Zoo w Poznaniu 🗺️ Informacje i Ciekawostki

zoo poznań
foto – Pixabay

Nowe Zoo w Poznaniu to drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w całym kraju. Powierzchnia ta przekłada się na ciekawe zagospodarowanie całego terenu, ale również na ogromną ilość zwierząt, które można tutaj podziwiać. Co warto wiedzieć o tym miejscu? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek.

1. Nowe Zoo w Poznaniu zajmuje powierzchnię ponad 120 hektarów. Teren ten obfituje w liczne pagórki, lasy, a także sześć sporych stawów o łącznej powierzchni 13 hektarów. Tak bogaty pod względem naturalnym obszar stał się domem dla wielu zwierząt, które naturalnie występują w Polsce, a także dla wielu egzotycznych zwierząt z różnych zakątków świata.

2. Nowe Zoo zostało otwarte w 1974 roku, a więc w setną rocznicę otwarcia Starego Zoo. To drugie jest jednym z dwóch najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, które działa nieprzerwanie od XIX wieku i jest wpisane do rejestru zabytków. Razem z Nowym Zoo tworzy dziś kompleks o nazwie Ogród Zoologiczny w Poznaniu.


→ Zobacz więcej atrakcji w Poznaniu


3. Dla osób niepełnosprawnych fizycznie ogród zoologiczny ma w ofercie przejazdy meleksem wraz z dwiema osobami towarzyszącymi. Sam przejazd trwa godzinę i pozwala na bezpieczne oraz w pełni komfortowe zwiedzenie wszelkich atrakcji w zoo. Osoby pełnosprawne mogą bez problemu pokonać wszelkie szlaki pieszo.

4. Lekcje na terenie Ogrodu Zoologicznego to klasyczna edukacyjna forma zwiedzania zoo. Podczas ciekawych wykładów zwiedzający mają okazję poznać mnóstwo ciekawostek na temat zwierząt tutaj żyjących oraz ich warunków naturalnych. To doskonała okazja, żeby dowiedzieć się, co najchętniej jedzą dzikie koty, małpy, bezkręgowce czy słonie, a także zburzyć sporo stereotypów na ten temat.

5. Niezwykli Mieszkańcy Ogrodu Zoologicznego to program zwiedzania, podczas którego można odwiedzić najpopularniejszych podopiecznych. Wycieczka trwa maksymalnie 90 minut i jest stworzona z myślą o dzieciach od szóstego roku życia wzwyż. Grupa odwiedza wówczas słonie, lwy, tygrysy, wilki i niedźwiedzie.

6. Zwierzęta i Ich Adaptacje to wycieczka dla nieco starszych dzieci, od dziesiątego roku życia wzwyż. Podczas zwiedzania można poznać warunki życia naturalnego poszczególnych gatunków, a także dowiedzieć się, jak udało im się zaadaptować do nowych warunków. Ponadto na terenie ogrodu zoologicznego organizowane są różne wycieczki skupiające się na poszczególnych grupach zwierząt.

7. Szkolna Liga Wolontariacka skierowana jest do całych klas, kółek przyrodniczych i wolontariackich. Jej celem jest zachęcenie młodzieży do bezinteresownej pomocy zwierzętom. Członkowie ligi mogą zbierać orzechy dla niedźwiedzi albo grabić liście na wybiegach dla zwierząt i dbać o nie na wiele innych sposobów.

8. Na terenie zoo mieszka około dwustu gatunków zwierząt, w tym niemal siedemdziesiąt gatunków ptaków, prawie sto gatunków ssaków, trzydzieści gatunków bezkręgowców oraz jeden gatunek reprezentujący gady.

9. Cały ogród znajduje się na dość zalesionym terenie, przez co o wiele bardziej przypomina naturalne warunki, aniżeli park. Znajduje się tutaj sporo ławeczek i ustronnych, zacienionych miejsc, w których można odpocząć podczas wycieczki.

10. Do każdego biletu dołączana jest szczegółowa mapa ogrodu zoologicznego. Biorąc pod uwagę wielkość kompleksu, jest to spore ułatwienie, dzięki któremu można szybko zlokalizować najciekawsze atrakcje, punkty gastronomiczne czy toalety.

11. Znajduje się tutaj jedna z największych w całej Europie kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów. Jedną z atrakcji jest również wybieg dla niedźwiedzi, który pozwala na obserwowanie ich codziennych zachowań.

12. Nowe Zoo w Poznaniu może poszczycić się również jedną z najbardziej nowoczesnych słoniarni na całym kontynencie. Przywódczynią stada jest słonica Kinga, ale równie wielką popularnością cieszą się Linda, Ninio i Kizi. Kinga jako jedyna nie posiada ciosów, a jednym z najciekawszych momentów jest ten, kiedy przywołuje resztę słoni na wspólny posiłek. Dopiero wówczas okazuje się, że to właśnie najmniejszy słoń w stadzie rządzi całą resztą.

13. Dzieci odwiedzające zoo często są bardzo zachwycone żyjącymi tutaj surykatkami, które są wyjątkowo przyzwyczajone do obecności ludzi i zaciekawione podchodzą jak najbliżej. Czasami można odnieść wrażenie, że wręcz pozują do zdjęć.

14. Ogródek Dziecięcy to miejsce, w którym znajdują się zwierzęta gospodarskie, takie jak osiołki, kucyki i kozy. Wszystkie z nich są przyjaźnie nastawione i można je pogłaskać, a także zrobić sobie z nimi miejsce. Choć nie są to zwierzęta rzadko spotykane w Polsce ani egzotyczne, bliski kontakt z nimi zapewnia dzieciom ogromną frajdę.

15. Główną rolą Nowego Zoo w Poznaniu jest ochrona zagrożonych zwierząt, które znajdują tutaj świetne warunki do życia i rozmnażania się. Kompleks ten jest też powszechnie chwalony za to, że zwierzęta, które tutaj mieszkają, są w bardzo dobrej kondycji i mają zapewnione optymalne warunki, aby wieść pozbawione stresu życie.

3.8/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić