Pelplin • Atrakcje 2024 • Co Warto Zobaczyć

katedra pelplińska pelplin atrakcje co warto zobaczyć
Katedra Pelplińska / fotografia – podroztrwa.pl

Kaszuby większość Polaków zna i kojarzy gdzie się znajdują. Mało osób wie że wschodnia granica wyznaczająca Kaszuby, wyznacza zarazem początek innej historycznej krainy, która nazywa się Kociewie. Kociewie to obszar znajdujący się na lewym brzegu dolnej Wisły. Jednym z ciekawszych miast na Kociewiu jest Pelplin.

Zabytki Pelplina

Największą atrakcją i zarazem najważniejszym zabytkiem miasta jest Opactwo Cysterskie. W XIII wieku sprowadzeni na to miejsce Cystersi zapoczątkowali budowę swojej siedziby. Proces budowy opactwa zakończył się w XVI wieku. Tworzone na przestrzeni kilku wieków opactwo należy dziś do jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Pomorza jak również Polski.

dawne opactwo pelplińskie pelplin atrakcje co warto zobaczyć
Dawne opactwo Pelplińskie / fotografia – podroztrwa.pl

Najważniejszą budowlę stanowi bazylika katedralna. Zbudowany z czerwonej cegły kościół jest drugim co do wielkości gotyckim ceglanym obiektem sakralnym w Polsce. Katedra wraz z zabudowaniami klasztornymi zbudowanymi w formie czworoboku, stanowi pozostałość po dawnym opactwie cysterskim. W katedrze zbudowanej na planie krzyża umieszczono 23 ołtarze. Wśród nich znajduje się jeden, który jest najwyższym drewnianym ołtarzem na ziemiach polskich i drugim co do wysokości w Europie.

miniatura katedry pelplińskiej pelplin atrakcje co warto zobaczyć
Miniatura Katedry Pelplińskiej znajdująca się przy głównym wejściu / fotografia – podroztrwa.pl
katedra pelplińska pelplin atrakcje co warto zobaczyć
Wnętrze Katedry Pelplińskiej / fotografia – podroztrwa.pl
katedra pelplińska pelplin atrakcje co warto zobaczyć
Katedra Pelplin / fotografia – podroztrwa.pl

Do katedry przylegają zabudowania klasztorne tworząc całość.

Peplińskie Skryptorium

Zanim wynaleziono druk wszelkie księgi pisane były ręcznie. W ten sam sposób przepisywano różne dzieła dawnych mistrzów czy najpopularniejszą księgę jaką była Biblia. Zajęcie to było bardzo żmudne i wymagało od piszącego wiele cierpliwości. Dodatkowo dla urozmaicenia i ozdoby od piszącego, nazywanego skrybą, wymagano zdolności kaligrafowania. Doskonałymi skrybami byli zakonnicy wykonując tą wymagającą profesję. Korzystali oni z pomieszczeń wyposażonych w specjalne pulpity przypominające dzisiejsze mównice. Te pulpity nazywane były skryptoriami, a z czasem pomieszczenia w których się znajdowały też tak nazywano. Właśnie takie zabytkowe skryptorium można podziwiać w Pelplinie.

Muzeum Diecezjalne

To kolejny budynek wchodzący w skład całego kompleksu. Muzeum w swoich zbiorach posiada między innymi Biblię Gutenberga. Jest to jeden z 48 zachowanych w świecie egzemplarzy, stanowiąc zarazem największy skarb Pelplina.

Góra Jana Pawła II

W dawnych czasach Pelplin odwiedzali znamienici goście. Podobnie rzecz się ma również współcześnie. W 1999 roku do Pelplina przybył papież Polak Jan Paweł II. Podczas swojego pobytu odprawił mszę w Pelplinie. Na miejsce tej uroczystości wybrane zostało niewielkie wzgórze, na którym usytuowano ołtarz. Dla upamiętnienia tego wydarzenia i tego miejsca na wzgórzu tym znajduje się wysoki krzyż. Wzgórze to stanowi także miejsce spotkań modlitewnych.

pelplin atrakcje co warto zobaczyć
Tablica informacyjna – fotografia podroztrwa.pl
pelplin atrakcje co warto zobaczyć
Wizyta Jana Pawła II w Pelplinie / fotografia – pozdroztrwa.pl
pelplin atrakcje co warto zobaczyć
Jan Paweł II w Pelplinie / fotografia – podroztrwa.pl
pelplin atrakcje co warto zobaczyć
Wejście na górę Jana Pawła II / fotografia – podroztrwa.pl
góra jana pawła II pelplin atrakcje co warto zobaczyć
Krzyż na górze Jana Pawła II / fotografia – podroztrwa.pl
góra jana pawła II pelplin atrakcje co warto zobaczyć
Widok z góry Jana Pawła II w kierunku Pelplina / fotografia – podroztrwa.pl

Pelplin ciekawostki

  • Pelplin ma swoją trasę turystyczną, tzw “Pelplińska trasa turystyczna”. Obejmuje ona 6 punktów.
  • Pelplin znajduje się na trasie szlaku turystyczno-pielgrzymowym, prowadzącym z Pelplina do Piaseczna.
  • Pelplin jest obok Oliwy oraz Żarnowca, jednym z trzech głownych pocysterskich kompleksów na terenie województwa Pomorskiego.
  • Co roku, w trzeci weekend września, jest organizowany Jarmark Cysterski.

Pelplin historycznie

Pierwsze wzmianki o Pelplinie pochodzą z 1274 roku. Nieprzypadkowo data ta jest uznawana za początek Pelplina, a stało się tak za przyczyną przybycia na te tereny zakonu Cystersów. Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, zakonnicy przystąpili do budowy swojej siedziby.
Z czasem Pelplin odwiedzać zaczęło coraz więcej „królewskich głów”. Jako pierwszy w gościnę do opactwa zawitał Zygmunt III Waza. Kolejno po nim do Pelplina przybywali między innymi szwedzki król Gustaw August, Władysław IV Waza, Jan III Sobieski. W Pelplinie gościł również król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Jego wizyta była związana z otwarciem połączenia kolejowego łączącego Bydgoszcz z Gdańskiem. W Pelplinie usytuowana był stacja kolejowa, na którą przybył król. Dodatkową atrakcją dla Fryderyka Wilhelma stanowił ceglany most na Wierzycy zbudowany dla potrzeb kolei.

Zakończenie I wojny dało początek nowej Polsce. W wyznaczonych nowych granicach młodego państwa, znalazł się również Pelplin. Po 148 latach zaboru pruskiego, Pelplin wrócił do macierzy.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić