Gil jest gatunkiem bardzo małego ptaszka z rodziny łuszczakowatych. Gatunek ten jest bardzo znany, a także często przedstawiany dzieciom w domach, przedszkolu czy szkole, ponieważ gile bardzo często odwiedzają przygotowywane przez nas karmniki. Charakteryzuje się bardzo ciekawym ubarwieniem. Wyróżnia się aż 10 podgatunków tego ptaka, które delikatnie różnią się od siebie niektórymi cechami. Funkcjonowanie gila zawiera bardzo wiele ciekawych informacji i szczegółów, które zdecydowanie warto poznać w ramach ciekawostki. Oto 12 niezwykle interesujących ciekawostek o gilu.
1. Jeśli chodzi o wymiary gila, jego ciało osiąga długość około 17 cm, przy czym jego rozpiętość skrzydeł może osiągać nawet do 27 cm szerokości. Masa ciała gila to zaledwie około 25 gramów.
2. Gil najczęściej jada nasiona drzew lub krzewów leśnych, między innymi nasiona dzikiej róży. Czasem także zdarza się, iż zjada suche owoce lub wyjada z nich pestki. Nierzadkim pożywieniem dla gila są także nasiona chwastów. Jak wcześniej wspomniano, gile również bardzo często, zwłaszcza w okresie zimowym, przybywają do karmników.
3. W przypadku gatunku gila, liczebność samców jest zdecydowanie wyższa od liczebności samic.
4. Gile mają bardzo charakterystyczny i specyficzny śpiew, jednak potrafią się nagle wyciszyć, jeśli tylko chcą.
5. Gile zamieszkują głównie wszędzie tam, gdzie są drzewa – unikają raczej terenów bez drzew. Zamieszkują między innymi lasy mieszane i iglaste, z bardzo gęstym poszyciem, a także wszelkie parki, sady, ogrody, czy nawet cmentarze.
6. Ubarwienie gila jest niezwykle interesujące – posiada on bardzo jaskrawoczerwony brzuszek.
7. Gile budują swoje gniazda zazwyczaj na drzewach iglastych, najlepiej w pobliżu terenów wodnych, na przykład niedaleko stawów czy rzek. Budują gniazdo z drobnych patyków, mchu, bądź też suchej trawy.
8. Lęgi u gila występują aż dwa razy w roku – w okresie od maja do lipca. Każdorazowe lęgi osiągają około 4 – 5 jaj, a same jaja mają kolor delikatnie niebieskawy i upstrzone są małymi czerwonawymi plamkami. Wysiadywane są przez około 12 – 14 dni.
9. Na terenie Polski gatunek gila jest pod ścisłą ochroną gatunkową, ze względu na zmniejszającą się populację gili w kraju.
10. Gile nie odlatują do tak zwanych „ciepłych krajów”, a za to koczują w okresie zimowym, będąc zawsze tam, gdzie w danym czasie jest najwięcej jedzenia.
11. Gil, tak jak już wyżej wspomniano, należy do rodziny łuszczakowatych, i potocznie bywa nazywany łuszczakiem, co nie jest przypadkowe. Gile bardzo często wyłuskują nasiona z ich skorupek, od czego właśnie wzięła się ta nazwa.
12. Przez około 200 lat gile miały swoje lęgi tylko w górach, jednak mniej więcej z początkiem XX wieku występowanie tego gatunku zaczęło się bardziej rozprzestrzeniać.