Rowy – Atrakcje 2024 👙 Ciekawe Miejsca

fotografia by LoMit / Wikipedia

Rowy to nadmorska miejscowość w województwie pomorskim. Należy do powiatu słupskiego i gminy Ustka. Rowy są miejscowością turystyczną i letniskową, oferują spokojny wypoczynek nad morzem. W Rowach znajdują się dwa letnie kąpieliska, z czystą plażą i czystą wodą do kąpieli. Kąpielisko Rowy Wschód i Rowy Zachód spełniają wymogi Dyrektywy Unii Europejskiej. Zachodnia część Rowów, jest objęta obszarem krajobrazu chronionego o nazwie ‘Pas Pobrzeża Na Wschód od Ustki’.

1. Park rozrywki Megalandia

megalandia ustka

“MegaLandia to Zaczarowana Kraina” – właśnie takim hasłem reklamuje się znany park rozrywki w Ustce, będący jedną z największych atrakcji dla najmłodszych nad polskim morzem. W MegaLandii można przejechać się zaczarowanym rowerem, pobawić klockami XXL, obejrzeć balonowe show, zgubić w wiklinowym labiryncie czy przespacerować ścieżką z zagadkami – a to jedynie mały wycinek tutejszych atrakcji. Latem w parku codziennie występują znani artyści, finaliści programu Mam Talent – iluzjoniści, klauni czy cyrkowcy, zapewniający niezapomniane wrażenia nie tylko najmłodszym gościom MegaLandii.

megalandia

Oprócz tego oglądać można zwierzątka takie jak kozy, kilka gatunków królików i ptaków.

Każdego roku powstają też nowe atrakcje więc odwiedzając park ponownie może czekać niespodzianka w postaci nowych atrakcji.

W parku jest ponad 30 różnych atrakcji, a jedną z wielu nowości w sezonie 2023r. jest między innymi gigantyczna poduszka do skakania o powierzchni ponad 100 m2 na której mogą skakać zarówno dzieci jak i dorośli.

2. Plaża i kąpielisko

Dla każdego turysty nadmorską atrakcją jest plaża i kąpielisko. Te w Rowach jest bardzo zadbane i czyste, jest tu dosyć spokojnie, zgoła inaczej niż na dużych kąpieliskach nadmorskich. Plaża jest bardzo szeroka, co doceniają wszyscy turyści, bo jest na niej mnóstwo miejsca do plażowania.

3. Port Morski

To niewielki port, z którego korzystają w głównej mierze miejscowi rybacy. Miejsce gdzie można podziwiać wiele pięknych kutrów rybackich i nie tylko.

4. Ulica Plażowa

Główna ulica w Rowach, która prowadzi do morza. Na ulicy znajduje się wiele obiektów gastronomicznych a także sklepików z pamiątkami. To miejsce gdzie można pospacerować i nacieszyć się urokiem nadmorskiej okolicy.

5. Wzniesienie Rowokół

Znajduje się na nim mające ponad sto metrów wysokości wzniesienie Rowokół oraz liczne wydmy, bagna i jeziora. To idealne miejsce dla osób ceniących piesze wędrówki w pięknych i zróżnicowanych okolicznościach przyrody. Na wzgórzu Rowokół znajduje się wieża widokowa skąd można podziwiać urokliwą okolicę.

6. Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych znajdujących się w Polsce. Istnieje od lat sześćdziesiątych XX wieku, a jego celem jest ochrona unikatowej fauny i flory tego regionu. Żyje tutaj ponad dwieście sześćdziesiąt gatunków ptaków, a spacer po parku pozwala również podziwiać rzadkie gatunki roślin.

7. Mierzeja Łebska

Mierzeja Łebska to przesmyk lądowy o długości siedemnastu kilometrów, który oddziela Jezioro Łebsko od Morza Bałtyckiego. Ciekawostką jest fakt, że ten piękny teren podczas drugiej wojny światowej stanowił poligon rakietowy Niemców. Z kolei w latach sześćdziesiątych XX wieku Polacy testowali na Mierzei rakiety meteorologiczne. I to właśnie tutaj położona jest wydma Łącka.

8. Wydmy

Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się ruchome wydmy, które nadają krajobrazowi nieco egzotycznego charakteru. Jedną z najwyższych jest tutaj Wydma Czołpińska, która może osiągać nawet ponad pięćdziesiąt metrów wysokości, a także wzniesienie wydmowe Łącka (najsłynniejsza w kraju – to właśnie o niej mówi się jako “ruchome wydmy w Łebie”), które wznosi się na ponad trzydzieści metrów nad poziomem morza.

9. Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego

Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie powstało w latach siedemdziesiątych i gromadzi eksponaty związane z fauną i florą Słowińskiego Parku Narodowego, a także pochodzące z wykopalisk archeologicznych na jego terenie. To miejsce, od którego warto rozpocząć zwiedzanie Parku i z nabytą wiedzą wyruszyć w teren.

10. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach to skansen stanowiący oddział Muzeum Pomorza Środkowego. Znajduje się tutaj oryginalna zabudowa Słowińców z XIX wieku oraz chałupy Charlotty Klick, która została wybudowana w XVIII wieku. Na miejscu można zobaczyć również narzędzie, przedmioty codziennego użytku oraz artefakty reprezentujące tradycyjną sztukę słowińską.

11. Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół ten został zbudowany w 1849 roku, ma styl neoromański. Jest w całości wykonany z kamienia granitowego, jest solidny i efektowny. Obok kościoła znajduje się niewielka dzwonnica, a przed kościółkiem stoją ławeczki dla wiernych.

12. Wzgórze Cmentarne

Wzgórze Cmentarne; Aż do połowy lat XX miejsce to pełniło funkcję miejskiego cmentarza. Na cmentarzu tym byli chowani nie tylko mieszkańcy Rowów ale także rozbitkowie, którzy rozbili się nieopodal Rowów. Do dziś pozostało wiele nagrobków ze starego cmentarza.

13. Pozostałości po Rezydencji Rycerskiej

Pozostałości tego gródka znajdują się nad jeziorem Gardno. Rezydencja ta miała średniowieczny charakter i była zbudowana w typie motte, miała charakter obronny. Wieża była otoczona fosą i dużym wałem.

14. Bateria Artylerii Stałej

Na ulicy Bosmańskiej znajduje się Bateria Artylerii Stałej, coś dla miłośników fortyfikacji. To dawny obiekt wojskowy, można go zwiedzać przez cały rok nieodpłatnie. Miejsce jest położone w lesie, jest dosyć tajemnicze i bardzo ciekawe.

15. Czołpino

Warto wybrać się Czołpina ze względu na jej kameralny charakter. Mniejsze tłumy niż w Rowach, do tego takie atrakcje jak – wspomniana Wydma Czołpińska, Latarnia Morska czy taras widokowy ponad koronami drzew z którego podziwiać można okolicę.

Dodatkowo niedaleko Czołpina znajduje się tzw. “zatopiony las”. Jest po pozostałość po lesie znajdującym się na plaży. Pnie wystają na około 50 cm ponad ziemię co w zestawieniu z plażą oraz morzem sprawia, że jest to niecodzienny widok.

16. Plaża naturystów

W Rowach o czym nie każdy wie, jest także wydzielona plaża dla naturystów. Znajduje się ona nieopodal Baterii Artylerii Stałej, można na nią trafić przechodząc przez las.

Historia miejscowości Rowy

Od czasów panowania Mieszka I aż do końca XIII wieku, Rowy należały do Polski. Historyczne pierwsze wzmianki pochodzą z 1282 roku ale historia tego miejsca sięga nawet czasów prehistorii, o czym świadczą różne wykopaliska archeologiczne w tym miejscu. Do XIV wieku wieś tą zamieszkiwała tylko ludność słowińska, urzędową nazwę Rowy nadano tej miejscowości w 1947 roku.

4.4/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić