Trójgarb – Informacje i Ciekawostki

trójgarb
foto – Autorstwa Olidudlatdeysok at pl.wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5731978

Trójgarb – wzniesienie, które znajduje się w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich. Usytuowane jest pomiędzy miejscowościami Szczawno-Zdrój i Kamienna Góra.

 

1. Nazwa szczytu nawiązuje do jego trzech wierzchołków wznoszących się na podobnej wysokości (najwyższy 778 m n.p.m oraz 757 m n.p.m. i 738 m n.p.m.).

2. W 2018 r. została oddana do użytku wieża widokowa na Trójgarbie. Powstała w ramach projektu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu”. Obiekt ma 27,5 m wysokości, a znajduje się na nim 5 trójkątnych tarasów widokowych. Do jego budowy zostało zużytych 67 ton stali i 50 kubików drewna modrzewiowego. Wieża otwarta jest cały rok, a wstęp jest bezpłatny.

3. Trójkątny kształt tarasów nawiązuje do trzech gmin, z inicjatywy których powstała wieża. Były one również inicjatorami programu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu”. Należą do nich gminy Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój.

4. Z platformy widokowej roztacza się widok m. in. na Masyw Ślęży, Góry Wałbrzyskie, Chełmiec, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie czy Karkonosze. Przy dobrej pogodzie widać zabudowania Wrocławia.

5. Przy wieży usytuowana jest wiata turystyczna z wyznaczonym miejscem do palenia ognisk. W wiacie znajduje się skrzynka z pieczątką poświadczającą zdobycie szczytu. Ponadto usytuowane są tu dwa miejsca z ławami i stołami przeznaczone do odpoczynku.

6. Pierwsza wieża na Trójgarbie powstała w 1882 r. Była to drewniana konstrukcja. Obok stała nieduża gospoda. Obiekty zostały wybudowane przez Martina Englera, właściciela restauracji Złota Kotwica w Starych Bogaczowicach. Wieża i gospoda zniknęły po II wojnie światowej.

7. Po II wojnie światowej na Trójgarbie umieszczona została wieża triangulacyjna. W latach 1977-1984 u południowo-wschodnich zboczy Trójgarbu, w miejscowości Lubomin PTTK wybudowało schronisko „Bacówka pod Trójgarbem”. Funkcjonowało ono do 2017 r.

8. Na Trójgarb prowadzi kilka szlaków turystycznych. Można tu dotrzeć żółtym szlakiem z Nowych Bogaczowic bądź z Lubomina, zielonym szlakiem z Gostkowa bądź z Lubomina, czerwonym szlakiem ze Starych Bogaczowic, czarnym szlakiem ze Starych Bogaczowic bądź z Jabłowa, niebieskie szlakiem z Witkowa bądź ze Strugi.

9. Najkrótszym szlakiem jest szlak żółty wiodący z Lubomina. Dojście zajmuje ok. 1 godz. 10 min. Zmotoryzowani mogą zostawić auto na tzw. parkingu przy Bacówce. W niektóre dni jest on płatny.

10. W masywie Trójgarbu powstaje najdłuższy tunel w Polsce. Ma mieć długość 2273 m. Tunel wchodzi w skład budowanej drogi ekspresowej S3.

11. Szczyt Trójgarb zalicza się do odznaki turystyki kwalifikowanej „Diadem polskich gór” oraz do odznaki „Sudecki Włóczykij”. Nadzór nad obydwiema odznakami sprawuje Komisja Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK.

13. Inną nazwą jaka pojawiała się w odniesieniu do Trójgarbu była Potrójna. Nazwa była używana przez niedługi czas po II wojnie światowej.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić