Egipt to wyjątkowo atrakcyjny cel wakacyjnych podróży. To afrykańskie państwo zachęca turystów wspaniałym, ciepłym klimatem, który nawet zimą pozwala na zażywanie kąpieli i cieszenie się słonecznymi dniami. Egipt słynie z mnóstwa kurortów, starożytnych budowli oraz pięknych raf koralowych, które zachwycają miłośników nurkowania. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania to państwo! Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o Egipcie, które z pewnością zachęcą Cię do wizyty w tym kraju.
1. Egipt położony jest w północno-wschodniej części Afryki. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że Półwysep Synaj, który znajduje się na wschodzie państwa, oficjalnie leży w kontynentalnej Azji.
2. Egipt na całym świecie znany jest ze swojej starożytnej historii. Pierwsze ślady rozwiniętej cywilizacji na terenach obecnego Egiptu pochodzą sprzed 7 tysięcy lat. Do dziś podziwiać tu można pozostałości po starożytnych budowlach, świątyniach, a nawet całych miastach.
3. Egipcjanom zawdzięczamy wiele wynalazków. To tutaj wynaleziono papirus, a nieco później stworzono pergamin. W Egipcie rozwinęła się także medycyna – już starożytni Egipcjanie przeprowadzali skomplikowane operacje z użyciem prostych narzędzi chirurgicznych. W Egipcie powstała także pierwsza latarnia morska oraz pierwsze narzędzia do odmierzania czasu.
4. Klimat w Egipcie jest niezwykle suchy i ciepły, a dni są długie i słoneczne. Wybierając się do tego kraju latem należy liczyć się z bardzo wysokimi temperaturami, które osiągają nawet 35 stopni. Zima na północy może być nieco chłodna, jednak nawet w grudniu lub styczniu turyści przyjeżdżają do kurortów położonych w środkowej części kraju nad Morzem Czerwonym, gdzie cały rok panują idealne warunki do wypoczynku.
5. Egipt słynie z piramid czyli starożytnych grobowców, w których chowano władców i najbardziej wpływowych i zamożnych obywateli. Największe piramidy znajdują się w Gizie. W okolicy Kairu zaś podziwiać można przeszło 60 różnych piramid. Największą z egipskich piramid jest Piramida Cheopsa, która wybudowana została ponad 4,5 tysiąca lat temu.
6. Egipt to kraj niemal całkowicie muzułmański – około 90% obywateli tego państwa to wyznawcy Islamu. To także najludniejsze państwo arabskie oraz jedno z trzech najludniejszych państw w całej Afryce. Ze względu na suchy klimat większość mieszkańców zamieszkuje tereny w pobliżu Nilu, Morza Czerwonego i wybrzeże Morza Śródziemnego.
7. Na terenie Egiptu częściowo znajduje się Sahara – największa gorąca pustynia na świecie, której obszar zajmuje ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych.
8. Stolicą, a zarazem największym miastem Egiptu, jest Kair. Nosi on wiele różnych nazw: “Matka Świata”, “Miasto Tysiąca Minaretów” czy “Miasto Umarłych”. Liczące 2 miliony mieszkańców uznawane jest za największe miasto całego islamskiego świata. Nie brakuje tu również atrakcji dla turystów. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na wspaniałe meczety (m.in. Meczet Alabastrowy i Meczet Ahmada Ibn Tuluna) oraz odwiedzić słynne Muzeum Kairskie, w którym podziwiać można zabytki archeologiczne związane ze starożytną cywilizacją egipską.
9. W południowej części Egiptu warto odwiedzić Luksor czyli jedno z najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych w całej Afryce. Znajdują się tu ruiny wielu świątyń, a na turystów czeka wspaniała, monumentalna Dolina Królów. Luksor to także jedno z największych muzeów pod otwartym niebem na świecie.
10. W Aleksandrii (północny Egipt) niegdyś funkcjonowała Biblioteka Aleksandryjska, która uznawana była za największą bibliotekę starożytnego świata. Szacuje się, że niegdyś jej zbiory mogły obejmować około 700 różnych opracowań, tekstów i pisemnych dzieł sztuki. Dziś w domniemanym miejscu starożytnej biblioteki założona została nowoczesna placówka, której celem – według założeń władz – jest odrodzenie naukowej i edukacyjnej wagi Aleksandrii.
11. Egipt przyciąga miłośników nurkowania z całego świata. Wybrzeże Morza Czerwonego ma im do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji. Tutejsze rafy koralowe uznawane są za jedne z najpiękniejszych i najbogatszych na świecie, a miejsca ustępują jedynie pacyficznej Wielkiej Rafie Koralowej, która znajduje się w pobliżu Australii. Dodatkową atrakcją dla bardziej doświadczonych nurków są liczne wraki statków – na samym wybrzeżu jest około 90 wraków zatopionych statków, które dostępne są dla turystów.
12. Kuchnia egipska jest bardzo różnorodna, aromatyczna i pełna przypraw. Tradycyjne potrawy egipskie oparte są na warzywach (m.in. warzywach strączkowych), ryżu, kaszach i mięsach. Podczas podróży do Egiptu warto spróbować tutejszych pit nadziewanych mięsem i warzywami, szaszłyków z sezamowym sosem tahini i szoarmy – typowego, arabskiego dania w formie kebabu.
13. Egipcjanie uwielbiają ciepłe napoje – ich spożywanie, wbrew pozorom, pozwala na wyregulowanie temperatury ciała, a tym samym lepsze znoszenie upałów. W Egipcie napić się możemy doskonałej, liściastej herbaty, gorącego naparu z hibiskusa oraz mocnej, aromatycznej kawy parzonej po arabsku.
14. Oficjalnie w Egipcie jest zakaz spożywania mocnych alkoholi – wszak większość obywateli to muzułmanie, którym picia alkoholu zakazuje religia. Jednak w turystycznych kurortach słabe i mocne trunki są powszechnie dostępne. Zakaz ten nie obowiązuje turystów: drinka możemy wypić nawet na publicznej plaży.
15. W turystycznych częściach Egiptu jest stosunkowo bezpiecznie. W kurortach przy Morzu Czerwonym funkcjonuje policja turystyczna, która czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców. Hotele i pensjonaty często dodatkowo mają zabezpieczenia w postaci uzbrojonych i umundurowanych ochroniarzy. Wycieczki wgłąb kraju także odbywają się pod eskortą ochrony. Mimo to nie zaleca się podróżowania po Egipcie na własną rękę, a szczególnie należy unikać terenów przygranicznych, na których może dochodzić do ataków terrorystycznych, porwań, kradzieży i napadów.
16. Religia starożytnych Egipcjan była bardzo rozbudowana. W sumie na terenie Egiptu wierzono w przeszło tysiąc różnych bogów i bogiń. Dzisiejsza, neopogańska wersja dawnych wierzeń nazywana jest kemetyzmem, który uznawany jest za powrót do korzeni i prawdziwą religię “czarnego lądu”.
17. Według źródeł historycznych na terenie Egiptu – a konkretnie w niewielkiej oazie na południu kraju – znajduje się grób Aleksandra Wielkiego. Wybitny zdobywca ponoć tak był zachwycony tamtejszymi urodzajnymi ziemiami pośrodku pustyni, że sam chciał zostać pochowany na terenie Egiptu.
18. Wspomnieliśmy już, że starożytni Egipcjanie byli pionierami w medycynie – tworzyli narzędzia chirurgiczne, a także przeprowadzali skomplikowane operacje, często ratując życie władców, wojowników i polityków. Wynaleźli oni także mumifikację czyli sposób konserwacji zwłok, które miały zabezpieczyć ludzkie szczątki przed rozkładem. Starożytne, liczące tysiące lat mumie do dziś można oglądać w wielu muzeach na całym świecie.
19. Muzeum Egipskie w Kairze posiada największe zbiory dotyczące kultury i historii starożytnego Egiptu. Znajduje się w nim około 160 tysięcy różnych eksponatów. Podziwiać tu można m.in. wspaniałą rzeźbę królowej Nefertiti, złotą maskę Tutanchamona, a także monumentalne posągi, artefakty ze starożytnych grobowców i zbiory dokumentów, pism i tekstów zapisanych na papirusach.
20. Większość turystów podróżujących do Egiptu wybiera kurorty, które położone są nad Morzem Czerwonym. Znajdują się tu słynne miasta rozrywkowe, takie jak Sharm el-Szejk, Hurghada i Marsa Alam. W tych ogromnych kurortach umiejscowione są punkty usługowe i gastronomiczne, luksusowe hotele i budżetowe pensjonaty, a także aquaparki, parki rozrywki i liczne atrakcje dla całej rodziny.
21. W Egipcie znajduje się jeden z najstarszych klasztorów chrześcijańskich na świecie. Umiejscowiony jest on w sercu Pustyni Arabskiej, a założony został już w IV wieku n.e. Klasztor św. Antoniego należy do Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego i jest jednym z największych klasztorów egipskich.
22. Oficjalną walutą Egiptu jest funt egipski, który jest wart około 26 groszy.
23. Ceny w Egipcie nie są zbyt wygórowane dla podróżujących Europejczyków. Za posiłek w tamtejszych restauracjach zapłacimy mniej niż w polskich lokalach gastronomicznych. Należy pamiętać, że Egipcjanie uwielbiają się targować – na straganach i targach z pewnością spotkamy się z bardzo wysokimi cenami, którą tradycyjnie należy zbijać.
24. Najwyższym szczytem w Egipcie jest Góra Świętej Katarzyny, która znajduje się na Półwyspie Synaj. Wznosi się ona na wysokość 2629m n.p.m., a tereny okalające szczyt objęte są ochroną parku narodowego.
25. Na terenie Egiptu znajduje się również Synaj – granitowy masyw górski, umieszczony został na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Góra Synaj ma znaczenie biblijne: to właśnie tu, według podań, ukazał się Mojżeszowi płonący krzew. Badacze biblijnych teksów nie są jednak zgodni, czy podania odnoszą się właśnie do tego masywu.
26. Wbrew powszechnym opiniom, egipskie piramidy nie zostały wybudowane przez niewolników, a przez dobrze opłacalnych robotników.
27. Dla starożytnych Egipcjan koty były zwierzętami świętymi, często nawet uznawano ich za boskie wcielenia. Śmierć zwierzęcia powodowała żałobę, a zabójstwo czworonoga było karane najwyższą możliwą karą – śmiercią. Egipcjanie wierzyli, że pod postacią kota ukazuje się bogini Bastet, która miała być opiekunką ogniska domowego, chroniła rodzinę przed demonami, a także zsyłała łaskę dostatniego życia. Do dziś koty są ulubionymi zwierzętami współczesnych Egipcjan.
28. Egipską tradycją jest tzw. bakszysz czyli po prostu napiwek. Bakszysz to drobne kwoty, którymi nagradza się dobrą obsługę. Ciekawostką jest, że ta forma napiwków funkcjonuje nie tylko w restauracjach, punktach usługowych czy taksówkach, ale również w sklepach i na straganach.
29. Choć dziś, jako kraj muzułmański, Egipt nie jest zbyt przyjaznym miejscem dla kobiet, niegdyś mogły one korzystać z takich samych praw jak mężczyźni. W przeciwieństwie do cywilizacji hellenistycznej lub rzymskiej, w Egipcie kobiety miały wszelkie prawa obywatelskie, dysponowały własnym majątkiem oraz mogły pełnić funkcje polityczne.
30. Chyba każdy podróżnik słyszał o zemście faraona czyli nieprzyjemnym schorzeniu gastrycznym, które – według legend – dotyka tych, którzy narażają się egipskim bogom. W rzeczywistości zemsta faraona to najczęściej zakażenie bakteryjne szczepami, na które mieszkańcy Europy nie są odporni. Objawia się ono biegunką, nudnościami i osłabieniem organizmu, a żeby uniknąć choroby wystarczy unikać spożywania wody niebutelkowanej oraz dokładnie myć warzywa i owoce kupione w sklepach i na targach.