10 miejscowości w Bieszczadach, które warto odwiedzić 🗺️

bieszczady

foto – PixabayBieszczady to dwa pasma górskie w Karpatach, które wielu ludzi uznaje za najpiękniejsze i najmniej skażone cywilizacją góry w Polsce. Wyjątkowo piękne okolice zachwycają bogactwem fauny i flory, a także licznymi atrakcjami w różnej postaci. Jakie miejscowości warto odwiedzić w Bieszczadach? Poniżej znajdują się propozycje.

1. Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne położone są nad rzeką Strwiąż na wysokości 480 metrów nad poziomem morza. Początki tej miejscowości sięgają XV wieku, a na przestrzeni stuleci miejscowość obrosła niesamowitą historią.

Tylko podczas pierwszej wojny światową dwukrotnie przeszedł przez nią front, a z kolei podczas drugiej wojny światowej Polacy starli się tutaj z Niemcami, a później miasto zostało przejęte przez Związek Radziecki.

Znajduje się tutaj barokowe Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej, neogotycki kościół w XX wieku oraz murowane cerkwie i dawna synagoga. Tutejsze zabytki do dziś świadczą o wielokulturowości tego miejsca, która wyróżniała je już przed wojną.

2. Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne to wieś znajdująca się nad potokiem Wołosatym w Bieszczadach. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XVI wieku, a dziś wieś ta stanowi popularną bazę wypadową dla osób chcących eksplorować Bieszczady. Po pierwszej wojnie światowej mieszkało tutaj niemal pięćset osób, a dziś tylko osiemdziesiąt, ale liczba ta znacząco się zwiększa w okresie letnim.

Na terenie wsi warto zobaczyć kościół św. Anny oraz Muzeum Turystyki Górskiej PTTK. Przecinają ją również liczne szlaki turystyczne takie, jak czerwony szlak wiodący z Połoniny Wetlińskiej do Wołosatego czy niebieski szlak graniczny prowadzący z Krzemieńca do Widełek.

W okresie zimowym Ustrzyki Górne stanowią raj dla miłośników sportów zimowych, ponieważ panują tutaj idealne warunki dla narciarzy i fanów jazdy na snowboardzie.

3. Solina

Solina to wieś znajdująca się  w powiecie leskim, o której po raz pierwszy wspominano już w XV wieku. Do wybuchu drugiej wojny światowej znajdował się tutaj dwór należący do polskiego nauczyciela z dobrego rodu, Antoniego Borzemskiego.

Solina jest dziś popularną bazą wypadową dla turystów odwiedzających Bieszczady oraz miłośników sportów wodnych.

Jedną z największych atrakcji jest Jezioro Solińskie, czyli zbiornik retencyjny utworzony w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Na jego brzegach znajduje się sporo ośrodków wypoczynkowych, punktów gastronomicznych i wyznaczonych dla turystów plaż. Znajdują się tutaj również wypożyczalnie sprzętu wodnego takiego, jak kajaki czy rowery wodne. W sezonie letnim warto zdecydować się również na rejs wycieczkowy, dzięki któremu można podziwiać jezioro z innej perspektywy i poznać sporo ciekawostek na jego temat.

4. Myczkowce

Myczkowce to wieś znajdująca się w województwie podkarpackim. Jest to jedna z najstarszych osad założonych w Bieszczadach, a jej początek datuje się na rok 1376.

Miejscowość ma niezwykle ciekawą historię. Po klęsce kampanii wrześniowej stała się linią graniczną z Niemcami, a z kolei później znalazła się pod okupacją sowiecką.

Obecnie stanowi ważną bazę dla turystów odwiedzających Bieszczady. Znajduje się tutaj również park z miniaturowymi cerkwiami.

5. Lesko

Lesko to miasto znajdujące się nad Sanem w Górach Sanocko-Turczańskich. Chociaż ludzie żyli tutaj już w czasach prehistorycznych, pierwsza osada powstała tutaj w XIV wieku. Podczas drugiej wojny światowej pod Leskiem doszło do głośnego starcia między Niemcami i Polakami.

W tej niewielkiej miejscowości znajduje się sporo zabytków, które warto odwiedzić, a jednym z nich jest zamek Kmitów wybudowany na początku XVI wieku. Jest to późnogotycka budowla, która na przestrzeni lat wielokrotnie była modyfikowana, a dziś reprezentuje połączenie stylów klasycystycznego, renesansowego i gotyckiego.

Warto przyjrzeć się z bliska ratuszowi z XIX wieku, a także świątyniom i cmentarzowi żydowskiego, na którym znajdują się macewy z przełomu XVI i XVII wieku.

6. Polańczyk

Polańczyk to popularna wieś wczasowo-uzdrowiskowa, której historia sięga drugiej połowy XVI wieku. W XVIII wieku cesarzowa Maria Teresa ofiarowała tutejszej parafii 8000 złotych reńskich, ale prawdziwy rozwój miejscowości nastąpił w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy stworzono Zalew Soliński.

To właśnie wtedy wybudowano tutaj liczne sanatoria i domy wczasowe. Znajduje się tutaj uroczy Park Zdrojowy, a kuracjusze i turyści mogą korzystać z dobrodziejstw licznych kawiarni i restauracji.

Warto wybrać się na spacer, aby zobaczyć zabytkową cerkiew czy murowaną kaplicę z XIX wieku.

7. Lutowiska

Lutowiska to wieś znajdująca się w powiecie bieszczadzkim nad potokiem Smolnik. Pierwsza osada w tym miejscu powstała już w X wieku, a na przestrzeni stuleci miejscowość ta była domem nie tylko dla Polaków, ale również dla innych mniejszości etnicznych.

Dziś zabytkowe świątynie świadczą o wielokulturowości wsi, a ona sama stanowi ważną bazę turystyczną dla osób odwiedzających Bieszczady.

8. Zagórz

Zagórz to miasto znajdujące się w województwie podkarpackim na Pogórzu Bukowskim. Oprócz Sanoka czy Ustrzyk Dolnych jest to jedno z najlepszych miejsc do rozpoczęcia swojej przygody z Bieszczadami.

Stacjonują tutaj prywatne busy, które mogą przetransportować turystów w głąb gór, a infrastruktura jest przystosowana do przyjmowania dużych ilości turystów. Na wzgórzu Mariemont znajdują się ruiny klasztoru-warowni z XVIII wieku.

Warto również zobaczyć zabytkowy kościół z tej samej epoki. Miłośnicy sportów zimowych z pewnością będą chcieli zobaczyć tutejszy kompleks skoczni narciarskich “Zakucie”.

9. Cisna

Cisna to wieś znajdująca się w województwie podkarpackim w dolinie Solinki. Została założona w drugiej połowie XVI wieku, a w dwudziestoleciu międzywojennym była jedną z największych i najbogatszych wsi w Bieszczadach. Już sto lat temu miała charakter letniskowy i do dziś stanowi ważną miejscowość na turystycznej mapie Polski.

Od lat siedemdziesiątych XX wieku miejscowość ma również charakter uzdrowiskowy.

Przez wieś przechodzą popularne szlaki turystyczne takie, jak Główny Szlak Beskidzki wiodący ze Smerka do Wołosania czy żółty szlak turystyczny wiodący z Cisnej do Przełęczy nad Roztokami Górnymi przy granicy ze Słowacją. Od niemal dwudziestu lat odbywa się tutaj kultowy Bieg Rzeźnika oraz ultraMaraton Bieszczadzki i Zimowy Maraton Bieszczadzki.

10. Sanok

Sanok jest jednym z najdalej wysuniętych na wschód miast w Polsce. Miasto zostało założone na przełomie X i XI wieku, dlatego nie brakuje tutaj zabytków. Dodatkowo cechuje się klimatem górskim, a w związku z tym rośnie tutaj wiele rzadkich roślin, a okolice miasta są domem dla wielu gatunków ptaków.

Sanok od lat kojarzony jest z popularnym na całym świecie malarzem, Zdzisławem Beksińskim, którego obrazy i zdjęcia można podziwiać w tutejszym muzeum.

Warto odwiedzić Zamek Królewski z XVI wieku, który obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego. Znajduje się tutaj największa na świecie kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego, a także stałe wystawy poświęcone historii Sanoka, archeologii czy ikonografii.

Na terenie miasta można znaleźć mnóstwo obiektów architektonicznych z różnych epok, które reprezentują niemal wszystkie znane style architektoniczne popularne w tej części Europy na przestrzeni stuleci.

4.1/5 - (43 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić