Olkusz – Atrakcje 2024 – 20 pomysłów na Olkusz

olkusz
foto – Pixabay

Olkusz to miasto znajdujące się w województwie małopolskim na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładnie na Wyżynie Olkuskiej. Jego historia sięga XIII wieku, dlatego też znajduje się tutaj sporo zabytków z różnych epok, a także wiele innych atrakcji, które sprawiają, że każdy znajdzie w Olkuszu coś, co go zainteresuje.

Co warto robić w Olkuszu i jego okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Bazylika kolegiacka św. Andrzeja Apostoła

Bazylika kolegiacka św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu to najważniejszy zabytek sakralny w Olkuszu, który został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. W środku znajdują się renesansowe organy z pierwszej połowy XVII wieku, które uznaje się za jedne z najstarszych w Europie organów mających niemal oryginalną formę. Warto przyjrzeć się pięknym malowidłom ściennym i kaplicy Loretańskiej. Turyści, który odwiedzą miasto w październiku, będą mieli okazję wziąć udział w Międzynarodowych Olkuskich Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej.

2. Podziemny Olkusz

Jedną z najnowszych atrakcji miasta jest tak zwany Podziemny Olkusz. Są to dwie trasy znajdujące się w podziemiach dawnego ratusza oraz w piwnicach starostwa. Znajduje się tutaj multimedialna wystawa poświęcona historii miasta oraz górnictwa srebra czy ołowiu. Wystawa została zaprojektowana tak, żeby zaciekawić zarówno dorosłych, jak i dzieci, dlatego jest to świetny pomysł na rodzinną wycieczkę.

3. Zamek Rabsztyn

Kilka kilometrów dzieli Stare Miasto Olkusza od popularnego zamku Rabsztyn, należącego do tak zwanych Orlich Gniazd. Jest to gotycka budowla, którą wybudowano w XIII wieku w charakterze królewskiej warowni. Na przestrzeni stuleci była wielokrotnie modyfikowana, a do dziś zachowały się ruiny, które przyciągają fanów historii i średniowiecznej architektury. Warto wejść na wieżę, gdzie znajduje się teras widokowy oraz piwnicę z piękną kawiarnią.



4. Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to unikat na skalę całej Europy. Są to największe w tej części świata piaski śródlądowe, a przez sam środek pustyni płynie tutaj rzeka. Powstanie Pustyni Błędowskiej jest bezpośrednio związane z olkuskim przemysłem górniczym, a dokładnie z odwadnianiem podziemnych chodników. To idealne miejsce na spacer w okolicznościach przyrody, które zachwycają malowniczością. Dookoła widnieją wydmy i typowo pustynna roślinność.

5. Rynek w Olkuszu

Tutejszy rynek jest nazywany sercem miasta. Nie chodzi tylko o to, że jest to najważniejszy plac w tej miejscowości, ale również o to, że jak nigdzie czuć tutaj historyczną aurę. Znajdują się tutaj zrekonstruowane ściany średniowiecznego ratusza, a także szereg kamienic reprezentujących różne style architektoniczne. To również miejsce, w którym warto zatrzymać się na obiad lub kawę w jednej z wielu restauracji i kawiarni.

6. Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich

Trasa, na której znajdują się figury przedstawiające górników wydobywających srebro. Zostali oni rozmieszczeni w strategicznych miejscach, przy których znajdują się najważniejsze zabytki i atrakcje miasta. Spacer wraz z górnikami jest więc sposobem na świetną zabawę i jednocześnie na zobaczenie wszystkich pozycji obowiązkowych podczas wycieczki do Olkusza.

7. Muzeum Afrykanistyczne

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu jest jednym z najlepszych muzeów tego typu w całej Polsce. Wystawy składają się tutaj z najróżniejszych przedmiotów codziennego użytku, ozdób i artefaktów pochodzących z różnych państw afrykańskich. Twórcami muzeum byli Bogdan Szczygieł oraz Bożena Szczygieł-Gruszyńska, którzy zebrali pokaźną kolekcję afrykańskich dzieł podczas swoich podróży.

8. Baszta

Baszta w Olkuszu oddaje atmosferę średniowiecznych obwarowań miejskich, chociaż jest repliką stworzoną w XX wieku. Stanowi dziś ciekawostkę architektoniczną, ale w najbliższym czasie na jej terenie powstanie kawiarnia oraz ekspozycja muzealna.

9. Rezerwat Pazurek

Rezerwat Pazurek znajduje się niedaleko zamku Rabsztyn na jurajskim wzgórzu. To idealne miejsce dla osób ceniących aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Bujna roślinność jest tutaj reprezentowana przez las bukowy, a także ogromną ilość pięknych krzewów i bylin. W pobliżu znajduje się również Januszkowa Góra, która wznosi się na wysokość 449 metrów nad poziomem morza.

10. Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego

Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego to jedno z najbardziej nietuzinkowych muzeów w Olkuszu. Wiedząc, że artysta tworzył dzieła z wikliny, można błędnie założyć, że wewnątrz znajduje się wystawa przypominająca cepelię. W rzeczywistości jednak turyści mają tutaj do czynienia z pięknymi meblami, a sam artysta często nazywany jest “Michałem Aniołem wikliny”. Dowodem na to są wiklinowe kompozycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu i innym historycznym wydarzeniom.

11. Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała znajduje się we wsi Sułoszowa na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Po raz pierwszy wspominano o nim już na początku XIV wieku, a na przestrzeni lat zmieniał właścicieli. W jego kryptach znajdują się sarkofagi z XVII wieku, a tuż obok podziwiać można kompleks pięciu stawów. Ze względu na swoje malownicze położenie zamek ten często bywał scenografią w polskich filmach, takich jak “Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, “Reich” Władysława Pasikowskiego czy “Podróż za jeden uśmiech” Stanisława Jędryki.

12. Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec nazywany jest najbardziej efektownym Orlim Gniazdem spośród wszystkich zamków w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pozostałe ruiny świadczą o potędze i majestacie rządzących w średniowieczu. Obecnie na jego terenie znajduje się kompleks muzealny, a także interesująca sala tortur. Tuż obok zamku znajduje się park miniatur prezentujący zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także plac zabaw dla dzieci. Regularnie odbywają się tutaj również inscenizacje i walki rycerzy.

13. Gród na Górze Birów

Gród na Górze Birów to zrekonstruowany gród znajdujący się w pobliżu Zamku Ogrodzeniec. W miejscu tym w dawnych czasach stykały się różne kultury. Obecnie znajduje się tutaj odbudowana wieża bramna, chata należąca do niegdysiejszego wodza oraz wieże strażnicza i obronna. W rozmieszczonych na terenie grodu gablotach można podziwiać przedmioty związane z kulturą Słowian.

14. Pumptrack

Pumptrack w Olkuszu to miejsce, które docenią miłośnicy ekstremalnej jazdy na rowerze. Znajdują się tutaj profesjonalne tory ziemne, wśród których znajdą się zarówno trasy dla początkujących, jak i tory dla zaawansowanych i doświadczonych rowerzystów. Ci drudzy z pewnością będą zadowoleni ciekawymi trasami do jazdy na rowerach bez pedałowania, a także tory “dirty”, które umożliwiają wykonywanie skomplikowanych trików.

15. Ośrodek “Czarna Góra”

Ośrodek “Czarna Góra” w Olkuszu to kompleks nowoczesnych basenów, brodzików i wodnych atrakcji, które świetnie sprawdzą się w przypadku rodzin z dziećmi. W okresie letnim można tutaj aktywnie spędzić cały dzień, korzystając z torów do pływania, biczów wodnych czy zjeżdżalni wodnej Anakonda. Na terenie kompleksu znajdują się również sztuczna rzeka, a także boiska do koszykówki i siatkówki oraz pole do minigolfa.

16. Muzeum Regionalne PTTK

Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu zostało założone w 1911 roku. Znajduje się w zabytkowej kamienicy “Batorówka” i jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w całym kraju. Na terenie muzeum turyści zainteresowani historią regionu mają okazję podziwiać dzieła i przedmioty codziennego użytku z różnych epok. Jednym z największych skarbów muzeum jest legendarny miecz katowski z przełomu XIII i XIV wieku.

17. Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej jest miejscem, w którym można zobaczyć przedmioty i narzędzie używane przez regionalnych strażaków. Znajdują się tutaj nie tylko sprzęt strażacki, ale również mundury, samochody, konne sikawki czy hełmy. Jednym z najwspanialszych eksponatów jest tutaj dzwon alarmowy z pierwszej połowy XVII wieku.

18. Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki w Olkuszu liczy sobie już ponad sto pięćdziesiąt lat. Został stworzony przez mieszkańców miasta w 1861 roku z okazji czterdziestej czwartej rocznicy śmieci Tadeusza Kościuszki. Na jego szczycie znajduje się dębowy krzyż, a miejsce to jest ściśle związane z historią miasta. Warto wybrać się na jego szczyt, z którego można podziwiać piękną panoramę okolicy.

19. Brama Krakowska

Brama Krakowska znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że to właśnie tędy prowadził kiedyś szlak z Krakowa na Śląsk. Zbudowana jest z jurajskich wapieni i stanowi imponujące urozmaicenie Ojcowa. Spacer po tych terenach przypadnie do gustu miłośnikom przyrody, pięknych widoków i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

20. Restauracja Pod Kolumnami

Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Olkuszu jest Restauracja Pod Kolumnami. W karcie dań znajdzie się tutaj coś dla każdego. Chociaż króluje kuchnia staropolska, szef kuchni serwuje również dania wegetariańskie, a także wybrane dania kuchni śródziemnomorskiej. Kameralną i przytulną atmosferę tego miejsca podkreślają płonące świece i świeże kwiaty na każdym stoliku.

4.7/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić