33 Ciekawostki o Mali

mali
foto – Pixabay

Mali to kraj, o którym niezbyt często się wspomina, nie jest także często odwiedzany, a zdecydowanie jest jednym z bardziej ciekawych krajów Afryki i co więcej, ma on niezwykle rozbudowaną historię oraz bardzo bogatą kulturę. Mali, a właściwie raczej Republika Mali to państwo śródlądowe, które znajduje się raczej w zachodniej części całego kontynentu. Jest to także siódme państwo co do wielkości w całej Afryce. Kraj ten graniczy z takimi państwami jak Algieria, Niger, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Senegal oraz Mauretania. Mali to niezwykle piękny kraj, w którym znajdują się bardzo piękne i malownicze krajobrazy, które dla miłośników przyrody i podróży i nie tylko okażą się niezwykle ważną wartością, jeśli chcielibyśmy się wybrać kiedyś do tego kraju. Jako iż rzeczywiście jest to bardzo ciekawy kraj, można dowiedzieć się o nim bardzo wiele interesujących ciekawostek i ciekawych informacji.

1. Językiem urzędowym w Mali jest język francuski.

2. Stolicą Mali jest Bamako.

3. Ustrój polityczny, który panuje w Mali to republika.

4. Powierzchnia całkowita tego kraju wynosi 1 240 192 km kwadratowych, przy czym około 0,6 procent powierzchni całego kraju to wody śródlądowe.

5. Całkowita liczba ludności w Mali to około 18 542 000 osób.

6. Waluta pieniężna, jaka obowiązuje w Mali to frank CFA.

7. Domena internetowa obowiązująca w Mali to .ml.

8. Zdecydowana większość mieszkańców Mali to muzułmanie (jest to aż około 93,9 procent ludności całego kraju). Reszta mieszkańców Mali to chrześcijanie (około 2,8 procent ludności), wyznawcy religii animistycznej (około 0,7 procent ludności), natomiast pozostali nie wyznają żadnej religii lub też wyznają inne religie.

9. Gęstość zaludnienia w Mali wynosi 11 osób na jeden km kwadratowy.

10. Najniższą temperaturą, która została kiedykolwiek zmierzona w Mali była temperatura 0,5 stopnia Celsjusza i została ona zmierzona w miejscowości Kidal, natomiast najwyższą temperaturą zmierzoną w Mali była temperatura 48,2 stopnie Celsjusza i została ta temperatura zmierzona w miejscowości Gao.

11. Najdłuższą rzeką w Mali jest Niger, który ma aż 1 700 km długości.

12. Kraj ten zamieszkuje zaledwie około 5 Polaków.

13. Najwyższym szczytem w Mali jest Hombori Tondo o wysokości 1153 m nad poziomem morza.

14. Sól jest w Mali bardzo cenna. Niektórzy sprzedają tam kilo soli za aż jeden kilogram złota.

15. W Mali znajduje się pewien starożytny meczet, a dokładniej jest on w Timbuktu. Meczet ten ma drzwi, które nigdy nie zostały otwarte, natomiast legenda głosi, iż otwarcie tych drzwi będzie oznaczać koniec świata.

16. Jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie znajduje się w Timbuktu w Mali. W XII wieku uczęszczało do niego aż około 25 000 uczniów.

17. W mieście Bamba w Mali znajduje się niewielkie jezioro, z którego ryby łowi się tylko raz w ciągu całego roku, podczas ceremonialnego rytuału Antoga.

18. Stopa bezrobocia w Mali wynosi aż około 7,9 procent.

19. W tym kraju obowiązkowa nauka trwa 9 lat.

20. Początek obowiązkowej edukacji w Mali rozpoczyna się w wieku 7 lat.

21. Średni poziom IQ mieszkańców Mali wynosi 74.

22. Flaga Mali jest bardzo prosta. Składa się ona tylko z trzech pionowych pasów w kolorach zielonym, żółtym oraz czerwonym. Jeśli chodzi o symbolikę tej flagi, barwa zielona symbolizuje przyrodę, barwa żółta bogactwa naturalne w kraju, natomiast barwa czerwona symbolizuje braterstwo oraz przelaną krew.

23. W tym kraju znajduje się ponad 22 474 km dróg utwardzonych, co stanowi około 0,03 procent wszystkich dróg na świecie.

24. W kraju tym jest 25 lotnisk, jednak tylko 8 z nich ma utwardzoną nawierzchnię.

25. W Mali jest ponad 593 km torów kolejowych.

26. W Mali zamieszkuje aż 61,3 spośród całego społeczeństwa tego kraju, mających powyżej 15 roku życia, które nie potrafią czytać, ani pisać. Jest to aż około 10 788 800 osób.

27. Najbardziej zabójczą chorobą w tym kraju jest gruźlica.

28. Średnia długość życia w Mali to 50 lata, przy czym kobiety żyją w tym kraju średnio około 51 lat, natomiast mężczyźni żyją tam średnio około 48,9 lat.

29. W kraju tym kobiety mogą brać ślub w wieku 15 lat, natomiast mężczyźni w wieku 18 lat.

30. W Mali 10 kobiet rodzi średnio aż 61 dzieci.

31. Kraj ten jest aż 4 razy większy od Polski.

32. Z powodu niedożywienia cierpi w Mali aż 10 procent społeczeństwa, czyli aż około 1 760 000 osób.

33. Mali ma także swoją dewizę. Dewizą tego kraju jest: Un peuple, un but, une foi, czyli tłumacząc na język polski: Jeden naród, jeden cel, jedna wiara.

3/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić