Sejny turystycznie 🗺️ Co warto tutaj zobaczyć w 2024 ?

W Polsce najmniejszym miastem będącym siedzibą władz powiatowych są Sejny. Liczące ponad 5 tysięcy mieszkańców miasteczko położone jest tuż przy granicy z Litwą.
Ciekawa jest historia powstania nazwy miasta. Wywodzi się ona z języka jaćwieskiego i oznacza trawy. Miasto powstało nad brzegiem rzeki Marychy. W bardzo odległych czasach brzegi rzeki porastały bujne trawy i to właśnie od nich przyjęto nazwę miasta.

Sejny krótko historycznie

Tereny dzisiejszego Podlasia w dawnych czasach zamieszkiwał lud zwany Jaćwingami, a ziemię którą zajmowali nazywała się Jaćwież. Jaćwingowie zaliczani są do ludów bałtyckich. Według skąpych dokumentów wynika, że począwszy od XIII wieku doszło do pełnej asymilacji z innymi nacjami i zatarła się odrębność Jaćwingów. Pozostałościami po Jaćwingach są między innymi nazwy miejscowość i jezior wywodzące się z ich języka. Nazwa Sejny dotycząca miasta i jeziora jest właśnie przykładem takiej językowej pozostałości.
Pierwsze wzmianki o Sejnach pochodzą z roku 1422 kiedy to dzisiejsza Suwalszczyzna, a dawna Jaćwież, znajdowała się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego.
W 1522 ziemie te znalazły się w rękach kniazia Iwana Wiśniowieckiego, który zbudował tam swój dwór. Kolejnym etapem dającym początki nowego miasta było przejęcie dworu przez Jerzego Grodzieńskiego. Nowy właściciel nie poprzestał na rozbudowie świeżo zakupionej posiadłości i przystąpił do tworzenia wokół dworu miasta. W 1602 roku prywatne miasto Grodzieńskich przekazane zostaje w ręce sprowadzonych na jego teren dominikanom.
W czasie wojny polsko-szwedzkiej z lat 1655-1660, Sejny zostały złupione i spalone przez Szwedów. Ponowny rozwój miasta przypada dopiero na II połowę XVIII wieku.
Od 1795 roku Sejny znalazły się w zaborze pruskim. Dobra zakonne zostały skonfiskowane, a miasto z duchownego stało się w pełni świeckim miastem.

Ciekawe miejsca w Sejnach.

Ze względu na swoje dzieje w mieście znajduje się wiele obiektów związanych z dawnym duchownym charakterem miasta, zalicza się do nich:

– zespół klasztorny dominikanów i znajdująca się na jego terenie Bazylika Najświętszej Marii Panny wzniesiona w latach 1610-1619
– ogrodzenia klasztorne z bramami z XVII wieku
– Biała Synagoga z XIX wieku
– ratusz miejski z połowy XIX wieku
– kaplica św. Agaty z XVIII wieku z drewnianą figurką świętej

Sejny są przykładem miasta, w którym przez wieki mieszała się kultura i tradycja wielu narodów głównie Żydów, Litwinów, Polaków, Białorusinów, Niemców i Rosja. Ta mieszanka wielonarodowa wywarła duży wpływ na miasto i jego mieszkańców.

Miasto położone jest na obszarze Pojezierza Wschodniosuwalskiego co niewątpliwie wpływa na na rozwój turystyki. W pobliżu miasta lub w niedalekiej odległości znajduję się wiele jezior oraz duże kompleksy leśne. Z Augustowa i Suwałk łatwo można się tutaj dostać autem w mniej niż 40 minut.

3.9/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić