Park Oliwski w Gdańsku to wyjątkowe miejsce, które powstało w związku z działalnością w tym mieście zakonu Cystersów. Zarządzali oni terenami nad Potokiem Oliwskim. Z tego powodu to właśnie tu umieszczony został klasztor. Naturalną konsekwencją tego posunięcia stały się działania mające na celu zagospodarowanie przestrzeni wokół klasztornych budynków. W ten sposób powstały ogrody, staw, aleje.
Ciekawostki o Parku Oliwskim:
1. Ważnym momentem w historii Parku jest przebudowa Pałacu Opatów, która odbyła się w latach 1754-1756. W jej wyniku ówczesny opat klasztoru Jacek Rybiński zlecił wykonanie projektu zmiany dotychczasowej aranżacji terenów zielonych otaczający kompleks klasztorny.
2. W ten sposób w osiemnastym wieku powstała nowa aranżacja parku, utrzymana w stylu barokowym. Zamiarem twórców było to, aby swoim charakterem park nawiązywał do wersalskich ogrodów.
3. Nowa aranżacja kompleksu parkowego została podzielona, zgodnie z panującymi ówcześnie trendami, na części. To właśnie w tym okresie powstała uporządkowana i starannie wystylizowana część francuska parku.
4. Naśladująca dziką naturę, część parku utrzymana w stylu chińsko-angielskim postała nieco później, bo pod koniec XVIII wieku.
5. Koniec XVIII wieku to ważny moment w historii parku także dlatego, że w tym okresie został on udostępniony do użytku publicznego i mógł być odwiedzany przez zwiedzających.
6. W roku 1955 Park zyskał nową nazwę i patrona, otrzymując imię Adama Mickiewicza.
7. W latach siedemdziesiątych Park Oliwski został wpisany do gdańskiego rejestru zabytków.
8. Park Oliwski składa się z trzech części – francuskiej i angielsko-chińskiej, oraz najnowsza z nich, utrzymana w stylu japońskim.
9. Na uwagę zasługuje także różnorodna roślinność wśród której nie brakuje wyjątkowych i cennych okazów roślinnych z całego świata. Nie bez powodu na terenie parku został stworzony ogród botaniczny.
10. Groty Szeptów. To wyjątkowe miejsce słynie z tego, że w jednej grocie dokładnie słychać to co mówi się w drugiej z grot, znajdującej się po drugiej stronie alei, nawet jeśli nasz „rozmówca” szepcze.
11. Książęcy Widok, a właściwie pozostałości tej osi widokowej, zaaranżowanej w taki sposób aby goście Parku mieli wrażenie, że zaraz za stawem zaczyna się morze, które w rzeczywistości znajduje się 3 kilometry dalej.
12. W Parku funkcjonują także dwa oddziały muzealne Muzeum Narodowego w Gdańsku:. Oddział Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów oraz Odział Etnografii w Spichlerzy Opackim.
13. W okresie Bożonarodzeniowym przestrzeń kompleksu zdobina jest imponującymi iluminacjami.
14. Na terenie parku funkcjonuje także restauracja
15. Będąc w Parku Oliwskim warto wybrać się do Katedry Oliwskiej, która znajduje się tuż obok
16. Pozostałymi ciekawymi miejscami w okolicy Parku Oliwskiego są
- Stara Oliwa
- Dolina Radości
- Pachołek – wieża widokowa, prawdopodobnie najlepsza w Gdańsku
- Zoo w Oliwie
17. Jeśli zgłodniejesz podczas spaceru, oprócz wspomnianej restauracji na terenie parku, wybierz się do którejś z pobliskich restauracji
- Pińata Mexican Food – pyszne meksykańskie jedzenie
- Pizzeria Margherita – pizzeria działająca od 1993 roku
- Mandu – świetna pierogarnia
18. W sezonie wiosenno-letnim od maja do września Park otwarty jest w godzinach 5 – 23, od października do kwietnia od godziny 5 do 20.