Stóg Izerski to jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich, który znajduje się na zachodnim brzegu Wysokiego Grzbietu. Góra ta cieszy się sporą popularnością wśród turystów zarówno ze względu na atrakcyjne położenie, jak i liczne atrakcje wokół.
Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Masyw Stogu jest zbudowany ze skał metamorficznych i niemal w całości porasta go las świerkowy. Wznosi się na wysokość 1105 metrów nad poziomem morza.
2. Do 2000 roku na Stogu stała wieża widokowa, która powstała z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego i została oddana do użytku w 1892 roku. Oryginalna wieża dotrwała do 1907 roku, a kiedy uległa zniszczeniu, odbudowano ją, ale nowa wieża została rozebrana.
3. Na północnym zboczu Stogu funkcjonuje Ośrodek Ski And Sun Świeradów-Zdrój. Jest to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a przede wszystkim dla wielbicieli sportów zimowych.
4. Południowe zbocza Stogu przecinają liczne strumienie, w których swój początek ma jedna z największych czeskich rzek, czyli Izera. Ma ona 164 kilometry długości i przepływa przez wiele miast.
5. Kolej Gondolowa na Stóg Izerski działa przez cały rok i składa się z gondoli, w których mieści się po osiem osób. Kolej została ukończona w 2008 roku, a w styczniu roku kolejnego oddano ją do użytku. Cała trasa ma ponad dwa tysiące metrów długości.
6. Schronisko na Stogu Izerskim znajduje się na wysokości 1060 metrów nad poziomem morza i jest najbardziej wysuniętym na zachód schroniskiem po polskiej stronie Sudetów.
7. Budowę schroniska na Stogu rozpoczęto w 1922 roku, a dwa lata później zostało oddane do użytku. Po drugiej wojnie światowej schronisko nosiło imię Jana Kasprowicza, a w ostatnich latach zostało zmodernizowane z zachowaniem jego unikatowego stylu śląsko-łużyckiego.
8. Stóg Izerski to również nazwa osady, która znajduje się w powiecie lwóweckim w pobliżu szczytu Stóg.
9. Ze względu na swoje położenie Stóg znajduje się na trasie wielu szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Przebiega tędy między innymi żółty szlak do Hali Izerskiej przez Suchacz, zielony szlak do Czerniawy-Zdroju przez Smrek, a także czerwony szlak ze Świeradowa-Zdroju na Halę Szrenicką.
10. Znajdujący się w pobliżu szczytu Świeradów-Zdrój to znane miasto uzdrowiskowe, o którym wspominano już w XVI wieku. Już w XVIII wieku badania potwierdziły właściwości lecznicze tutejszych wód, a następnie ocembrowano i okryto dachem główne źródło.
11. Świeradów-Zdrój to miasto, które warto odwiedzić, aby na własne oczy zobaczyć układ urbanistyczny pochodzący z XVII, XVIII i XIX wieku. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki sakralne i świeckie takie, jak wille i sanatoria z przełomu XIX i XX wieku czy też kościoły z tego samego okresu.