Hala Miziowa to sporej wielkości polana znajdująca się na północnym stoku Pilska w Beskidzie Żywieckim. Jej okolice są tłumnie odwiedzane przez turystów z całej Polski, którzy przepadają za pieszymi wycieczkami po górach.
Co warto o niej wiedzieć oraz jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Hala Miziowa znajduje się mniej więcej na wysokości 1270 metrów nad poziomem morza, a jej nazwa nie ma nic wspólnego z halą rozumianą jako piętro roślinne w górach. Nawiązuje ona do dawnych czasów, kiedy intensywnie prowadzoną tutaj gospodarkę pasterską.
2. Jeszcze w 1930 roku teren ten znajdował się w posiadaniu trzydziestu różnych osób z Korbielowa. Jedną z tych osób był Mizia i to właśnie emu polana zawdzięcza swoje imię.
3. Od kilkudziesięciu lat Hala Miziowa jest bardzo ważnym ośrodkiem ruchu turystycznego oraz narciarskiego. Poza schroniskiem znajdują się tutaj również budynek Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz stacja meteorologiczna. Do dyspozycji narciarzy oddano liczne trasy narciarskie o różnym stopniu trudności oraz wyciągi orczykowe.
4. Hala Miziowa jest bardzo ważnym w skali całego Beskidu Śląskiego węzłem szlaków turystycznych. Przebiegają tędy między innymi czerwony odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego, zielony szlak prowadzący z Sopotni Wielkiej, żółty szlak prowadzący z Korbielowa czy też czarny szlak prowadzący na Górę Pięciu Kopców.
5. Pierwsze schronisko PTTK na Hali Miziowej w 1930 roku, chociaż plany jego powstania zarysowano jeszcze przed pierwszą wojną światową. Podczas drugiej wojny światowej stacjonowali tutaj niemieccy żołnierze, którzy mieli zwalczać polskich partyzantów. Schronisko to zostało doszczętnie strawione przez pożar w 1953 roku. Ocalały wówczas tylko pomieszczenia gospdarcze, w których stworzono miejsca noclegowe. W latach siedemdziesiątych zostały one rozbudowane. W 2003 roku w tym samym miejscu powstało zupełnie nowe schronisko.
6. Na terenie schronisk na Hali Miziowej znajduje się aż pięćdziesiąt miejsc noclegowych, sala konferencyjna, bar szybkiej obsługi, a także restauracja i jadalnia, w których można skosztować beskidzkich przysmaków i posilić się w trakcie wycieczki.
7. Na pobliskiej Hali Górowej znajduje się studencka baza namiotowa. Usytuowana jest dokładnie na wschodnim stoku Buczynki i posiada sześćdziesiąt miejsc noclegowych w budynku drewnianej bacówki. Baza istnieje od lat osiemdziesiątych XX wieku i jest czynna od połowy czerwca do połowy września. Znajdują się tutaj również kuchnia turystyczna oraz prysznic oddany do dyspozycji gości.
8. Korbielów to znana miejscowość turystyczna znajdująca się w Beskidzie Żywieckim. Z pewnością powinni ją odwiedzić turyści, którzy interesują się historią. Znajdują się tutaj między innymi osada wołoska, która została założona w XV wieku, drewniana kaplica z drugiej połowy XIX wieku oraz drewniana zabudowa z XIX wieku.
9. Poza licznymi miejscami noclegowymi, w Korbielowie czeka na turystów jeden z największych ośrodków narciarskich w całej Polsce, który co roku przyciąga miłośników tej dyscypliny sportowej. Wyciągi orczykowe prowadzą tutaj na sam szczyt Pilska, co czyni ten ośrodek drugim najwyżej położonym po Kasprowym Wierchu ośrodkiem narciarskim w kraju.
10. Znajdujące się niedaleko Jezioro Żywieckie usytuowane jest na granicy Kotlicy Żywieckiej oraz Beskidu Małego. Jest to zbiornik retencyjny utworzony na Sole w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jezioro to przyciąga wielu zwolenników relaksu w pięknych okolicznościach przyrody, a także sportów wodnych. Rozbudowana infrastruktura pozwala na wypożyczanie tutaj dowolnego sprzętu pływającego.
11. Miasto Żywiec to nie tylko ośrodek turystyczny dla tych, którzy pragną mieć bazę wypadową w góry. To również miejsce, które warto odwiedzić ze względu na piękny Stary Zamek oraz Pałac Habsburgów. Znajduje się tutaj również Muzeum Browaru Żywiec, w którym można poznać szereg ciekawostek na temat historii jednego z najsłynniejszych polskich piw.
12. Wodospad w Sopotni Wielkiej jest największym wodospadem w całych Beskidach. Ma wysokość około dziesięciu metrów i jest niezwykle rzadkim przykładem wodospadu kataklinalnego, w którym nie tylko woda, ale również warstwy skał opadają pionowo.