Założone w lutym 2012 roku Muzeum Emigracji w Gdyni, prezentuje historię emigracji Polaków do innych krajów. Obiekt znajduje się w historycznym budynku Dworca Morskiego przy Nabrzeżu Francuski.
Jego siedziba została wybrana z tego powodu, iż w okresie międzywojennym budynek pełnił funkcję tranzytową dla tysięcy Polaków opuszczających ojczyznę. Celem muzeum jest działalność naukowo-badawcza i edukacyjną, która duża uwagę poświęca dziejom emigrantów Polskich na wszystkie kontynenty. Placówka gromadzi zbiory poświęcone temu zjawisku. Należą do nich relacje osób, które opuściły kraj. Wywiady i rozmowy z emigrantami oraz świadkami emigracji zapisywane są na papierze lub w postaci dźwiękowej. Muzeum współpracuje przy tym z Gdyńską Szkołą Filmową. Zbiory placówki zostały udostępnione publiczności w 2015 roku.
Muzeum Emigracji w Gdyni jest jedyną polską placówką organizującą wystawy dotyczące wyjazdów Polaków poza granice kraju od XIX wieku aż do dziś.
Historia i motywacje wyjazdów Polaków
Historia emigracji obywateli polskich toczyła się przez setki lat. W różnych kierunkach podróżowano w celach zarobkowych, aby utrzymać swoje rodziny, a także w poszukiwaniu lepszego życia i wolności. Polacy wyjeżdżali do wszystkich krajów, gdzie mogli liczyć na lepsze warunki i spokój ducha. Pozostało tak również po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podróżowano na różne sposoby: pociągiem, na pokładach statków, samolotów, a czasem nawet pieszo.
Dziś Polaków można spotkać całym świecie. Emigrantów polskiego pochodzenia, rozsianych po przeróżnych krajach jest ponad 20 milionów. Część z nich wyjechała bezpowrotnie i często tęskni za ojczyzną, a jednak wybrało godne i spokojne życie z dala od niej. Muzeum Emigracji odpowiada na podstawowe pytania dotyczące takich emigracji : Co wiemy o wyjeżdżających z kraju rodakach? Czy pamiętamy o milionach ludzi, którzy nie stracili nigdy swojej miłości do ojczyzny i którzy opowiedzieli o niej swoim dzieciom i wnukom? Czy potrafimy zrozumieć motywacje ich wyjazdów? oraz czym jest dzisiejsza emigracja i w jakim celu wyjeżdżamy z Polski?
Misja Muzeum
Podstawowy zadaniem, jakie realizuje Muzeum Emigracji jest przybliżanie losów milionów wyjeżdżających z Polski ludzi, wśród których znajdują się zarówno postacie anonimowe, jak i wsławieni polscy obywatele, których nazwiska znane są nam ze świata sportu, kultury, filmu, nauki czy biznesu. Misja placówka jest również opowiadanie o osiągnięciach Polaków poza granicami kraju oraz zachęcanie ich do wspólnego dialogu z ludźmi, którzy pozostali w ojczyźnie. Muzeum organizuje różne dyskusje i wykłady poświęcone zjawisku emigracji na przestrzeni dziejów. Mają one charakter edukacyjny.
Stała wystawa placówki ukazuje historię emigracji obywateli polskich i obejmuje podróże poza granice kraju odbywające się od XIX wieku do obecnych czasów. Jest to swego rodzaju opowieść o Polakach podróżujących w różnych etapach historii, do różnych miejsc oraz z różnych przyczyn. Wystawa obejmuje wyjazdy odbywające się od czasów Wielkiej Emigracji, poprzez rewolucję przemysłową, wyjazdy do krajów Ameryki, przyzwyczajanie się Polaków do życia w brazylijskiej dżungli, emigrację po II wojnie światowej i w czasach Polskiej Republiki Ludowej aż po wyjazdy odbywające się w obecnych czasach. Ekspozycja umożliwia zrozumienie z czym wiązały się takie wyjazdy, prezentuje podróże morskie w standardzie III klasy oraz pokazuje zasadę działania procedury imigracyjnej na Wyspie Ellis w USA. Muzeum posiada także instalację multimedialną ziemi ze wskazaniem miejsc wyjazdów Polaków oraz Projekt Batory, dzięki któremu powstaje największą na świecie makieta pasażerskiego statku.
Adres:
ul. Polska 1
81-339 Gdynia