Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie jest jednym z największych skansenów na terenie całego województwa śląskiego.
fotografia – Fan page Górnoślaski Park Etnograficzny

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie jest jednym z największych skansenów na terenie całego województwa śląskiego. Kilka dużych stref wydzielonych jest ze względu na pochodzenie obiektów z różnych epok. To wyjątkowe miejsce, w którym możemy przenieść się na chwilę do osiemnastowiecznej wsi oraz poznać kulturę i życie codzienne naszych przodków.

Strefy skansenu

W Górnośląskim Parku Etnograficznym wydzielono kilka różnych stref. Pierwsza z nich prezentuje obiekty z Beskidu Śląskiego, wśród których znajduje się budynek garbarni z Koniakowa oraz osiemnastowieczne chaty bogatszych chłopów. W strefie Podgórza Cieszyńskiego znaleźć możemy spichlerz dworski z XVIII wieku, zabytkową szkołę z Wapiennicy i kuźnię. Kolejny obszar przeznaczony został na budynki mieszkalne i użytkowe z regionu Pszczyńsko- Rybnickiego. Znajduje się w nim również karczma ze Świerczyńca, w której odbywają się różne warsztaty i wydarzenia.

Kolejne obszary to strefa Bytomsko-Tarnogórska, Lubliniecka i strefa Zagłębia Dąbrowskiego. Znajdują się w nich nie tylko chałupy i obiekty gospodarcze lub użytkowe, ale również kapliczki, gołębniki i jeden z najstarszych budynków na terenie całego skansenu – spichlerz z Wojkowic Kościelnych z końca XVII wieku.

Pozostałe atrakcje

W Parku Etnograficznym odbywają się różnego rodzaju wystawy i prelekcje dotyczące tradycyjnego rzemiosła ludowego, mechanizacji i rozwoju wsi, produkcji chleba i młynarstwa. Dodatkowo eksponowane są wystawy czasowe historyczne i artystyczne. Obiekt oferuje organizację przyjęć okolicznościowych, dziecięcych urodzin oraz ślubów. Dodatkowo znajdują się tu specjalnie wydzielone miejsca ogniskowe, które można wynająć wraz z rodziną i przyjaciółmi. Dużą atrakcją dla dzieci jest codzienne organizowanie występów gawędziarza, który opowiada lokalne bajki i legendy ludowe.

Informacje praktyczne

W sezonie zimowym (od listopada do marca) Górnośląski Park Etnograficzny otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 16:00 oraz w weekendy od 10:00 do 16:00. Bilety kosztują 8zł i można je kupić bezpośrednio w kasie biletowej przed wejściem do skansenu. Muzeum organizuje bezpłatne poniedziałki, kiedy to możemy zwiedzić skansen bez ponoszenia żadnych kosztów.

Adres:

ul. Parkowa 25
Chorzów

4.6/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić