Mielno🏖️ Co Warto Zobaczyć ? Najlepsze Atrakcje w Mielnie 2024

fotografia – Pixabay

Mielno to jedna z wielu miejscowości nadmorskich, o charakterze turystycznym. Leży w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim. Jego atutem jest nie tylko dostęp do Morza Bałtyckiego ale także do jeziora Jamno.

Mielno jest miejscowością wypoczynkową, co roku odwiedzają ją liczni turyści. Posiada dwa duże kąpieliska, jedno w centrum a drugie w dzielnicy Unieście i jest podzielona na strefy. Wyróżnia się trzy główne strefy: Stare Mielno – największa część miasta, Osiedle przykościelne – najstarsza część miasta oraz Osiedle Lechitów.

Miejscowość ta posiada wiele atrakcji turystycznych, którym warto się bliżej przyjrzeć. W Starym Mielnie odbywają się wszystkie imprezy kulturalne i ważne dla miasta wydarzenia.

Atrakcje w Mielnie i okolicy

1. Plaża w Mielnie

Największym atutem Mielna jest morze i piękna plaża. Dotarcie na plażę jest bardzo łatwe , ponieważ od centrum miasta dzieli ją jedynie 50 metrów. Plaża rozciąga się na długości 2,5 kilometra i jest szeroka na 25 metrów. Woda w morzu jak na warunki otwartego morza jest w miesiącach letnich bardzo ciepła i osiąga temperaturę 20 stopni. Jak każde szanujące się miasto nadmorskie, również Mielno oddaje do dyspozycji spory odcinek plaży ze strzeżonym przez ratowników miejscem kąpielowym.

2. Promenada Przyjaźni

W 1908 roku zbudowano umocnienia wydm mające zapobiegać wdzieraniu się sztormowej fali do miasta. Z czasem umocnienia spodobały się wczasowiczom jako miejsce spacerowe i tak powstał deptak o prawie 2 kilometrowej długości. Jak ważną rolę spełnia można się przekonać wybierając się na spacer w pełni sezonu. Oblężenie deptaku porównać można do największych kurortów. Deptak na całej długości jest oświetlony i dodatkowo został wyposażony w tablice informacyjne zachęcające do odwiedzania atrakcyjnych miejsc znajdujących się w okolicy.

3. Unieście

Osada rybacka traktowana jak dzielnica Mielna. Często w opisach spotykać można nazwę Mielno-Unieście. Dotrzeć do niego można na dwa sposoby fundując sobie spacer morskim brzegiem lub suchą stopą można tam dojść Promenadą Przyjaźni. Jak przystało na osadę rybacką na plaży oglądać można małe kutry rybackie wyciągnięte z morza na brzeg. Ciekawscy mogą również podglądać codzienną pracę rybaków wyciągających lub wciągających do wody swoje mini kutry. Tuż nad brzegiem znajduje się miejsce w którym rybacy oferują świeżo złowione ryby w licznych smażalniach czy wędzarniach. Warto wybrać się na taką wycieczką może ona być atrakcyjna tak dla dzieci jak i dla dorosłych.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Mielnie


4. Latarnia Morska Gąski

W niedalekich od Mielna Gąskach znajduje się latarnia morska. Ciekawy obiekt nawigacji morskiej. Latarnia została wzniesiona w latach 1876-1878. Latarnia ma prawie 50 metrów wysokości. Z latarnią związane są dwie ciekawostki. Pierwsza jest taka, że do budowy wykorzystywano materiały dostarczane drogą morską. W tym celu wybudowano prowizoryczną przystań do której dobijały łodzie dostarczające budulec. Po zakończeniu prac pomosty rozebrano. Druga ciekawostka ma charakter geograficzno-administracyjny. Miejsce w którym stoi latarnia jest punktem wyznaczającym początek Zatoki Pomorskiej w zachodniej części polskiego Bałtyku.

5. Papugarnia i Motylarnia Koszalin

papugarnia koszalin

Papugarnia  w Koszalinie to wyjątkowa atrakcja, którą będziecie bardzo długo wspominać. W specjalnie przygotowanym pawilonie swój dom ma blisko 70 papug z całego świata, m. in. kilka gatunków papug Kakadu, Konura Słoneczna, Lora Wielka czy dobrze Wam znana z filmu o przygodach piratów Ara Ararauna.

papugarnia koszalin

papugarnia koszalin

Największą atrakcją tego miejsca, poza oczywiście samymi kolorowymi papugami jest to, że możemy wejść do pomieszczenia gdzie te wszystkie zjawiskowe ptaki swobodnie latają! Gwarantuje Wam, że na pewno chociaż jedna usiądzie na Was a inne, jeżeli tylko będziecie mieli karmę, będą jadły Wam z ręki.

Położona w południowej części Koszalina papugarnia, to nie tylko miejsce gdzie macie okazje w bezpośredni sposób doświadczyć świata kolorowych papug ale również dowiedzieć się bardzo wiele ciekawego o tych kolorowych ptakach, które na co dzień mieszkają w odległej Afryce, Ameryce Południowej, Indiach czy Australii. Opiekunowie tego miejsca, pod opieką których wchodzi się do pomieszczenia z papugami bardzo chętnie opowiadają o swoich skrzydlatych podopiecznych, odpowiadają na pytania a nawet pomagają okiełznać papugi, kiedy zbytnio się im spodobaliście:) Motylarnia w Koszalinie jest miejscem niezwykłym, w którym można obserwować motyle, które latają swobodnie wśród odwiedzających.

motylarnia koszalin

Motylarnia jest miejscem czynnym tylko  w sezonie letnim. Motylarnia jest idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak dorosłych. Na miejscu można podziwiać kilkadziesiąt gatunków egzotycznych motyli, które zaskakują zarówno swoimi barwami jak i niespotykanym rozmiarem. Motylarnia to miejsce gdzie wielbiciele subtelnego piękna będą mogli podziwiać motyle z przeróżnych zakątków świata. Atrakcją jest również wylęgarnia, w której można zaobserwować etapy rozwoju motyla.

6. Promenada w Sarbinowie

Udając się w kierunku zachodnim od Mielna dotrzeć można do miejscowości Sarbinowo. Miejscowość ta słynie z promenady uznawanej przez wielu za najładniejszą nad polskim morzem. Podstawą budowli chroniącej brzeg morski stanowi wybudowany w 1910 roku mur betonowo kamienny. Zadaniem tego muru była i jest ochrona brzegu przed sztormowymi falami morskimi. Na bazie istniejącego muru w 2013 roku wykonano dodatkowe wzmocnienie połączone z bardzo ładną trasą spacerową. W miejscu tym można podziwiać wschody i zachody słońca. Krótka wycieczka z pobliskiego Mielna może uatrakcyjnić wypoczynek.

7. Chłopy

Chłopy to niewielka nadmorska miejscowość w gminie Mielno. Bardzo ciekawa osada rybacka w której zachowany został stary układ zabudowy typowy dla XIX wiecznych wsi rybackich. Podziwiać można w tym miejscu niezwykłe budynki wykonane w technologii szachulcowej. Cały układ zabudowy stanowi 7 ulic przy których stoją chałupy w większości wpisane do rejestru zabytków. Dodatkową atrakcją Chłopów jest 60 metrowe molo połączone z promenadą. Chłopy to najczęściej odwiedzana miejscowość przez osoby wypoczywające w Mielnie.

8. Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Dysponując wolnym czasem warto udać się do Dobrzycy (18 km od Mielna) i odwiedzić „Ogrody Hortulus”. Jest to niezwykłe miejsce w którym można nie tylko podziwiać urządzone w różnych stylach ogrody, ale także zmierzyć się z największym w Polsce labiryntem.

9. Labiryntowe Pole

Labiryntowe Pole pod Mielnem to prawdziwa przygoda na obszarze 3 hektarów ścieżek wijących się w polu kukurydzy, w których naprawdę można się zgubić. Jeśli lubisz emocje i adrenalinę to miejsce z pewnością okaże się strzałem w 10.

Przed wejściem do labiryntu każdy zostaje wyposażony w mapę, z której pomocą należy dojść do wyznaczonego celu a przy okazji pokonać czekające po drodze łamigłówki i zadania. Labiryntowe Pole pod Mielnem zapewnia nie tylko wyzwanie logistyczne ale także zapewnia sporo ruchu, w końcu to aż 3 hektary powierzchni.

Obiekt oferuje jednak dużo więcej niż samą wyprawę w głąb labiryntu. Po skończonej zabawie można również skorzystać z uroków wiejskiego klimatu i zażyć odpoczynku na rancho. Znajdziemy tam leżaki, na których można odpocząć a także napoje czy przekąski kiedy zgłodniejemy. Dla dzieci wspaniała atrakcją mogą okazać się traktory a nawet wóz strażacki, który także znajduje się w obiekcie. Istnieje też możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć w tych wozach a nawet przejażdżka nimi po okolicy. Oprócz tego rancho obfituje w inne możliwości – jest tam organizowane chociażby przerzucanie siana na czas czy gra w „gumę”, natomiast wieczorem można zorganizować ognisko w specjalnie do tego celu wyznaczonym miejscu.

Labiryntowe Pole to z pewnością miejsce, w którym można przypomnieć sobie lata młodości i uciec od szumu i zgiełku wielkich miast oddając się relaksowi i sielskiemu wypoczynku na łonie natury, a przede wszystkim idealnie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi.

10. Dąbki

Udając się na wschód od Mielna dotrzeć można do miejscowości Dąbki. Ciekawostką jest fakt, że ta mała wioska jest uzdrowiskiem, w którym funkcjonuje 7 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Kuracjusze cierpiący na dolegliwości reumatyczne, choroby kardiologiczne, choroby dróg oddechowych dochodzą do zdrowia w tych nadmorskich klimatach. W celach zabiegowych wykorzystywany jest torf pochodzący ze złoża „Porzecze”. Podobnie jak w innych miejscach w Dąbkach działa przystań rybacka co zwyczajowo dostarcza dodatkowych atrakcji przebywającym tam osobom.

11. Jezioro Jamno

Dodatkową atrakcją dla przyjeżdżających do Mielna jest pobliskie jezioro Jamno. Brzegiem jeziora biegnie promenada spacerowa, wokół której usytuowanych jest wiele punktów gastronomicznych i sklepików z pamiątkami. Spacer brzegiem jeziora jest dobrą alternatywą dla osób pragnących osłonić się od morskiej bryzy niosącej spore ilości drobnego piasku. Po jeziorze można popływać kajakami, rowerami wodnymi itp. W okolicach jeziora znajduje się wiele pensjonatów oferujących usługi hotelowe w nieco spokojniejszej okolicy oddzielonej od gwaru towarzyszącemu centrum miasta.

12. Park Linowy Tukan

Kiedy znudzi się już leżenie plackiem na plaży można rozprostować kości w parku linowym. Niezwykle atrakcyjne miejsce dla dorosłych i dzieci, zwłaszcza tych którzy lubią się pogimnastykować w nieco ekstremalnych warunkach. Park oferuje do przebycia 4 trasy o zróżnicowanej trudności.

13. Park Wodny Koszalin

Świetna propozycja zwłaszcza na niepogodę. Park Wodny w Koszalinie to basen sportowy, baseny rekreacyjne, zjeżdżalnie i mnóstwo innych wodnych atrakcji. Do tego sauna, spa i zajęcia fitness.

atrakcje mielno: park wodny koszalin
Cennik w Parku Wodnym / foto – aquapark.koszalin.pl

Koszalin oczywiście ma o wiele więcej do zaoferowania. Zobacz tutaj co jeszcze warto odwiedzić

Mielno – krótko historycznie

Mielno jest uważane za najmłodsze miasto województwa zachodniopomorskiego. Status miejscowości zyskało dopiero w 2017 roku ale historia tej miejscowości sięga 1266 roku. Początkowo miejscowość ta miała charakter rybacki, zamieszkiwali ją głównie rybacy ze swoimi rodzinami. Na wzgórzu gdzie znajduje się kościół w Mielnie, niegdyś znajdowało się miejsce kultu pogańskich bóstw. W 1935 roku rozpoczęto tutaj budowę bazy lotniczej ratownictwa morskiego. Mielno zostało uznane za miejscowość wypoczynkową w 1947 roku.

Przy współpracy z Mr. Taxi Mielno

4/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić