metamorficznych. Na przestrzeni lat bezustannie płynąca woda wyrzeźbiła wspaniałe szczeliny i koryta. Wzdłuż potoku przebiega zielony szlak turystyczny rozpoczynający się na Siwej Polanie i kończący na Polanie Chochołowskiej.

11. Polana Chochołowska jest największą polaną w Tatrach od polskiej strony i jednym z ulubionych miejsc turystów. Nazwa polany nawiązuje do wsi Chochołowa, która w XVI wieku cieszyła się prawem do wypasania polany. Obecnie jest to miejsce, w której można odpocząć po intensywnym zwiedzaniu doliny. Charakterystyczną częścią krajobrazu w okresie letnio-wiosennym są wspaniałe krokusowe dywany. Krokusy zakwitają tutaj w ogromnych ilościach i są pewnego rodzaju atrakcją dla osób przyjezdnych.

12. Leśniczówka u Zięby w Dolinie Chochołowskiej to nie tylko miejsce noclegowe urządzone w cudownym zakopiańskim stylu, ale również restauracja, w której będzie można skosztować wybitnej regionalnej kuchni, np. pysznej zupy na zsiadłym mleku z ziemniakami czy doskonałych w smaku oscypków.

13. Ciekawym miejscem jest Kaplica na Polanie Chochołowskiej. To drewniana budowla w stylu góralskim, która została wybudowana w latach pięćdziesiątych specjalnie dla górali, którzy wypasali na polanie owce. Ciekawostką jest, że tuż przy niej zrealizowano ujęcia do słynnego Janosika.

14. Szczelina Chochołowska jest największą jaskinią w obrębie Doliny Chochołowskiej. Jej całkowita długość przekracza dwa kilometry. Odznacza się niezwykle ładną szatą naciekową. Jaskinia została odkryta w 1933 roku przez Jerzego Zahorskiego oraz Stefana Zwolińskiego.

15. Park Linowy Tatra Adventure Siwa Polana jest przypuszczalnie jednym z najpiękniej usytuowanych atrakcji tego typu w Polsce. Wokół parku składającego się z tras o różnych stopniach trudności wypasają się owce. To miejsce dla dzieci w każdym wieku. Część tras składa się z tyrolkowych elementów.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić