Suwalszczyzna – Informacje i ciekawostki

suwalszczyzna
foto – Pixabay

Suwalszczyzna jest historyczną krainą, której tereny wybiegają nieco poza granice Polski. Faktem jest, że jej centralnym punktem są Suwałki, aczkolwiek w pewnej części znajduje się na Litwie. Sam termin zaczął pojawiać się w zapisach dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej pod względem administracyjnym te tereny przypisywane były do województwa trockiego oraz Księstwa Żmudzkiego. Tuż po II Wojnie Światowej Suwalszczyzna stała się terminem, który w głównej mierze dotyczył terenów znajdujących się wokół Suwałk.

1. Dla wielu mieszkańców północno-wschodniej Polski Suwalszczyzna to termin, który nie ma za bardzo racji bytu. Według nich jedynym wspólnym mianownikiem i świadectwem istnienienia Suwalszczyzny jest zamieszkująca tereny Polski mniejszość litewska. Kwestia nadal jest jednak sporna i brak w niej oficjalnego potwierdzenia.

2. Najważniejszym miastem Suwalszczyzny po stronie Polski były Suwałki. Litewski Mariampol znajdujący się na południu kraju stanowił ważny punkt dla Litwinów, a Sopoćkinie stanowiły najważniejszy ośrodek dla Suwalszczyzny Sopoćkińskiej. Miasto znajduje się w obwodzie grodzieńskim na terenie Białorusi.

Sprawdź tutaj najlepsze atrakcje w Suwałkach

3. Od 1975-1998 roku istniało województwo suwalskie, którego stolicą były Suwałki. Obecnie tereny są rozdzielone na dwa województwa – podlaskie oraz warmińsko-mazurskie.

4. Na terenach polskiej Suwalszczyzny mieszkają właściwie trzy mniejszości narodowe w postaci Litwinów, Białorusinów oraz Rosjan.

5. Ciekawostką jest gdzieniegdzie jeszcze słyszana i praktykowana gwara suwalska. To dosyć specyficzna gwara, w której przede wszystkim można zaobserwować zanik celownika oraz formę grzecznościową, w której nie ma miejsca na zwroty Pan/Pani. Pierwsza styczność z tą gwarą może być dla wielu osób zaskoczeniem i przede wszystkim może wydawać się dosyć bezpośrednia.

6. Od południowej strony Suwalszczyznę okala Biebrzański Park Narodowy utworzony pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Przemierzając park będzie można podziwiać niezwykłe okazy roślinności oraz zwierząt. Park jest schronieniem niespełna pięćdziesięciu gatunków ssaków i prawie trzystu gatunków ptaków. Najbardziej znanym elementem tego parku są słynne Bagna Biebrzańskie. W herbie parku znajduje się batalion.

7. Północno-zachodnią część Suwalszczyzny stanowi Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. To teren niemal w pełni zalesiony. Na jego terenie znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Na terenie całej polskiej Suwalszczyzny rezerwatów przyrody jest ponad dwadzieścia. Nic zatem dziwnego, że ten region Polski uważany jest za jeden z piękniejszych w całym kraju. Coraz częściej bywa również wybierany jako destynacja turystyczna.

8. Puńsk to niewielka wieś leżąca na terenie Suwalszczyzny. Jest zamieszkana przez nieco ponad 1300 osób. Historia wsi jest bardzo bogata. Prace archeologiczne dowodzą, że na tych terenach osadzano się już 10 tys. lat p.n.e. Obecnie wieś uważana jest za najbardziej litewską po stronie polskiej. Szacuje się, że ponad siedemdziesiąt procent mieszkańców stanowią Litwini. Na ulicach język litewski rozbrzmiewa niemal na każdym kroku.

9. Będąc w Puńsku warto wybrać się na zwiedzanie Muzeum Litewskiego Centrum Kultury Ludowej. Skansen przedstawia wiejską zagrodę z przełomu XIX i XX wieku. To fantastyczna okazja do tego, by zobaczyć, jak niegdyś funkcjonowali mieszkańcy, jak wyglądała ich codzienność i z czym musieli się zmagać.

10. Cmentarz siedmiu wyznań w Suwałkach to ewenement na skalę światową. To jedyne takie miejsce w naszym kraju, w którym na jednej ziemi chowani są zarówno katolicy, ewangelicy, jak i żydzi, prawosławni oraz muzułmanie.

11. Jedną z atrakcji dawnej Suwalszczyzny jest Wigierski Park Narodowy. Jeden z największych parków narodowych w naszym kraju i z pewnością jedna z największych turystycznych atrakcji w okolicy. To miejsce, w którym pod względem roślinności królują storczyki. Na terenie parku znajdziemy ponad 20 gatunków, a w całej Polsce jest ich około 50.

12. Na terenie Suwalszczyzny znajduje się również słynny Kanał Augustowski. Jego długość nieznacznie przekracza sto kilometrów. Wschodni odcinek kanału przebiega przez Białoruś. To niezwykle ważna konstrukcja również ze względu na walory historyczne. Otwarcie kanału miało miejsce w 1839 roku.

13. Sejny to ciekawe miasto na mapie Suwalszczyzny. Historyczne zawirowania sprawiły, że w pewnym momencie było zlepkiem różnych kultur, które wpłynęły na rozwój tego miejsca i jego charakter. Przez II Wojną Światową miasto niemal w 50% było zamieszkane przez Żydów. Sporą mniejszością narodową byli również Litwini.

14. Z kolei w Wigrach znajduje się Zespół Klasztorny Komedułów. Kompleks znajduje się w malownicznej części tuż nad jeziorem i został w XVII wieku ufundowany przez Jana II Kazimierza Wazę.

15. Na terenie Suwalszczyzny znajduje się również najgłębsze jezioro w Polsce, czyli Hańcza. Również tutaj znajduje się fantastyczny rezerwat przyrody Głazowisko Bachanowo. Miejsce nietypowe, ponieważ jego główną atrakcją są głazy. Znajduje się ich tutaj nieco ponad dziesięć tysięcy, a zatem stanowią stały element krajobrazu.

4/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić