Muzeum Emigracji Gdynia 🗺️ Informacje i Ciekawostki

foto by LukaszKatlewa / Wikipedia

Gdynia to portowe miasto, przyciągające licznymi atrakcjami. Turyści mogą tu zwiedzać wspaniałe Akwarium, mogą też zajrzeć na pokłady „Daru Pomorza” i ORP „Błyskawica”. Miasto to można zwiedzać szlakiem moderny, można też skupić się na spacerach wzdłuż wybrzeża i relaksie na plażach. A kto chce poznać burzliwe dzieje polskich emigrantów, ten powinien zajrzeć do gdyńskiego Muzeum Emigracji. Czym wyróżnia się ta placówka?

1. Muzeum Emigracji w pigułce

Muzeum Emigracji działa od 2015 roku, a jego ekspozycja koncentruje się na polskich emigracjach od XIX wieku po czasy współczesne. Skupiono się tu zarówno na okolicznościach towarzyszących migracji, warunkach podróży oraz osiągnięciach Polaków poza granicami kraju.

2. Dworzec Morski

Muzeum Emigracji mieści się w budynku dawnego Dworca Morskiego, z którego wielu Polaków w okresie międzywojennym wyruszało w świat w poszukiwaniu lepszego życia. Wciąż zachwyca on swoją formą i nowoczesnymi (jak na lata 30. XX wieku) rozwiązaniami.

3. Polski Przegląd Migracyjny

„Polski Przegląd Migracyjny” to czasopismo popularnonaukowe, wydawane przez Muzeum Emigracji. Artykuły publikowane w piśmie koncentrują się na migracji, związanych z nią zagadnieniach historycznych oraz współczesnym realiom.

4. Zwiedzanie muzeum

Muzeum można zwiedzać:

-we wtorki w godzinach od 12:00 do 20:00

– od środy do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00.

W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

5. Dojazd do muzeum

Muzeum mieści się przy Nabrzeżu Francuskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Kapitanatu Portu Gdynia. W pobliżu muzeum znajduje się przystanek autobusowy „Dworzec Morski – Muzeum Emigracji 01″, który obsługują linie 119 i 133. Na turystów zmotoryzowanych czeka z kolei parking na kilkanaście samochodów.

6. Ugodognienia dla niepełnosprawnych

Muzeum stara się wprowadzać możliwie jak najwięcej udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Można tu m.in. skorzystać z oprowadzania z językiem migowym oraz z warsztatów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz spektrum autyzmu.

7. Batory

W Muzeum Emigracji sporo uwagi poświęca się statkom, którymi emigranci wyruszali w świat. Tu miejsce szczególne zajmuje MS „Batory” – polski transatlantyk, służący w latach 1936-1969. Podczas II wojny światowej na jego pokładzie wielu Polaków dotarło do Nowego Jorku, choć „Batory” był też wykorzystywany do transportu żołnierzy (m.in. do Algieru).

8. Rodzinne spacery po Gdyni

„Rodzinne spacery po Gdyni” to jeden z kilku projektów edukacyjnych prowadzonych przez Muzeum Emigracji. W ramach tego projektu należy przejść przez Gdynię jedną z dwóch tras spacerowych w taki sposób, by odwiedzić miejsca związane z emigrantami. Pomagają w tym specjalne mapki z opisami poszczególnych miejsc.

9. Cafe Bistro Mondo

Na terenie muzeum działa Cafe Bistro Mondo – lokal znany z pysznej kawy, świeżych soków i domowych wypieków. W menu czekają też desery chia, pyszne bagietki i zupy, które świetnie sprawdzą się na szybki lunch.

10. Restauracja Mondo di Vinegre

Restauracja Mondo di Vinegre mieści się w budynku Dworca Morskiego. Kto zajrzy na jej teren, ten będzie mógł spróbować pysznych, sezonowych potraw. W ofercie m.in. pierogi z wegańską kaszanką i grzybami, filet z halibuta z pieczonymi warzywami oraz kacze udko z pure z białych buraków.

11. Port Gdynia

W pobliżu muzeum znajduje się Port Gdynia – nowoczesny port, z którego można wyruszyć w podróż m.in. do krajów skandynawskich. Podczas spaceru po porcie można ujrzeć wiele wycieczkowców, nabrzeża oraz szereg budynków, które od stu lat służą pracownikom portu oraz podróżnym.

12. Gdyński Szlak Modernizmu

Dworzec Morski jest jednym z wielu obiektów znajdujących się na Gdyńskim Szlaku Modernizmu, łączącym najpiękniejsze przykłady moderny na terenie miasta. Wśród najcenniejszych budowli na tej trasie turystycznej znajdują się m.in. dawny biurowiec ZUS (obecnie Urząd Miasta), budynek Sądu Rejonowego oraz Dom Żeglarza Polskiego (obecnie Wydział Nawigacji).

13. Ludziom Morza

W pobliżu Dworca Morskiego, na Skwerze Gombrowicza, wznosi się pomnik „Ludziom Morza”, poświęcony marynarzom, stoczniowcom, rybakom i dokerom. Osłonięty w 1965 roku pomnik składa się z czterech głazów polodowcowych, wydobytych podczas prac związanych z pogłębianiem portu.

14. Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego i Tadeusza Wendy

Nabrzeże Pilotowe może się pochwalić nowym pomnikiem, odsłoniętym we wrześniu 2022 roku z okazji 100-lecia gdyńskiego portu. Pomnik przedstawia ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz inżyniera Tadeusza Wendę (kierownika budowy portu w Gdyni).

15. Port Wojenny Gdynia

Z Portem Gdynia sąsiaduje Port Wojenny, będący ważną bazą logistyczną polskiej Marynarki Wojennej i główną bazą morską 3 Flotylli Okrętów. Choć leży on w bezpośrednim sąsiedztwie portu pasażerskiego, działa niezależnie od niego. Jego historia zaczyna się w latach 20. XX wieku, przy czym oficjalnie do użytku oddano go w 1926 roku. W jego rejonie wciąż można podziwiać wojskowe okręty, a sam port robi wielkie wrażenie.

3.9/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić