18 Ciekawostek o Parku Oliwskim

Park Oliwski, widok na staw i ogród japoński / foto – Podróż Trwa sierpień 2021

Park Oliwski w Gdańsku to wyjątkowe miejsce, które powstało w związku z działalnością w tym mieście zakonu Cystersów. Zarządzali oni terenami nad Potokiem Oliwskim. Z tego powodu to właśnie tu umieszczony został klasztor. Naturalną konsekwencją tego posunięcia stały się działania mające na celu zagospodarowanie przestrzeni wokół klasztornych budynków. W ten sposób powstały ogrody, staw, aleje.

Ciekawostki o Parku Oliwskim:

1. Ważnym momentem w historii Parku jest przebudowa Pałacu Opatów, która odbyła się w latach 1754-1756. W jej wyniku ówczesny opat klasztoru Jacek Rybiński zlecił wykonanie projektu zmiany dotychczasowej aranżacji terenów zielonych otaczający kompleks klasztorny.

2. W ten sposób w osiemnastym wieku powstała nowa aranżacja parku, utrzymana w stylu barokowym. Zamiarem twórców było to, aby swoim charakterem park nawiązywał do wersalskich ogrodów.

3. Nowa aranżacja kompleksu parkowego została podzielona, zgodnie z panującymi ówcześnie trendami, na części. To właśnie w tym okresie powstała uporządkowana i starannie wystylizowana część francuska parku.

4. Naśladująca dziką naturę, część parku utrzymana w stylu chińsko-angielskim postała nieco później, bo pod koniec XVIII wieku.

5. Koniec XVIII wieku to ważny moment w historii parku także dlatego, że w tym okresie został on udostępniony do użytku publicznego i mógł być odwiedzany przez zwiedzających.

6. W roku 1955 Park zyskał nową nazwę i patrona, otrzymując imię Adama Mickiewicza.

7. W latach siedemdziesiątych Park Oliwski został wpisany do gdańskiego rejestru zabytków.

8. Park Oliwski składa się z trzech części – francuskiej i angielsko-chińskiej, oraz najnowsza z nich, utrzymana w stylu japońskim.

Ogród w stylu japońskim / foto – Podróż Trwa sierpień 2021

9. Na uwagę zasługuje także różnorodna roślinność wśród której nie brakuje wyjątkowych i cennych okazów roślinnych z całego świata. Nie bez powodu na terenie parku został stworzony ogród botaniczny.

10. Groty Szeptów. To wyjątkowe miejsce słynie z tego, że w jednej grocie dokładnie słychać to co mówi się w drugiej z grot, znajdującej się po drugiej stronie alei, nawet jeśli nasz „rozmówca” szepcze.

11. Książęcy Widok, a właściwie pozostałości tej osi widokowej, zaaranżowanej w taki sposób aby goście Parku mieli wrażenie, że zaraz za stawem zaczyna się morze, które w rzeczywistości znajduje się 3 kilometry dalej.

Książęcy Widok / foto – Podróż Trwa sierpień 2021

12. W Parku funkcjonują także dwa oddziały muzealne Muzeum Narodowego w Gdańsku:. Oddział Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów oraz Odział Etnografii w Spichlerzy Opackim.

13. W okresie Bożonarodzeniowym przestrzeń kompleksu zdobina jest imponującymi iluminacjami.

14. Na terenie parku funkcjonuje także restauracja

15. Będąc w Parku Oliwskim warto wybrać się do Katedry Oliwskiej, która znajduje się tuż obok

16. Pozostałymi ciekawymi miejscami w okolicy Parku Oliwskiego są

  • Stara Oliwa
  • Dolina Radości
  • Pachołek – wieża widokowa, prawdopodobnie najlepsza w Gdańsku
  • Zoo w Oliwie

17. Jeśli zgłodniejesz podczas spaceru, oprócz wspomnianej restauracji na terenie parku, wybierz się do którejś z pobliskich restauracji

18. W sezonie wiosenno-letnim od maja do września Park otwarty jest w godzinach 5 – 23, od października do kwietnia od godziny 5 do 20.

Park Oliwski od strony ul. Rybińskiego / foto – Podróż Trwa sierpień 2021
Łabędzi Staw / Podróż Trwa sierpień 2021
Widok na Ogród Francuski i Pałac Opatów / foto – Podróż Trwa sierpień 2021
Pałac Opatów / foto Podróż Trwa sierpień 2021
Widok z ogrodu angielsko-chińskiego / foto – Podróż Trwa sierpień 2021
foto – Podróż Trwa sierpień 2021
Potok Oliwski / foto – Podróż Trwa sierpień 2021

5/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić