Gdańsk Oliwa 🗺️ Informacje i Ciekawostki

gdańsk oliwa - park oliwski
foto – pixabay.com

Oliwa to gdańska dzielnica, którą chętnie odwiedzają miłośnicy historii, sztuki oraz aktywnego wypoczynku na łonie natury. Co warto wiedzieć o tej części Gdańska? Z jakimi atrakcjami można się tu spotkać?

1. Oliwa i jej miejsce na mapie Gdańska

Oliwa jest najbardziej na północ wysuniętą dzielnicą Gdańska, która graniczy z Sopotem. Wielkim walorem dzielnicy jest bliskość Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, służącego jako popularne miejsce wypoczynku i rekreacji, oraz ciekawa historia, w której bardzo ważną rolę odegrali cystersi.

2. Jak dotrzeć na teren dzielnicy?

Na teren dzielnicy można się dostać koleją oraz środkami komunikacji miejskiej:
– autobusem (linie 117, 122, 171 i 199);
– tramwajem (linie 5, 6 i 12).

3. Katedra oliwska

Archikatedra Gdańska, czyli Kościół pw. Trójcy Świętej, NMP i św. Bernarda jest najważniejszym zabytkiem w tej części Gdańska oraz jedną z najważniejszych pamiątek po cystersach.  Ma ona ponad 100 metrów długości i jest najdłuższym kościołem cysterskim na świecie. Najstarsze partie murów świątyni pamiętają czasy średniowiecza i urzekają romańskim oraz gotyckim stylem. W jej wnętrzu znajdują się liczne kaplice oraz cenne dzieła sztuki (m.in. renesansowe i barokowe). W kościele tym znajdują się 23 ołtarze, w tym barokowy ołtarz główny. Na uwagę zasługują też potężne organy oraz krypta, w której pochowani są biskupi gdańscy.

4. Koncerty organowe

Zwiedzanie katedry warto połączyć z udziałem w koncercie organowym. Prezentacje takie odbywają się:
– od poniedziałku do soboty o godzinie 12:00;
– w niedziele o godzinie 15:00.

5. Pałac Opacki

O tym, że Oliwa była bardzo długa związana z cystersami, przypomina m.in. rezydencja opatów. Pałac Opacki to cenny zabytek, którego najstarsza część pochodzi z XV wieku. W XVII wieku obiekt został powiększony, dzięki czemu widoczny stał się podział na Stary i Nowy Pałac. Do najważniejszych mieszkańców pałacu zaliczają się opaci Jan Grabiński oraz Jacek Rybiński (ostatni polski opat klasztoru w Oliwie).

6. Palmiarnia w Parku Oliwskim

Na terenie Parku Oliwskiego nie brak przyrodniczych atrakcji. Jednym z ważniejszych punktów na jego terenie jest palmiarnia, która powstała w XVIII wieku jako przyklasztorny ogród zimowy. Obecną formę obiekt zawdzięcza przebudowie z lat 50. XX wieku oraz późniejszym remontom. We wnętrzu palmiarni można podziwiać ciekawe gatunki roślin, w tym palmy, bananowce, agawy, opuncje i kaktusy.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Gdańsku 🗺️


7. Ogród botaniczny

Kolejną atrakcją Parku Oliwskiego jest  ogród botaniczny, zajmujący powierzchnię około 3 ha. Na jego terenie można podziwiać m.in. cisy, różaneczniki i magnolie. W ogrodzie rosną  również tak ciekawe gatunki drzew, jak mamutowiec olbrzymi i metasekwoja chińska.

8. Kuźnia wodna

Wśród ciekawszych zabytków techniki Gdańska znajduje się kuźnia wodna w Oliwie. Przez blisko 400 lat (do 1948 roku) pracowała ona na potrzeby mieszkańców Oliwy. Dziś jest ona oddziałem Muzeum Gdańska, a w jej wnętrzu można zobaczyć trzy zabytkowe koła wodne (te największe mają średnicę 4 metrów).

9. Pomnik Bitwy pod Oliwą 1627

Pomnik ten przypomina o bitwie stoczonej pod Oliwą w 1627 roku. W jej trakcie Polakom udało się pokonać szwedzką flotę, a tym samym przerwać szwedzą blokadę Zatoki Gdańskiej i mieszczącego się w niej portu.

10. Kościół św. Jakuba

Nieco mniej znanym zabytkiem sakralnym Oliwy jest kościół św. Jakuba, mogący się pochwalić historią sięgającą XIV wieku. W XIX wieku służył on miejscowym ewangelikom, co skutkowało zmianą wystroju wnętrza. Dziś znów jest kościołem katolickim, a w jego murach można zobaczyć m.in. piękne konfesjonały, które powstały w oliwskim zakładzie snycerskim.

11. Potok Oliwski

Potok Oliwski ma 9,5 km długości i jest najważniejszym ciekiem wodnym w tej części Gdańska. Źródła potoku znajdują się na terenie osiedla Złota Karczma, na obrzeżach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Potok kończy się w Gdańsku Jelitkowie, gdzie wpada do Zatoki Gdańskiej.

12. Ogród zoologiczny w Gdańsku

Zoo Gdańsk – na terenie Oliwy znajduje się jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce. ZOO to istnieje od 1954 roku i może się pochwalić licznymi atrakcjami. Najważniejsze są tu jednak zwierzęta i wiedza, jaką można zdobyć na ich temat podczas spaceru. Wśród najciekawszych mieszkańców ogrodu znajdują się m.in.: liczne gatunki amazonek, bongo górskie, szarytka morska i hipopotamek karłowaty.

13. Muzeum Narodowe w Gdańsku

Na terenie Oliwy czekają na gości aż dwa oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku. Są to:
– Oddział Sztuki Nowoczesnej z siedzibą w Pałacu Opatów,
– Odział Etnografii, którego zbiory prezentowane są w zabytkowym Spichlerzu Opackim.

14. Zaplecze noclegowe

Kto chce spędzić więcej czasu w tej części Gdańska, ten może skorzystać z licznych obiektów noclegowych. Są wśród nich:
– Dwór Oliwski;
– Oliwa Park Residence.

15. Zaplecze gastronomiczne

W czasie wycieczki po Gdańsku Oliwie można odpocząć przy smacznym posiłku w jednej z wielu restauracji. Do najpopularniejszych zaliczają się:
– Lisia Chatka;
– Nie/Mięsny Oliwa;
– Olivia Star – restauracje Trienta y Tres na 33 piętrze.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić