Ojców to wieś znajdująca się w województwie małopolskim. Ze względu na atrakcyjne położenie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz na Szlaku Orlich Gniazd, a przede wszystkim ze względu na Ojcowski Park Narodowy, miejscowość cieszy się sporą popularnością wśród turystów.
Co warto o niej wiedzieć i jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Początki Ojcowa
Pierwsze wzmianki o wsi Ojców pochodzą z XIV wieku. Wieś ta rozwinęła się z osady, która istniała wcześniej przy zamku. Mniej więcej w połowie XIX wieku wieś ta zmieniła charakter z letniskowej na uzdrowiskową, jednak brutalne starcia związane z powstaniem styczniowym w 1863 roku znacząco ją spustoszyły.
2. Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie to najważniejszy zabytek wsi. Są to ruiny zamku, który był wybudowany w tak zwanym systemie Orlich Gniazd na polecenie Kazimierza Wielkiego. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniał właścicieli, a w 1802 roku został opuszczony i zaczął podupadać. Po licznych remontach w dwudziestoleciu międzywojennym i po drugiej wojnie światowej zamek został udostępniony turystom, a obecnie z jednej z sal znajduje się wystawa.
3. Legenda o Ojcowie
Według legendy nazwa zamku pierwotnie brzmiała „Ociec”. Miał go tak nazwać sam król Kazimierz Wielki na pamiątkę swojego ojca, króla Władysława Łokietka, który walcząc niegdyś o tron znajdował schronienie w okolicznych jaskiniach.
4. Kaplica „Na Wodzie”
Kaplica „Na Wodzie” św. Józefa Robotnika w Ojcowie to zabytkowa drewniana budowla i najpopularniejszy obiekt sakralny we wsi. Została wybudowana w 1901 roku na miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Umieszczono ją na betonowych fundamentach znajdujących się na dwóch brzegach Prądnika, a wewnątrz utrzymana jest w stylu szwajcarsko-ojcowskim. Do architektury alpejskiej nawiązuje przede wszystkim ażurowa wieżyczka. Kaplica znajduje się przy polanie Goplana i obok źródła św. Jana.
5. Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce. Jego obszar jest wyjątkowo zróżnicowany. Znajdują się tutaj nie tylko wspaniałe skały i jaskinie, bogata flora i źródła, ale również zamki, muzeum i kaplice.
Wyświetl ten post na Instagramie
6. Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała znajduje się w Dolinie Prądnika – około 9 km od Ojcowa – i został wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego. W XVI wieku gotycki zamek zmodyfikowano, a w rezultacie stał się elegancką, renesansową rezydencją. Ciekawostką jest fakt, że podczas drugiej wojny światowej na zamku przebywały sieroty ocalałe z masakry na Wołyniu.
7. Filmowy zamek
Uroda Zamku na Pieskowej Skale sprawiła, że często był on wykorzystywany jako naturalna scenografia w filmach. Pojawił się między innymi w filmach takich, jak „Ogniem i mieczem”, „Janosik” czy „Podróż za jeden uśmiech”. Do zamku przylega park krajobrazowy z popularną skałą zwaną Maczugą Herkulesa.
8. Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego
Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego zostało założone w 1965 roku. Jest to miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie okolic Ojcowa, aby jak najwięcej dowiedzieć się o tych terenach oraz ich historii. Stała ekspozycja obejmuje wystawy prezentujące aktualną oraz prehistoryczną faunę i florę, geologię, hydrologię oraz historię osadnictwa na tych terenach.
9. Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd to szlak turystyczny, który przebiega przez województwo małopolskie oraz śląskie i ma długość przekraczającą 163 kilometry. Szlak Orlich Gniazd wiedzie od Krakowa do Częstochowy, a na trasie znajdują się liczna zamki i ruiny, które kiedyś stanowiły nie tylko siedziby, ale przede wszystkim obronne warownie. Na trasie można zobaczyć między innymi zamek w Ojcowie, zamek w Bobolicach czy zamek w Mirowie.
10. Jaskinia Łokietka
Jaskinia Łokietka znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i jest nieodzownym punktem, który trzeba zobaczyć podczas wycieczki w te okolice. Jest długa na 320 metrów, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XVII wieku. Rocznie odwiedza ją około 90 tysięcy osób. Inną popularną jaskinią w okolicy jest tak zwana Jaskinia Ciemna, której komora uważana jest za największą na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
11. Brama Krakowska
Brama Krakowska należy do kilka skalnych bram znajdujących się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, ale z pewnością jest tą najpopularniejszą. Zamyka wylot do Doliny Prądnika, a jej nazwa wywodzi się z czasów, kiedy właśnie tędy przebiegał szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Jej kolumny zbudowane są z wapieni o wysokości około 15 metrów.
12. Szlaki turystyczne
Okolice Ojcowa to raj dla miłośników aktywnego wypoczynki na świeżym powietrzu i w pięknych okolicznościach przyrody. Przebiegają tędy liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Znajdują się wśród nich na przykład czerwony Szlak Orlich Gniazd, czarny szlak prowadzący z Ojcowa do Jaskini Łokietka czy też niebieski Szlak Warowni Jurajskich.
13. Zwierzęta w Ojcowskim Parku Narodowym
Ojcowski Park Narodowy jest domem dla kilkunastu tysięcy zwierząt. Występuje tutaj siedemnaście gatunków nietoperzy, sarny, zające, dziki, gronostaje, bobry i borsuki. Ponadto można tutaj zaobserwować ponad sto gatunków ptaków takich, jak bocian czarny, zimorodek, puszczyk czy dzięcioł zielony.
14. Winnica Krokoszówka Górska
Winnica Krokoszówka Górska to miejsce, które powinni odwiedzić wielbiciele winogronowego trunku. Wycieczka po winnicy to możliwość dowiedzenia się ciekawostek na temat każdego etapu produkcji wina, a także skosztowania powstających tutaj win. Odbywają sie tutaj również szkolenia z zakresu produkcji win i prowadzenia winnic.
15. Piwnica pod Nietoperzem
Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w okolicy jest znajdująca się w centrum Ojcowskiego Parku Narodowego Piwnica pod Nietoperzem. Unikalny klimat tego miejsca to tylko dodatek do znakomitych dań takich, jak żurek po ojcowsku, placki z gulaszem cielęcym, schab w sosie z zielonego pieprzu czy pstrągi serwowane na kilka sposobów.
16. Boski Zakątek
Kto chce spędzić czas na spacerach po Ojcowskim Parku Narodowym i szuka ciekawej oferty noclegów na jego terenie, ten powinien odwiedzić Boski Zakątek w Wielkiej Wsi. To jedno z ciekawszych miejsc na mapie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, które przyciąga malowniczym otoczeniem i sielskim klimatem. Na gości czekają tu komfortowo urządzone apartamenty oraz pyszne śniadania, serwowane o wybranej przez gości porze. Kto chce spędzić czas w kameralnym miejscu, urządzać ciekawe wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym, a jednocześnie cieszyć się relaksem w komfortowych warunkach, ten z pewnością doceni ofertę Boskiego Zakątka.