Latarnia Morska Hel 🗺️ Informacje i Ciekawostki

fotografia by DerHexer / Wikipedia

Hel to najpopularniejszy ośrodek turystyczny na Półwyspie Helskim, a znajdujące się tu atrakcje skutecznie przyciągają uwagę zwiedzających. Jednym z symboli tego nadmorskiego miasta jest latarnia morska Hel. Co warto wiedzieć na jej temat?

1. Latarnia morska Hel w liczbach

Latarnia morska Hel ma 41,5 metra wysokości, przy czym taras widokowy znajduje się na wysokości 39 m. Latarnia może się pochwalić znacznym zasięgiem światła (31,5 km) oraz znaczną mocą źródła światła (1000 W).

Helska latarnia zalicza się do najciekawszych latarni na polskim wybrzeżu

2. Historia latarni morskiej

Budowę obecnej latarni Hel rozpoczęto w 1942 roku, warto jednak pamiętać, iż w miejscu tym już w XVII wieku istniała konstrukcja wskazująca drogę żeglarzom. Był to prosty żuraw z drewna, zastąpiony w początkach XIX wieku murowaną latarnią morską. Wysadzona we wrześniu 1939 roku, po 3 latach została odbudowana w dzisiejszej formie.

3. Wizyta marszałka Piłsudskiego

W okresie międzywojennym Hel przyciągał wiele znanych osobistości. Wśród nich był marszałek Józef Piłsudski, który 1 lipca 1928 roku zwiedził m.in. helską latarnię. Od 1999 roku przypomina o tym tablica pamiątkowa, wmurowana w ściany latarni z inicjatywy członków stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”.

4. Widok z latarni

Latarnia morska Hel, podobnie jak wiele jej sąsiadek, jest dziś z powodzeniem wykorzystywana jako atrakcja turystyczna. Kto wejdzie na taras widokowy, ten zobaczy m.in. Zatokę Gdańską oraz pobliskie latarnie morskie (m.in. w Jastarni, Rozewiu oraz na Górze Szwedów).

5. Dostępność dla turystów

Latarnia morska Hel jest udostępniana turystom:

– od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 30 września, codziennie: od 10:00 do 14:00 i od 15:00 do 18:00;

– od 1 lipca do 31 sierpnia, codziennie: od 09:00 do 19:00.

6. Latarnik Mayo

Podczas spaceru koło latarni morskiej Hel warto zwrócić uwagę na niewielką tablicę. Przypomina ona o latarniku Mayo, który w 1910 roku zginął w tym miejscu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

7. Dojazd do latarni

Latarnia morska znajduje się w pobliżu miejskiej plaży i głównego deptaka w Helu, zatem z centrum miasta można do niej dojść bez problemu. Kto wybiera się tu samochodem, ten może skorzystać z miejsc postojowych w okolicy (np. tych, które znajdują się w rejonie ulicy Kuracyjnej).

8. Latarnia morska Góra Szwedów

Hel może się pochwalić drugim ciekawym obiektem — nieczynną  latarnią na Górze Szwedów, oddaną do użytku w 1936 roku. Znajduje się ona w granicach administracyjnych miasta i zajmuje ważne miejsce w jego krajobrazie, choć nie jest udostępniana zwiedzającym.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Helu 🏖️


9. Wydmy Helskie

Wizytę w latarni morskiej warto połączyć ze spacerem po Wydmach Helskich. Ten rezerwat przyrody może oczarować każdego miłośnika flory, a do jego najcenniejszych skarbów zaliczają się rzadkie gatunki muraw oraz roślinności wydmowej. To miejsce przyciąga wielu przyrodników, jest też miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez miłośników aktywnego wypoczynku, którzy lubią spędzać wolny czas w pięknej scenerii.

10. Sielski Hel – pole namiotowe

W pobliżu latarni morskiej znajduje się wiele obiektów noclegowych, w tym pole namiotowe „Sielski Hel”. To dobre miejsce dla tych, którzy stawiają na oszczędne rozwiązania i miejsca kuszące kameralnym charakterem, a bliskość lasu i morza to największe walory tego kempingu.

11. Tawerna Bałtycka

Kto w czasie zwiedzania Helu zgłodnieje, ten może odwiedzić Tawernę Bałtycką. Restauracja ta przyciąga malowniczą okolicą oraz menu, w którym dominują ryby. Nie brak tu i innych dań oraz smacznych sałatek, zimnych napojów oraz innych specjałów.

12. Port wojenny Hel

Wśród nadmorskich atrakcji Helu znajduje się czynny do dziś port wojenny. Powstał on w 1931 roku i odegrał bardzo ważną rolę w trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku. W 1969 roku garnizon Hel za ówczesne zasługi został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

13. Rejon Umocniony Hel

W okolicy latarni morskiej można ujrzeć sporo zabytków militarnych, których powstanie ma ścisły związek z napięciem w polityce międzynarodowej w okresie międzywojennej i przygotowaniami do wybuchu II wojny światowej. Wśród najcenniejszych pamiątek po Rejonie Umocnionym Hel znajdują się m.in. stanowiska baterii nr 1 Laskowskiego i sześć potężnych żelbetowych budowli baterii Schleswig-Holstein, zbudowanych przez Niemców w 1940 roku.

14. Półwysep Helskim

Hel jest najpopularniejszym letniskiem na Półwyspie Helskim – wąskiej mierzei, której długość wynosi 34 km, z kolei szerokość w najwęższym miejscu (rejon Władysławowa) wynosi zaledwie 100 m.  Od 1978 roku ten wąski, piaszczysty półwysep jest chroniony jako Nadmorski Park Krajobrazowy, kuszący pięknym wybrzeżem i wspaniałymi plażami.

4/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić