Ustronie Morskie 2024 🗺️ Najlepsze Atrakcje i Ciekawe Miejsca

fotografia – Pixabay

Pisząc o nadmorskich miejscowościach zazwyczaj opisuje się walory danego terenu związane z okresem wakacyjnym. Inaczej to wygląda kiedy miejscowość ma status sanatoryjny. Opisując Ustronie Morskie można oprócz atrakcji typowo wakacyjnych napisać o innych zaletach miejscowości.

Ustronie Morskie – atrakcje

Strzelnica – Gwiazda Szeryfa Pif Paf! Do celu Traf!

Strzelnica - Gwiazda Szeryfa Pif Paf! Do celu Traf!

Czy chcesz przenieść się w czasie do świata szeryfów i rewolwerowców? Wszystko jest możliwe! Nawet w Kołobrzegu!

Strzelnica - Gwiazda Szeryfa Pif Paf! Do celu Traf!

Strzelnica - Gwiazda Szeryfa Pif Paf! Do celu Traf!

Poczuj się jak bohater Westernu i wpadnij na strzelnicę Gwiazda Szeryfa w Kołobrzegu. Chwyć strzelbę i traf do celu. Pif-paf! Zabawa jest ciekawa i bezkrwawa! Kto odda celny strzał, będzie uciechę wielką miał! Pif-paf! Strzel i traf! To tylko zręczność, żadne przecież cuda! Komu się pierwszemu uda? Doskonała i emocjonująca rozrywka dla całej rodziny! Zapraszamy!

Adres: ul. Rodziewiczówny 21 78-100 Kołobrzeg

tel: 512920156

1. Plaża w Ustroniu Morskim

Oczywiście nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. Chcąc skorzystać z kąpieli słonecznych, można to zrobić na miejskiej plaży, liczącej ponad 2000 metrów. Plaża i kąpielisko w kurorcie wielokrotnie wyróżniane bywało „Błękitną Flagą”.

2. Mola w Ustroniu Morskim

Tak – mola. Ustronie Morskie ma ich aż trzy. Dwa liczące 100 m długości. Oraz jedno krótsze, liczące 87 metrów. Za to na jego końcu znajduje się taras o wielkości 400 m2, gdzie również znajduje się Restauracja “Molo Busola”. Potrawy w takim otoczeniu smakują wyśmienicie.

3. Skansen Chleba

Ustronie Morskie ma do zaoferowania wyjątkową atrakcję, jaką jest Skansen Chleba. W budynku skansenu, stylizowanym na XIX-wieczną chatę, znajdują się zabytkowe przedmioty związane ze sztuką wypiekania chleba. Główną atrakcją tego miejsca jest możliwość sprawdzenia własnych sił w wypieku chleba w piecu opalanym drewnem. W Skansenie można także skosztować wyjątkowego staropolskiego jadła. Jednak to miejsce służy przede wszystkim edukacji. Odbywają się tu prelekcje związane z historią piekarnictwa oraz młynarstwa.

4. Dąb Bolesław

Dla miłośników przyrody w okolicach Ustronia Morskiego jest niebywale atrakcyjne miejsce na terenie którego znajduje się najstarszy dąb w Polsce. Jest to dąb Bolesław, jego wiek oceniany jest na 800 lat czyli o 100 lat więcej niż dąb Bartek. Tuż obok Bolesława rośnie Warcisław. Wiek tego dębu oceniany jest na 640 lat.

5. Papugarnia i Motylarnia Koszalin

papugarnia koszalin

Papugarnia  w Koszalinie to wyjątkowa atrakcja, którą będziecie bardzo długo wspominać. W specjalnie przygotowanym pawilonie swój dom ma blisko 70 papug z całego świata, m. in. kilka gatunków papug Kakadu, Konura Słoneczna, Lora Wielka czy dobrze Wam znana z filmu o przygodach piratów Ara Ararauna.

papugarnia koszalin

Największą atrakcją tego miejsca, poza oczywiście samymi kolorowymi papugami jest to, że możemy wejść do pomieszczenia gdzie te wszystkie zjawiskowe ptaki swobodnie latają! Gwarantuje Wam, że na pewno chociaż jedna usiądzie na Was a inne, jeżeli tylko będziecie mieli karmę, będą jadły Wam z ręki.

papugarnia koszalin

Położona w południowej części Koszalina papugarnia, to nie tylko miejsce gdzie macie okazje w bezpośredni sposób doświadczyć świata kolorowych papug ale również dowiedzieć się bardzo wiele ciekawego o tych kolorowych ptakach, które na co dzień mieszkają w odległej Afryce, Ameryce Południowej, Indiach czy Australii. Opiekunowie tego miejsca, pod opieką których wchodzi się do pomieszczenia z papugami bardzo chętnie opowiadają o swoich skrzydlatych podopiecznych, odpowiadają na pytania a nawet pomagają okiełznać papugi, kiedy zbytnio się im spodobaliście:) Motylarnia w Koszalinie jest miejscem niezwykłym, w którym można obserwować motyle, które latają swobodnie wśród odwiedzających.

motylarnia koszalin

Motylarnia jest miejscem czynnym tylko  w sezonie letnim. Motylarnia jest idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak dorosłych. Na miejscu można podziwiać kilkadziesiąt gatunków egzotycznych motyli, które zaskakują zarówno swoimi barwami jak i niespotykanym rozmiarem. Motylarnia to miejsce gdzie wielbiciele subtelnego piękna będą mogli podziwiać motyle z przeróżnych zakątków świata. Atrakcją jest również wylęgarnia, w której można zaobserwować etapy rozwoju motyla.

6. Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Dysponując wolnym czasem warto udać się do położonej niedaleko Dobrzycy i odwiedzić „Ogrody Hortulus”. Jest to niezwykłe miejsce w którym można nie tylko podziwiać urządzone w różnych stylach ogrody, ale także zmierzyć się z największym w Polsce labiryntem.

Ściany labiryntu są żywymi drzewami, które na skutek odpowiedniej pielęgnacji nie wyrastają na wysokość ponad 2 metry. Do wykonania tego karkołomnego labiryntu posadzono 180 tysięcy drzewek.

7. Latarnia Morska w Gąskach

Warto wybrać się do Latarni Morskiej w Gąskach. Jest wysoka na niemal 50 metrów i z góry rozpościera się piękny widok na okolicę. Co ciekawe jest wpisana na listę zabytków.

8. Centrum Atrakcji Wojskowych w Kołobrzegu

Centrum Atrakcji Wojskowych w Kołobrzegu to miejsce, które koniecznie powinny odwiedzić osoby zainteresowane militariami. Na terenie kompleksu znajdują się czołgi i pojazdy opancerzone, transportery, samochody pancerne oraz masa sprzętu wojskowego. Dodatkowym walorem tego miejsca jest fakt, że zainteresowani mogą przejechać się każdym z wymienionych pojazdów.

9. Aquapark Helios w Ustroniu Morskim

Mimo bliskości Bałtyku, Aquapark Helios cieszy się ogromnym zainteresowaniem miłośników kąpieli. Stanowi on swoistą oazę podczas złej pogody panującej nad morskimi plażami, ale oblegany jest nie tylko wtedy.

Dostępny jest tu basen sportowy oraz basen rekreacyjny z gejzerami powietrznymi, kaskadami wodnymi z możliwością masażu karku. Basen wyposażony jest również w stacje do masażu wodno-powietrznego oraz do hydromasażu. Obiekt oferuje także relaksujące jacuzzi. Głodni wrażeń mogą skorzystać z kolorowych zjeżdżalni o różnym stopniu skomplikowania.

10. Western Park

Dziki zachód w Ustroniu Morskim czyha na miłośników tej formy rozrywki co przysłowiowy kawałek. W samej miejscowości jest jeden obiekt przedstawiający zabudowę westernową w której można oglądać popisy kaskaderskie. Podobne rozwiązanie proponuje Park Rozrywki Dziki Zachód w niedalekim Zieleniewie.

11. Park Linowy „Gibon”

Dla wysportowanych młodych ludzi i dzieci zbudowano. Do przejścia jest 11 tras plus 2 szkoleniowe. Każdy może tutaj wybrać najlepszą dla siebie skalę trudności. Do pokonania są 142przeszkody, a na śmiałków czeka trasa zawieszona na wysokości 13 metrów z której można także zobaczyć morze.

Restauracje w Ustroniu Morskim

Do najpopularniejszych lokali w tej miejscowości należą

  • Kabaczek Pico Bello – kuchnia polska i włoska. Ocena w google to 4,5*
  • Restauracja Skandynawska – kuchnia polska i europejska. Ocena w google 4,7*
  • Na Bogato – kuchnia włoska i polska. Ocena w google 4,4*
  • Na Clifie Cafe – idealne na deser z pięknym widokiem. Ocena w google 4,1*

———————————————————————————————————-

Po więcej aktualnych informacji turystycznych, warto zajrzeć tutaj

Historia miejscowości

Ustronie Morskie jest miejscowością o dość nietypowej historii. Do XIX wieku była to mała wioska rybacka. W ciągu zaledwie kilku lat, wioska zmieniła charakter z rybackiej na letniskową.
Następna metamorfoza nastąpiła kiedy doceniono mikroklimat morski i jego oddziaływanie na zdrowie człowieka. Stwierdzono że w obrębie Ustronia Morskiego tak zwany aerozol powietrza morskiego ma zbawienny wpływ na poprawę zdrowia osób cierpiących na nieżyty górnych dróg oddechowych. Ten czynnik w połączeniu z szeregiem dodatkowych zabiegów rehabilitacyjnych oferowanych kuracjuszom spowodował, że z małej wioski rybackiej Ustronie Morskie stało się prężnym ośrodkiem sanatoryjnym.

Przez wiele wieków miejscowość znajdowała się w rękach niemieckich i to za ich bytności na tej ziemi dostrzeżono walory uzdrowiskowe mikroklimatu. To wraz z rozbudową bazy sanatoryjnej jest w tym przypadku porozbiorową spuścizną.

Militarne znaczenie Ustronia Morskiego nie było brane pod uwagę przez niemieckie władze. W przeciwieństwie do Niemców, Polacy po włączeniu tego terenu w granice Polski rozbudowali tutaj infrastrukturę wojskowa. W niedalekiej odległości od wioski zbudowano w pasie nadbrzeżnym stanowiska artyleryjskie. W późniejszym czasie w pobliskich lasach powstały stanowiska rakietowej obrony powietrznej. Sytuacja ta trwała aż do 1995 roku w którym jednostkę rozformowano. Obecnie większość tych obiektów niszczeje.
Jest to fakt warty odnotowania ponieważ na terenach Pomorza znaleźć można wiele poniemieckich obiektów militarnych, a tu taka niespodzianka ze strony Polski.

Dodatkowo Ustronie Morskie znajduje się bardzo blisko Kołobrzegu, Sarbinowa oraz Mielna

3.9/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić