Jagniątków Atrakcje 2024 🗺️ Co można tutaj zrobić ?

jagniątków
foto – Autorem zdjęcia jest Przemysław JahrWykorzystując zdjęcie proszę podać jako autora:Przemysław Jahr / Wikimedia Commons – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11393935

Jagniątków to cześć Jeleniej Góry o zabudowie typowej dla podgórskich pensjonatów. Z Jagniątkowa wychodzi duża ilość szlaków w Karkonosze, pieszych, jak i rowerowych. Jagniątków założone zostało w 1650 roku przez czeskich protestantów, którzy uciekali przed prześladowaniami religijnymi i przenieśli się na śląską stronę Karkonoszy. Zajmowali się tkactwem, a później również szlifowaniem szkła.

Atrakcje:

1. Willa Gerharda Hauptmanna Muzeum Miejskie “Dom Gerharta Hauptmanna” – mieści się w willi niemieckiego pisarza i laureata nagrody Nobla z 1912r. – Gerharta Hauptmanna. Jest to masywny, podobny do zamku dom będący architektonicznie mieszanką historyzmu i neorenesansu. Willa została zbudowana w latach 1900- 1901. Pisarz zamieszkiwał willę od roku 1901 aż do swej śmierci w roku 1946. Muzeum promuje wielokulturowy charakter dziedzictwa regionu Dolnego Śląska, gromadzi, przechowuje i udostępnia zbiory związane z twórczością literacką, oraz literaturą i historią materialną śląska. W muzeum znajdują się cenne pierwsze wydania dzieł Hauptmanna, zdjęcia, opracowania naukowe i monografie na temat pisarza. Muzeum do zwiedzania udostępniło również siedem sal muzealnych. Zwiedzający mogą zobaczyć gabinet pisarza, dawną bibliotekę, salę kominkową, dawną jadalnię oraz hol z polichromią. Na ekspozycję muzealną składają się przede wszystkim pamiątki dotyczące życia i twórczości Noblisty

2. Zamek Chojnik – znajduje się nieopodal Jeleniej Góry, na szczycie góry Chojnik. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a po stronie południowo-wschodniej znajduje się 150-metrowe urwisko. Zamek zlokalizowany jest na terenie obszaru ochrony ścisłej. Zamek został wzniesiony w latach 50. XIV wieku, a pierwsza wzmianka o zamku pojawia się w dokumentach z 1364 roku. Zamek został wymurowany. Udostępniony do zwiedzania, wiedzie do niego kilka szlaków.

3. Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości, wodospad w polskich Karkonoszach, zaraz po Wodospadzie Kamieńczyka. Wodospad Szklarki położony jest na wysokości 525 m n.p.m. Jest to kaskada potoku Szklarka o wysokości 13,3 m, zwężająca się u dołu. Wodospad jest malowniczo położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na wysokości 520 m npm. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity. Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą ze średniowiecza. Z Wodospadem Szklarki związana jest legenda o Karkonoszy i córce szklarza, Szklarce, której imię nosi dziś przepływający potok.

4. Chybotek w Szklarskiej Porębie jest to blok skalny, którego powierzchnia styku z podłożem jest o wiele mniejsza niż ta w najszerszym miejscu. Chybotek powstaje w wyniku nierównomiernego wietrzenia, charakterystycznego dla skał granitowych. W Polsce występuje m.in. w Karkonoszach i Górach Izerskich.

5. Czarny Kocioł Jagniątowski to bardzo cenny przyrodniczo obszar, na którym bogato występuje roślinność łąkowa i naskalna. Utworzono tu ścisły rezerwat przyrody. Jedynym miejscem, aby zobaczyć to wyjątkowe miejsce jest poruszanie się po drewnianej kładce, która odsunięta jest od skalnych ścian o kilkadziesiąt metrów. Zobaczymy tu również Wędrujący Kamień, czyli sporych rozmiarów granitowy blok o średnicy niemal 10 metrów. Oderwał się on od ściany kotła i spadł na jego dno. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że przemieszcza się w stronę Jagniątkowa.

6. Mała Japonia Ogród Japoński Siruwia – dzieło ludzi, którzy dzięki fascynacji Japonią stworzyli wyjątkowe miejsce. Nie ograniczają się tylko do filozofii tworzenia ogrodów, a także do kultury i historii Kraju Kwitnącej Wiśni. Prezentowana tematyka zaczęła wykraczać poza ogród i roślinność. Stworzone zostało muzeum, w którym można podziwiać największą w Polsce kolekcję zbroi japońskiej. Można tam zobaczyć oryginały oraz unikatowe repliki zbroi z epoki Edo (XVII – XIX w.).

7. Termy Cieplickie to prawdopodobnie jedne z najpopularniejszych kompleksów basenowych i SPA, który został przygotowany z myślą o całych rodzinach. Znajdziemy tu dużą ilość atrakcji, która sprawia, że zarówno entuzjaści sportu jak i zabawy oraz wypoczynku znajdą tu coś dla siebie. Położone są u podnóża Karkonoszy. W skład kompleksu wchodzą: basen sportowy z torami pływackimi, basen rekreacyjny, brodziki dla dzieci oraz 2 baseny termalne: Norweski i Zdrojowy, a także basen rekreacyjny zewnętrzny ze zjeżdżalniami.

8. Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach utworzone zostało 12 września 1954 roku. Zobaczymy tutaj dużą ilość eksponatów: duże ilości różnorodnych skał, minerałów, muszli, skamieniałości, a także ponad 30000 okazów owadów, a także modele ptaków.

9. Leśna Huta – duże ilości złóż kwarcu praz duże ilości drzew w lasach Szklarskiej Poręby, sprawiły, że miejscowość od dawna była związana ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w połowie XIV wieku. Odwiedzając Hutę Szkła na własne oczy zobaczymy wykonywane ręcznie formowane szkło barwione w masie. Zobaczymy tam wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy, którzy prezentują wyrabianie szkła używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich. Materiałem, z którego głównie są wykonywane wyroby to stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego.

10. Grzybowiec 751 m n.p.m., jest to szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Najwyższy szczyt rozległego masywu. Masyw składa się z pięciu grzbietów i są nimi: zachodni z Drewniakiem i Złotym Widokiem; północno- zachodni z Piechowicką Górą; północny z Kątnikiem i Młynikiem; północno-wschodni z Trzmielakiem, Sobieszem i Ostroszem; południowo-wschodni z Sośnikiem. Masyw zbudowany jest z granitu karkonoskiego. Na szczycie znajduje się pensjonat Grzybowiec- Bismarckhöhe na wysokości 715 m n.p.m., dawniej była to siedziba kanclerza Niemiec- Otto von Bismarcka.

Jelenia Góra- Jagniątków to miejsce w którym dobrze rozwinięta jest baza noclegowa i gastronomiczna. Jest to idealne miejsce na częste wypady na szlaki do Karkonoskiego Parku Narodowego i pobliskich miejscowości.

4.8/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić