Rezerwat Przyrody Krzemianka 🗺️ Informacje i Ciekawostki

rezerwat przyrody krzemianka
foto – Autorstwa Przemysław Wierzbowski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71672203

Rezerwat Przyrody Krzemianka to leśny rezerwat znajdujący się na terenie dwóch gmin – Czarnej Białostockiej oraz Dobrzyniewa Dużego w województwie podlaskim. Rezerwat znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej i zachwyca bogactwem fauny i flory. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek.

1. Rezerwat powstał w 1987 roku i ma powierzchnię nieco ponad 230 hektarów. Celem jej powstania była ochrona charakterystycznych dla tego terenu ekosystemów leśnych ze względów dydaktycznych, przyrodniczych i naukowych.

2. Krzemianka jest rezerwatem typu fitocenotycznego. Oznacza to, że w jej obrębie znajdują się unikatowe i niepowtarzalne zjawiska przyrodnicze.

3. Przedmiotem ochrony na terenie leśnego rezerwatu są przede wszystkim kopalnia krzemienia, a także łęgi olszynowo-jesionowe znajdujące się w dolinie rzeki. Są to zespoły leśne typowe dla wilgotnych lasów, w których występują jesion wyniosły i olsza czarna. W warstwie drzew mogą występować również klon zwyczajny czy wiąz górski, a z kolei runo zawiera takie rośliny jak wietlica samicza, chmiel zwyczajny czy rzeżucha gorzka.

4. Krzemiankę tworzy wypełniona bagnami dolina, którą pokrywają liczne źródliska torfowiskowe, muliste i otwarte.

5. Przy wejściu na teren Rezerwatu Przyrody Krzemianka znajduje się tablica ze szczegółowymi informacjami na temat znajdujących się tutaj zbiorowisk roślinnych. Wytyczone ścieżki dydaktyczne pozwalają na zaobserwowanie z bliska unikatowych zjawisk przyrodniczych, jakie tutaj występują.

6. Teren jest tutaj szczególnie trudny, ale specjalnie dla turystów wytyczono ścieżki z kładek, dzięki którym poruszanie się po obiekcie jest komfortowe i bezpieczne. Możliwe jest również dojście do punktów, które w przeciwnym razie byłyby bardzo trudno dostępne.

7. Jeśli ktoś zechce zboczyć z oficjalnych ścieżek, istnieją tutaj również naturalne szlaki prowadzące przez Puszczę Knyszyńską. Dlatego też warto przygotować odpowiednie obuwie z antypoślizgową powierzchnią i wodoszczelną cholewką.

8. Niewątpliwymi atrakcjami rezerwatu są mały skansen pszczelarski i liczne drzewa bartne. Są to drzewa, na których znajdują się kłody bartne lub barcie, czyli komory wydrążone w pniach w celu hodowli pszczół. Na miejscu można również podziwiać staw z wieżą przeciwpożarową, która nie jest dostępna dla turystów.

9. Na trasie ścieżki dydaktycznej w rezerwacie znajdują się ciekawe informacje na temat nisz pokarmowych ptaków, ekologicznej roli lasu, warstwowej budowy tych terenów oraz roli wody w tym ekosystemie. Znajdują się tutaj również liczne ciekawostki na temat zwierząt, dla których rezerwat stanowi dom.

10. Jedna z tablic przedstawia ptasi budzik, a więc wykaz ptaków zamieszkujących ten obszar wraz z godzinami, w których można usłyszeć ich śpiew. Dzięki temu można z dużą dokładnością oszacować, który gatunek jest autorem pięknych arii, które są tutaj powszechnym zjawiskiem.

11. W 2016 roku w tych okolicach doszło do huraganu, który poskutkował ogromnymi zniszczeniami na terenie rezerwatu. Skutki są widoczne do dzisiaj, ale dzięki temu można z bliska zobaczyć korzenie przewróconych drzew.

12. Już trzy tysiące lat temu w tym miejscu znajdowało się wydobywcze zagłębie, w którym również przetwarzano krzemień. Pod wpływem czasu kopalnię pokrył las, a o jej istnieniu dowiedziano się dopiero w 1991 roku. Na miejscu można poczytać sporo ciekawych informacji na temat metod wydobycia tego kamienia na przestrzeni lat.

13. Rezerwacie Przyrody Krzemianka znajduje się na północ od stolicy województwa podlaskiego – Białegostoku – do którego jest stąd raptem 17 km.

3.6/5 - (65 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić