Góry Świętokrzyskie – Informacje i Ciekawostki

góry świętokrzyskie
foto – Pixabay

Góry Świętokrzyskie to łagodny łańcuch górski znajdujący się w południowo-wschodniej Polsce w środkowej części Wyżyny Kieleckiej. Ze względu na piękne krajobrazy, bogatą roślinność oraz liczne atrakcje w okolicy, cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony turystów.

Co warto o nich wiedzieć i jakie miejsca odwiedzić? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Poza Sudetami, Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych łańcuchów górskich w całej Europie. Według badaczy zostały wypiętrzone około pięciuset milionów lat temu, a na przestrzeni lat wielokrotnie ulegały zalaniu i przekształcały się pod wpływem czynników zewnętrznych.

2. Nazwa Gór Świętokrzyskich pochodzi od relikwii Krzyża Świętego, które znajdują się w klasztorze na Łysej Górze. Jest to szczyt o wysokości nieprzekraczającej sześciuset metrów nad poziomem morza, gdzie znajduje się skalne rumowisko, rezerwat przyrody, pozostałości po pogańskim miejscu kultu oraz Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

3. Bazylika na Świętym Krzyżu jest najstarszym polskim sanktuarium. Pierwszy kościół w tym miejscy powstał w pierwszej połowie XII wieku z inicjatywy Bolesława Krzywoustego. Na początku XIV wieku Władysław Łokietek przekazał tutejszym benedyktynom relikwie drzewa Krzyża Świętego, a wówczas nazwę świątyni zmieniono z Świętej Trójcy na Święty Krzyż.

4. Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu mieści się na Łysej Górze. Dawniej była to część zabudowań benedyktynów, ale w 1950 roku budynek został przejęty przez Park Narodowy. Obecnie znajduje się tutaj multimedialna nowoczesna ekspozycja dotycząca Gór Świętokrzyskich oraz historii osadnictwa na tych terenach. Zgromadzone eksponaty dotyczą fauny i flory, hydrologii, geologii oraz przemysłu.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie świętokrzyskim 🗺️


5. Świętokrzyski Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce. Został utworzony w 1950 roku, a jego obszar to prawie trzysta kilometrów kwadratowych wraz z otuliną. Park jest w 95 procentach zalesiony, a dominują tutaj bory jodłowej buczyny karpackie. Ponadto na terenie parku występuje 1015 gatunków roślin, z czego część jest bardzo rzadka.

6. Ze względu na doskonałe warunki naturalne Świętokrzyski Park Narodowy stanowi dom dla wielu gatunków zwierząt. Na trasie można spotkać między innymi sarny europejskie, jelenie, dziki, nornice, myszy leśne i wiele płazów czy gadów. Ponadto żyje tutaj sporo gatunków ptaków takich, jak kowalik zwyczajny, dzięcioł, myszołów czy puszczyk zwyczajny.

7. Świętokrzyski Park Narodowy to raj dla wielbicieli aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i pieszych wędrówek po górach. Przecinają go liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, a wśród nich czarny szlak wiodący przez cały park, zielony szlak wiodący z Zagórza do Psar Podlesie, niebieski szlak z Bodzentyna do Świętej Katarzyny czy też czerwony szlak, który prowadzi z Trzcianki do Świętej Katarzyny.

8. Okolice Gór Świętokrzyskich cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony turystów, dlatego też turyści zastają tutaj zaawansowaną infrastrukturę i liczne bazy noclegowe. Można tutaj zatrzymać się w domach wypoczynkowych w Hucie Szklanej, w Domu Turysty w Świętej Katarzynie, schronisku młodzieżowym w Nowej Słupi oraz licznych kwaterach prywatnych.

9. Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica mająca 614 metrów nad poziomem morza i znana również pod nazwą Góry Świętej Katarzyny. Charakterystyczną cechą całego tutejszego krajobrazu są bardzo strome stoki, głębokie doliny oraz skały i gołoborza, czyli rumowiska skalne.

10. Znajdująca się w Chęcinach Jaskinia Raj uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Jest to wapienna jaskinia krasowa, która cechuje się bardzo bogatą i zróżnicowaną szatą naciekową. Łączna długość jaskini wynosi około 240 metrów, a wchodzi się do niej przez specjalny pawilon, gdzie znajdują się kasy, a także kawiarnia i niewielkie muzeum.

11. Jedną z największych atrakcji w Górach Świętokrzyskich jest zamek królewski w Chęcinach, który został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Król Władysław Łokietek przeniósł tutaj administrację, a tym samym ulokował w nim swoją władzę. Mieszkały tutaj również jego druga żona i siostra, a później także królowa Bona, żona Zygmunta I Starego. Zamek znajduje się na górze, dlatego rozpościerają się z niego piękne widoki na okolice, a według legend w jego lochach do dziś znajdują się skarby królowej Bony.

12. Kielce są najważniejszym miastem Gór Świętokrzyskich, gdzie znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych różnego rodzaju. Jednym z najważniejszych zabytków w Kielcach jest Pałac Biskupów Krakowskich, stanowiący najlepiej zachowaną barokową rezydencję pałacową w całym kraju. Obecnie na terenie pałacu znajduje się Muzeum Narodowe w Kielcach, gdzie warto zobaczyć Galerię Malarstwa Polskiego, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także gabinet numizmatyczny.

4.1/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić