Monako to niewielkie państwo, znajdujące się na południu Europy. Leży na wspaniałym Lazurowym Wybrzeżu, granicząc tym samy z Francją (od północy) i Morzem Śródziemnym. Znane jest z luksusowych rezydencji, malowniczych plaż i kasyn. To małe państewko upodobali sobie miłośnicy hazardu, filmów sensacyjnych i dobrej zabawy. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o Monako!
1. Monako drugim najmniejszym państwem na świecie (tuż po Watykanie). Jego powierzchnia to zaledwie nieco ponad 2 kilometry kwadratowe.
2. W Monako nie występują żadne wody śródlądowe, nie znajdziemy tu rzek ani jezior. a cała jego powierzchnia jest silnie zurbanizowana i zagospodarowana.
3. Monako to jedno z pięciu państw na świecie, które nie posiadają własnego lotniska. Pozostałe cztery również znajdują się w Europie i są to: Andora, Liechtenstein, San Marino i Watykan.
4. Najwyższy punkt w państwie znajduje się na wysokości 116m n.p.m. na szczycie Mont Agel w Prealpach Nicejskich. Szczyt góry umiejscowiony jest już po stronie francuskiej i liczy aż 1148m n.p.m.
5. Najbardziej popularną dzielnicą w Monako jest Monte Carlo. To największe i najgęściej zaludnione miejsce w państwie. W obrębie osiedla znajdują się liczne kasyna, kurorty, centra rozrywki i różnego rodzaju atrakcje dla całej rodziny. Monte Carlo to także europejska stolica hazardu – pierwsze kasyna funkcjonują tu już od połowy XIX wieku.
6. Najdawniejsze ślady archeologiczne świadczą o tym, że tereny państwa były zamieszkiwane już w starożytności. Początkowo była to fenicka osada, która przeszła czasy panowania Greków i Rzymian, by w X wieku stać się częścią Genui.
7. Monako jest monarchią konstytucyjną – głową państwa jest Książę Albert II. Sam ród Grimaldich sprawuje władzę w tym państwie od jego historycznych początków w XIII wieku.
8. Obecną walutą obowiązującą w Monako jest euro, które wyparło w 2002 roku franka monakijskiego.
9. Ceny w Monako są stosunkowo wysokie. Za posiłek zapłacimy od 50zł (w restauracji typu fast food) do 100zł w średniej klasy restauracji. Drogie są artykuły spożywcze, benzyna, noclegi i bilety wstępu do miejscowych atrakcji.
10. Jednym z najważniejszych wydarzeń odbywających się w Monako jest wyścig Grand Prix Formuły 1. To coroczne wydarzenie przyciąga rzeszę miłośników sportów motorowych z całego świata.
11. Zdecydowana większość mieszkańców Monako wyznaje katolicyzm (około 82%). Duża część populacji nie wyznaje żadnej wiary. Monako zamieszkują również wyznawcy protestantyzmu, judaizmu i islamu.
12. Monako zamieszkuje zaledwie 37 tysięcy osób, z czego zdecydowana większość (ponad 70%) to migranci (m.in. z Włoch i Francji). Szacuje się, że aż 75% pracowników zatrudnionych na terytorium księstwa dojeżdża do pracy z innych krajów.
13. Monako jest jednym z niewielu państw, które niemal w całości jest zurbanizowane. Na terenie kraju znajdują się niewielkie skrawki zieleni, parki i ogrody botaniczne, jednak nie występują tu lasy czy łąki. To także powód, dla którego w Monako nie występują dziko żyjące zwierzęta poza niewielkimi ssakami i ptactwem.
14. W Monako przez cały rok panują stosunkowo wysokie temperatury. Lata są tu wyjątkowo suche i upalne, zaś zimy łagodne i wilgotne. Średnia temperatura w styczniu i lutym w ciągu dnia to 13 stopni, zaś latem aż 27 stopni.
15. Mieszkańcy Monako porozumiewają się przede wszystkim w języku francuskim. Dodatkowo językiem urzędowym jest również dialekt monegaski, jednak posługuje się nim zaledwie około 5 tysięcy osób.
16. Monako jest jednym z niewielu państw na świecie, które nie posiadają własnej armii. Nie wynika to jednak z bierności lub neutralności państwa w sprawach politycznych – oficjalnie wojska Francji mają obowiązek ochrony tego niewielkiego kraju w razie konfliktu zbrojnego.
17. Jednym z najważniejszych i najhuczniej obchodzonych świąt w Monako są obchody dnia św. Devote. Ta monakijska patronka żyła na przełomie III i IV wieku i dziś jej kult jest szeroko rozpowszechniony w całym Monako. Obchody dnia św. Devode odbywają się 26 i 27 stycznia i są nacechowane religijnie. Dodatkowo odbywają się tu parady i jarmarki, a ciekawym obyczajem jest spalenie łodzi rybackiej, którą – według legendy – patronka przybyła na terytorium obecnego księstwa.
18. Flaga Monako składa się z dwóch poziomych pasów: czerwonego i białego. Wyglądem przypomina flagę indonezyjską, jednak te dwa państwowe symbole różnią się proporcjami kolorowych pasów względem siebie. Barwy flagi to tzw. barwy rodowe władców państwa (rodziny Grimaldich).
19. W Monte Carlo nakręcono wiele hollywoodzkich produkcji. Szczególnie popularne są filmy z bohaterskim Jamesem Bondem, wybitnym agentem specjalnym, który przebywał w tutejszych kasynach.
20. Księżna Monako to jedna z siedmiu kobiet na świecie, które obowiązuje tzw. przywilej bieli. Jest to papieskie prawo, które zezwala na ubranie się w białe kreacje podczas audiencji u samego papieża. Zgodnie z tradycją kobiety, które mogą cieszyć się przywilejem bieli, muszą być praktykującymi katoliczkami, Poza monakijską księżną, z przywileju tego mogą korzystać najważniejsze kobiety z państw takich jak Luksemburg, Belgia i Hiszpania.
21. W Monte Carlo znajduje się Promenada Mistrzów – aleja z odciskami stóp najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych piłkarzy świata. Obejrzeć tu można odciski takich gwiazd jak Diego Maradona, Zinedine Zidane czy Zbigniew Boniek.
22. Monako zamieszkuje największa liczba milionerów w stosunku do całej populacji. Co trzeci mieszkaniec księstwa jest milionerem!
23. Jednym z najważniejszych zabytków w Monako jest Katedra św. Mikołaja. Pierwsza świątynia w tym miejscu stanęła już w XIII wieku. Malowniczy, biały kościół jest miejscem pochówku przedstawicieli rodu władców Monako, a zarazem najważniejszą świątynią katolicką w państwie.
24. Wśród wielu atrakcji w Monako warto wyróżnić także tutejsze Muzeum Oceanograficzne umiejscowione w pięknym, zabytkowym budynku z XIX wieku. W środku podziwiać można ogromne zbiorniki wodne, które zamieszkiwane są przez prawie 6,5 tysiąca zwierząt.
25. W Monako nie brakuje doskonałych restauracji. Tutejsza kuchnia łączy w sobie tradycje kuchni włoskiej i francuskiej. Warto zjeść doskonałe makarony ze świeżymi owocami morza, gulasze i zupy rybne, a także barbagiuan – tradycyjne danie monakijskie czyli smażone pierożki z farszem z sera ricotta i botwiny.
26. System podatkowy w Monako uznawany jest za jeden z najprzyjaźniejszych w Europie. Mieszkańcy nie płacą tu podatku dochodowego, a średnie podatki od towarów wynoszą 20%.
27. Podczas pobytu w Monako warto zwiedzić malowniczy pałac zamieszkiwany przez ród Grimaldich. Wstęp do tej atrakcji kosztuje około 10 euro, a dech zapiera już sam ogromny plac przed rezydencją.
28. Największym zielonym terenem w państwie jest Ogród Egzotyczny, który obejmuje strome, monakijskie klify. Znajduje się w nim największa na świecie kolekcja kaktusów i sukulentów, które naturalnie występują na różnych kontynentach.
29. Jedną z najsławniejszych kobiet w historii Monako była Grace Kelly – amerykańska aktorka, laureatka filmowej nagrody Oscara, która w 1956 roku poślubiła księcia monakijskiego Rainiera III. Podczas pełnienia funkcji księżnej państwa założyła fundację AMADE Mondiale, która do dziś wspiera rozwój dzieci zamieszkujących różne miejsca na świecie.
30. Obywatelstwo Monako przysługuje jedynie osobom urodzonym na terenie państwa. Poza faktem narodzin, także monakijski książę może nadać obywatelstwo zasłużonym osobom, jednak przywilej ten jest obecnie rzadko wykorzystywany.