Perugia 🗺️ Atrakcje Turystyczne i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Dla większości osób Italia kojarzy się głównie ze starożytnym Rzymem i z Watykanem. Nikomu nie chce się sięgać głębiej w historię, aby dostrzec, że zanim rzymianie podbili pół ówczesnego znanego świata to przed nimi też żyli inni. Północne Włochy na wiele wieków przed rzymską dominacją zamieszkiwali Etruskowie. Był to lud przybyły do Italii, no właśnie w tym wątku istnieje tyle teorii, że nie ma się co rozpisywać nad tym skąd przybyli. Wracając do Perugii to właśnie Etruskom zawdzięcza ona powstanie.

Dzisiejszy turysta odwiedzający Perugię jest bardziej zainteresowany szlachetnymi winami i doskonałą oliwą z oliwek, produktami pochodzącymi z okolic miasta. To tu można rozkoszować się smakiem białego wina Orvieto. Białe wino z Umbrii doskonale pasuje do kolejnego znanego gastronomicznego przysmaku, którym można się zajadać będąc w Perugii, a jest nim makaron z czarną truflą.

Co warto zobaczyć w Perugii

1. Cippus Perusinus

Cippus Perusinus – kamienna tablica z trawertynu na której zawarty tekst jest w charakterystycznej dla Etrusków pisowni. Tekst czyta się w typowy dla Etrusków sposób od prawej do lewej strony, czyli odwrotnie od ogólnie przyjętego schematu. Ze względu na trudność ustalenia wieku kamiennej tablicy przyjęto, ze pochodzi ona z III lub II wieku p.n.e. Kamień odkryty został w roku 1822 na wzgórzu San Marco, przechowywany jest Museo Archeologico w Perugii.

2. Brama Etruska

Brama Etruska – kolejny dowód świadczący kto był założycielem miasta. Brama stanowi jeden z elementów dawnego obwarowania miasta, wzniesionego w III lub II wieku p.n.e. przez Etrusków. Obecny kształt jest wynikiem kilku przebudów. Całość budowli wzniesiona została z kamiennych bloków bez użycia zaprawy. Jest to kolejny przykład umiejętności i zdolności budowniczych sprzed tysięcy lat.

3. Katedra San Lorenzo

Katedra San Lorenzo – wzniesiona w latach 1345-1490 trzynawowa budowla sakralna. Podczas budowy połączono tu surowość i prostotę gotyku z bogactwem baroku. Ciekawe jest również to, że wejście główne nie jest od frontu budowli, a usytuowane zostało z boku. W latach 1606-1612 dobudowano dzwonnicę.

4. Bazylika San Domenico

Bazylika San Domenico w Perugii – przykład gotyckiej świątyni wybudowanej w latach 1394-1458. Z bazyliką wiążę się pewna historia. Otóż po wybudowaniu okazała się ona mało stabilna i groziła zawaleniem. W roku 1614 została rozebrana i ponownie odbudowana w latach 1629-1632. Do bazyliki przylegają zabudowania klasztorne w których obecnie siedzibę ma Narodowe Muzeum Archeologiczne.

5. Palazzo dei Priori

Palazzo dei Priori w Perugii – zbudowany na początku XIV wieku pałac w stylu włoskiego gotyku. Pałac zbudowany na kształt kwadratu z rządami okien. Portal budynku przyozdobiono wieżą. Budynek spełniał rolę ratusza. Obecnie znajduje się w nim biblioteka oraz Muzeum Narodowe Umbrii.

6. Fontanna Maggiore

Fontanna Maggiore w Perugii – budowla znajdująca się w obrębie placu Piazza IV Novembre Mine . Ta średniowieczna budowla wzniesiona została w latach 1277-1278 według projektu Fra Bevignate, zlokalizowana jest pomiędzy katedrą San Lorenzo i Palazzo dei Priori. Na jej bokach znajdują się rzeźby przedstawiające świętych, znaki zodiaku, pory roku, sceny biblijne i ważne wydarzenia z historii Rzymu

7. Rocca Paolina

Rocca Paolina w Perugii – renesansowa twierdza zbudowana na polecenie papieża Pawła III w latach 1540-1543. Budowa twierdzy okupiona była wyburzeniem znacznej części miasta. W jej wnętrzu znajdowały się pomieszczenia dla garnizonu wojskowego wraz z całym zapleczem gospodarczym. Całość otoczona była fosą. W XIX wieku została zburzona i ponownie odbudowana w XX wieku.

8. Kościół i klasztor San Pietro

Kościół i klasztor San Pietro w Perugii – budowla pochodzi z końca X wieku i przez wielu uznawana jest za najładniejszy obiekt sakralny w mieście. Kompleks ten stanowi kościół oraz zabudowania klasztorne w których dzisiaj mieści się Wydział Rolniczy uniwersytetu.

National Gallery of Umbria – Muzeum Narodowe, początki muzeum sięgają XVI wieku kiedy to zaczęto gromadzić pierwsze kolekcje. Od XIX wieku główną siedzibą muzeum został Pałac dei Priori. W 23 salach zgromadzono wiele perełek pochodzących spod pędzli i dłut znanych artystów. Ciekawa jest sekcja V tego muzeum, w której prezentowane są skarby wykonane ze złota i kości słoniowej.

10. Lokalne jedzenie

Wszystkich turystów przebywających w Perugii zachęcić można do skorzystania z tego co serwują tutejsze restauracje. Jest to jedno z nielicznych miast na świecie w restauracjach którego oferowane jest tak wiele potraw przyrządzanych na bazie trufli. Nie bez przyczyny miasto nazywane jest włoską stolicą trufli.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

Perugia – krótko historycznie

Pierwsze wzmianki pisane dotyczące Perugii pochodzą z czasów II wojny punickiej, kiedy to Hannibal podjął decyzję o podboju Italii. W wojnie tej Perugia stanęła po stronie Rzymu. Miało to miejsce w roku 310 p.n.e. Od tego czasu miasto znalazło się pod dominacją Rzymską, co trwało aż do jego zniszczenia w roku 41 p.n.e. W roku tym na skutek odwiecznych walk o władzę w imperium rzymskim, miasto opowiedziało się po stronie przegranego i podzieliło jego los jaki miastu zgotował Oktawian August. Co prawda Oktawian August okazał się łaskawy i nakazał odbudować miasto. Perugia podnosiła się z upadku aż do VI naszej ery, aby odzyskać część swojej dawnej pozycji. Przez kolejne wieki miasto żyło swoim życiem uczestnicząc w wielu wydarzeniach historycznych głównie militarnych i kościelnych. Wśród nich istotne były zajścia z roku 1534 kiedy to wojska papieskie splądrowały miasto doprowadzając je do kolejnej zapaści.
W roku 1832 i w kolejnym 1838 i 1854 miasto nawiedzały poważne trzęsienia ziemi. W 1860 roku wraz z całym Piemontem Perugia znalazła się w granicach zjednoczonego Królestwa Włoch.

4.2/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić