Wetlina turystycznie – Co ciekawego czeka w okolicy ?

wetlina
foto – Autorstwa Genimous69 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53323007

Wetlina to wieś w województwie podkarpackim znajdująca się dokładnie nad potokiem Wetlina. Bliskość Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego  sprawia, że miejscowość ta cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony turystów.

Najwcześniejsze wzmianki o wsi pochodzą z XVI wieku. Obecnie cieszy się ona wielką popularnością wśród turystów odwiedzających Bieszczady, stanowiąc jedną z głównych baz wypadowych w góry. Okolice przecinają liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, a wśród nich czarny szlak wiodący do Połoniny Wetlińskiej, a także żółty szlak do Zatwarnicy.

Co warto o niej wiedzieć i jakie atrakcje czekają na turystów w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Rezerwat przyrody “Sine Wiry” znajduje się na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Został utworzony w 1987 roku, aby chronić odcinek rzeki Wetliny oraz cały kompleks leśny, który ją otacza. Znajdują się tutaj dwie ścieżki przyrodnicze, a cały rezerwat przyciąga wielbicieli dzikiej przyrody i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

2. Bieszczadzki Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych na terenie Polski. Aż 11 procent jego powierzchni znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a jest to trzeci pod względem wielkości park narodowy w Polsce.

3. Bieszczadzki Park Narodowy to obszar, na którym można zaobserwować setki gatunków roślin naczyniowych oraz kilkadziesiąt gatunków wschodniokarpackich i tysiąc gatunków grzybów. Niektóre z tutejszych roślin należą do niezwykle rzadkich w Polsce i znajdują się pod ścisłą ochroną. To tutaj możliwe jest zobaczenie na żywo takich gatunków, jak tojad bukowiński, fiołek dacki czy też pszeniec Herbicha.

4. Bieszczadzki Park Narodowy jest również domem dla setek zwierząt, a w tym dla niemal wszystkich polskich gatunków ssaków drapieżnych. Występują tutaj niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki. Ponadto w parku występuje ponad dwieście trzydzieści gatunków bezkręgowców i sto czterdzieści gatunków ptaków. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie fauna jest aż tak mocno zróżnicowana.

5. Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy znajduje się w Bieszczadach Zachodnich, a od strony zachodniej stanowi otulinę Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na terenie parku znajdują się szczyty, których wysokość przekracza 1200 metrów nad poziomem morza, a także florystyczne, geologiczne i krajobrazowe rezerwaty przyrody.

6. Woronikówka to rezerwat przyrody znajdujący się na terenie miejscowości Jabłonki. Znajdują się tutaj stabowiska cisa oraz ponad stuletni starodrzew jodłowo-bukowy. Na terenie rezerwatu można zaobserwować wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin takich, jak wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów czy parzydło leśne.

7. W Ustrzykach Dolnych (oddalonych o 50 km) stworzono najbardziej zaawansowaną infrastrukturę narciarską w województwie podkarpackim, dlatego też często nazywane są zimową stolicą całego województwa i rzeczywiście w okresie zimowym przyciągają wielu fanów sportów zimowych. Znajdują się tutaj stacje narciarskie z wyciągami orczykowymi i linowymi oraz skocznie.

8. Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny i Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajdują się w Ustrzykach Dolnych. W jego murach umieszczono jedną z największych w całej Polsce kolekcji okazów przyrodniczych. Miejsce to powinni odwiedzić wszyscy ci, którzy chcą jak najwięcej dowiedzieć się o faunie i florze bieszczadzkiej.

9. Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych to jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w okolicy. Murowana budowla w stylu barokowym została wzniesiona w pierwszej połowie XVIII wieku. Warto zajrzeć do środka, ponieważ znajdują się tam barokowa ambona z rokokowym baldachimem, zabytkowa chrzcielnica oraz kopia skradzionego niegdyś obrazu przedstawiającego Matkę Bożą Bieszczadzką z Rudek.

10. Zagroda Pokazowa Żubrów w Stuposianach (oddalonych o 25 km) to miejsce, w którym można z bliska zobaczyć żubry, a także podejrzeć, jak wyglądają ich codzienne zachowania i rytuały. Z pewnością jest to miejsce, które warto zobaczyć, zwłaszcza jeśli ktoś przepada za kontaktem z przyrodą.

11. Park Gwiezdnego Nieba “Bieszczady” to polski park ciemnego nieba, który został utworzony w 2013 roku. Jest to drugi park tego rodzaju w Polsce, a także drugi pod względem wielkości na całym kontynencie europejskim. Jest to park, w którym chroni się nocne niebo od nadmiaru światła, dzięki czemu można tutaj obserwować wyjątkowo rozgwieżdżone niebo.

12. Jedną z modnych w ostatnich latach atrakcją w Bieszczadach jest tak zwana Chata Rebrowa, czyli chata, w której ukrywał się bohater serialu “Wataha”, Wiktor Rebrow. Grana przez Leszka Lichotę postać skradła serce wielu widzom, a doskonale zrealizowany serial przywrócił modę na Bieszczady.

13. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w okolicy jest Bieszczadzka Legenda, która słynie z niesamowicie uroczych wnętrz. W restauracji tej można skosztować najpopularniejszych dań bieszczadzkich, a także potraw znanych z kuchni polskiej.

 

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić