Dlaczego warto pospacerować po Parku Oliwskim

Park Oliwski, widok na staw i ogród japoński / foto – Podróż Trwa sierpień 2021

Historia Parku

Park Oliwski w Gdańsku to wyjątkowe miejsce, które powstało w związku z działalnością w tym mieście zakonu Cystersów. Zarządzali oni terenami nad Potokiem Oliwskim. Z tego powodu to właśnie tu umieszczony został klasztor. Naturalną konsekwencją tego posunięcia stały się działania mające na celu zagospodarowanie przestrzeni wokół klasztornych budynków. W ten sposób powstały ogrody, staw, aleje. Pojawiły się zioła oraz nasadzenia i rabaty z roślin o charakterze ozdobnym.

Ważnym momentem w historii Parku jest przebudowa Pałacu Opatów, która odbyła się w latach 1754-1756. W jej wyniki ówczesny opat klasztoru Jacek Rybiński zlecił wykonanie projektu zmiany dotychczasowej aranżacji terenów zielonych otaczający kompleks klasztorny. Projekt został wykonany przez ogrodnika Henstchela, za jego realizację odpowiedzialny stał się nie byle kto bo znany z prac wykonywanych w Wilanowie, na zlecenie Izabeli Czartoryskiej – Kazimierze Dębiński z Kocka. W ten sposób w osiemnastym wieku powstała nowa aranżacja parku, utrzymana w stylu barokowym. Zamiarem twórców było to, aby swoim charakterem park nawiązywał do wersalskich ogrodów. Nowa aranżacja kompleksu parkowego została podzielona, zgodnie z panującymi ówcześnie trendami, na części. To właśnie w tym okresie powstała uporządkowana i starannie wystylizowana część francuska parku. Naśladująca dziką naturę, część parku utrzymana w stylu chińsko-angielskim postała nieco później, bo po koniec XVIII wieku. Za jej utworzenie ponownie odpowiedzialna była znana ówczesnym persona – Jan Jerzy Saltzmann, syn twórcy ogrodów królewskich w Poczdamie.

Koniec XVIII wieku to ważny moment w historii parku także dlatego, że w tym okresie został on udostępniony do użytku publicznego i mógł być odwiedzany przez zwiedzających. Kolejne lata to okres intensywnego rozwoju parkowej infrastruktury. Powstawały w nim kolejno alpinarium, oranżeria i palmiarnia.
Również wiek XX przyniósł ważne zmiany. Także te wizerunkowe. W roku 1955 Park zyskał nową nazwę i patrona, otrzymując imię Adama Mickiewicza. W latach siedemdziesiątych Park Oliwski został wpisany do gdańskiego rejestru zabytków. Powstałe wcześniej części parku: francuską i angielsko-chińską, uzupełnia obecnie najnowsza z nich, utrzymana w stylu japońskim.

Ogród w stylu japońskim / foto – Podróż Trwa sierpień 2021

Park Oliwski – idealne miejsce na spacer

Tworzone przez lata aranżacje parkowe, nasadzenia, stawy, elementy parkowej architektury oraz aleje, stylizowane zależnie od tego w której części parku się znajdują, obecnie tworzą wyjątkową i chętnie odwiedzaną przez mieszkańców i turystów przestrzeń. To idealne miejsce dla rodzinnych spacerów, spotkać towarzyskich oraz organizacji wydarzeń kulturalnych.

Na uwagę zasługuje także różnorodna roślinność wśród której nie brakuje wyjątkowych i cennych okazów roślinnych z całego świata. Nie bez powodu na terenie parku został stworzony ogród botaniczny.

Przestrzeń parku obfituje w ciekawe miejsca. Odwiedzając Park warto zobaczyć kaskadę na Potoku Oliwskim czy też odwiedzić Groty Szeptów. To wyjątkowe miejsce słynie z tego, że w jednej grocie dokładnie słychać to co mówi się w drugiej z grot, znajdującej się po drugiej stronie alei, nawet jeśli nasz „rozmówca” szepcze. Wyjątkowych doznać wizualnych dostarcza także Książęcy Widok, a właściwie pozostałości tej osi widokowej, zaaranżowanej w taki sposób aby goście Parku mieli wrażenie, że zaraz za stawem zaczyna się morze, które w rzeczywistości znajduje się 3 kilometry dalej.

Książecy Widok / foto – Podróż Trwa sierpień 2021

W Parku funkcjonują także dwa oddziały muzealne Muzeum Narodowego w Gdańsku:. Oddział Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów oraz Odział Etnografii w Spichlerzy Opackim.
W parku organizowane są także wydarzenia kulturalne i sezonowe wystawy. W okresie Bożonarodzeniowym przestrzeń kompleksu zdobina jest imponującymi iluminacjami. Na terenie parku funkcjonuje także restauracja. A to wszystko w sąsiedztwie słynnej oliwskiej archikatedry.

Planując swoją wizytę i spacer w Parku Oliwskim warto pamiętać o godzinach jego otwarcia. W sezonie wiosenno-letnim od maja do września Park otwarty jest w godzinach 5 – 23, natomiast jesienią i zimą oraz wczesną wiosną od października do kwietnia od godziny 5 do 20.

Park Oliwski od strony ul. Rybińskiego / foto – Podróż Trwa sierpień 2021
Łabędzi Staw / Podróż Trwa sierpień 2021
Widok na Ogród Francuski i Pałac Opatów / foto – Podróż Trwa sierpień 2021
Pałac Opatów / foto Podróż Trwa sierpień 2021
Widok z ogrodu angielsko-chińskiego / foto – Podróż Trwa sierpień 2021
foto – Podróż Trwa sierpień 2021
Potok Oliwski / foto – Podróż Trwa sierpień 2021
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like