Ustronie Morskie 2023 🗺️ Najlepsze Atrakcje i Ciekawe Miejsca

fotografia – Pixabay

Pisząc o nadmorskich miejscowościach zazwyczaj opisuje się walory danego terenu związane z okresem wakacyjnym. Inaczej to wygląda kiedy miejscowość ma status sanatoryjny. Opisując Ustronie Morskie można oprócz atrakcji typowo wakacyjnych napisać o innych zaletach miejscowości.

Ustronie Morskie – atrakcje

1. Plaża w Ustroniu Morskim

Oczywiście nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. Chcąc skorzystać z kąpieli słonecznych, można to zrobić na miejskiej plaży, liczącej ponad 2000 metrów. Plaża i kąpielisko w kurorcie wielokrotnie wyróżniane bywało „Błękitną Flagą”.

2. Mola w Ustroniu Morskim

Tak – mola. Ustronie Morskie ma ich aż trzy. Dwa liczące 100 m długości. Oraz jedno krótsze, liczące 87 metrów. Za to na jego końcu znajduje się taras o wielkości 400 m2, gdzie również znajduje się Restauracja “Molo Busola”. Potrawy w takim otoczeniu smakują wyśmienicie.

3. Skansen Chleba 

Ustronie Morskie ma do zaoferowania wyjątkową atrakcję, jaką jest Skansen Chleba. W budynku skansenu, stylizowanym na XIX-wieczną chatę, znajdują się zabytkowe przedmioty związane ze sztuką wypiekania chleba. Główną atrakcją tego miejsca jest możliwość sprawdzenia własnych sił w wypieku chleba w piecu opalanym drewnem. W Skansenie można także skosztować wyjątkowego staropolskiego jadła. Jednak to miejsce służy przede wszystkim edukacji. Odbywają się tu prelekcje związane z historią piekarnictwa oraz młynarstwa.

4. Dąb Bolesław

Dla miłośników przyrody w okolicach Ustronia Morskiego jest niebywale atrakcyjne miejsce na terenie którego znajduje się najstarszy dąb w Polsce. Jest to dąb Bolesław, jego wiek oceniany jest na 800 lat czyli o 100 lat więcej niż dąb Bartek. Tuż obok Bolesława rośnie Warcisław. Wiek tego dębu oceniany jest na 640 lat.

5. Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Dysponując wolnym czasem warto udać się do położonej niedaleko Dobrzycy i odwiedzić „Ogrody Hortulus”. Jest to niezwykłe miejsce w którym można nie tylko podziwiać urządzone w różnych stylach ogrody, ale także zmierzyć się z największym w Polsce labiryntem.

Ściany labiryntu są żywymi drzewami, które na skutek odpowiedniej pielęgnacji nie wyrastają na wysokość ponad 2 metry. Do wykonania tego karkołomnego labiryntu posadzono 180 tysięcy drzewek.

6. Latarnia Morska w Gąskach

Warto wybrać się do Latarni Morskiej w Gąskach. Jest wysoka na niemal 50 metrów i z góry rozpościera się piękny widok na okolicę. Co ciekawe jest wpisana na listę zabytków.

7. Centrum Atrakcji Wojskowych w Kołobrzegu

Centrum Atrakcji Wojskowych w Kołobrzegu to miejsce, które koniecznie powinny odwiedzić osoby zainteresowane militariami. Na terenie kompleksu znajdują się czołgi i pojazdy opancerzone, transportery, samochody pancerne oraz masa sprzętu wojskowego. Dodatkowym walorem tego miejsca jest fakt, że zainteresowani mogą przejechać się każdym z wymienionych pojazdów.

8. Aquapark Helios w Ustroniu Morskim

Mimo bliskości Bałtyku, Aquapark Helios cieszy się ogromnym zainteresowaniem miłośników kąpieli. Stanowi on swoistą oazę podczas złej pogody panującej nad morskimi plażami, ale oblegany jest nie tylko wtedy.

Dostępny jest tu basen sportowy oraz basen rekreacyjny z gejzerami powietrznymi, kaskadami wodnymi z możliwością masażu karku. Basen wyposażony jest również w stacje do masażu wodno-powietrznego oraz do hydromasażu. Obiekt oferuje także relaksujące jacuzzi. Głodni wrażeń mogą skorzystać z kolorowych zjeżdżalni o różnym stopniu skomplikowania.

9. Western Park

Dziki zachód w Ustroniu Morskim czyha na miłośników tej formy rozrywki co przysłowiowy kawałek. W samej miejscowości jest jeden obiekt przedstawiający zabudowę westernową w której można oglądać popisy kaskaderskie. Podobne rozwiązanie proponuje Park Rozrywki Dziki Zachód w niedalekim Zieleniewie.

10. Park Linowy „Gibon”

Dla wysportowanych młodych ludzi i dzieci zbudowano. Do przejścia jest 11 tras plus 2 szkoleniowe. Każdy może tutaj wybrać najlepszą dla siebie skalę trudności. Do pokonania są 142przeszkody, a na śmiałków czeka trasa zawieszona na wysokości 13 metrów z której można także zobaczyć morze.

Restauracje w Ustroniu Morskim

Do najpopularniejszych lokali w tej miejscowości należą

  • Kabaczek Pico Bello – kuchnia polska i włoska. Ocena w google to 4,5*
  • Restauracja Skandynawska – kuchnia polska i europejska. Ocena w google 4,7*
  • Na Bogato – kuchnia włoska i polska. Ocena w google 4,4*
  • Na Clifie Cafe – idealne na deser z pięknym widokiem. Ocena w google 4,1*

———————————————————————————————————-

Po więcej aktualnych informacji turystycznych, warto zajrzeć tutaj

Historia miejscowości

Ustronie Morskie jest miejscowością o dość nietypowej historii. Do XIX wieku była to mała wioska rybacka. W ciągu zaledwie kilku lat, wioska zmieniła charakter z rybackiej na letniskową.
Następna metamorfoza nastąpiła kiedy doceniono mikroklimat morski i jego oddziaływanie na zdrowie człowieka. Stwierdzono że w obrębie Ustronia Morskiego tak zwany aerozol powietrza morskiego ma zbawienny wpływ na poprawę zdrowia osób cierpiących na nieżyty górnych dróg oddechowych. Ten czynnik w połączeniu z szeregiem dodatkowych zabiegów rehabilitacyjnych oferowanych kuracjuszom spowodował, że z małej wioski rybackiej Ustronie Morskie stało się prężnym ośrodkiem sanatoryjnym.

Przez wiele wieków miejscowość znajdowała się w rękach niemieckich i to za ich bytności na tej ziemi dostrzeżono walory uzdrowiskowe mikroklimatu. To wraz z rozbudową bazy sanatoryjnej jest w tym przypadku porozbiorową spuścizną.

Militarne znaczenie Ustronia Morskiego nie było brane pod uwagę przez niemieckie władze. W przeciwieństwie do Niemców, Polacy po włączeniu tego terenu w granice Polski rozbudowali tutaj infrastrukturę wojskowa. W niedalekiej odległości od wioski zbudowano w pasie nadbrzeżnym stanowiska artyleryjskie. W późniejszym czasie w pobliskich lasach powstały stanowiska rakietowej obrony powietrznej. Sytuacja ta trwała aż do 1995 roku w którym jednostkę rozformowano. Obecnie większość tych obiektów niszczeje.
Jest to fakt warty odnotowania ponieważ na terenach Pomorza znaleźć można wiele poniemieckich obiektów militarnych, a tu taka niespodzianka ze strony Polski.

Dodatkowo Ustronie Morskie znajduje się bardzo blisko Kołobrzegu, Sarbinowa oraz Mielna

3.9/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić