20 Najmniejszych Państw Świata

mapa świata

1. Watykan

watykan

Najmniejszym krajem świata jest Watykan – państwo położone w południowej części Europie, które stanowi równocześnie włoską enklawę. Ma ono powierzchnię 0,44 kilometra kwadratowego, a na stałe zamieszkuje je zaledwie nieco ponad 800 osób. Watykan to jedna z niewielu dziś istniejących monarchii elekcyjnych, na czele której stoi papież, będący równocześnie zwierzchnikiem kościoła katolickiego.

Watykan chętnie odwiedzany jest przez turystów zwiedzających Rzym. Największą atrakcją tego państwa jest monumentalna Bazylika Świętego Piotra, której częścią jest Kaplica Sykstyńska – powstała w XV wieku świątynia, w której podziwiać można wspaniałe freski Michała Anioła.

2. Monako

flaga monako

Drugie najmniejsze państwo – Monako – to również kraj europejski. Znajduje się na terenie Riwiery Francuskiej przy brzegach Morza Śródziemnego. Monako zajmuje powierzchnię około 2 kilometrów kwadratowych, jednak na tym niewielkim terenie mieszka blisko 40 tysięcy osób: Monako to jedno z najgęściej zaludnionych państw na świecie!

Monako stanowi monarchię dziedziczną: władza należy do rodziny królewskiej, która nieprzerwanie rządzi krajem od ponad 600 lat. Ciekawostką jest, że księżna Monako to jedna z siedmiu kobiet na całym świecie, które posiadają przywilej występowania przed zwierzchnikiem kościoła katolickiego – papieżem – w białych strojach.

Monako to kraj bardzo bezpieczny i bogaty, uznawany przez wielu za europejski raj podatkowy. Jednak turystów przyciągają tu kasyna: najsłynniejsze z nich (Monte Carlo) uznawane jest za jedno z najbardziej ekskluzywnych i eleganckich kasyn świata.

3. Nauru

Nauru flaga

Trzecim najmniejszym krajem świata jest Nauru – mały kraj wyspiarski, który położony jest na Oceanie Spokojnym (około 40km od linii równika). Państwo ma powierzchnię około 21 kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje je nieco ponad 9,5 tysiąca mieszkańców. Rodowici mieszkańcy wyspy są potomkami Polinezyjczyków i Mikronezyjczyków, którzy na tym terenie pojawili się już 3 tysiące lat temu.

Choć w Nauru znaleźć można pięknie, piaszczyste plaże porośnięte palmami i krystalicznie czyste, przejrzyste wody ciepłego Oceanu Spokojnego, miejsce to nie jest raczej zbyt popularnym celem wycieczek, głównie ze względu na trudności w podróżowaniu. Na teren tego wyspiarskiego, tropikalnego raju można dostać się jednak drogą powietrzną z obszaru Fidżi oraz Australii.

4. Tuvalu

Tuvalu flaga

W tej samej części świata położone jest czwarte najmniejsze państwo świata. O Tuvalu usłyszeli jedynie najbardziej zapaleni miłośnicy geografii – ten wyspiarski kraj na Pacyfiku ma powierzchnię zaledwie 26 kilometrów kwadratowych i obejmuje archipelag Wysp Lagunowych. Ich nazwa została nadana nie bez powodu: to właśnie sześć wspaniałych atoli koralowych otacza wyspy.

Tuvalu to prawdziwy raj na Ziemi. Bajeczne plaże otoczone są ciepłymi, czystymi wodami Oceanu Spokojnego, a ciepły, tropikalny klimat przyciąga tu najbardziej wymagających miłośników rajskiego odpoczynku. Życie na Tuvalu toczy się w swoim tempie: lokalni mieszkańcy zajmują się głównie rybołówstwem i rolnictwem. Rocznie na Tuvalu dociera zaledwie niespełna 2 tysiące przyjezdnych, co czyni ten kraj jednym z najmniej skomercjalizowanych na świecie.

5. San Marino

san marino flaga

San Marino to małe, europejskie państwo, które – podobnie jak Watykan – jest enklawą na terytorium Włoch. Kraj zajmuje obszar o powierzchni 61 kilometrów kwadratowych, z których większość stanowi tereny górskie. Najwyższym szczytem San Marino jest góra Monte Titano o wysokości 749m n.p.m., która wchodzi w skład krańcowego pasma Apeninów.

Uznawane jest za najstarszą republikę świata, której granice do dziś – od ponad 1700 lat – pozostają niezmienne. Ciekawostką jest, że na terenie kraju nie ma lotnisk i połączeń kolejowych, mimo to San Marino chętnie odwiedzane jest przez turystów, którzy wypoczywają we włoskim kurorcie Rimini.

6. Liechtenstein

Liechtenstein flaga

Liechtenstein położony jest w zachodniej części Europy, pomiędzy Szwajcarią i Austrią. Ten górzysty kraj znajduje się na terenie Alp Retyckich i zajmuje obszar 160 kilometrów kwadratowych.

Kraj najczęściej zwiedzają miłośnicy sportów zimowych: znajduje się tu wiele alpejskich kurortów, które oferują ciekawe trasy zjazdowe dla zapalonych narciarzy. Jednak w Liechtensteinie nie brakuje również innych atrakcji o charakterze historycznym. Warto zwiedzić miejscowe zamki z okresu średniowiecza w miejscowościach Balzers, Chellenberg i Vaduz. Dużą atrakcją turystyczną są również pozostałości po dawnych, rzymskich dworkach i willach, a także miejscowość Schaan, w której znajduje się rzymski fort obronny.

7. Wyspy Marshalla

Wyspy Marshalla flaga

Wyspy Marshalla to wyspiarskie państwo umiejscowione na Oceanie Spokojnym, które złożone jest z 1225 wysp i wysepek o łącznej powierzchni lądowej 181 kilometrów kwadratowych. Ciekawostką jest jednak fakt, że atole dzielą ogromne odległości – obszar wodny, na którym znajdują się wszystkie wyspy, to niemal milion kilometrów kwadratowych! Kraj w przeszłości był miejscem eksperymentów wojskowych, przeprowadzanych przez rząd Stanów Zjednoczonych. W okolicach Wysp Marshalla testowano broń jądrową, a najsłynniejszy wybuch miał miejsce na atolu Bikini w 1946 roku. Szacuje się, że bomba, która doszczętnie zniszczyła życie w tym miejscu, mogła być nawet tysiąc razy silniejsza, niż ta, która zrujnowała japońską Hiroszimę. Skutki tego wydarzenia są odczuwalne do dziś: choć życie w wodach otaczających atol Bikini odrodziło się, ryby zamieszkujące wody tej części Pacyfiku nawet po ponad 70 latach uznawane są za niezdatne do spożywania przez ludzi.

8. Saint Kitts i Nevis

Saint Kitts i Nevis flaga

Saint Kitts i Nevis to małe państwo wyspiarskie, które położone jest na wodach Morza Karaibskiego. Zajmuje powierzchnię niespełna 270 kilometrów kwadratowych i obejmuje zespół dwóch wysp (wyspę Saint Kitts i wyspę Nevis). Stolicą kraju jest miejscowość Basseterre, będąca równocześnie najważniejszym portem morskim. Państwo to jest stosunkowo młode. Przez dziesięciolecia stanowiło część Imperium Brytyjskiego, czego ślady można dostrzec do dziś: za głowę państwa uznaje się królową Elżbietę II, a obowiązującym na wyspach językiem urzędowym jest język angielski. Saint Kitts i Nevis pełną niepodległość uzyskało dopiero w 1983 roku. Mimo dużych wpływów brytyjskich, państwo to uznawane jest za jedną z najważniejszych ostoi sztuki, kuchni i kultury kreolskiej.

9. Malediwy

Malediwy flaga

Malediwy to nie tylko jedno z najmniejszych państw świata (o powierzchni 298 kilometrów
kwadratowych), ale również jeden z najwspanialszych ciepłych, tropikalnych rajów, który przyciąga turystów i podróżników z całego świata. Charakterystycznym widokiem na Malediwach są piękne, piaszczyste plaże, egzotyczna roślinność i krystalicznie czyste, przejrzyste i ciepłe wody Oceanu Spokojnego.

Malediwy obejmują łącznie około 1200 wysepek, z których zdecydowana większość jest niezamieszkała. Pozostałe stanowią ważne i popularne kurorty turystyczne. Ciekawostką jest, że to jedno z najniżej położonych państw świata: najwyższy punkt kraju sięga zaledwie 2 metrów ponad poziom morza. Obecnie uznaje się, że to jedno z najbardziej zagrożonych zalaniem krajów na całym świecie, które może całkowicie zniknąć przez wzrastający poziom wód.

10. Malta

malta
foto – Pixabay

Malta to niewielki kraj wyspiarski, który znajduje się na terenie Europy, w obrębie Morza Śródziemnego (około 80km od włoskiej Sycylii). Składa się z kilku wysp, którą największa jest wyspa Malta, zajmująca około 80% powierzchni całego kraju. Na północny zachód znajduje się wyspa Gozo, która równie chętnie odwiedzana jest przez turystów.

Malta słynie przede wszystkim ze swoich zabytków związanych z religią chrześcijańską – klasztorów, fortyfikacji wzniesionych przez Zakon Maltański, kościołów i świątyń. Niewiele osób jednak wie, że na terenie wysp maltańskich znajdują się także jedne z najstarszych kamiennych budowli świata – tutejsze świątynie megalityczne powstały 6,5 tysiąca lat temu! Podczas wypoczynku na Malcie warto wybrać się w rejs łodzią, która zabierze nas w najpiękniejsze, niedostępne rejony wyspy Gozo. Znajdują się tu zaciszne, kameralne i piaszczyste plaże otoczone przepięknymi formacjami skalnymi.

11. Grenada

grenada flaga

Grenada jest niewielkim państwem wyspiarskim położonym na Morzu Karaibskim. Obejmuje wyspę Grenada oraz część archipelagu Grenadyn. Łącznie kraj ten zajmuje powierzchnię 344 kilometrów kwadratowych, która zamieszkiwana jest przez około 100 tysięcy osób. Unikalną atrakcją Grenady jest najstarszy na świecie podwodny Park Rzeźby. W przejrzystych wodach Morza Karaibskiego zostało zatopionych 65 rzeźb, które znajdują się na głębokości od 2 do nawet 12 metrów. Ciekawostką jest, że do produkcji pomników wykorzystuje się ekologiczne materiały, które stanowią idealne miejsce do osadzania się koralowców.

Na terenie Grenady znajdują się także piękne, piaszczyste plaże oraz tropikalne, wilgotne lasy, z których część jest objęta ochroną parków narodowych. Stolicą kraju jest Saint George’s – nadmorski port, który wraz z otaczającymi go miejscowościami tworzy metropolię, zamieszkiwaną przez ponad 1/3 całej populacji kraju.

12. Saint Vincent i Grenadyny

Saint Vincent i Grenadyny flaga

Kolejne najmniejsze państwo świata to również związek wysp – Saint Vincent i Grenadyny obejmuje największą wyspę (Sain Vincent) oraz część archipelagu Grenadyny (druga część należy do terytorium Grenady). Powierzchnia państwa wynosi 389 kilometrów kwadratowych, z których aż 345 kilometrów kwadratowych przypada na powierzchnię wyspy Saint Vincent.

Państwo cechuje się gorącym, tropikalnym i wilgotnym klimatem. Położone jest na obszarze Morza Karaibskiego, czemu zawdzięcza piękne plaże z jasnym, miękkim piaskiem i przejrzystą, czystą wodą. Stolicą kraju jest Kingstown – główny port położony na wyspie Saint Vincent – nazywane „Miastem Łuków” (których jest tu około 400!).

13. Barbados

Barbados flaga

Barbados to malownicza, karaibska wyspa, która położona jest na obszarze pacyficznego archipelagu Małych Antyli. Stolicą kraju jest Bridgetown – portowe, największe miasto na Barbadosie, które zamieszkuje 1/3 wszystkich obywateli kraju. Wyspa ma bardzo długą i ciekawą historię. Zasiedlona została już 4 tysiące lat temu przez rodowitych mieszkańców Ameryki Północnej, zaś w XVI wieku osiedlili się tu brytyjscy koloniści. Barbados przez wieku pozostawał pod angielskimi i holenderskimi wpływami, i choć od 1966 roku państwo to stanowi niepodległą republikę, do dziś językiem urzędowym jest język angielski.

Barbados słynie przede wszystkim z wyjątkowo pięknych, piaszczystych plaż, ciepłego, tropikalnego klimatu i krystalicznie czystych wód Morza Karaibskiego. Sama wyspa ma pochodzenie koralowe, a przy brzegach Barbadosu znajdują się liczne atole i rafy, które stanowią dużą atrakcję dla miłośników nurkowania.

14. Antigua i Barbuda

Antigua i Barbuda flaga

Niedaleko Barbadosu położone jest kolejne małe, wyspiarskie państwo karaibskie – Antigua i Barbuda. Poza dwoma największymi wyspami (Antiguą i Barbudą o łącznej powierzchni 430 kilometrów kwadratowych) w skład terytorium państwa wchodzi również wyspa Redonda oraz kilka mniejszych, przybrzeżnych wysepek, z których na części (np. Long Island) znajdują się luksusowe kurorty wypoczynkowe.

Obie główne wyspy mają bardzo urozmaiconą linię brzegową: znajdują się tu małe zatoki i półwyspy, które tworzą kameralne, odosobnione plaże. Mimo, że roślinność wysp została w dużej części zniszczona przez człowieka, około 10% powierzchni kraju pozostaje pod ochroną państwową. Na terenie Antigui i Barbudy znajduje się 5 parków narodowych, które ochraniają również ponad 5 tysięcy hektarów obszaru morskiego.

15. Seszele

Seszele flaga

Seszele to prawdziwy tropikalny raj na ziemi. Państwo położone jest na Oceanie Indyjskim i znajduje się około 1500 kilometrów od brzegów Afryki – to najmniejsze państwo tego kontynentu. Terytorium państwa obejmuje ponad 100 wysp, z których zaledwie 33 są na stałez amieszkiwane. Powierzchnia całkowita kraju wynosi 455 kilometrów kwadratowych.

Największą wyspą Seszeli jest Mahe, na której położona jest stolica kraju Victoria. Wyspę
zamieszkuje około 80% całej ludności państwa.

Turyści odwiedzają to małe, wyspiarskie państwo z powodu pięknych, piaszczystych plaż i
ciepłych wód Oceanu Indyjskiego. Na wielu wyspach znajdują się luksusowe kurorty wypoczynkowe, a najdroższe z nich oferują zakwaterowanie w drewnianych, ekskluzywnych domkach na wodzie. Najbardziej rozpoznawalnym widokiem Seszeli są ogromne, gładkie głazy, które znajdują się na wielu plażach. Najpopularniejszą z nich, którą często podziwiać można na zdjęciach z Seszeli, jest Anse Source d’Argent na wyspie La Digue. Na wyspach Seszeli podziwiać można dobrze zachowaną szatę roślinną, a blisko 40% występujących tu gatunków roślin to gatunki endemiczne, które nie występują nigdzie indziejna świecie. Wyspy zamieszkiwane są przez setki przedstawicieli rzadkich ptaków. Na wyspie Aldabra żyje ogromna populacja żółwi olbrzymich, które mogą osiągać masę nawet 300 kilogramów. Na terenie kraju znajdują się trzy lądowe parki narodowe (w tym najpiękniejszy na wyspie Praslin) oraz pięć morskich parków narodowych.

16. Andora

Andora flaga

Andora to małe, europejskie państwo o powierzchni 468 kilometrów kwadratowych. Znajduje się w całości w Pirenejach, czemu zawdzięcza malownicze, górskie położenie na średniej wysokości niemal 2000m n.p.m. Jest to kraj śródlądowy, położony pomiędzy Hiszpanią i Francją.

Najwyższym szczytem Andory jest Pic Alt de la Coma Pedrosa, który sięga wysokości 2946m n.p.m.

Andora odwiedzana jest przede wszystkim przez miłośników sportów zimowych: od wczesnej jesieni do późnej wiosny w wysokich partiach Pirenejów panują idealne warunki do uprawiania snowboardingu i narciarstwa. Do najważniejszych i najpopularniejszych wśród turystów ośrodków górskich należą Pal Arinsal i Grandvalira.

17. Palau

Palau flaga

Wyspiarskie państwo Palau położone jest na Oceanie Spokojnym na obszarze tzw. Mikronezji. W skład terytorium kraju wchodzi około 250 wysp o łącznej powierzchni 508 kilometrów kwadratowych. Palau swoim zasięgiem obejmuje cztery główne wyspy (Tobi, Sonsorol, Merir i Pulo Anna) oraz części archipelagu Karolinów i koralowy atol Helen.

Palau jest państwem stosunkowo nowym – swoją niepodległość zyskało dopiero w 1978 roku. Wcześniej tereny kraju należały m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Ciekawostką jest, że Palau było pierwszym krajem świata, które na swoich przybrzeżnych terenach morskich utworzyło „sanktuarium rekinów” – strefę, w której całkowicie zakazane jest polowanie na wszelkie gatunki rekinów. Obecnie strefa ta obejmuje obszar o powierzchni aż 600 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli prawie dwukrotnie większy, niż teren Polski!

18. Saint Lucia

Saint Lucia flaga

Saint Lucia to wyspa i niepodległe, unitarne państwo, znajdujące się na obszarze Morza Karaibskiego na archipelagu Małych Antyli. Górzysta, wulkaniczna wyspa ma powierzchnię
616 kilometrów kwadratowych, a otaczają ją piękne, bogate rafy koralowe.

Charakterystyczną cechą krajobrazu wyspy są wysokie, strzeliste i bardzo strome góry, których zbocza łączą się z krystalicznymi wodami Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego. Turyści doceniają również bardzo rozwiniętą linię brzegową, pełną kameralnych, ukrytych plaż, zatoczek i małych półwyspów. Obszar wyspy jest mocno zalesiony i porośnięty gęstymi, wilgotnymi lasami tropikalnymi.

19. Bahrajn

Bahrajn flaga

Bahrajn jest małym, arabskim państwem, zajmującym wyspę Al-Bahrajn (oraz kilka mniejszych wysepek przybrzeżnych) w Zatoce Perskiej. Pustynne, suche i bardzo gorące tereny dzisiejszego Bahrajnu były zaludnione już około 12 tysięcy lat temu. Choć w kraju obowiązuje prawo szariatu oparte na religii muzułmańskiej, niektóre zapisy nie obowiązującudzoziemców (którzy mogą m.in. zakupić alkohol w sklepach, hotelach i restauracjach).

Największym miastem i stolicą Bahrajnu jest Manama, w której znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić Muzeum Narodowe Bahrajnu z kolekcją artystyczną i historyczną, Muzeum Sztuki Bajt al-Kuran, duży, główny plac handlowy oraz Wielki Meczet.

20. Singapur

singapur
foto – Pixabay

Ostatnie państwo na liście najmniejszych krajów świata zajmuje Singapur – kraj położony w
południowo-wschodniej części Azji, który zajmuje powierzchnię 733 kilometrów kwadratowych.

Zaliczany jest to grupy tzw. „azjatyckich tygrysów”, czyli państw, które bardzo szybko rozwinęły się gospodarczo i technologicznie. Dziś Singapur uznawany jest za jedno z najnowocześniejszych państw na świecie.

Choć większość terenów Singapuru zajmują masywne wieżowce ze stali i szkła, jedną z największych atrakcji turystycznych są tropikalne Ogrody Botaniczne, które w 2015 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jednym z najczęściej zwiedzanych miejsc jest również… lotnisko. Port lotniczy w Singapurzema do zaoferowania mnóstwo atrakcji: podziwiać tu można ogrody z egzotycznymi roślinami, motylarnię, a nawet ogromny wodospad, który otoczony jest żywym, tropikalnym lasem.

4.1/5 - (56 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić