18 Popularnych Atrakcji Dla Dzieci w Gdyni w 2024 🗺️

Akwarium Gdynia
foto – Autorstwa Marcin Sochacki (Wanted) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7373601

Gdynia – miasto w województwie pomorskim, nad Morzem Bałtyckim. Wchodzi wraz z Gdańskiem i Sopotem w skład tzw. Trójmiasta. Prawa miejskie Gdynia otrzymała w 1926 r. Miasto zajmuje powierzchnię 391,506 km2, a zamieszkuje je ponad 244 tys. mieszkańców.

 

1. ORP „Błyskawica”

orp błyskawica
foto – Autorstwa Antoni Dubowicz / Wikipedia

ORP „Błyskawica” – niszczyciel, który brał czynny udział w II wojnie światowej, a obecnie pełni funkcję obiektu muzealnego w ramach Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Podczas zwiedzania można zobaczyć pomieszczenia mieszkalne, maszynowo-kotłowe czy radiostację, a także uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną. We wnętrzu okrętu znajduje się również ekspozycja historyczna dotycząca m. in. walk marynarzy podczas II wojny światowej. ORP „Błyskawica” jest nieczynny od początku grudnia do końca kwietnia.

2. Centrum Nauki Experyment

foto by Krzychu025 / Wikipedia

Centrum Nauki Experyment – w ramach pięciu interaktywnych wystaw dzieci mają możliwość zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi ciała człowieka, środowiska naturalnego, wody, fizyki i zdrowia człowieka. Podczas zwiedzania można skorzystać z oferty oprowadzania przez tzw, edukatora, czyli pracownika Centrum. Organizowane są również warsztaty rodzinne. Na terenie obiektu znajdują się automaty z napojami i przekąskami, restauracje, a także sklepik z pamiątkami oraz grami i zabawkami edukacyjnymi.

3. Plaża i bulwar w Gdyni

Plaża i bulwar w Gdyni – Bulwar Nadmorski rozciąga się na długości 1,5 km i jest popularnym miejscem spacerów i wycieczek rowerowych. Wzdłuż promenady rozlokowane są lokale gastronomiczne, a także usytuowana jest siłownia plenerowa i plac zabaw dla dzieci. Nieopodal Skweru Kościuszki, przy bulwarze, znajduje się plaża miejska ze strzeżonym kąpieliskiem o długości 200 m. Dużą popularnością cieszy się również plaża w Gdyni Redłowie.

4. Akwarium w Gdyni

akwarium w gdyni
foto – fb.com/AkwariumGdynskie

Gdyńskie Akwarium to jeden z najchętniej odwiedzanych ogrodów zoologicznych w tej części Polski. Historia tej placówki sięga już roku 1938, a ogromne budynki zamieszkuje ponad 250 różnych gatunków morskich stworzeń. Cała ekspozycja podzielona jest na strefy tematyczne: znajdują się w niej wystawy dotyczące biologii i ukształtowania Morza Bałtyckiego, kolorowych mieszkańców raf koralowych, gadów i płazów zamieszkujących podmokłe, przybrzeżne tereny, egzotycznego życia Amazonii oraz stworzeń, które żyją w najgłębszych i najbardziej niedostępnych czeluściach oceanów.

5. Kolejka na Kamienną Górę

Kolejka na Kamienną Górę – kolej linowo-terenowa, która stację początkową ma na Placu Grunwaldzkim przy Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich.. Kolejka podczas wjazdu wznosi się o 40 m, pokonując przy tym dystans 96 m. Wagonik może zabrać jednorazowo 8 pasażerów w przypadku wykorzystania miejsc siedzących lub 12 po złożeniu krzesełek. Podróż trwa ok. 2 minuty. Na szczycie Kamiennej Góry znajduje się krzyż i taras widokowy, z którego można podziwać panoramę miasta i morze. Przejazd kolejką jest bezpłatny.

6. Muzeum Marynarki Wojennej

muzeum marynarki wojennej w gdyni
foto – fb.com/MuzeumMW

Muzeum Marynarki Wojennej – w ramach wystaw stałych można zapoznać się z historią polskiej Marynarki Wojennej, zobaczyć modele żaglowców z różnych epok oraz obejrzeć oryginalne elementy uzbrojenia okrętowego z XX w. Wśród eksponatów znajdują się m. in. armaty i działka przeciwlotnicze, torpedy, miny, model Santa Marii, na której pływał Krzysztof Kolumb czy mundury marynarskie. Muzeum obejmuje również Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego, gdzie można zobaczyć m. in. kuter pościgowy Straży Granicznej ORP „Batory”, śmigłowiec SM-1 czy myśliweic Jak 9P.

7. Rejs galeonem

Rejs galeonem – wycieczkę statkiem pasażerskim stylizowanym na galeon można odbyć po porcie gdyńskim lub po Zatoce Gdańskiej. W czasie wakacji letnich kursuje statek Regina, natomiast poza sezonem letnim statek Dragon. Statki cumują w Gdyni przy Nabrzeżu Pomorskim, w Basenie Prezydenta, w pobliżu słynnego statku Dar Pomorza. Czas wycieczki wynosi ok. 40-50 minut. Na każdym ze statków jest bar.


→ Zobacz także: Najlepsze restauracje w Gdyni – gdzie rodzice powinni zabrać całą rodzinę na pyszną wyżerkę ?


8. Klif w Orłowie

klif orłowski
foto – Deway / Wikipedia

Klif w Orłowie – nadmorskie urwisko, które rozciąga się na długości ok. 650 m. Jego wysokość osiąga do ok. 40 m. Ze względu na niszczycielskie działanie morza i osuwiska przebywanie w pobliżu klifu czy wchodzenie na jego szczyt nie jest obecnie bezpieczne. Warto jednak wybrać się, by móc podziwiać go nawet z dalszej perspektywy, gdyż w nadchodzących latach prawdopodobne jest, że klif zniknie z mapy polskiego wybrzeża.

9. Molo w Orłowie

molo orłowo
foto – Deway / Wikipedia

Molo w Orłowie – drewniane, oświetlone molo o długości 180 m. Niegdyś jego długość wynosiła 430 m, jednak część uległa zniszczeniu podczas sztormu w 1949 r., a remontowi poddano tylko ocalałą część. Podczas spaceru pomostem można podziwiać m. in. klif orłowski. Obiekt dostępny jest przez cały rok, a wstęp jest bezpłatny. W pobliżu molo znajduje się plaża.

10. Muzeum Emigracji

foto –  LukaszKatlewa / Wikipedia

Muzeum Emigracji – gromadzi eksponaty związane z Gdynią i rolą Dworca Morskiego w emigracji, z wyjazdem i z podróżą oraz z życiem na emigracji. Eskpozycje zaprojektowane są w taki sposób, by móc zapoznawać się z nimi za pomocą różnych zmysłów oraz wyposażone są w elementy przeznaczone dla najmłodszych. Wśród najciekawszych miejsc dla dzieci znajduje się ściana wyłożona imitacją ziemniaków, kajuta transatlantyku, sala z wnętrzem samolotu czy Fiat 125p. Podczas zwiedzania mali turyści mogą wypełniać zadania ze specjalnej broszury. Rodzice z dziećmi mogą również skorzystać z Sali Małego Podróżnika.

11. Farma Zwierzaki Nad Potokiem

Farma Zwierzaki Nad Potokiem prowadzi hodowlę gatunków zwierząt, takich jak: alpaki, kuce, emu, świnki wietnamskie, świnki morskie, króliki, wiewiórki, ozdobne kaczki, gęsi, pawie, kozy, owce i wiele innych. Odwiedzający mogą zobaczyć na własne oczy zwyczaje poszczególnych zwierząt, głaskać i nawet karmić zwierzęta. Karmę dostajemy przy wejściu. W weekendy w trakcie sezonu organizowane są ogniska. Niewiele jest miejsc, w których można poznać zwierzęta i jednocześnie nawiązać z nimi tak dobry kontakt. Alpaki – Diego oraz Pedro to znakomici towarzysze. Chętnie podchodzą do ludzi i dają się głaskać.

Farma znajduje się w Żukczynie, w pobliżu miejscowości Pruszcz Gdański, 20 km od centrum Gdańska. Zobacz tutaj dlaczego warto odwiedzić to miejsce – www.zwierzakinadpotokiem.pl

12. Wycieczka do Sopotu

foto – Pixabay

Atrakcje w Sopocie – podczas wycieczki obowiązkowym punktem jest najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, którego długość wynosi nieco ponad 0,5 km. Warto odwiedzić również Krzywy Domek przy słynnym sopockim deptaku Monciaku. Jest to centrum handlowo-usługowe, które wyróżnia się fantazyjną, bajkową architekturą. A w ramach rekreacji warto wybrać się do aquaparku, gdzie czekają różnorodne baseny, zjeżdżalnie familijne, a w sezonie letnim wodny plac zabaw na zewnątrz obiektu.

13. Wycieczka do Gdańska

fotografia – Pixabay

Atrakcje dal dzieci w Gdańsku – podczas wycieczki nie powinno zabraknąć w planie odwiedzin w gdańskim zoo, gdzie można zobaczyć zwierzęta z różnych kontynentów, wziąć udział w pokazowym karmieniu czy pogłaskać zwierzątko podczas wizyty w małym zoo. Warto odwiedzić również Park Oliwski, na którego terenie znajduje się m. in. ogród botaniczny, palmiarnia czy Groty Szeptów. Nie można pominąć również gdańskiej Starówki z zabytkowymi kamienicami, Dworem Artusa i Fontanną Neptuna. Dużą atrakcję dla dzieci stanowi wizyta w Centrum Hewelianum, prezentującym zagadnienia naukowe w formie interaktywnych wystaw, zabaw edukacyjnych, warsztatów i doświadczeń.

14. Plaża w Babich Dołach

Plaża w Babich Dołach – plaża jest częściowo piaszczysta a częściowo kamienista. Jej wymiary wynoszą 400 x 80 m. Odnaleźć można na niej drewniane rzeźby wykonane przez nieznanego artystę. Przy plaży wydzielone jest 100-metrowe strzeżone kąpielisko. Główną atrakcję plaży w Babich Dołach stanowi jednak widok na ruiny torpedowni, pochodzącej z czasów II wojny światowej. Pozostałości obiektu znajdują się ok. 300 m od brzegu.

15. Skwer Kościuszki i Molo Południowe

skwer Kościuszki
Molo Południowe i cumujący przy nim statek wycieczkowy / foto – Podróż Trwa

Skwer Kościuszki – reprezentacyjna ulica Gdyni, której przedłużenie stanowi Molo Południowe, często błędnie określane mianem Skweru Kościuszki. Przy Skwerze znajdują się liczne lokale gastronomiczne. Przy Molo Południowym cumują statki pasażerskie, w tym okręt-muzeum ORP „Błyskawica” oraz żaglowiec-muzeum „Dar Pomorza”. Tu również zlokalizowane jest Akwarium Gdyńskie. Z końca mola roztacza się widok na Zatokę Gdańską, a po zmroku można dostrzec światła latarń w Gdańsku i na Helu.

16. Rezerwat przyrody Kępa Redłowska

kępa redłowska
foto – Leinad / Wikipedia

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska – jest jednym z najstarszych rezerwatów na terenie Polski. Obejmuje fragment nadmorskiego krajobrazu z lasem bukowym, brzegiem klifowym i wąwozami. Przez rezerwat przebiega kilka ścieżek, m. in.: przyrodniczo-krajobrazowa, prezentująca informacje o florze, faunie i zbiorowiskach leśnych, geomorfologiczno-krajobrazowa, wiodąca częściowo wzdłuż klifu oraz historyczno-krajobrazowa, na trasie której znajdują się pozostałości dawnych stanowisk ogniowych. Pozostałe ścieżki mają charakter rekreacyjny.

17. Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”

leśny ogród botaniczny marszewo
foto – Krzysztof Ziarnek, Kenraiz / Wikipedia

Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” – prezentuje różnorodne formy zbiorowisk roślinnych, a wśród nich również kolekcje tematyczne z różnych stron świata. Dla rodzin z dziećmi polecany jest Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie, na którego trasie znajduje się m. in. labirynt zmysłów. Szlak ma długość 624 m, a czas jego przejścia wynosi ok. 30-45 min. Dużą atrakcję stanowią tzw. Ogrodowe Niedziele, podczas których odbywają się różnorodne warsztaty i prelekcje.

18. Aquapark Reda

aquapark reda
foto – fb.com/AquaparkReda

Aquapark Reda – oferuje rozrywkę dla całej rodziny. Najmłodsi mogą skorzystać z Zatoki Piratów, czyli basenu z okrętem pirackim, armatkami wodnymi i 7 zjeżdżalniami. Dla starszych proponowany jest basen w formie zamku zatopionego przez krakena. Wśród atrakcji znajduje się również rodzinna zjeżdżalnia pontonowa o szerokości 3 m i długości 48 m. Na terenie kompleksu można skorzystać ponadto m. in. z placu zabaw dla dzieci i kina 7D.

4.3/5 - (55 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić